Řazení!

vše ohledně modelové řady Starlet
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Řazení!

Příspěvek od Salat »

Nazdar starleťáci. Taky jsem donedávna byl mezi váma a byl jsem se svojí jednapětkou D velmi spokojen. Teď s ní jezdí dcera a aby ještě chvíli jezdila, chci se zeptat jednu věc. V loňské zimě nějak začala zlobit převodovka (5ti kvalt). Když bylo pod nulou, tak nešla za jízdy vyřadit jednička a dvojka. Chovalo se to tak, jako kdybych neměl sešlápnutou spojku. Zařadit jde v pohodě obě rychlosti. Po chvilce, jak se to autíčko zahřeje, jde řazení v pohodě. Ani v létě to nedělá. Něco se někde v zimě přidírá, ale sakra co a hlavně kde? Má nalítáno 190 000 km a jinak šlape jako hodinky i v krutých zimách, bylo by škoda ji zbytečně ublížit.
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Uživatelský avatar
berta001
Člen Týmu
Příspěvky: 14
Registrován: pon 11.08.2008, 07:40

Příspěvek od berta001 »

tak nebylo by spatny jako prvni vymenit olej v prevodovce
Berta

Toyota Corolla Matrix XRS (2ZZ-GE)
Toyota Auris MC15 5HB 1.6 Valvematic. Active Trend+
Uživatelský avatar
Pizzamancz
Řidič
Příspěvky: 289
Registrován: ned 27.01.2008, 15:53
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Pizzamancz »

První krok je dobrý, já to rozvinu na další a možná taky "první" krok. Já to spíš vidím za zamrzlé nebo zadrhlé bowdeny řazení. Pokud máš hodně odvahy, vyndej je, vyčistit a promaž a uvidíš, že že závada zase odstraní :) Já to na svý mršce dělal teďka taky, ovšem vzhledem k tomu, že je přímo ukázkově rozebraná na prvočísla, je demontáž snadná.
2x Toyota Starlet P7, 1,0 l , 1985 a 1988
3x Toyota Avensis 2.0i , 1998, 2003 a 2004
1x Toyota Avensis 1.8 VVTi 2002 - na PRODEJ !!!

Jsem vaše přímé napojení na německý Ebay.
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Salat »

Určitě dobré rady, ale ještě jsem si vzpomněl na jeden doprovodný jev tohoto problému. Jelikož to na jaře ustoupilo, tak jsem na to nějak zapomněl. Když je to studené a nejde vyřadit, tak při jízdě s vymáčknuou spojkou ze zařazeným 1 nebo 2 rychlostním stupněm to auto lehce brzdí a povolí to až těsně před tím než to auto úplně zastaví. Jako kdyby to tahalo nějaké přidřené něco. A v ten moment, jak ten odpor povolí, tak povolí i ta převodovka a lehce jde vyřadit. Všichni známí mechanici mi tvrdí, že kdyby tam bylo nějaké přidřené ložisko, tak by to dělalo větší bordel. Na oleji mám asi 50 000 km, tak možná že už tak dobře tu převodovku nemaže, Ale je ho tam dost, to jsem kontroloval jako první. Ještě ho mladé vyměním, ale nejsem moc přesvědčený, že to bude mít nějaký efekt.
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Salat píše:Na oleji mám asi 50 000 km, tak možná že už tak dobře tu převodovku nemaže, Ale je ho tam dost, to jsem kontroloval jako první. Ještě ho mladé vyměním, ale nejsem moc přesvědčený, že to bude mít nějaký efekt.
Mohu se zeptat, co je to za olej? Myslím značku i rozsah viskozity.
Obrázek
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Salat »

Ježiši, to už nejsem schopen říct, ale v tom servisu, co mi to dělali, používají věci od ömv. Bylo to ze sudu, tak ani podle obalu. Naznačuješ, že ten zakopaný pes může fakt být v té náplni?
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Salat píše:Naznačuješ, že ten zakopaný pes může fakt být v té náplni?
Pokud je tam OMV ve viskozitní a API specifikaci, která tam patří, tak spíš ne.

Lanovody jsou u převodovky zakončeny pouzdry, ve kterých jsou přes silentbloky uchyceny osičky páček, které vedou do kulisy převodovky. Pokud je zničený silentblok nebo oba, tak může řazení takhle zlobit, protože jedno táhlo (nebo obě) zabírá se zpožděním a s kratším krokem. Abys silentbloky viděl, musíš z pouzder sejmout pojistky a podložky. Zkus se na to podívat, a pak dej vědět
Obrázek
cipis
Řidič
Příspěvky: 158
Registrován: pon 17.07.2006, 19:41
Bydliště: Tišnov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cipis »

