Informace o Prius pro laika, začátečníka.

vše ohledně modelové řady Prius
Uživatelský avatar
stani
Věčnej rejpal
Příspěvky: 876
Registrován: úte 07.02.2012, 16:05
Bydliště: Č. Budějovice

Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od stani »

O víkendu jsem měl možnost se krátce projet v Priusu (asi r. 2013?).
Velice mě zaujala ta technika, fakt dobrý. :D
Interiér a exteriér už tolik ne :mrgreen: Ale asi je to o zvyku.

Jako naprostý laik co se Priusu (a hybridů všeobecně) týče, bych rád získal nějaké informace: v diskuzi jsem se dočetl o nějaké II., III. generaci. Jak se tedy pozná, že je ten který Prius I., II., III., IV., atd. generace? Podle nějakého označení nebo roku výroby? A jak a čím se mezi sebou ty generace liší?
A co FL, má Prius (navíc) také?

Prý Priusy jsou bezzávadová auta, opravdu je to tak? Jak dlouho takový Prius vydrží? Který ročník je nejlepší? I z hlediska spotřeby.

Dělali se také (vyjma těch 2018+) i plug-in?

Je lepší investovat do Prius+? I tady jsou nějaké generace a FL?

Ojetiny -jaký model a kde nejlépe koupit, na co si dát pozor? Všiml jsem si, že v Německu hojně prodávají jako "vysloužilé" taxíky, s nájezdem 200t+.
Naposledy upravil(a) stani dne čtv 20.09.2018, 06:40, celkem upraveno 1 x.
Avensis T25 FL kombi 1.8 VVTi automat(HDM)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
stani.1blog.cz
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od PetrPH »

stani píše:O víkendu jsem měl možnost se krátce projet v Priusu (asi r. 2013?).
Velice mě zaujala ta technika, fakt dobrý. :D
Interiér a exteriér už tolik ne :mrgreen: Ale asi je to o zvyku.

Jako naprostý laik co se Priusu (a hybrydů všeobecně) týče, bych rád získal nějaké informace: v diskuzi jsem se dočetl o nějaké II., III. generaci. Jak se tedy pozná, že je ten který Prius I., II., III., IV., atd. generace? Podle nějakého označení nebo roku výroby? A jak a čím se mezi sebou ty generace liší?
A co FL, má Prius (navíc) také?

Prý Priusy jsou bezzávadová auta, opravdu je to tak? Jak dlouho takový Prius vydrží? Který ročník je nejlepší? I z hlediska spotřeby.

Dělali se také (vyjma těch 2018+) i plug-in?

Je lepší investovat do Prius+? I tady jsou nějaké generace a FL?

Ojetiny -jaký model a kde nejlépe koupit, na co si dát pozor? Všiml jsem si, že v Německu hojně prodávají jako "vysloužilé" taxíky, s nájezdem 200t+.
divne, kdyz zadam do googlu "prius popis", tak vyskoci hromada dobrych odkazu, byt podle prispevku vyse to vypada ze neni snad zadny. Ale vazne, prece necekas, ze nekdo bude vypisovat x stran textu (ktere uz na internetu jsou) jen proto, abys pak udelal "hmm, dobre"
Prius II 2008
Uživatelský avatar
PALO-Prius
Řidič
Příspěvky: 152
Registrován: pát 03.10.2014, 05:29
Bydliště: Bratislava - Ruzinov / Finsko - Rauma

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od PALO-Prius »

Odpisem v skratke:
Generace sa pozna podla roku vyroby:
Gen I. 1997-2004
Gen II. 2004-2006 + Facelift 2006-2008
Gen III. 2009-2011 + Facelift 2011-2016 (aj plug in)
Gen IV. 2016 – dodnes (aj plugin)

https://www.autoevolution.com/toyota/prius/
Pluska su dve generacie, resp facelift od r,2011 a od r.2015.

Lisia sa najma technikou a motormi. Tu spominane su najma Gen II. a Gen III. V tretej generacii je silnejsi motor (vasi objem) takze je to lepsie auto na dlhe cesty (dialnica) s mensou celkovou spotrebou cca 0,3-0,4l/100km. Pravdaze najlepsie je na tom najnovsia IV.gen, ktora ma uplne modernizovany motor s lepsou spotrebou takmer 1l oproti III.gen.

