Filtr pevných částic DPRN

vše ohledně modelové řady Rav 4
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

Dobrý den


Obracím se na Vás s prosbou ohledně technického dotazu na filtr pevných částic DPRN (Toyota - RAV4 D-CAT 130Kw). Při jakých jízdních vlastnostech dochází k regeneraci filtru, rychlost, otáčky, rychlostní stupeň a zda regenerace probíhá u zapnutého tempomatu. Dále po kolika kilometrech filtr regeneruje a po jakou dobu regenerace probíhá. Jak je nejlépe upravit jízdní vlastnosti aby regenerace probíhala bez problémů, jako například po jaký čas a jakou rychlost jízdy zvolit. K dotazu abych získal co nejvíce informací jsem dospěl z vlastní zkušenosti kdy jsem minulí rok cestoval do Bulharska, filtr pevných částic mě hodil do nouzáku po cestě tam a znovu na zpáteční cestě. Tato cesta mě letos čeká opět. Trasa většinou vedla po dálnicích s tempomatem a s rychlostí do 130km/hod. Jinak při běžném cestování mimo dálnice po ČR filtr ani jednou nevyhodil chybu.

Děkuji za radu Michal
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Djmicho »

Na to není pevná odpověď, regenerace probíhá, když je motor zahřátý nad 65°C, je vyžadována, je sešlápnutý plyn (jedno jestli manuálně nebo tempomat) a otáčky jsou mezi 1800-2700. Délka regenerace je podle míry zanesení od 15 po klidně 40 minut. Většinou není problém v DPF, ale v trubičkách z něj vedoucích do snímače rozdílu tlaků před a za filtrem, doporučuji nechat vyčistit nebo doma profouknout. Při větším nájezdů km může být problém i v katalyzátoru, který je součástí dpf a funguje jako startér reakce tím že se rozžhaví, když na něj jde nafta a tím zažehne saze. Ideální je doma mít techstream (Toyota diagnostiku) a tam se dá krásně vše vysledovat
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

Djmicho píše:Na to není pevná odpověď, regenerace probíhá, když je motor zahřátý nad 65°C, je vyžadována, je sešlápnutý plyn (jedno jestli manuálně nebo tempomat) a otáčky jsou mezi 1800-2700. Délka regenerace je podle míry zanesení od 15 po klidně 40 minut. Většinou není problém v DPF, ale v trubičkách z něj vedoucích do snímače rozdílu tlaků před a za filtrem, doporučuji nechat vyčistit nebo doma profouknout. Při větším nájezdů km může být problém i v katalyzátoru, který je součástí dpf a funguje jako startér reakce tím že se rozžhaví, když na něj jde nafta a tím zažehne saze. Ideální je doma mít techstream (Toyota diagnostiku) a tam se dá krásně vše vysledovat
Díky za odpověď, snímače jsou profouknuty. Ještě jsem to probíral se zaměstnancem Toyoty. Ten ze zkušeností kamaráda, který cestoval velké úseky dálnice s tempomatem po 400km ucpaný filtr po nucené regeneraci v servisu a dalších cca 400km opět ucpaný filtr naznal že se regenerace nespouští s tempomatem. Doporučil mě občas po 200 až 400km podřadit na čtverku a udržovat 2000-3000 otáček zhruba po deset minut. Samozřejmě to už značí, že filtr DPRN není ve stoprocentní kondici (223 000km) a slavná bio složka v naftě tomu také nepřidá. Ale ještě by mě zajímalo, zda po zahlášení chyby jde například po odpojení baterie a tím vymazání chyby nějak docílit toho abych to dokázal nějak zregenerovat nebo obejít, než tam ta chyba znova naskočí?

Posílal jsem ještě dotaz na INFO TOYOTA, tak pokud pošlou nějakou upřesňující odpověď tak to sem pověsím.

Michal
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Djmicho »

U Versa mi na tempomat regenerace probíhá dle diagnostiky, takže se mi nezdá, že by na tempomat nebezela. Pokud je teplota při vypalování přes 550°C tak bude katalyzátor v pohodě a stačilo by filtr nechat vyčistit. Po vyčištění se jen jednotce řekne přes diag, že má nový filtr a jede se dalších 100k km vesele dál ... Já si preventivně hodím každých 3-5 tisíc km vynucenou regeneraci a zatím je filtr v pohodě...
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

Djmicho píše:U Versa mi na tempomat regenerace probíhá dle diagnostiky, takže se mi nezdá, že by na tempomat nebezela. Pokud je teplota při vypalování přes 550°C tak bude katalyzátor v pohodě a stačilo by filtr nechat vyčistit. Po vyčištění se jen jednotce řekne přes diag, že má nový filtr a jede se dalších 100k km vesele dál ... Já si preventivně hodím každých 3-5 tisíc km vynucenou regeneraci a zatím je filtr v pohodě...

