Zástavba klimy

vše ohledně modelové řady Carina
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Hele, a nemá ta ŘJ jenom prostý vstup, logickou úroveň, s informací, že klima jede? Brát to klidně přímo od tlačítka?
Já mám pocit, že ve schématech od Corolly něco takového bylo.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
carinaE
Člen Týmu
Příspěvky: 38
Registrován: pát 11.12.2009, 19:16
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

klima

Příspěvek od carinaE »

Po víkendu dám vědět,možná v tom svým haraburdí na chalupě mám i ŘJ na klimu. Nemáš foto jak to vypadá?Mám tam spoustu elektroniky z Cariny.
Toyota Carina E 1,6 - 78 kW GLi 1997
Toyota Avensis 1,8 sedan 2005
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: klima

Příspěvek od Stan »

carinaE píše:Po víkendu dám vědět,možná v tom svým haraburdí na chalupě mám i ŘJ na klimu. Nemáš foto jak to vypadá?Mám tam spoustu elektroniky z Cariny.
Fotka visí tady na předchozí stránce v mojem příspěvku ze 7.12. - je to ta poslední fotka.
Akorát na krabičce musí být jinej kód-
na té mojí současné (na fotce) je : 88650-05040 (je pro UKP 3S-FE motor)
já ale potřebuju: 88650-2B200 - ta je přímo pro ECU JPP 4A-FE motoru (možná by fungovaly i -2B210, 2B220, 2B230 jiný japonský motory s jejich ECU)
Už mám nabídku na 2B210 z Drásovskýho vrakáče za 500,- ale asi radši vemu 2B200 z polska za cca 350 včetně dopravy.
Ale zkouška před objednáním by se pořád hodila.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Jimmi píše:Hele, a nemá ta ŘJ jenom prostý vstup, logickou úroveň, s informací, že klima jede? Brát to klidně přímo od tlačítka?
Já mám pocit, že ve schématech od Corolly něco takového bylo.
Tohle je veškerý info, co k tomu mám. Moudrej z toho nejsu.

Obrázek

Obrázek
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Mrňatý. Nemáš to ve větším? Nejlépe i schéma kolem ŘJ....?
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Jimmi píše:Mrňatý. Nemáš to ve větším? Nejlépe i schéma kolem ŘJ....?
Mám to ve velkým PDFku - sken z A3. Nahoď mi mail sem nebo do SZ. Z té megaknížky k toyotě jsem skenoval jenom něco.
Každopádně dneska jsem objednal správnou krabičku z polskýho allegra, takže tak za týden bude další step - buď to pojede, nebo budu řešit další věc.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Neuvěřitelný! Jede to!
Včera konečně došel správnej modul řízení klimy z Polska. Tenhle:
Obrázek

Důležitej je na něm kód pro japonskej 4A-FE motor 2B200.
Sice asi jeho prodejce nebo předchozí majitel se snažil auto omladit a natagoval na něj rok 97, ale to je blbost.
Každopádně klima se spustí a jede. Včera jsem to byl trošku zajet. Starej modul asi trošku zblbnul ECU a volnoběh mi minulej týden docela lítal od 1000-1500 otáček. Takže jsem starej modul odpojil a po včerejší projížďce to s klimou i bez ní drží ja přibytý okolo 800 otáček.
Jak moc klima chladí v tomhle počasí nevyzkouším. Když jsem strkal ruku dírou pro kabinovej filtr, tak byl výparník hodně studenej.
Poslední dobou jsem laboroval s tím, že mi možná chybí VSV ventil, na kterým se dají štelovat volnoběžný otáčky. Možná tenhle ventil i vypíná klimu v případě prudké akcelerace jako u některejch celik. Některý japonský 1,6 cariny ho mají, některý zas ne. Podle toyodiy je asi 7 různejch možností, jestli ho tam mít. Vyústění pro hadičky ventilu je v mojem motoru nachystaný, ale zaslepený špuntama, konektor pro něj je tam taky. Ale funguje to i bez něj, tak na to seru.

