Carina E 2.0 3S-FE problém s přepínačem blinkrů + vyřešení

vše ohledně modelové řady Carina
Odpovědět
Korsican
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: sob 06.11.2010, 19:10

Carina E 2.0 3S-FE problém s přepínačem blinkrů + vyřešení

Příspěvek od Korsican »

Zdravím fórum,

začalo mi postupně odcházet relé, které řídí směrová a varovná světla a už odešlo do věčných lovišť. Chtěl jsem požádat o řešení a nakonec jsem ho našel samostným zkoumáním.

Jaké auto: Carina E GLI 1995, motor 3S-FE 98 kW, 133 PS.
Problém: Postupně začalo odcházet "blikání" směrových a varovných světel.

Řešení:
* Nastudoval jsem elektrická schámata zapojení obvodů kolem "FLASHERu" (přepínač směrových a varovných světel) na CAMRY a COROLLA, na CARINA jsem nesehnal, ale jsou podobně řešené,
* Zjistil jsem, že klíčovým prvkem je právě ten FLASHER, našel ho v autě, je umístění vlevo dole pod volantem, blízko pojistkové skřínky v modrém držáku umístěné za dvěma relátkama (viz. foto). Všechny tři prvky, dobře dostupné a šly dobře vyndat z modrého platového držáku.
* FLASHER má tři vývody: "E" - zem (-), "B" - battery (+), "L" - vývod na blinkry,
* Připojil jsem ho na baterku a žárovku a občas to bliklo - tedy jasný problém = FLASHER
* Projevy, jako by tam byl studený spoj nebo opálené kontakty na relé,
* FLASHER se dá rozbrat, zaskočil jsem do Toyoty Modřany, byli tam tak hodní a rozebrali mi ten FLASHER (mají takový správný nástroj na otevření/oddělení plastového krytu u Toyota relátek,
* Jinak tento Toyta FLASHER se už nevyrábí, ale existuje náhrada za cca. 2172 Kč (FLASHER ASSY, TURN 81980-32010)
* Takže relé rozebráno, je tam malý tišťáček a na něm jen pasivní prvky jako odpory a kondiky a samozřejmě i to relé.
* Vyčistil jsem kontakty relé a nic, tak jsem koukal ze spodu na spoje na tišťáku a ač už špatně vidím nablízko, našel jsem tam dva spoje, jeden připojení šasi relé a světe div se našel jsem tam dva poškozené spoje (dva studené spoje),
* Půjčil jsem si páječku od taťky, propájel oba studené spoje, zapojil FLASHER na baterku a HURRRÁ FLASHER šlape jako nový.
* Vrátil jsem do auta dvě relátka a jeden FLASHER .. a blinkry (směrová a varovná světla) jedou jako nová.

Závěr: Takže pokud se někumu stane, že mu postupně odcházejí blikry na TOYOTA CARINA/CAMRY/COROLLA, ať zkusí najít FLASHER, vyndat jej z auta zapojit na baterku a žárovku (např. blinkrovou) a pokud je závada ve FLASHERu, pak se ho nebojte rozebrat, vyčistit kontakty a hlavně zkontrolovat spoje na tišťáku (studeňák je viditelný pouhým okem), propájet páječkou s kalafunou a máte vyhráno ===> pak je relé (FLASHER) jako nové .. :-) .. postup by se asi dal použít pro jiná relé.

Spoustu spokojených uživatelů Toyotek .. :-)
Martin Šereda

---------------------------------------------------------------------------
Babička Toyota Carina E GLI 3S-FE rok 1995, 289 tis. km v super stavu :lol:
Flasher_001jpg.jpg
FLASHER je umístěn vlevo pod volantem za dvěma reléma (jsou vyndaná z držáku)
(61.73 KiB) Staženo 1454 x
Flasher_002.jpg
Umístění FLASHERu pod volantem vedle pojistkové skříňky
(154.64 KiB) Staženo 1454 x
Odpovědět

Zpět na „Carina“