Zástavba klimy

vše ohledně modelové řady Carina
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Zástavba klimy

Příspěvek od Stan »

Už dlouho tu nebyl žádnej šílenej nápad nebo projekt, tak něco přihodím :-)
Za zanedbatelnej peníz se mi povedlo sehnat součástky klimy z rozřezané japonské cariny 1,6. Cílem je dostat je do té mojí, která ji z výroby nemá. Už jsem o tom něco málo zjišťoval a zdá se mi, že každej z toho má strach, kvůli obtížnosti. Pak jsem ale potkal kluka - skoro venkovskýho mechoša specializujícího se na toyoty. Podle pokecu se mi zdálo, že ví hodně a řek, že se do toho klidně pustí, že už to absolvoval s několika prvníma avensisama. Samozřejmě se počítá s demontáží celé palubovky kvůli vložení kondenzoru. Díly do motoru asi zvládnu sám, ale lepší asi bude mít nějakou předlohu.
Fotka toho, co zatím mám, je here:
Obrázek

Všechno samozřejmě špinavý, ložiska v kladce a kompresoru vylágrovaný a jedna trubka ulomená. Chladič je v dezolátním stavu, takže sháním nějakej slušnej a brzo snad bude i druhá sahara na vodní chladič. Co už se povedlo uvýzt do slušnýho stavu je tady:
Obrázek

Vítám jakýkoli nápady, zkušenosti s podobnou akcí, návody nebo nabídky chybějících dílů. :) Postupně přidám další fotky atd. Cílem je na jaře chladit, ale počítám i s variantou, že se to třeba nepovede.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Rampa89 »

Nechybí ti el. svazek? Budeš, potažmo mechanik, s tím mít práci navíc, bez něj.

Good luck!
Holomek!
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Dobrá připomínka, ale co jsem se tak zběžně díval, tak elektrika tam asi už je. Když jsem odklopil záslepku, kam přijde vypínač, tak konektor tam je a vypínač po zapnutí už svítí (myslím podsvícení). Jak je to v motorovým prostoru ještě nevím, ale brzo prozkoumám. Dostal jsem k tomu i jakýsi čidlo - takový tenký dlouhý. Asi budopu chybět pojistky a relátka. Hodlám to dohledat podle schématu z heyness a toyodiy.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Tak jsem trošku pokročil.
1. Rozborka a čištění všeho, nový ložiska v napínací kladce a kompresoru, odrezení a natření všeho potřebnýho atd..
2. Podle nejnovějších poznatků jsou klimadíly ve všech Carinách e shodný, takže se aspoň rozšířil okruh potenciálních zdrojů dílů.
3. Po hrůzným naohýbání vlastní ruky se podařilo zjistit, že v tělese topení jsou gumový "špunty" a po jejich vyndání se dírama protáhnou trubky k výparníku. Takže i na tohle výrobce myslel a není teda třeba shánět celý těleso topení.
Jediná blbá zpráva je, že v motoru chybí kabel a pojistkovka pro ovládání klima sahary - tohle:
Obrázek

Po včerejším neúspěchu v Ostravě (jel jsem si vymontovat zbytek dílů - držáky, chladič, kabel s pojistkama a výparník a borec mi až tam řekl, že je auto fuč, že se spletl) jsem sehnal aspoň luxusní saharu grátis. Takže na spravení nálady její komplet rekonstrukce během 5ti hodin:


Před:
Obrázek

Obrázek

Po:
Obrázek

Obrázek

Podle slov Ostravaka bude do měsíce další carina na rozborku, tak snad bude zbytek dílů.
Naposledy upravil(a) Stan dne ned 09.02.2014, 18:36, celkem upraveno 2 x.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Hlásím příjezd do cílový rovinky.
1. z cariny na rozborku jsem si vypreparoval výparník, chladič - kondenzátor, elektrickej svazek s pojistkovkou a zbytkem držáčků. Jakej bordel na mě ve vraku vykoukl, je vidět níž. Majitel tam bohužel neměl filtr, takže proto bylo nutný výparník tak dlouho čistit.
Obrázek
Obrázek

2. proběhla několikadenní očista výparníku - tlakovej vzduch + horká lázeň, čistič, ultrazvuk + několik hodin špárání drátkem a následný rovnání ohlých žebírek :-)
Výsledek očisty na obr.
Obrázek

3. očista, odrezení a nátěr kondenzátoru.
Obrázek
Obrázek
Obrázek


4. čištění kompresoru, výměna ložisek, nalití novýho oleje (cca 60ml) dovnitř. V celým objemu klimy by mělo být 120 ml oleje.
Obrázek