Poslední "drobností" je, že mi lehce tečou některý spoje trubek. Nejdřív začalo týct čidlo tlaku u vysoušeče, ale to včera záhadně přestalo a začly sáknout dva spoje trubek. Dotáhl jsem je na krev a pár dní počkám. Každopádně chladiva je tam furt dost. Jinak by to nejelo. Možná tam toho plynu narvali moc, nevím. Kdyby ho tam bylo málo, tak by se asi dělaly bublinky pod kontrolním sklíčkem na vysoušeči. Když to bude chcát furt, zkusím sehnat nějaký chlaďaře, ať poradí nějakou metodu utěsnění. Okroužky jsou tam nový, tak snad nějakej tmel. Sice bude potřeba zas vypustit okruh, ale co už.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Stan píše:Neuvěřitelný! Jede to!
V zimě to asi jede každýmu :D

Ale jinak cool, jsi dobrej nadšenec.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Po každým nadšení musí zákonitě přijít vystřízlivění -
1) bude potřeba vyměnit skoro všechny okroužky za originály. Práca to není tak hrozná, za sobotní dopoledne by to bylo, ale cena 40-60 korun za kroužek je peklo + vypouštění a napouštění systému...
2) asi bude potřeba vyměnit i těsnění na kompresoru. Je to taky na chvilku, ale cena za ty gumky je hrůza.
3) po zahřátí motoru jede všecko jak má a otáčky stojí jak přibitý, ale když se to zapne zastudena, tak by to asi chtělo ten VSV ventil. Jinak to padá na 600 otáček a auto se dusí.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2277
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Rampa89 »

Každopádně gratulace! :thumbsup:
Holomek!
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Dík, ale zatím furt tak nějak není k čemu.
Problém za problémem. Ve čtvrtek vysátí systému - po měsíci tam zbylo ze 750g plynu a 120g oleje jen 110g plynu a asi 20ml oleje. Těsnící gumky z toyoty jsou fajn a po včerejším odpoledni je většina vyměněná a snad to už bude těsnit. Kompresorová sada těsnění mi už taky přišla, ale po včerejší rozborce jsem zjistil, že v tom má asi bordel dovozce nebo výrobce té sady a okroužky na kompresor jsou malý. Takže buď seženou jinou, nebo zase z toyoty (sada těsnění kompresoru 900,-) :cry:
Ventil na ovládání volnoběhu novej 4500,- a z vraku ho nemá asi nikdo. Ani u nás ani v Polsku.
Kdyby náhodou někdo věděl o nějaké carině 1,6 japonské s klimou na rozborku, tak ho tekutá odměna nemine!!
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Jestli jsou to jenom o kroužky, tak je nekupuj v mototechně, ale v prodejně o kroužků, jenom podle rozměru a požadovaných vlastností. Dáš za to tak stokrát méně.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Nekonečnej příběh pokračuje (už asi jen pro sliný nátury):

0. Proběhla spousta pátrání na webu a snad jediný pořádný info mají klucí z Ruska na jejich carina-fóru :-) Borci se tam vlastních nápadů asi vůbec nebojí.
Hezkej odkaz na zástavbu klimy je tady:
http://www.carina-e.ru/faq/index.php/%D ... 0%B8%D1%8F.


1. Vyměněny všecky okroužky v motorovým prostoru (za originály z toyoty). Předtím samozřejmě očista všech dosedacích ploch brusnou tkaninou. Pod některýma tekoucíma kroužkama byl fakt hroznej zoxidovanej bordel. Sice jsem změřil, že oproti zeleným Valeo kroužkům jsou originály o fous (pár desetin) tenší, ale jsou z úplně jinýho matroše a jsou o dost tvrdší.

2. Na druhej pokus mi poslali novou těsnicí sadu kompresoru. Cena cca 600 i s expres dopravou. Ani dovozce netušil, že se kompresor denso 10PA15 dělal ve dvou rozměrech- větší pro toyotu a menší pro mercedes. Každopádně i to hotovo.

4. poté dolití cca 40ml oleje do kompresoru a jeho zástavba zpět do okruhu. Minule si jeden servis si za 60ml oleje účtoval 300,- a tenhle kluk si za 40ml vzal 50,- Trošku nepoměr, že? :-)

3. Včera proběhla podle slov mechanika snad nejpřísnější kontrola - tlakování vodíkem a kontrola detektorem (cca 500,-). Supr zpráva, že jsem to neodflákl a všechny spoje těsní absolutně perfektně. Včetně těla kompresoru. Blbá zpráva, že netěsní jedna trubka. Koupil jsem ju zlomenou po zavaření vypadala dobře. Bohužel ne. Zítra by měla být ready. Takže borec slíbil ještě jedno bezplatný překontrolování po opravě trubky a pak se bude finálně plnit chadivem a olejem.