Nazdar, jak jsi s tím pokročil?
Protože mám dojem, že se mi to děje taky :-(
Dneska jsem vyjel, jedu asi 1500m, uviděl jsem kámoša, tak jsem se otáčel na křižovatce, řadím a ono to nejde, ...
Pak to zase jelo normálně, najeli jsme cca. 20 km. No a teď večer jsem přeparkovával auto, couvám, chci vyřadit, zmáčknu spojku a auto se stále pomalinku pohybuje dozadu, tak párkrát prošlápnu pedál a zdá se to být zase ok.
Olej v převodovce je max. 4 roky starý - 15 tis. km, měnili mi homoklouby, tak nalili nový (drahý) olej.
Salat píše:Ježiši, to už nejsem schopen říct, ale v tom servisu, co mi to dělali, používají věci od ömv. Bylo to ze sudu, tak ani podle obalu. Naznačuješ, že ten zakopaný pes může fakt být v té náplni?
Toyota Starlet 1,3l EP82 (r.v. 92) 55kW 2E-E šedá (moje)
Toyota Starlet 1,3l EP82 (r.v. 93) 55kW 2E-E červená (ségra)
IFA Multicar M25 sklopka (r.v. 84) 33kW, 2l diesel (moje)
cipis
Řidič
Příspěvky: 158
Registrován: pon 17.07.2006, 19:41
Bydliště: Tišnov
Kontaktovat uživatele:

spojka

Příspěvek od cipis »

Tak jsem se na to trochu koukal a zdá se, že u mě bude problém v tom, že v nádržce hydraulické kapaliny na hlavním spojkovém válci (jde tam táhlo od pedálu) toho zrovna moc není - hluboko pod hladinou max, něco tam ještě je, ale asi už to nestačí. Zjistil jsem totiž, že se to "opraví" několikerým prošlápnutím spojky - zapumpováním, tj. je to asi zavzdušněné. Otázka samozřejmě je, kam se to ztratilo (175 tis. km).
A další otázka, na nádobce je DOT3, co tam můžu nalít? Vzhledem k tomu, že tam asi nehrozí nějaké přehřátí kapaliny, tak by tam mohla jít ta nejlevnější brzdovka.
Toyota Starlet 1,3l EP82 (r.v. 92) 55kW 2E-E šedá (moje)
Toyota Starlet 1,3l EP82 (r.v. 93) 55kW 2E-E červená (ségra)
IFA Multicar M25 sklopka (r.v. 84) 33kW, 2l diesel (moje)
Uživatelský avatar
Paulie
Navigátor
Příspěvky: 142
Registrován: ned 10.08.2008, 16:50
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Paulie »

Podle manuálu se tam dává stejná jako do brzdové soustavy.
SAE J1703 oder FMVSS Nr. 116 DOT 3 - opsáno z manuálu je německej :?
ex: Starlet 2E-E '92
now: MR2 3S-GE '91
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Salat »

Prozatím jsem s tím nic nedělal, protože auto je v Brně. Ale spojku, resp. hydrauliku na spojce jsem nechal vyměnit a nic se nezlepšilo. Rozhodl jsem se vyměnit olej a počkat, až se na podzim ochladí. Jestli se to bude zase v mrazech projevovat, tak se bude třeba na tu převodovku asi podívat pořádně.
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Salat »

Tak jsem se byl informovat ve svojí olejárně, kde kupuju, a tam mi doporučili, abych do té převodovky nalil syntetický olej, prý má schopnost pročistit nějaké případné usazeniny. Dost mě to překvapilo, ale asi dám na jejich radu a zkusím to. Nebo je to blábol?
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

2 Salat: V převodovce žádné usazeniny nejsou, není tepelně téměř namáhána a neprobíhá zde spalování.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pizzamancz
Řidič
Příspěvky: 289
Registrován: ned 27.01.2008, 15:53
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Pizzamancz »

souhlasím s Ombrem, že ti tam nakecali hrozný blbosti. Jinak doporučuji klasický převoďák. - nějaký PP 80 nebo PP 90. Všechny manuální převodovky to překousnou naprosto v pohodě, nehledej nějaký super-extra-hyper-mega-volejíček, je to zbytečný.
2x Toyota Starlet P7, 1,0 l , 1985 a 1988
3x Toyota Avensis 2.0i , 1998, 2003 a 2004
1x Toyota Avensis 1.8 VVTi 2002 - na PRODEJ !!!

Jsem vaše přímé napojení na německý Ebay.
Uživatelský avatar
Salat
Navigátor
Příspěvky: 96
Registrován: stř 06.08.2008, 17:57
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Salat »

No přesně řekli že má "samočistící vlastnosti" , tak jsem z toho vydedukoval to co jsem napsal. Asi mi chtějí prodat co nejdražší olej. Obchod je obchod. No tak tam naleju minerál, ale nějaký řidší. Asi to ale nebude PP 80 od Mogulu, ten jsem už stejně dlouho neviděl v regálu. Nějaký už si vyberu, pokud mi někdo nedoporučí nějaký jistý.
Toyota Avensis 2.0 D-4D kombi
Toyota Starlet 1.5D
Odpovědět

Zpět na „Starlet“