Sběr dat z ECU?

vše o tuningu na vozech Toyota
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Sběr dat z ECU?

Příspěvek od Marty »

Existuje nějaká prošlapaná cesta, jak se připojit k ECU a číst si v reálném čase data z čidel?

Tady celkem zajímavý článek ... http://www.4x4wire.com/toyota/4Runner/tech/BR-3/


Zkoušel někdo něco z takovýchto finesek v praxi?
Jde nějak z Toyotích ECU dostat data např. takto?
Obrázek



TOHLE je lahůdka :D http://www.vassfamily.net/ToyotaPrius/CAN/cindex.html
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

Zjištěno :-) auto musí mít diagnostický konektor OBD, a pak je řeč o nějakém standartu, na který se dají připojit počítače třetích stran. A pořídit třeba takovouhle hračku nebo rovnou Blitz R-VIT :)
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Tahle hračka je de fakto scanner toho co se právě v motoru děje. Jinak starší jednotky denso bez obd konektoru a některé typy i s ním jsou z hlediska "čiptjuningu" tomuto odolné. :D a kdo tvrdí že to udělá tak lže. ;) paní inženýři z Japonská v tomto razili vlastní a zcela ojedinělou konstrukční cestu. Celá jednotka se skládá z několika modulů a každý z nich je řízen 16bit procesorem. Jednotka neobsahuje žádnou přednastavenou palivovou mapu. Jen jakýsi dlouhodobý záznam o průběhu dějů v motoru a přednastavené šablony pro výpočet a porovnání ostatního a také k diagnostice. Jednotka nepoužívá žádné čidlo jako sekundární a nedělá korekce ale na základě údajů z čidel použitých jako primární porovnává a provádí okamžitý výpočet na základě dodaných dat v reálném čase.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Beaver
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2731
Registrován: úte 29.06.2004, 09:23
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Beaver »

U našich starých ECU je množství sbíraných dat asi omezeno, ale z diagnostického konektoru jde určitě získat signál pro otáčkoměr, teplota nasávaného vzduchu, poloha klapky a jiné údaje.
Toyota Supra 2.5 twin turbo
Lexus IS200
Lexus RX400h
"Vždycky můžete spát v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům"
http://www.supraklub.cz
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Blbě jsem to napsal. Myslel jsem že jsou odolné "čiptjuningu". Nemají nic,co by v nich šlo upravit. Veškeré úpravy co lze udělat je dodat jednotce lživé údaje pro výpočet. Samozřejmě že údaje které tu uvadis z diagnostického konektoru vyčíst lze.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

libor12 píše:... Jednotka neobsahuje žádnou přednastavenou palivovou mapu. Jen jakýsi dlouhodobý záznam o průběhu dějů v motoru a přednastavené šablony pro výpočet a porovnání ostatního a také k diagnostice. Jednotka nepoužívá žádné čidlo jako sekundární a nedělá korekce ale na základě údajů z čidel použitých jako primární porovnává a provádí okamžitý výpočet na základě dodaných dat v reálném čase.
Jéé, to je tak složitý, až je to dlouhý. Než dočtu nakonec, už nevím, co bylo na začátku :-).
Mám tomu rozumět tak, že jednotka dle dlouhodobého způsobu jízdy vybere nejvhodnější šablonu PM?
Lze odpovědět Česky a pokiaľ možno stručně, prosím ;) ?
Obrázek
Engler4
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: úte 27.03.2007, 09:27
Bydliště: Lípa nad Orlicí

Příspěvek od Engler4 »

