Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

vše ohledně modelové řady Celica
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od BRunner »

Tak jsem se rozhodl vnést trochu světla do toho, co je vlastně T-VIS a v kterých motorech ho lze nalézt. Info jsem čerpal z webu, EPC a servisních manuálů k 3S-GE, takže je to na 100%.

T-VIS (Toyota Variable Induction System) je zařízení, kdy pro každý válec je sání rozdělené na dvě paralelní "trubky" přičemž v jedné je klapka, která je v nízkých otáčkách zavřená a otevírá se až okolo 4 200 otáček. Výsledkem je lepší průběh kroutícího momentu v nízkých otáčkách a lepší proudění vzduchu v otáčkách vysokých. Tohle mají například starší 4A-GE a první verze 3S-GE (ze 4. generace Celici 103/110kW). A dál 3S-GTE ze 4. a 5. generace Celic GT Four.

Funkce T-VISu

Obrázek

Tady je hezký obrázek klapek, tohle je pro 4 válec!

Obrázek

Další verze 3S-GE 5.g 115kW a 6.g 129kW Celici mají ACIS (Acoustic Control Induction System). Je to o stejném efektu, ale dosaženém jinými prostředky. V podstatě jde o "zkracování" a "prodlužování" délky sání propojením jednotlivých cest sání. Jak jsem pochopil, tak by to mělo být tak, že do 5 100 otážek (pro 5.g Celicu) každý válec "vidí" delší cetu od škrtící klapky. Zatímco nad 5 100 otáček se (opět pomocí klapek) cesty v půlce spojí a sání je "kratší".

Funkce ACIS - sice pro šestiválec 7M-GE, ale funkce je stejná jenom u 3S-GE jsou klapky čtyři - pro každý válec vedení zvlášť a propojují se všechny čtyři.

Nízké otáčky:
Obrázek

Vysoké otáčky:
Obrázek



Tady je obrázek ze servisního manuálu:

Obrázek

Tady je obrázek klapek a "hen tého bazmeku" co propojuje jednotlivé větve sání:

Obrázek

Jinake T-VIS ani ACIS nemají nic společného s VVTi, tam se jedná o variabilní délku časování ventilů v závislosti na otáčkách motoru. Naopak u posledních modelů 3S-GE je ACIS zkombinovaný s VVTi.

Jako výhodnější se nakonec ukázal ACIS, ovšem je otázka nakolik je to dáno rozdílem ve výkonech mezi oběma technologiemi a nakolik jednodušší a levnější výrobou ACISu.

A tady pro případné zájemce detailnější popis T-VIS a ACIS v angličtině:
http://www.turbomr2.com/MR2/Reference/TVIS/TVIS.htm

2 admin: možná by stálo za to dát tenhle příspěvek jako sticky.
Naposledy upravil(a) BRunner dne stř 03.01.2007, 00:27, celkem upraveno 1 x.
ToyoCarE

Příspěvek od ToyoCarE »

to konecne som pochopil na co to tam mam,,, uz som to chcel vyhodit,,, bo som nevedel,,,hehehhehe
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

klobouk dolu

Příspěvek od micron »

smekám.... tomu řikám multikulturální prezentace...Brunner NO1! :wink:
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
ja_ma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1292
Registrován: ned 29.10.2006, 12:38
Bydliště: Zlín, Malenovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ja_ma »

JJ je to super popis! Myslel jsem si ze to ma neco s tim zkracovanim doby sani, nebo jsem to aspon tak kazdemu vysvetloval :wink:
Takovych to popisu, by se mohlo udelat vice a dat se to jako dulezite :wink:
Obrázek
sold..TOYOTA CELICA turbo4wd
sold..SUBARU IMPREZA WRX
GOLF V TDI no smoke no power...
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

good work..

ted si ješte zjisti co vlastne máš v supře :D
Uživatelský avatar
fajry
Řidič
Příspěvky: 222
Registrován: stř 30.06.2004, 19:50
Bydliště: Bratislava/Nove Zamky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fajry »

aspon jeden clovek je medzi nami, co nie je lenivy! Ja som sa na nieco podobne chystal uz vyse roka ;-) Brunner dakujeme!
Slovensky Toyota klub:
ToyotaTeam Slovakia
www.toyotateam.sk

sluzobak
ex: Avensis T22 sedan 2.0 D4D
ex: Toyota Corolla 1.6 E11
ex: Toyota Celica st165 turbo 4x4
ex: Toyota Celica st162 2.0
ex: Toyota Corolla 1.6GTi E9
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

2 Idaho: v Supře je ACIS. Jak v 7M-GE tak ve 2JZ-GE. Tubo verze nic takové nemají. Zajímavé je, že třeba 1G-GE/GTE měl T-VIS viz. obrázky:
,
Obrázek
Obrázek
JaFer
Navigátor
Příspěvky: 101
Registrován: ned 13.08.2006, 22:06
Bydliště: Radošina

Příspěvek od JaFer »

Tak to je super popis takto by to malo vyzerať , zhruba som tomu chápal až pokial ma v tej Tojote nezakrútili že som to vôbec nechápal čo to má společné s VVT-i ked to je variabilné čas.ventilov keby sme takto pekne mali podané viaceré veci a funkcie naších tátošov tak možno by sa dalo aj niečo vykoumať čiže 5 gen. to má lepšie vymyslené aspoň čo sa týka údržby a podla všetkého by sa asi aj dalo celé sanie aplikovať aj na 4 gen.
Výroba kompletných výfukových systémov
Uživatelský avatar
Pepa
Manager Týmu
Příspěvky: 369
Registrován: pon 07.03.2005, 20:19
Bydliště: Brněnsko

