Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Když na autě něco nefunguje a netýká se to přímo konkrétního modelu
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Ahojte,

rad by som sa opytal na radu.
Pri meneni kolies ma servisak upozornil na zahrdzaveny cap kolesa. Takto markantne je to len na jednom.

Moj plan je to nastriekat nejakym pripravkom na odstranenie hrdze a skusit to nejako ocistit a nakonzervovat. Idealne by som sa vyhol davaniu kolesa dole, skusit to cez otvor v disku, po vybrati tej krytky v strede. Idem na to zle? Auto ma 4 roky (cca 60tis km) a takto to vyzera po zime.

Asi sa newvyhnem navsteve nejakeho predrazeneho servisu v BA, ci?
Přílohy
Koleso.jpeg
(346.66 KiB) Staženo 1453 x
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od biscuit »

predpokladam, ze na zimnich kolech nemas krytky stredu, pripadne plechace bez poklic, ze?

za me urcite rozebrat a udelat poradne, nejaky cudlani zvenku je na hovno. minimalne sundat kotouc - to prece neni vubec zadna prace a muzes to udelat sam.
edit: ted si to ctu podruhy. kriste pane, ty bys to chtel delat dokonce bez sundani disku jo? :-) ty se mi snad zdas :-) koukej to udelat poradne, neni na tom vubec nic tezkyho, to musi zvladnout i normalni zenska. a zkontroluj si prave tu krytku stredu. asi moc netesni - musel se ti do toho dostat nejakej ultra slanej bordel a asi tam pekne dlouho pusobil.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Praveze je tam hlinikovy disk a ma aj krytku. Ano, zrejme sa tam daco dostalo, zrejme pri umyvani diskov v umyvacke a nevytierlo to.
Netrufam si to rozoberat na parkovicku pred domom, a ani nemam na to nastroje.
Ty taketo veci robis bezne pred domom?
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od biscuit »

sundat disk a sundat kotouc si troufnu i na parkovisti pred domem, resp. stranou od domu, abych nedelal zvedavejm sousedum divadylko ;-)
a ja fakt nejsem zadnej mechanik, s vetsinou veci chodim do servisu (trochu taky z lenosti).
Naposledy upravil(a) biscuit dne pon 15.04.2019, 15:21, celkem upraveno 2 x.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Ja by som si to nechal najradsej urobit odbornikovi. Nemam problem zaplatit niekomu za dobre odvedenu pracu. Ved tak to ma byt.

Druha vec je, ze preco sa to udialo. Vyzera to ako fotka z Titanicu.
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od biscuit »

:biggrin:
tak konecne mate more :-) aj my. zial bohu iba v zime a iba na silniciach :-(

muselo tam byt dlouhodobe mokro, vlhko. sul sama o sobe nic neudela. aby to v takhle kratky dobe udelalo to co to udelalo, muselo to bejt nalozeny ve slanym nalevu jako maso pred uzenim. napadlo me, jestli tam voda z nejakyho duvodu nekondenzuje, ze kdyby se to tam nadmerne zahrejvalo v tom naboji, tak ten velkej rozdil teplot... ale je to blbost, voda kondenzuje naopak na studenym v teple. takze se tam spis dostala nekudy primo jako voda a jediny misto kudy tam muze, je ta stredova poklicka (teda jestli mi neco neunika). a samozrejme, nebyla tam vazelina, protoze ta by tomu z velky casti zabranila.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Ja tipujem, ze sa tam dostala voda pri umyvani diskov v umyvacke.
Nenapadlo ma to natierat vazelinou. Kolesa menim v pneuservise zimne komplety za letne. Auto servisujem v toyota servise. Mylne sa domnievam, ze sa o to auto dobre staram. Kazdopadne disky uz umyvat nebudem.
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od jarson »

očistit,namazat ->teda nakonzervovat
...staré autá ( kto si pamätá) to mávali celé utopené vo vazelíne a navrchu plechovú čiapku zarazenú do náboja. A bol klud .
Obrázek
Naposledy upravil(a) jarson dne stř 24.04.2019, 23:33, celkem upraveno 4 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od slabostka »

biscuit píše:sundat disk a sundat kotouc si troufnu i na parkovisti pred domem, resp. stranou od domu, abych nedelal zvedavejm sousedum divadylko ;-)
a ja fakt nejsem zadnej mechanik, s vetsinou veci chodim do servisu (trochu taky z lenosti).
- treba dať dole držiak brzdiča čo nemusí ísť vôbec ľahko plus blbý prístup bez dielenského zdviháku. O potrebe aspoň základného náradia nehovoriac. Ja by som to nechal na garážnika, nemusí byť vôbec autorizák a súčasne vyčistiť brzdy a namazať vodiace trne. Ošetriť následne neviem čím, ja by som to asi pretrel resistin car.
A toto je ukážka toho že je niekedy lepšie mať časti nezakrytované a voľným odtokom vody ako to mať "ochranne zakryté" a pritom to pod krytom dobre kysne.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Dakujem za oba posledne prispevky. Potvrdilo sa to co som si ako laik myslel hned na zaciatku.
Hlavny problem je, ze beznemu garaznikovi tu v Petrzalke sa do toho nechce. Poslali ma vsetcia kadelahsie s poznamkami typu, to treba cele opieskovat a to sa neda a podobne.
Rozhodne to rozoberat na parkovisku pred domom nie je najlepsi napad. Sorry biscuit.

