spotřeba oleje

vše ohledně modelové řady Carina
Milan2
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 11.06.2009, 14:24

spotřeba oleje

Příspěvek od Milan2 »

Dobrý den, motor 7A-FE 1.8 16V 79kw r.v.97 nejeto 225tis spotřeba oleje 0,7l na 1000km nemáte někdo řešení.
Kamarád mi říkal, že se vymění nějaké gumičky, že to na 90% pomůže, ale že musí dolů rozvody. druhý mi řikal
ať to neřeším a dolévám. Neřešil někdo podobný problém?
děkuji za vaše postřehy
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Stan »

Já to řešil.. a vyřešil. na motoru 4A-FE. Je to hodně podobný, ne li úplně stejný.
První proběhla výměna "těch gumiček" - gufírek na ventilech. Přitom se měnily i rozvody, ptž už to bylo potřeba. Nepomohlo to vůbec.
Pomohla až druhá oprava - výměna pístních kroužků. Od té doby mezi výměnama oleje nedolívám ani kapku. Levný to nebylo. Dohromady tak 15 tisíc. Už je to dlouho nepamatuju se přesně.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od jarson »

mam ten istý motor.
Spotreba oleja tam je takisto.
Ano , ako pise stan - logicky olej uteka tam kade tecie , ze ano - teda tie "gumicky" - gufera ventilov - nie som si istý ci aj u tohoto , ale mam dojem že sa da aj bez demontaže hlavy. Ale možno ak mas kooopec km a už s tým budes zmierený že ides servisovat tak rovno repas hlavy- teda okrem tohoto aj ventili dat doporiadku a okrem gumiciek pozriet aj voditka - oni co to robia už vedia co k tomu patri.
Lenže to je len jedna možna pricina. Ta druha su tie kružky - teda si skus zmerat ( alebo u niekoho kto ma veci a vie ) dat zmerat tlaky na valcoch. Tam ti povedia ci teda aj kružky.
No a co sa mna týka , je to takto. Moj motor ma cca. 450 tis.km (možno viac - stocene )Dolievam si prikaždom tankovani, co je cca 700km ale neviem kolko - raz viac , inokedy menej - ale asi v priemere ako ty.Tak nejak uvažujem o repase hlavy. Tlaky mi merali, neboli už rovnake , ale aj ten najslabsí bol len mierne mimo a stale este v norme. Každopadne "olejovým "testom zistili že na vine su krúžky - teda u tých tlakov. A iste to bude aj suvis so spotrebou oleja.
Ja ale som na tom tak ako som a teda s týmto jazdim dalej , vlastne už x rokov a tis.km v tomto stave. ono sa to chova nejako nerovnomerne. Niekedy olej zmizne akoby rýchlejšie, inokedy skoro vobec. Momentalne napr. sedim na ostrove VIR v HRV a vcera po ceste ( 926km ) som olej kontrolova, myslel som že bude sucho po dialnicnej jazde ( nemal som len do cca. 3/4 rysky pred jazdou) a svete div sa skoro nechýba. Voda detto drží jak nakreslená a aj ked to sem nepatri , neda mi sa nepochvalit - spotreba 5,62 na 100 nie je pre moju staru vylietanu vranu vobec spatna ( 4ludia +plný kufor+ dialnice podla predpisov teda max 130).
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Milan2
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 11.06.2009, 14:24

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Milan2 »

Děkuji za info, právě zvažuji jestli to nechat a dolívat jako to děláš ty a nebo to řešit, ještě mi bylo doporučeno
zkusit jiný olej.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od jarson »

a co tam lejes teraz?
Obavam sa že zmena oleja ti nejako extremne nepomože co sa týka spotreby. Na druhej strane urcite pomože penaženke :D . ja som jazdieval na 5W30 ako to bolo od zaciatku v tom aute, ale tento olej , a je jedno kde, bol stale dost drahy. A tak som presiel na 5W40. Len hovorim, primarne kvoli cene a dostupnosti. Prestalo ma bavit pred každou výmenou stravit hodinu na nete a spekulovat o blbostiach... navyse moja ma už dooost km a viacerí sa aj cudovali , že to este jazdi na tak riedky olej ako je ...X30. Nemam vyhranenu znacku, používal som od Mobil1, cez Toyota genuine oil až po oleje od "Bédu Trávníčka" a tesco, lidl ... co prave bolo... a neviem povedať ci niektorý bralo viac alebo menej. Snad jeden - Pennasol (ale to bol este 5W30) ten zmizol považlivo rýchlo. Ak mas chut a veeela zbytocného casu jukni na forum oleje.cz - tam sa to odborníkmi ale aj "odborníkmi" priam hemží. V podstate sa ale asi nic co už nevieš nedozvies asi ani tam.
..lenže - zvysena spotreba oleja postupne ma vplyv na cinnosť lambda sond a katalyzatora + dalsie starosti s emisnou kontrolou - tolko vseobecný názor z pléna.
Neviem za kolko penazi ti ponukli riesene ktore uvadzas a ako dlho chces mat este so svojou carinkou vážny vztah :D , ale možno by si to mal zvažiť.
Znamy to absolvoval na 4AFE ( pri 340000km) a je spokojný - robili mu komplet hlavua a kružky - cenu neviem , ale kedže sa tým nechváli, asi dosť. Každopadne je vysmiaty a zda sa že mu to stalo za to. Zase je pravda , že on už fest dymil a aj ta jeho spotreba oleja bola taka , že som myslel ci tam nema dvojtakt :lol:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Milan2
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 11.06.2009, 14:24