5. očista a drobná oprava bandáže elektriky
Obrázek

6. poslední fotečka všeho..
Obrázek

.. a jde se na věc..
začal jsem ineriérem
Měl jsem strach, že fakt bude potřeba odmontovat celou palubovku. Ale díky zkušenosti z demontáže z vraku jsem už věděl jak na to. Stačí vyndat skříňku před kolenama spolujezdce, povolit a vyklonit řídící jednotku (není potřeba úplně vypojovat) a vyndat motor topení. Pak se jde směrem nahoru a vyndávají se postupně komponenty vhánění vzduchu. Je to ze dvou dílů. Spodní je přišroubovanej k hornímu asi 5ti šrobama po svojem obvodu a jedním kovovým pérkem tvaru C. Pak odmontovat horní díl a už je vidět na výparník a jeho přívod. Uvnitř krabice topení byl u mě místo výparníku vloženej jakejsi bazmek se spoustou děr. Možná to filtruje vzduch ještě za klasickým filtrem. Přestože se snažím udržet to v čistotě a filtr vozím, i tak tam bylo něco málo listí. Dole je pak sériově vývod na zkondenzovanou vodu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
máme trošku vyčištěno a vysáto...
Obrázek

7. kondenzátor spojit s expanzním ventilem a trubkama a stylem "ježek v kleci" šup s tím dovnitř..
Obrázek

8. konektor pro tlačítko zapínání klimy je samozřejmě vidět hnedka po vyloupnutí záslepky. Konektor se zasune do připravenýho mista a pak uř jen zasunout tlačítko do sáněk a je to. geniálně vyřešený. Je potřeba taky připojit čidlo teploty (je mezi výparníkam a tělesem topení ze strany kotníků spolujezdce). Opět příprava perfektní - stačí vyloupnout gumovou záslepku stejně jak pro trubky výparníku, a připojit nachystanej konektor.

9. do poslední chvíle jsem netušil, co je tahle krabička. Připevněná byla zespod motoru ventilátoru. Po zapůjčení chytré knížky z toyoty trendcar a nastudování schémat klimy, jsem zjistil, že to je řídicí jednotka klimy. Ta dává ECU podnět k navýšení otáček volnoběhu po zapnutí klimy. Stačí opět nacvaknout do držáku a připojit konektor, kterej je nachystanej poblíž.
Obrázek

Tím končí instalace v interiéru a jde se pod kapotu..
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

na všech spojích byly vyměněny gumičky za pár kaček a pro jistotu všechny spoje ještě podmáznuty silikonem. Schéma zapojení trubek z heynessu je tady:
Obrázek

Při demontáži z vraku jsem si vyzkoušel, že by většina věcí měla jít namontovat bez demontáže nárazníku - nejhorší je chladič (kondenzátor). Normálně by stačilo povolit horní dva úchyty vodního chladiče a kondenzátor shora vsunout. Když už jsem v tom ale byl, tak jsem se rozhodl trošku vyčistit i vodní a olejovej chladič. Byly docela zacpaný bordelem, kamínkama a torzama hmyzu. Takže nárazník, světla, mlhovky a denní svícení šly dolů. Taky odpojit ostřikovače světel. Co kde bylo rezavý, tak odrezit a natřít alkytonem.
Obrázek

Asi nejhůř se montuje vysoušeč, protože je tam fakt málo místa. Navíc ten současnej je jen na zkoušku. Přijde tam novej za cca 300,-. Po rozpojení okruhu se totiž i novej velmi ryvhle ničí nasáváním vzdušné vlhkosti.

držáky všech trubek jsem si dovezl z vraku, takže nebyl problém. Do čidla u vysoušeče se opět jen zasune konektor. Drát ke krabičce s relé se protáhne nad chladičema a zasune zespod do nachystanýho konektoru v hlavní pojistkovce (viz schéma výše). Další nachystanej konektor je pro kompresor. No a poslední je potřeba zapojit motor sahary.
Po zapojení všeho to vypadá cca takhle:
Obrázek

V pondělí nechám systém evakuovat, aby se zjistili, jestli není někde netěsnost. Když bude OK, vyměním vysoušeč a nechám naplnit a děj se vůle boží.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
trca
Manager Týmu
Příspěvky: 480
Registrován: pon 07.12.2009, 19:46
Bydliště: breclav

re

Příspěvek od trca »

držím ti palce aby ti to fungovalo
T25 85kw
ex.corolla ts 141kw
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Tak v pondělí domontován kompresor a poslední hadice. Při té příležitosti po šesti letech vyměněny všechny tři řemeny (klima, altík, servo) a z důvodu asi posledního ještě trošku rozumnýho přístupu k filtru i olej. Fakt netuším, jak budu příští rok měnit olej a jeho filtr. Asi budu muset angažovat ženu, ta má tenší ruce :-)
V úterý jsem nechal systém vysát a vakuum drželo jak přibitý. Takže okruh těsní. Blbá zpráva je, že jsem použil obyč gumový okroužky a majou tam být spešl. Sice tady jeden člen dával gumový a taky mu to několik let funguje, ale pro klid srdce těch 11 spojů zas rozdělám a přehodím to. 11 x 19,- není zas tak moc a hodinku práce obětuju. Ale předpokládám, že další pondělí už proběhne plnění.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