Prius+ je nieco ako III.gen+. Ci je lepsie insvestovat, to zalezi od toho co potrebujes. Ak nepotrebjes miesto za tu istu cenu kupis III.gen Plug-in s 25km plne na elektriku. Takze ak dochadzas do prace povedzme 10km, jazdis kazdy den “zadarmo” (ako jeden typek co ma plug in a 90% ciest ide plne na EV). Ak mas 3 deti a potrebujes kopec miesta na zavazadla, potom kupis Prius+.

Ja som kupoval v DE (4 rocne s 85tis KM) a urcite odporucam od autorizovaneho dilera s 2 rocnou gebrauchtwagen zarukou, mas tam istotu kvalitneho vozu a NEstocene kilometer. U nas (CR/SR) sa vacinou predavaju jazdenky z celej EU. najlepsi p[omer cena/vykon pri ojetinachje podla mna terza 3.gen s najazdom ca 120-160tis KM ak nechces dat za to viac ako 9-10tis EUR (zalezi od vybavy doporucujem Executive s LED stretavacimi svetlami). Taxiky urcite nebrat. Inak dobre jazdene a servisovane auto nema problem 250 tis km bez jedinej zavady. Davat pozor si treba na to iste oka pri osttanych autach. Je dobre spravit test baterie...pri skusobnej jazde sledovat kolko ide cisto na bateriu (ak je to auto starsie ako 7-8r). Moj ma 165tis teraz a menil som len pokazenu rucnu brzdu ;-) (inzak len olej, filter a brzdy). Inak maju Priusy bezne nalietane cez 500 000km bez vacsich zavad. Je to dlhodobo najspolahlivejsie auto na svete.
Prius III 2010 Excutive, seda metaliza
http://moje.auto.cz/PALO-Prius/priusik.html
Obrázek
Uživatelský avatar
stani
Věčnej rejpal
Příspěvky: 876
Registrován: úte 07.02.2012, 16:05
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od stani »

PALO-Prius: díky :wink: Takto tady budou pro případné nové zájemce a nováčky informace pěkně pohromadě.

Ještě by mě prosím zajímaly další věci:

1) přesnější rozdíly mezi generacemi i vč. FL? / doplňuji částečně sám: např. tady jsem se dočetl, že je rozdíl v dojezdu čistě na elektřinu u plug-inů mezi III. a IV. generací. /

2) přesnější rozdělení u Prius plus, kdy jaká generace, kdy jaký FL, plug-in / takže doplňuji sám: Plug-in Prius+ se nevyrábí. /

3) zda jsou Prius+ stejné "držáky" jako Prius. A jak moc se konstrukčně liší

4) jaké jsou rozdíly ve spotřebě mezi Prius+ a Prius, vč. generací. Jaké rozdíly ve spotřebě jsou mezi verzemi "normál" a plug-in / doplňuji částečné sám, (tabulková spotřeba 2018) průměr cca: Prius: 3,5l (reálná?), Prius plug-in 1,2l (reálná?), Prius+: 4,5l (reálná?)

5) jaké hmotnosti jsou u Prius , Prius+, Prius plug-in / doplňuji sám: Prius: cca 1400 kg, Prius plug-in: cca 1550 kg, Prius+: cca 1500 kg /

6) od jakého modelu je možnost mít tažné zařízení? / doplňuji opět sám: vypadá to, že tažné pro přívěs od 02/2016 (vč. PHEV), tady a tady je ještě něco. /

7) např. v diskuzi u Aurise jsem se dočetl, že hybrid má při předjíždění na dálnici nebo při jízdě do strmějšího kopce problémy: motor řve a hluk je znatelný. Jak je to u Priusů?

8 ) plug-in vypadá na první pohled zajímavě, ve městě jezdit prakticky zadarmo (na elektřinu), kdo by to nechtěl, ale při zjišťování nových informací jsem narazil na jednu zásadní věc: plug-in je samozřejmě o mnoho těžší a je tudíž pro jeho provoz třeba více energie (na toto téma je zajímavé video a následná diskuze zde).

