Chladic oleja

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
MatGO
Věčnej rejpal
Příspěvky: 587
Registrován: stř 28.09.2011, 15:47

Chladic oleja

Příspěvek od MatGO »

Riesim dilemu ohladom olejoveho chladica na 2zz-ge. Konkretne vhodny priemer hadic a fittingov. Drviva vacsina ma priemer AN6 (9,5mm) a vela ludi ich aj pouziva. Co som cital kecy na forumoch, doporucuju aspon AN8, Lotus vsak v serii pouziva az AN10..! Mam doma jeden olejovy adapter, s velkymi uchytmi ale vnutri sa zuzuje na AN6 a vdaka vyrobnej vade (nedovrtany otvor) este na polovicu svojho priemeru.. Ake mate skusenosti?

Co by ste doporucili? Co pouzivate?
Osobne ma oslovili adaptery mocal, tie by mali byt priechodne

Obrázek
2.2 D-CAT 232HP / 544Nm
ECU Remap
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladic oleja

Příspěvek od libor12 »

Originální výměník pro 2zz v N/A verzi je dostačující. Olejové chladiče používám pouze AN10 nebo12,ale nic menšího. Ted už jsem 2x nahrazoval původní výměník při konverzi na přeplnovaní kompletním setem od laminova - http://www.laminova.se/ jak chladič oleje tak intercooler po vzoru lotus. Není to za 15eur jako chladiče z číny,ale ta investice za to stojí. Ten intercooler je schopen udržet naprosto stabilní teplotu v jakékoli zátěži +/- 3st což oceníš zejména při ladění,kdy se nemusíš zabývat změnou teploty a tím i obsahem kyslíku.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
MatGO
Věčnej rejpal
Příspěvky: 587
Registrován: stř 28.09.2011, 15:47

Re: Chladic oleja

Příspěvek od MatGO »

Ked som zistoval moznosti, oslovil ma Mocal. Otvory maju na AN10, termostaty aj externe. Cenu setu som vypocital zhruba na 200-250eur. Z US mam moznost kupit pouzity, no tiez znackovy set, (derale sandwich, earls chladic 16 radovy), zhruba za polovicnu cenu. Fittingy ma 3/8 NPT, co zodpoveda AN8, nie AN6, ako som si myslel. Kedze Lotus z vyroby pouziva AN10 a ludia lubia zvacsovat na AN12, pride mi uz aj ta AN8 malo, no mozno pouzitelna. Nechapem ako je mozne, ze ludia funguju aj na AN6.. to budu zrejme sem-tam tie rozklepane ojnicky, zodrate vacky a pod... :) neviem.. Ten sandwich co mam doma, je uz o level dalej v extremoch :)

Musim ale povedat, ze Oil 2 Water sa mi celkom pozdava. Navyse, na ceste uz je aj Mishimoto chladic na vodu a mam aj TRD termostat, s teplotou otvarania cca -10st oproti origo. Takze voda by to hravo pohltila. Laminova = Mocal, co pozeram.. Len ta cena je o nieco vyssia, to je fakt

Ake velkosti by si doporucil v pripade O2W? Nejaky konkretny typ?

Intercooler A2W som mal moznost kupit komplet kit, vratane nadrze atd, na Celicu za 1000$. Mimo ine by mi to vyriesilo hromadu neprijemnych problemov s miestom, no je to polozka, ktora uz presahuje to, co som ochotny za taky upgrade investovat..
2.2 D-CAT 232HP / 544Nm
ECU Remap
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladic oleja

Příspěvek od libor12 »

Já bral od laminovy pouze jádra a tak jako 95% dalších nechal vyrobit zbytek. Pumpu včetně chladiče jsem použil z koncernu TSI. Výměník na olej byl tento http://www.laminova.se/images/products/drw/SA00421.pdf
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
MatGO
Věčnej rejpal
Příspěvky: 587
Registrován: stř 28.09.2011, 15:47

Re: Chladic oleja

Příspěvek od MatGO »