T-VIS

Příspěvek od Pepa »

A Carina e 2,0 Gli taky něco takového má ?
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

BRunner píše:2 Idaho: v Supře je ACIS. Jak v 7M-GE tak ve 2JZ-GE. Tubo verze nic takové nemají. Zajímavé je, že třeba 1G-GE/GTE měl T-VIS viz. obrázky:
,
Obrázek
Obrázek
přesne také jsem už koukal je to ACIS.. :) - bohužel takovéto ůhejblátka" nejsou u forced induction nijak využitelná, proto to GTE motory nemají :) 2JZ má ve verzi GTE vvti ale nevím jestli je to také u GE - zatím sem se tím nijak nezaobíral, já jsem vzal motor schválně bez VVTi :D
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

2 JaFer: bohužel by jsi musel vyměnit i hlavu, protože sací kanály jsou jinak tvarované a nepřišroubuješ tam sací potrubí z 5. generace.

2 Pepa: pokud máš 3S-FE tak ne. U FE motorů se tak nekouká na výkon ve vyšších otáčkách.

2 Idaho: jojo, VVTi se dělalo u pozdějších verzí 2JZ jak GE, tak GTE.
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

BRunner píše:2 JaFer: bohužel by jsi musel vyměnit i hlavu, protože sací kanály jsou jinak tvarované a nepřišroubuješ tam sací potrubí z 5. generace.

2 Pepa: pokud máš 3S-FE tak ne. U FE motorů se tak nekouká na výkon ve vyšších otáčkách.

2 Idaho: jojo, VVTi se dělalo u pozdějších verzí 2JZ jak GE, tak GTE.
bohužel má jednu hroznou nevíhodu, která by mi montáž do mk3 těžce zhoršila - "ride by wire" :( takže jsme zustal u non-vvti motoru..

..ehm vlastne jsem nemel ani moc na výběr :D
JaFer
Navigátor
Příspěvky: 101
Registrován: ned 13.08.2006, 22:06
Bydliště: Radošina

Příspěvek od JaFer »

Idaho píše:
BRunner píše:2 JaFer: bohužel by jsi musel vyměnit i hlavu, protože sací kanály jsou jinak tvarované a nepřišroubuješ tam sací potrubí z 5. generace.

2 Pepa: pokud máš 3S-FE tak ne. U FE motorů se tak nekouká na výkon ve vyšších otáčkách.

2 Idaho: jojo, VVTi se dělalo u pozdějších verzí 2JZ jak GE, tak GTE.
bohužel má jednu hroznou nevíhodu, která by mi montáž do mk3 těžce zhoršila - "ride by wire" :( takže jsme zustal u non-vvti motoru..

..ehm vlastne jsem nemel ani moc na výběr :D
A nevieš náhodou či 4.gen. mala výfukové zvody aj trubkové čiže nie liatinové.
Výroba kompletných výfukových systémov
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

JaFer píše:
Idaho píše:
BRunner píše:2 JaFer: bohužel by jsi musel vyměnit i hlavu, protože sací kanály jsou jinak tvarované a nepřišroubuješ tam sací potrubí z 5. generace.

2 Pepa: pokud máš 3S-FE tak ne. U FE motorů se tak nekouká na výkon ve vyšších otáčkách.

2 Idaho: jojo, VVTi se dělalo u pozdějších verzí 2JZ jak GE, tak GTE.
bohužel má jednu hroznou nevíhodu, která by mi montáž do mk3 těžce zhoršila - "ride by wire" :( takže jsme zustal u non-vvti motoru..

..ehm vlastne jsem nemel ani moc na výběr :D
A nevieš náhodou či 4.gen. mala výfukové zvody aj trubkové čiže nie liatinové.
mluvíš ted o mKIV supře? no tamá svody dvoudílné a spojeneé plechovou "harmonikou" ale nejsem si jistej mylsím že svody jsou ocel ne litina... když si vzpomenu tak se ti podívám do dílny:D
JaFer
Navigátor
Příspěvky: 101
Registrován: ned 13.08.2006, 22:06
Bydliště: Radošina

Příspěvek od JaFer »

Idaho píše:
JaFer píše:
Idaho píše: bohužel má jednu hroznou nevíhodu, která by mi montáž do mk3 těžce zhoršila - "ride by wire" :( takže jsme zustal u non-vvti motoru..

..ehm vlastne jsem nemel ani moc na výběr :D
A nevieš náhodou či 4.gen. mala výfukové zvody aj trubkové čiže nie liatinové.

mluvíš ted o mKIV supře? no tamá svody dvoudílné a spojeneé plechovou "harmonikou" ale nejsem si jistej mylsím že svody jsou ocel ne litina... když si vzpomenu tak se ti podívám do dílny:D
Nie ja myslím celiku 3S-GE 4.gen. 5.gen. viem že mala ocelové trubkové len neviem či ích mala aj 4.gen a či pasujú z 5.gen.na 4 gen či ích mám vyrábať alebo zhánať.
Výroba kompletných výfukových systémov
Odpovědět

Zpět na „Celica“