9) zjistil jsem, že verze prodávané v USA jsou odlišné od těch evropských (např. nemají Prius+): Prius c, Prius, Prius Prime. Jsou tam i rozdíly v ovládání, ale i v motorizaci: např. Prius c - 1,5l motor, cena od 21530 USD. Více zde.
Naposledy upravil(a) stani dne pát 21.09.2018, 08:23, celkem upraveno 15 x.
Avensis T25 FL kombi 1.8 VVTi automat(HDM)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
stani.1blog.cz
Vlastík
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: pát 25.03.2016, 21:52
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od Vlastík »

Nevím jestli má problémy,ale je to jiné auto než konvenční. Je to o zvyku.Zase běžná jízda je úplně o něčem jiném. Priusy od III.gen mají kouzelné tlačítko PWR a tím naženeš všechny koníky a v poho ujedeš koncernovým vozům.Ale toto není auto na závodění.Prius je všeobecně považován za ošklivé auto...já jen doplním,že ošklivé auto s geniální technikou.Proto jej mám:-)
Plug-in je určitě nejlepší volba,já jsem jej před koupí promarnil.Objevil se v prodeji ve Vídni Emil Frey za cca 400tis.a rval jsem si vlasy,ale co se dá dělat.
Toyota Prius III 1.8L (HV special) 2012 CVT
Vlastík
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: pát 25.03.2016, 21:52
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od Vlastík »

vliv na spotřebu to má zanedbatelný,to fakt neřešit.To už je halířování a pokud budeš toto řešit,jestli halíř bude důležitý,tak kup MBčko.V Milovicích jich je na výběr dost:-)Za 2litry to opravdu jezdit nebude,já mám dlouhodobou 4,3l.Super,víc neřeším,spokojenost.Pokud máš početnou rodinu tak Prius+,pokud ne,tak "obyč"Prius.Já jsem taky před koupí různě špekuloval,ale pak jsem se rozhodl a nelituji.Pohodička za volantem,novosvětská z JBL a spousta debilů kolem mě,kteří mají potřebu být všude dřív.Já si jen říkám....jen se neposer papundekle:-)Ale vážně,neřeš maličkosti,řeš nájezd,servisování,souhlas s km vůči servisu a máš vystaráno.zdar
Toyota Prius III 1.8L (HV special) 2012 CVT
Uživatelský avatar
tachec
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: stř 06.12.2017, 06:44
Bydliště: okolí Příbrami

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od tachec »

U IV. generace plug-in verzi zabili tím, že je to pouze čtyřmístné auto...
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od ježek2 »

...neřekl bych,že něco zabili - jde tu o pohodlí...které auto je tak velkorysé,že nabídne 5 plnohodnotných míst ?...na trhu jich asi bude minimum...tím spíše,že většina dnešních aut je typu "jednoválec"....= pouze řidič + vzduch v kabině.. :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
tachec
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: stř 06.12.2017, 06:44
Bydliště: okolí Příbrami

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od tachec »

Pro menší děti to už tak praktické není - hůř se budou zapínat pásy při použití podsedáků nebo neisofixových sedaček.
O tom, že si tam nikdo nelehne (teď nemyslím při jízdě) ani nemluvě.
Petrs
Člen Týmu
Příspěvky: 69
Registrován: pon 12.09.2016, 12:21

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od Petrs »

S Plug in 3.generace 2012 je mozne pri castych kratsich jizdach dosahnout dlouhodobe spotreby lehce pod 3 litry.
Spotreba 2,7.JPG
(50.31 KiB) Staženo 1698 x
MilhausPHV
Člen Týmu
Příspěvky: 33
Registrován: ned 03.06.2018, 09:19

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od MilhausPHV »

Uživatelský avatar
stani
Věčnej rejpal
Příspěvky: 876
Registrován: úte 07.02.2012, 16:05
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od stani »

Nikde nemohu najít "Prius+ plug-in"...
Avensis T25 FL kombi 1.8 VVTi automat(HDM)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
stani.1blog.cz
Uživatelský avatar
tachec
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: stř 06.12.2017, 06:44
Bydliště: okolí Příbrami

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od tachec »

stani píše:Nikde nemohu najít "Prius+ plug-in"...
Plug-in verze Prius+ se nikdy nevyráběla...
Uživatelský avatar
wojta
Člen Týmu
Příspěvky: 43
Registrován: sob 18.11.2017, 20:22
Bydliště: Tábor

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od wojta »

tachec píše:Plug-in verze Prius+ se nikdy nevyráběla...
Jak je to vlastně s přestavbami? Vím, že byly nějaké na běžný Prius, ale ty firmy asi zkrachovaly když přišel plug-in. Dělal někdy někdo přestavbu na Prius+?
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Informace o Prius pro laika, začátečníka.