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Milan2 »

Zdravím no já tam dávám od začátku olej 10w40 značku taky nevím ze začátku vatoil myslím, jinam moje carina má najeto 230tis a zatím jezdí slouží tak
jsem si myslel že ji ještě jednu dvě technické budu mít. Kdyby se to neshoršovalo tak bych asi jezdil dolíval, ale aby to za chvíli nebylo 1litr na 100km.
Kouř pozoruju akorát když jedu z kopce a brzdím motorem a pod kopcem šlápnu na plyn. A taky v zimě to je dost vidět. Jeden mechanik mi řikal za výměnu
gufer na ventilech 3-4tis, ale mám obavu aby to pomohlo. To by se pak muselo dělat komplet jak píšeš ty. Díky za konzultaci.
s pozdravem MB
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od jarson »

No,podla priznakov ti spravne povedal ze guferka na ventiloch. Len to nemusi byt cele. Proste zmeraj tlaky , testni to tak ze na pripadny slabsi valec daj cez svieckovu sachtu trosku oleja. Znova zmeraj,ak sa tlak upravi, su to kruzky . Potom budes vidiet,co dalej. Optimisti uvadzaju tiez nazor,ze ak ide len o tzv.pripecene kruzky,pomaha niekolko skratenych vymen oleja s vysokou cistiacou schopnostou - uvadza sa napr.shell. ma to fungovat tak, ze aditiva by mali rozpustit necistoty a tym kruzky uvolnit....ci funguje,necham na kazdeho rozum vlastny. Nezavrhujem to osobne,ale ani si od toho zazraky neslubujem.
.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od GammaRay »

Já mám spotřebu oleje v rámci "normálu", ale jak parkuji pořád na tom samém místě, tak se mi tam občas objeví pod motorem kapička a to mě točí :mad:.
(BTW: vedle stojící BMW tam má jezera oleje a je v pohodě :wink: )
Díval jsem se do motorového prostoru (nechápu, jak i tam můžou žít pavouci, ale budiž :D ) a příčina bude asi u tohoto vývodu z víka ventilů na obrázku. To bude asi nějaké odvětrání, že jo? Ten vývod je tam takový volný. Dá se to nějak přetěsnit a nebo koupit nový a i ta hadička? Ta je taková tvrdá - to nebude jen tak nějaká obyčejná hadička, co? Díky.

Obrázek

Obrázek
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Jimmi »

Já mám v Corolle obdobnou hadičku, byla ztvrdlá a popraskaná. Tak jsem ji asi před dvanácti lety vyměnil za obyčejnou benzínovou vhodného průměru. Nakonec, když to vydrží benzín, tak olej nebo jeho páry musí dvakrát.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od GammaRay »

Díky, taky si myslím. Navíc tam nebude žádný tlak, nic. Avšak ta hadička bude asi dobrá, spíš bude problém v tom vývodu. No, očistím to a počkám, kde se objeví první kapka ...
Že tam nedali nějakou obyčejnou, co? Tahle tam má na sobě takovou jakoby ještě jednu...
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od GammaRay »

Když už jsme u toho oleje, tak taková trochu "trapná" otázka :D. Jaký olej dáváte do Cariny? Jestli jsem dobře pochopil návod, tak tam jde dát snad všechno :?: Já tam dávám "plnou syntetiku", ale asi by tomu neškodila i "polosyntetika", co? (omlouvám se za své technické neznalosti) :)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Milan2
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 11.06.2009, 14:24

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Milan2 »

já tam dávám 10W40
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7640
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od biscuit »

do 4afe je to myslim idealni mazivo ;-)
taky tak, do obou - eneos 10w40

aha, pardon, ted vidim, ze ty mas dvoulitr... takze beru zpet, i kdyz i tak to mozna bude spravna odpoved ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od Stan »

Normálně polosyntetiku 10W-40. Já liju valvoline durablend. Nebo valvoline maxlife. Ale ten motor by zasloužilo trošku očistit :-) Když už máš auto hezký zvenku.. :-D
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: spotřeba oleje

Příspěvek od GammaRay »

To Biscuit: Ano, mám 3S-FE, ale pokud jde o mazání, tak je to asi jedno a to samý jako 4A-FE. Díky za info :wink: .

To Stan: Až ty si nalakuješ předek, tak já si očistím motor (takže na jaře) :-)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Odpovědět

Zpět na „Carina“