bouchlá pneumatika

Tlachání o všem - bez zaměření!
Georges_II
Člen Týmu
Příspěvky: 23
Registrován: pát 11.12.2015, 21:55

bouchlá pneumatika

Příspěvek od Georges_II »

Dnes bráchovi na autě (starší, nicméně dobře udržované Punto) bouchla na dálnici pneumatika. Skončilo to hodinami a autem bouchnutým o svodidlo.

Brácha asi brzdil, což asi vyvolalo ten smyk (prý se brzdit po bouchnutí pneumatiky moc nemá).

Mám dotaz: Zabrání smyku za takových okolností např. ESP?
Avensis wagon (T25), 11/2006 (po FL), 2.0 vvti
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

Au. Tak snad se nikomu nic nestalo.
Jinak ani ESP tomu vzdy úplně zabránit nemusí, ale většinou jo :)
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Jimmi »

Tomuhle ESP určitě nezabrání, je to zcela mimo rozsah jeho nastavení. Naopak to může i zhoršit.
Takže - v těchto situacích nikdy nebrzdit. Mě to kdysi naučil dědeček, když mi bylo asi deset. Bouchla mu pneumatika, levá přední, asi ve stovce, v NDR, skoro u Baltu. Tak mi to vysvětlil a hodilo se to.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

Jimmi, urcite esp na to nemá vliv?
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Georges_II
Člen Týmu
Příspěvky: 23
Registrován: pát 11.12.2015, 21:55

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Georges_II »

Zkoušel jsem to googlit (např. "tire blowout in car with ESC"). Moc jsem toho nenašel...

Principiálně ESP by mělo umět poznat, že autu vybočuje zadek, aniž by řidič hnul volantem, a mělo by přibrzdit příslušné kolo, aby se tak nedělo. Ovšem jestli si poradí se změnou otáček prasklého kola...

Brácha dopadl dobře - rozbil nárazník a blinkr, jinak nic. Ovšem odřel svodidlo, a tedy spáchal škodu na veřejném majetku. Nehodu tedy vyšetřovala policie. Strávil tam tedy 3 hodiny. :-)
Avensis wagon (T25), 11/2006 (po FL), 2.0 vvti
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

Prave, ze by to ESP poznat melo. Na stranu druhou je to spojene s ABS a tam se obvod uz resi. Podle meho by to na to vliv mit melo, ale fakt netusim. Do Jimmíka nerypu, to byla opravdicka otazecka od milouckeho tygříčka :D

Kazdopadne kdysi se mi u Filety asi ve 150 km/h rozpulilo LZ kolo po obvodu a fakt nevim, co jsem delal nebo nedelal. Furt jsem cekal ranu od kamionu co jel za mnou a on to ubrzdil. Az on mi vlastne rekl, co ze se mi to prihodilo.
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Jimmi »

Milý Tygříku, já samozřejmě nevidím do hlaviček programátorům řídících jednotek jednotlivých komponentů automobilů, ale páč jsem se něčím podobným mnoho let živil (jen místo aut to většinou byly obrovské turbíny a zařízení jim příslušná), tuším, že software málokdy dokáže předvídat to, čemu se říká lidský faktor. ESP je určitě otestováno a doladěno na určité standardní podmínky. Ovšem i tak v případě kluzké vozovky může nevhodně zvětšit poloměr oblouku na úkor třeba řízeného smyku, což ne vždy potěší. A když někdo zabrzdí s prasklou pneumatikou... to už je podle mě za hranicí jak fantazie tvůrců algoritmů, tak možností regulace i takto v podstatě jednoduchého systému.
Taky už mi praskla guma, ve stočtyřiceti do kopce na dálnici v levém pruhu vedle kamiónu. Naštěstí zadní, tak jsem jízdu dokončil po ráfku a bez brzdění dojel až do odstavného pruhu. Přední by asi byla horší.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

:| Z toho taky moc moudry nejsem a zkouset to snad nikdo nebudeme. Ale pokud se to stane na rovine, jasne. Na nakladaku kdyz mi praskla PP, tak jsem o tom vedel a po rafku dojel. Ale treba o tom zadnim jsem nevedel - zatacka, zbytecne velka rychlost a do smyku proste sla. A v tu chvili - srovná to ESP? Nebo aspon takhle ja jsem tu otazku pochopil-a vlastne doted jsem mel za to, ze jo.
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

http://www.team-bhp.com/forum/owning-ca ... owout.html

zalezi samozrejme na uhlu pohledu, že jo.
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
29Carlos
Věčnej rejpal
Příspěvky: 931
Registrován: čtv 27.06.2013, 22:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od 29Carlos »

No, mně bouchla ve stotřiceti PP na dodávce, na D8 při předjíždění kamionu.... A fakt nic moc... Naštěstí už jsem byl před ním a podařilo se mi doklouzat do odstavňáku...
petrbk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1150
Registrován: ned 13.12.2009, 15:48

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od petrbk »

Tátovi taky praskla guma... tak jsem tady...
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Tygr »

:D tohle je nejlepší zakončení
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Kocúr »

Na vojne, keď nás na korbe PV3S viezli do stráže z Michaloviec na strelnicu v Porube pod Vihorlatom, tak nám praskla pravá zadná guma. Čo čert nechcel stalo sa to presne v momente, keď sme míňali dôchodkyňu v sukniach poctivo šliapajúcu do pedálov na bicykli. Bola to teda pecka, poviem vám, ako bočná salva z delového člna v námornej bitke. Tetušku zfleku jeblo do rygolu pri ceste zarasteného bázovými kríkmi, len jej odtiaľ nohy v gumákoch zostali trčať. Keď sme ju stade vyťahovali pravou rukou sa žehnala a ľavou sa držala za srdce, nemohli sme sa zdržať smiechu. Vzala to športovo, nič sa jej našťastie nestalo, len sa poriadne vydesila. A čo jej slúži ku cti, jedno sprosté slovo nepovedala. To sa dneska nevidí.
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne stř 06.09.2023, 19:02, celkem upraveno 1 x.
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Jakub Krčma »

Mně bouchla levá přední cca ve 260 GPS. Pneu zničila plast v podběhu a upadl kousek trimu kolem auta před dveřmi řidiče. Pro ten jsem došel a jestli si pamatuju správně, tak možná nebyl ani škrábnutý. :shock: Jinak žádný problém. Až na ten pocit při vibracích kolem 220 GPS. :lol: Nedotýkat se brzdy je první věc, která ze situace instinktivně vyplynula. Naštěstí jsem to měl do mírného kopce...
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“