Pumpu na vodu v suvislosti A2W Intercooleru? Alebo ku comu si pouzil?
Tu 182ku mam uz v merku, len drahe to je jak cert :) nejakych 300eur samotny vymennik
2.2 D-CAT 232HP / 544Nm
ECU Remap
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladic oleja

Příspěvek od libor12 »

MatGO píše:Pumpu na vodu v suvislosti A2W Intercooleru?
Ano. Koncernová TSI používa pumpu o výkonu 750l/h můžu ti napsat její číslo.
MatGO píše:nejakych 300eur samotny vymennik
origo 2zz stojí skoro ještě o stovku víc. :)
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
MatGO
Věčnej rejpal
Příspěvky: 587
Registrován: stř 28.09.2011, 15:47

Re: Chladic oleja

Příspěvek od MatGO »

Dostalo sa mi skutocne velmi zaujimaveho citania ohladom motorovych olejov (mozno by sa tym dalo vela vysvetlit okolo zodratych vaciek)
http://540ratblog.wordpress.com/2013/06 ... t-ranking/

Dalej tento pan popisuje aj rozdiely vo viskozite a opisuje, co sa deje s olejom pri roznych teplotach
http://blog.speedtalk.com/

Doporucoval by som do tych clankov nazriet skutocne kazdemu.

Zarazilo ma ale zopar veci, ktore by som si rad nechal vysvetlit.
Podla jeho testov a vyjadreni vychadzaju z nejakeho dovodu testovane oleje viskozity 5w30 lepsie ako ostatne (aj v suvislosti zavodneho pouzitia). Dalej tvrdi, ze pouzivat hsutejsi olej vpodtate nema vyznam. Na prvych miestach v odolnosti voci opotrebeniu boli prave oleje 5W30 a v dalsom teste preukazal, ze dokonca ani po prekroceni maximalnej teplpoty nestracaju svoje ochranne schopnosti.

Vsimol som si to uz aj pri novych autach, ze sa snazia udrziavat teplotu oleja okolo 110st.
Vo svojich clankoch mi to aj potvrdil, ze idealna teplota oleja by mala byt v rozmedzi 100-120st. Je to prave koli kondenzatu vody v motorovom oleji, ktory by sa mal pri teplote nad 100st doslova vyvarit. Lepsie motorove oleje, aj viskozity 5w30, maju teplotu rozpadu okolo 130-140st.
Da sa predpokladat, ze s termostatom na olej, ktory otvara pri 80st, sa dosiahne teplota oleja vo vani okolo 100st?
Ved to musi byt dost individualne, od motora, zatazenia a neviem este akych vplyvov vyssej moci, nie?
2.2 D-CAT 232HP / 544Nm
ECU Remap
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: Chladic oleja

Příspěvek od gramo »

Zajímavé čtení. Ale připadá mi, že těch olejů 5w30 je tam asi nejvíc a umisťují se i na zadních příčkách.
A to že dostatečně chrání motor i při vysoké teplotě ještě neznamená, že to tak vydrží 10-20 tis. km.

Myslím, že kondenzát vody se zvládne odpařit i při nižší teplotě než 100°C, asi to chce delší trasu, ale na krátké trase se stejně olej na 100°C nezahřeje.
Co jezdím s ukazatelem teploty oleje, při normální jízdě je to mezi 90-100°C, na dálnici nebo při svižnější jízdě do kopce to tu 100 přeleze.
Uživatelský avatar
MatGO
Věčnej rejpal
Příspěvky: 587
Registrován: stř 28.09.2011, 15:47

Re: Chladic oleja

Příspěvek od MatGO »

Prekvapilo ma ale, ze na prednych miestach boli vacsinou 5w30, pricom oleje s nazvom "Racing", xxW50 a pod boli skoro napsodu.
Samozrejme, bolo to brane za predpokladu, ze olej sa po prehriati musi vymenit.

No ale pisal este, ze je ovela lepsie ked sa voda rychlo vyvari ako keby sa mala pomaly odparovat
2.2 D-CAT 232HP / 544Nm
ECU Remap
Odpovědět

Zpět na „Celica“