Výměna klínového řemene a vodní pumpy T25 - kliňák

vše ohledně modelové řady Avensis
Odpovědět
Uživatelský avatar
extremehany
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1451
Registrován: ned 25.12.2011, 00:34
Bydliště: Prostějov

Výměna klínového řemene a vodní pumpy T25 - kliňák

Příspěvek od extremehany »

Ahoj,
prošel jsem to tu a nikde sem nenašel jak na to. Potřebuji vyměnit řemen, jelikož je potrhaný a popraskaná a teď po cestě z Chorvastska začal pískat a prokluzovat. Mám již koupen řemen i pumpu akorát nevím jak na to.

Předpokládám, že se to bude dít částečně zvrchu a zespoda, poradí někdo ?
Toyota Avensis Combi 2,2 D-4D 110 kW 2008
Toyota Auris TS 1,6 VVT-i M/T - 2018
Uživatelský avatar
julinkaa
Řidič
Příspěvky: 201
Registrován: stř 07.01.2009, 18:35
Bydliště: Uherské hradiště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od julinkaa »

Ahoj,
můžete mi prosím někdo popsat postup pro výměnu klínového řemene ?(uvolnění kladky a j.). Díky moc. PETR
Uživatelský avatar
Kubais
Navigátor
Příspěvky: 94
Registrován: sob 11.01.2014, 05:49
Bydliště: Bruntál

Příspěvek od Kubais »

Nevím jak to je u tvého motoru,ale vždycky je řemen napínaný nějakou kladkou, kterou je potřeba uvolnit. Pak už je to jednoduché..jakš takš.
Obrázek
Uživatelský avatar
Kuchta
Řidič
Příspěvky: 214
Registrován: sob 27.04.2013, 20:01
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Kuchta »

Drážkový řemen jde vyměnit zespodu.
Sundáme pravé přední kolo,spodní plastový kryt motoru+pravý podběh.Tím se dostaneme na řemenici klikové hřídele. Při pohledu od řemenice kliky nahoru je vidět napínací kladka.Na ní je šestihran takový z jedné strany do půlky zbroušený.Na něj nasadíme plochý klíč (myslím že je to č.21 nebo 22) a tahem dolu uvolníme řemen.Jednou rukou tlačíme napínací kladku klíčem dolů a druhou rukou se snažíme vyvléknout řemen z klikové řemenice.Pak už jen vyvlékneme starý řemen z ostatních řemenic a řemen je venku.Kdo se chce vyvlékání starého řemene zbavit tak vezme nůž a přeřízne ho.S nandáváním nového postupujeme obráceně. Jelikož je nový méně poddajný tak jde nasadit hůře a kroutí se. :) Při trošku trpělivosti se ale dílo zdaří. :D Vodní pumpu jsem neměnil páč nebylo potřeba.

Jinak tady je takový provizorní obrázek http://kuchta89.rajce.idnes.cz/D-CAT/#D-Cat2.jpg
Toyota Avensis 2006 2.2 D-CAT 130KW
Uživatelský avatar
extremehany
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1451
Registrován: ned 25.12.2011, 00:34
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od extremehany »

rozsekal mě název kliková řemenice :-D
Toyota Avensis Combi 2,2 D-4D 110 kW 2008
Toyota Auris TS 1,6 VVT-i M/T - 2018
Uživatelský avatar
Kuchta
Řidič
Příspěvky: 214
Registrován: sob 27.04.2013, 20:01
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Kuchta »

extremehany píše:rozsekal mě název kliková řemenice :-D
Sorry psal jsem to po práci a nějak jsem se přepsal. :D
Toyota Avensis 2006 2.2 D-CAT 130KW
pepazdepa
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: úte 15.08.2017, 18:08

Re: Výměna klínového řemene a vodní pumpy T25 - kliňák

Příspěvek od pepazdepa »

Mám rav4 D-CAT 2AD-FHV. Praskl mi řemen. A před tím mi měsíc občas, převážně na volnoběh či dušení motoru vyšším převodovým stupněm z právé části motoru ozývalo chřastání. Zvýšením otáček ustalo. To bude nejspíš ložiskem nějaké vodící klapky, či nápínákem. Z vodní pumpy voda neteče ani se neztrácí i když má najeto 291000km (celkově dobrý stav dálničního auta). Začlo to dělat už před rokem lehce po vypnutí motoru, doběhu - lehké zašustění. Podezíral jsem to na vodní pumpu, obzvláště když po výplachu motoru bg-care a výměně oleje to ustalo na cca měsíc.
Nyní po prasknutí řemenu cítím horní kladka chodí ztuha. Kladky, napínak kompresor i alternátor musí chodit lehce? řemen nepískal. Baterie (max kapacitní bosch 90Ah) mám nabitou z půlky, dá se s tím dojet cca 20km/30 minut? Hned po prasknutí jsem odstavil, z obavy poškození motoru, ale 2AD-FHV má rozvody řetěz. Takže jet by to mělo dokud nedojde baterie?
Uživatelský avatar
Kuchta
Řidič
Příspěvky: 214
Registrován: sob 27.04.2013, 20:01
Bydliště: Liberec

Re: Výměna klínového řemene a vodní pumpy T25 - kliňák

Příspěvek od Kuchta »

Všechno co pohání řemen se musí točit volně. Spíš bude problém s teplotou motoru když není poháněná vodní pumpa. Jinak pokud není nějaká kladka vyloženě kouslá tak vyměnit řemen na místě a pak to dojet.
Toyota Avensis 2006 2.2 D-CAT 130KW
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2868
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Výměna klínového řemene a vodní pumpy T25 - kliňák

Příspěvek od CommonUser »

pepazdepa, len tak informacne, preco si nedal dotaz do RAV4 fora ?
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Odpovědět

Zpět na „Avensis“