Uvidime co mi povedia v PPC. Mozno to niekto od nich cita a tesi sa na to. Mozno staci to nejako opatrne rozobrat, odstranit hrdzi a nakonzervovat. Snad moc viac ako stovku za to nebudu chciet.

Kazdopadne ma zaraza, ci si to pred mesiacom nevsimli pri pravidelnej prehliadke. Merali tam kotuce a dosticky, na to snad davali dole kolesa? Zrejme to je jednoduhsie ako to dajako zospodu robit.
Sorry za tieto laicke predstavy. To koleso je dole za minutu, 5 srobov pistolodu dat dole pri vymene oleja je to aj tak na zdvihaku. Zrejme sa na to vykaslali aj ked to videli. Som zvedavy co mi k tomu povedia. Kazdopadne PPc Petrzalka. Po prehliadke povedialen je to v poriadku.
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od m5t »

Milan.B píše:…...Kazdopadne ma zaraza, ci si to pred mesiacom nevsimli pri pravidelnej prehliadke…..
Terazky se mi krásně potvrdilo co už léta vím a někteří jedinci dokonce dělají z servisních prohlídek svatý grál, bez servisní historie by nekoupili ojetinu a podobné bláboly, celé je to leda tak humbuk na tahání peněz z kapes a vcelku nic za to, jedině předražený olej, předražené díly a hledání závad hokusem pokusem ovšem za vaše peníze. Vůz je buď v cajku nebo v pr….. a je nutno se ho zbavit, protože se na něm něco furt sere, jenže některým b.... stačí úplná servisní historie a chrochtají blahem a pak nasypou desetitisíce do oprav.
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Jimmi »

Já tuhle věc při každé výměně kol prostříkávám kvalitním mazivem. Nejlepší asi měděná teplovzdorná vazelína.
Jsou servisy, které podobná místa také konzervují. Ale je jich minimum.
Sundal bych kotouč, očistil, několikrát s časovým odstupem důkladně polil odrezovačem a pak nakonzervoval.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

@m5t
Ano servis to castokrat odflakne. Chodim tam koli zaruke na hybridny system. Ma byt vzdy o rok predlzena ak si necham toto spravit. Co je jeden dobvod. Dalsi je, ze nepoznam ziadneho servisaka cize nemam moc kam ist. Daku aj nejake tie sluzby naviac, su blizko. Anketarke po servise som svoj nazor povedal. Od coho ineho sa ma bezny obcan, neautomechanik zariadit pri kupe auta ak nie od servisnej historie. Moc inych moznosti nema. Suhlasim s tym, ze spoliehat sa na historiu je blbost, no minimalne zaklad to je.

@Jimmi
Mam objednany odhrdzovac a vazelinu, osetrim to nejako svojpomocne a uvidim. Vcera som to obzeral cez tu dieru v disku a nie je to az take tragicke na druhy pohlad. Predsa len to auto ma 4 roky len. Nejaku vacsiu kontrolu tych brzd a vsetkeho okolo si necham urobit vsade naraz.
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Milan.B
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: sob 21.02.2009, 11:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od Milan.B »

Pokial to niekoho zaujioma ako to nakoniec dopadlo. Tak neslavne.
Siel som na STK a auto nepreslo. U nas sa teraz nejako menili podmienky v STK a uz bezne (vraj) neprechadzaju aj auta na svojej prvej STK.
Vraj kolisanie brzdnej sily na tom kolese (prave predne) mimo limit. Zrejme to skorodovalo nejako viac a trochu vytlacilo ten kotuc.

Tak naspat do servisu a vymena prednych kotucov a platniciek. 400 eur. Inak s tou hrdzou si poradili. :D
Budem si to uz sam udrziavat mazivom pri prezuvani.
Toyota Auris 1,4 Terra Cool - EX
Toyota Auris Touring Sports Hybrid
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: Zahrdzaveny naboj kolesa (alebo co to je).

Příspěvek od m5t »

400€ ? :shock: :shock: :shock: jen za přední? to jsou nějaké speciální, pozlacené či co, já před rokem kupoval vše na celé auto od Bosch(původní byly Bosch tak není důvod dávat jiné) za 3815,-Kč, jsou tací co na původní z výroby nadávají, ale zatím jsem měnil loni jen zadní destičky ve 110tKm a zbytek mi leží na půdě. Jinak 10 let provozu a STK nikdy problém(před měsícem naposledy), ovšem při každém přehazování kol moje laická kontrola, odstranění rzi, promazání, očista atd, prostě co jde provést s autem na zvedáku.
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy - obecné“