To ano, čištění je možné více způsoby mokrá a suchá a cena s demontáží a diagnostikou je kolem 7500kč a více, vlastní zkušenost nemám. Mechanik z Toyoty z čištěním filtru také zkušenosti neměl. Na tu nucenou regeneraci přes diagnostiku jsem se ptal a prý pokud regeneruje za normálního okrskového provozu tak je to zbytečné dělat. Tak nevím!
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Djmicho »

Uživatel MatGo by vysvětlil jak to po cca 80k km funguje... Ta jednotka pak netuší co a jak a regeneruje čistě náhodným způsobem... Prostě Toyota s tím neměla zkušenosti a moc se jim to nepovedlo... Auto mi regeneruje normálně, ale i tak mi vynucená regenerace někdy trvá 15 minut někdy i 40... Jakmile se nějaká z hodnot filtru (termální degenerace, průchodnost, účinnost kat-u) vymkne nastaveným parametrům, tak to auto netusi co má dělat a buď regeneruje pořád nebo vůbec...
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

Cituji radu přímo z Toyoty:

Vážený pane Strejčku,



jakmile se vůz dostane do nouzového režimu, doporučujeme jeho přistavení do autorizovaného servisu Toyota k provedení fyzické kontroly a diagnostiky, aby mohla být zjištěna příčina tohoto stavu.

Úprava jízdního stylu na tuto situaci nemá vliv.



S přáním pěkného dne


Tož tak :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Djmicho »

A co jsi čekal, že napíšou :D , něco jako:
"Vážený zákazníku,
Děkujeme, že jste svoje peníze utratil za náš produkt. Je nám velice líto, že Vám musíme oznámit nepříjemnou zprávu a to, že jste si koupil bohužel nepovedený produkt. Velice si ceníme vaší přízně a doufáme, že s námi zůstanete i po útratě 45tis. kč za nový polomotor kvůli foukajícímu těsnění, 34tis. Kč za nové DNPR a i potom co si u nás zakoupíte nové vstřikovače za 60tis. Kč, protože firma Denso na nás dlabe a nebudou se nikdy repasovat.
S úctou vaše Toyota"

:lol: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

No asi ano, čekal jsem sofistikovanější odpověď. Aspoň trochu rozebrat při jakých jízdních vlastnostech a nebo jak ten filtr funguje! Ale jelikož jsem řidič okresního formátu, který se pohybuje více méně po lesních cestách a jednou za rok dám Bulharsko tak se asi musím smířit z takovouto odpovědí z fora a z Toyoty.

Zítra směr Primorsko 1560km.

Michal
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Djmicho »

Smutné je, že oni neví jak ten filtr funguje, protože v reálu nefunguje tak jak si to ve vývojovém centru navrhli. Neumožnili jednotce žádné adaptace na opotřebení komponent, takže malá odchylka vstřikovačů, čerpadla, turbodmychadla nebo toho slavného filtru a je malér. Proto přestali 2AD motory osazovat a vzali BMW diesel (no moc si upřímně nepomohli...).
Jinak šťastnou cestu :wink:
Uživatelský avatar
Mack1975
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12.07.2016, 08:06

Re: Filtr pevných částic DPRN

Příspěvek od Mack1975 »

Zdravím, tak cesta tam i zpět bez jediného problému. Dle rad kamaráda z Toyoty jsme ani jednou nepoužili tempomat. Jednou za cca 200 km jízdy po dálnici kdy jsme jeli rychlostí 110-150 km/hod, jsem na 10-15 min podřadil na čtverku a na 2500 otáček což je asi 95 km/hod nechal vypálit filtr a zase se pokračovalo svižnou jízdou dále. Cestu jsme dali jen s pár krátkými přestávkami na jeden zátah. Takže problémy s filtrem DPRN jsou spíše konstrukční a úpravou stylu jízdy jdou potlačit. Najeto celkem 3670 km.
TOYOTA RAV4 III 2.2DCAT 130Kw
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“