Jestli jsem o správně pochopil ,tak zjednodušeně řečeno se přispůsobuje danémů stavu napr.jak moc šlapu na plyn a jak to moc točím a dle toho uspůsobí řízení motoru?Jen se ptám.
Carina 2 2.0 GLi 89 KW
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Engler4 píše:Jestli jsem o správně pochopil ,tak zjednodušeně řečeno se přispůsobuje danémů stavu napr.jak moc šlapu na plyn a jak to moc točím a dle toho uspůsobí řízení motoru?Jen se ptám.
pochopil správně. A ten výpočet pro řízení probíhá v reálnou dobu. Ukládají se jen data o tom co už proběhlo. A opět se v reálném čase porovnává s momentálním stavem. Rozdíl oproti jednotkám které používají koncernové shity a podobně je ten že ty mají ještě flash paměť. V té je už od výrobce uložena jedna eventuelně dva typy palivové mapy. Čidla jsou sice také použita jako primární,ale údaje z nich jsou použity jako korekční(sekundární). Tzn. že výrobce vyzkouší motor ve všech zátěžích a režimu,zadá hodnoty do palivové mapy která je neměnná a na základě dodaných údajů od čidel proběhne srovnání,eventuelně korekce. Pokud jednotka nedostane k porovnání reálná data automaticky přejde k nouzovému režimu. Vzniká tím prostor právě pro čip,kdy právě ve flash buď přepíšes základní nastavené hodnoty(rekalibrace) nebo v různých režimech motoru,kdy od výrobce je nastavena chudá směs(spotřeba) upravíš na bohatou. Ať tak jako tak,je to moc tenký led natož u nafty. Výrobce není blb který si sám sobě bude škodit motoru a proto každý zásah který takto provedes je na úkor poměru spotřeba/životnost. Zde prezentované piggyny v jiném příspěvku nedělají nic jiného než že upravují data od čidel. Už to tu Idaho rozebral. Tvrdit že nárůst bude 20%výkonu je v tomto případě pravda,protože právě proto že jednotky denso dělají výpočet a řízení v reálném čase je toto jejich rezerva v korekci výpočtu. To u jednotek s pevnou palivovou mapou bych toto tvrzení považoval za nereálně. Viděl bych to tak okolo 10% vše n/a. U turbo tyto hodnoty budou rozdílné a budou se pohybovat okolo 30 % ale to je trochu jiným způsobem.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
stqeno
Člen Týmu
Příspěvky: 51
Registrován: pon 07.11.2005, 19:48
Bydliště: Pilsen/Kosice/Kaiserslautern
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stqeno »

Libore timto si mi potvrdil co sem o ty svoji ecu tusil ze proste nespoleha na zadne pevne mapy.
To ze tyhle ecu sou necipovatelne vim uz davno ale nevedel sem proc.(4age)
Meli by sme se nekdy stretnout a probrat to je videt ze si clovek veci znaly. Vsimnul sem si to uz na tuning foru kde mi neslo do hlavy odkud nekdo zna motory 22R :) az sem te videl tady tak mi docvaklo.

Takze reknime kdyz zmenim vstup pro jednotku ona se prispusobi a upravi A/F pomer novym podminkam. Nemyslim ted zadne oblbovaky na zvyseni bohatosti smesi ale treba nahodeni jinych vacek 256st misto seriovych 232.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Vačky jsou čistě konstrukční záležitost nemající s ecu nic společného. Do jisté míry. To je,že když osadis ostré vačky,změní se plnění otáčky půjdou nahoru a oproti tomu musíš upravit předstih. Nic víc. K ostrým vackam bych doporučil silnější čerpadlo plus regulátor tlaku paliva v závislosti na podtlaku v saní.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
stqeno
Člen Týmu
Příspěvky: 51
Registrován: pon 07.11.2005, 19:48
Bydliště: Pilsen/Kosice/Kaiserslautern
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stqeno »

presne jak rikas do jiste miry, jinyma vackama zmenim prave to plneni takze je otazka zvladne to seriova ridici jednotka? reknime ze ty vacky mi lezi v supliku, a zas takovej extrem to neni, 256 je bezne pouzitelne na seriovych ventil pruzinach a seriovem sacim potrubi, maximum vykonu se posune z 6600 na cca 7200-7300vic ne, omezovac je na 8000. prinos ocekavam tak asi 15ps(se svody a trosku vyssi kompresi), a kuli tomu se mi megasquirt nechce davat.jak rikam to radsi poslu prachy do 20ventilu.
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

2 steqno: co jsem koukal na stránky Billa Sherwooda (určitě znáš), tak ten píše že 256 stupňové vačky by měly být s originální jednotkou naprosto bez problémů.
stqeno
Člen Týmu
Příspěvky: 51
Registrován: pon 07.11.2005, 19:48
Bydliště: Pilsen/Kosice/Kaiserslautern
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stqeno »

znam a prave mam asi 3 zdroje ze to musi bezet. krome sherwooda taky stranka pipercams a pak jeden nemec co to tak ma na serii. ale vic info nemam,
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

stqeno píše: ...a kuli tomu se mi megasquirt nechce davat...
když jsem mluvil o náhradě ecu,tak jsem nemluvil o věci která se prodává rozložena na součástky a kterou s oblibou používají tuzeri v Česku. :D mluvím o plne programovatelné,profesionálně odladěné jednotce se kterou je v porovnání MSQ obyčejný "amatérsky bastl". A to je jen ten slušnější výraz,který slyšíš od lidí co k tomu mají co říct.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
stqeno
Člen Týmu
Příspěvky: 51
Registrován: pon 07.11.2005, 19:48
Bydliště: Pilsen/Kosice/Kaiserslautern
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stqeno »

ano o MS si nedelam iluze, rozsahem mapovaci tabulky a rychlosti zaostava i za seriovou ridici jednotkou.
Takze co je ta zavodni jednotka? muzes nam zdelit typ?
Odpovědět

Zpět na „Tuning“