4. Díky jednomu členovi klubu (viz příspěvek "hydroštely nebo kliková hřídel") se mi povedlo vypátrat denso kód VSV podtlakovýho ventilu pro 1,6 japonskej motor. To je ta věc, co ovládá studenej volnoběh po zapnutí klimy. Celej ventil je jedině v toyotě za cca 5500. Hadičky k němu se už sehnat nedají. Samotnej ventil bez držáku už sehat šel - na ebay jetej z Itálie za cca 700,- nebo funglovka od pochybnýho Poláka za 1000. Po třech dnech překládání mailů do polštiny a nervech z odesláním peněz předem na ůčet, ventil přišel. Takže zbastlit držák, sehnat hadice a jedem.

Troška obrázků:

Matroš:
Obrázek
Nařezáno, navrtáno, naohýbáno, naeloxováno:
Obrázek
Nachystáno:
Obrázek
Obrázek
Kam to zapojit:
Obrázek
Konektor samozřejmě z výroby nachystanej:
Obrázek
Hotovo:
Obrázek

V interiéru díky tlačítku na klimu zmizel prostor pro signální LEDku alarmu. takže jsem koupil tuhle tajemnou origo záslepku z nějaké cariny z Polska. Po menší úpravě zapojení je z ní přesně to, co jsem chtěl:
Obrázek
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavba klimy

Příspěvek od Stan »

Tak je tu cca 14 dní od zavaření už v říjnu vařené díry na vysokotlaké trubce. Tenhle starší zkušenější svářeč (opravuje i rozbitý elektrony, na vyžádání dodám kontakt) si vyžádal kousek trubky s koncovkou a pro jistotu to přetáhnul ještě převlečnou trubkou. Zkoušku tlakem cca 8 atm provedl a bylo to. Chtěl za to jen 200, ale za tu fachu jsem mu dal kilo déško :-)
Poté proběhlo zkompletování + přezkoumání tlakovým vodíkem. Tentokrát bez ztráty květinky. Takže vzápětí i naplnění cca 750g směsi + cca 60g oleje (kompresor a ostatní součásti už něco v sobě měly a celek by měl mít cca 130g oleje). Tlaky v naplněným systému byly podle předpisů. Kdyby někdo potřeboval, tak dodám info.
Nedávno sehnanej ventil podtlaku funguje perfektně a drží volnoběžný otáčky okolo předepsaných 900. Kompresor několikrát za minutu automaticky vypíná jak má. Jedinej problém byl, že po zahřátí motoru a sepnutí magnetické spojky kompresoru se objevil šílenej drnčivej zvuk. Vycházel z okolí kompresoru. Zkoušel jsem víc napnout řemen, ale tím to není. Pak jsem měřil mezeru mezi volnoběžkou a přítlačným talířem kompresoru a byla na dolní hranici tolerance 0,5 +-0,15mm. Přemýšlel jsem o uvolněným ložisku volnoběžky, ale tím to taky není. Jediný logický vysvětlení je, že ve studeným stavu přítlačnýho talíře (přitláčí se na gumě) je i přes malou mezeru dostatečně velký pnutí a magnet, volnoběžka i přítlačák jsou na pevno. Při sepnutí za tepla guma přítlačáku vyvíjí menší odpor a celej systém může začít rezonovat. Po dnešní spekulaci s posuvkou, vybírání vhodných podložek a nastavení větší mezery mezi přítlačákem a volnoběžkou je problém vyřešenej.
Celej okruh klimy i po 14ti dnech nejeví ani kapku úniku.
Takže tímto považuju projekt zástavby klimy za ukončenej a těším se na první horký dny. Ikdyž jsem snowboardista a tadle celá zima mě sere neskutečně. Zároveň všem podporovatelům děkuju za podporu.
Na závěr jsem vyškemral trošku zbytků hadiček od údržbářů ve fabrice. Takže motor trošku vzhledově omlazen:
Přílohy
CAM00023-m.jpg
(231.72 KiB) Staženo 2515 x
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Odpovědět

Zpět na „Carina“