Chlape, jsi borec.
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Stane, jsi naprosto nejsměroplatnější člen klubu. Tvou práci naprosto žeru, ať se daří! 8)
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Snad si ze mě neděláte prdel :-)
Možná to vypadá, že mi víc voní auto, než dámský přirození. Ale tak to není. Poslední dobou je ale v práci dost makačka na bednu a když už se nedá jezdit na kole ani surfovat, tak tohle je supr relaxace.
Navíc mě od mala baví dělat ze šrofu krásný a fungující věci.
Kdybych měl prachy a druhou garáž, tak by už v ní stála 5g mrkačka před renovací. Snad se časem poštěstí..
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
carinaE
Člen Týmu
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11.12.2009, 19:16
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

zástavba klimy

Příspěvek od carinaE »

Zdravím,

super práce, já bych na to neměl nervy. To jsem si carinu s klimou už radši koupil. :D

Jen bacha, kámoš taky do auta přibastlil klimu z jinýho bouranýho auta. A pak měl havárku. Nastala právnická bitva, podle VIN se přišlo na to, že auto bylo vyrobeno bez klimy, autorizovaný servis potvrdil,že klima byla dodělána samo domo a výsledkem bylo ,že auto dle soudu nesplňovalo technický stav a vina byla na něm. Tož snad tě to nepotká.
Toyota Carina E 1,6 - 78 kW GLi 1997
Toyota Avensis 1,8 sedan 2005
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Tak a je to tady: v neděli vyměněny všechny těsnicí okroužky v motorovým prostoru a taky namontován fungl novej vysoušeč. Dneska proběhl přišlo na řadu plnění. Podtlak se udržel, takže to tam foukli. 750g chladiva + cca 50ml oleje.
A teď se děly věci - po nastartování a zapnutí klimy se normálně rozsvítí tlačítko, všechno sepne jak má, vrtule se roztočí a kompresor sepne. Poklesnou otáčky (ikdyž mám pocit, že se to ECU snaží dorovnat). Ale než se to povede, tak během cca 2 vteřin se spojka kompresoru vypne, vrtule chladiče taky a ledka na tlačítku začne blikat. Když to zkusím znova, tak furt stejná situace. Nepomůže ani zvýšit otáčky. Nemáte někdo nějakej nápad? Napadá mě spousta možností - ucpanej kompresor, špatnej expanzní ventil, špatný čidlo tlaku u vysoušeče. Bohužel asi nic z toho neprověřím bez té mašiny, která to plní. Zároveň její obsluha to zas nebude umět. Nějakej tip mimo olomouckou Toyotu, asi nemáte, že?
Napadlo mě i čidlo teploty vháněnýho vzduchu - jestli si náhodou nemyslí, že už mu je dot zima. Zkusím ho zítra vytáhnout z tělesa topení a trošku ho zahřát v ruce, jestli se něco nezmění. Funguje vám klima, když je venku zima okolo nuly?
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
carinaE
Člen Týmu
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11.12.2009, 19:16
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

klima

Příspěvek od carinaE »

Klima mi jede i v zimě,když potřebuji rychle odmlžit skla,zapnu topení a klimu,ta přes vysoušeč rychle vysuší vzduch.Asi to bude chtít nějákej signál z řídící jednotky ,já když zapnu klimu zvýší se otáčky motoru při volnoběhu.
Toyota Carina E 1,6 - 78 kW GLi 1997
Toyota Avensis 1,8 sedan 2005
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Řídicí jednotka dostává signál z takové krabičky, co je namontovaná a zapojená zespod motoru ventilátoru. Mám tu o tom psaný. Napadá mě jeině, kdyby tahle krabička byla různá pro různý motorizace, protože jsem ju vytáhl z dvoulitru. Každopádně ju taky prověřím, stejně jako čidlo teploty. To je to nejjednodušší. Pak asi nezbyde než zas odsát plnivo a jít po mechanickejch věcech - čidle tlaku, expanzním ventilu a kompresoru :-(

Tak podle posledních výzkumů mám blbou krabičku řízení klimy. Mám tu tu pro dvoulitr (kód 88650-05040) a potřebuju pro 1,6 motor (kód 88650-2B200).
Tak přicházím s megaprosbou:
nevítě někdo o japonské carině na přerovsku, olomoucku, hranicku atd s klimou, na vyzkoušení - přehození krabičky? Motor může být jakejkoli, benzín či diesel, mělo by to být jedno.
Je to práce max na 10 minut. Nic složitýho - vycvaknu to zpod přihrádky před spolujezdcem a jen napojím na můj konektor. Ozkouším a nepoškozený vracím.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Odpovědět

Zpět na „Carina“