Příspěvek od esprit »

stani píše:PALO-Prius: díky :wink: Takto tady budou pro případné nové zájemce a nováčky informace pěkně pohromadě.

Ještě by mě prosím zajímaly další věci:

1) přesnější rozdíly mezi generacemi i vč. FL? / doplňuji částečně sám: např. tady jsem se dočetl, že je rozdíl v dojezdu čistě na elektřinu u plug-inů mezi III. a IV. generací. /

2) přesnější rozdělení u Prius plus, kdy jaká generace, kdy jaký FL, plug-in / takže doplňuji sám: Plug-in Prius+ se nevyrábí. /

3) zda jsou Prius+ stejné "držáky" jako Prius. A jak moc se konstrukčně liší

4) jaké jsou rozdíly ve spotřebě mezi Prius+ a Prius, vč. generací. Jaké rozdíly ve spotřebě jsou mezi verzemi "normál" a plug-in / doplňuji částečné sám, (tabulková spotřeba 2018) průměr cca: Prius: 3,5l (reálná?), Prius plug-in 1,2l (reálná?), Prius+: 4,5l (reálná?)

5) jaké hmotnosti jsou u Prius , Prius+, Prius plug-in / doplňuji sám: Prius: cca 1400 kg, Prius plug-in: cca 1550 kg, Prius+: cca 1500 kg /

6) od jakého modelu je možnost mít tažné zařízení? / doplňuji opět sám: vypadá to, že tažné pro přívěs od 02/2016 (vč. PHEV), tady a tady je ještě něco. /

7) např. v diskuzi u Aurise jsem se dočetl, že hybrid má při předjíždění na dálnici nebo při jízdě do strmějšího kopce problémy: motor řve a hluk je znatelný. Jak je to u Priusů?

8 ) plug-in vypadá na první pohled zajímavě, ve městě jezdit prakticky zadarmo (na elektřinu), kdo by to nechtěl, ale při zjišťování nových informací jsem narazil na jednu zásadní věc: plug-in je samozřejmě o mnoho těžší a je tudíž pro jeho provoz třeba více energie (na toto téma je zajímavé video a následná diskuze zde).

9) zjistil jsem, že verze prodávané v USA jsou odlišné od těch evropských (např. nemají Prius+): Prius c, Prius, Prius Prime. Jsou tam i rozdíly v ovládání, ale i v motorizaci: např. Prius c - 1,5l motor, cena od 21530 USD. Více zde.
1) novější = lepší výbava, nižší spotřeba, nižší hlučnost
2) Prius+ má aktuálně 1 generaci a 1 FL, chystá se 2. generace ala SUV
3) Prius+ má jiné zavěšení zadních kol, jinak motor je srovnatelný s Prius gen. III, tedy srovnatelná životnost
4) Prius+ má znatelně vyšší spotřebu na dálnici (aerodynamika, pneu), jinak je to podobné. Plug-in a běžný hybrid se nedají srovnávat ve spotřebě. Záleží, kde se jezdí. Ve městě má plug-in spotřebu 0, na dálnici jako běžný hybrid.
6) tažné je možné všude, jen, myslím, že až od IV. gen. je možné tahat nějaký vozík
7) Auris hybrid používá stejný motor, takže je to stejné. Problém nemá auto, ale řidič, protože není zvyklý. Od 1.8 l motoru není na dálnici problém. U slabších verzí se dříve vybije baterka a pak to má jen necelých 60 kW (nestačí na udržení 130 km/h v kopci).
8 ) Plug-in má Li-ion, ale běžný NiMH, takže rozdíl ve váze není až tak obrovský. Plug-in navíc může hodně dobíjet z kopců, protože se baterka hned nenaplní a nezačne se hned zahřívat.
9) Prius c = Yaris hybrid, Prius v = Prius+, Prius Prime = Prius Plug-in. Největší rozdíl je, že Prius v je jen pro 5 cestujících. Zbytek jsou typicky jen rozdíly ve tvaru plastů.
Odpovědět

Zpět na „Prius“