12 let staré pneu -bezpečné???

Tlachání o všem - bez zaměření!
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

12 let staré pneu -bezpečné???

Příspěvek od Atreides6 »

Zdravím jen bych chtěl znát Váš osobní názor. Na Avensisu T22 rv. 1998 obsah 2.0 benzín jsou staré pneu letní Michelin pilot primacy. Vzorek je stále v pohodě. Na bočnicích jsou vidět známky steřelosti takové drobné vlásečnicové puklinky. Kdy je vlastně pneumatika už stará nebo nebezpečná??? tohle žádný zákon neřeší pouze hloubku dezénu takže to znamená že je stále bezpečná?
Avensis 2.2 D-cat
Uživatelský avatar
Honza K.
Manager Týmu
Příspěvky: 449
Registrován: pát 08.03.2013, 12:46
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Honza K. »

Můj názor - rozhodně vyměnit pokud jsou ty pneu staré 5 a více let! Pneu věkem stárne a než riskovat zásadní problém, to radši obětuju pár stovek nebo tisíc navíc a kupuju nové. Tady jde o kejhák!
TOYOTA AVENSIS COMBI 2,2 D-CAT 130 kW (12/2006)Obrázek
Uživatelský avatar
KarlosCZ
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1547
Registrován: sob 05.01.2008, 22:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od KarlosCZ »

guma je to jediny co te drzi na silnici, vubec bych nepremejslel nad tim jestli neco takovyho mit na aute
EX: Corolla E12 1.6 VVTi 5d
EX: Yaris I 1.0 VVTi 5d
EX: Avensis T25 2.2 D4D D-Cat Exclusive Combi
gooffyy
Věčnej rejpal
Příspěvky: 556
Registrován: pon 20.12.2010, 10:54
Bydliště: Brno

Příspěvek od gooffyy »

zahoď to..... když si nerozbiješ hubu ty. tak můžeš ohrozit ostatníí...
Toyota Avensis 2,2 D4D 110KW
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

Příspěvek od Atreides6 »

Jasně že s pohledu jak je guma stará je to hrůza ale auta kterýma jezdíme jsou taky stará :) a nevyhazujeme je. Je to značková pneu Michelin a pokud nehrozí že by se měla roztrhat tak se není čeho bát a o to mi jde. Je tam riziko že se může nějak roztrhat? Jinak brzdit brzdí na suchu i mokru ůplně normálně.

To spíš větší strach jsou přeci protektorované pneumatiky. Nedávno jsem na jedné dodávce viděl protektor a ze vzorku mu trčeli drobné drátky.
Avensis 2.2 D-cat
Uživatelský avatar
Honza K.
Manager Týmu
Příspěvky: 449
Registrován: pát 08.03.2013, 12:46
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Honza K. »

Tady jsem našel snad podnětný článek.. Jde o prodejce pneu, takže by o tom mohli něco vědět a vzhledem k tomu, že se spíše zastávají některých starších pneu, tak bych jim i věřil:

http://www.mpneu.cz/staripneumatik/

Můj názor se tím ale moc nemění - pokud je ta pneu na autě třeba 10 let a už se s ní jezdilo, tak toho vosku tam moc nebude a bál bych se jí. Notabene, když jsou patrné nějaké zpuchřeliny. A co se pak může např. stát, když kvůli stáří praskne, na to je asi nejlepší se podívat:

http://www.youtube.com/watch?v=FauOIjlWvO0
http://www.youtube.com/watch?v=gwPZB4FrZNM

Stojí ten risk za to?
TOYOTA AVENSIS COMBI 2,2 D-CAT 130 kW (12/2006)Obrázek
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

Příspěvek od Atreides6 »

To: Honza K. Tak ted jsem volal panovi co psal ten clanek o pneumatikach. Co se tyce bezpecnosti tak se bat nemusim ze by se pneu mohla nejak roztrhnout. Tam spis tim starim se můžou nepatrne zhorsit vlastnosti te pneumatiky treba pri brzdeni ale nemelo by to byt nic katastrofalniho. Rikal ze zrovna u Michelinu by se vubec nebal nebot delaji kvalitni smes. Jelikoz to ma manzelka na jezdeni po meste tak jsem klidny :) ale kazdopadne diky za ten odkaz naclanek byl hodne zajimaví.
Avensis 2.2 D-cat
Uživatelský avatar
Honza K.
Manager Týmu
Příspěvky: 449
Registrován: pát 08.03.2013, 12:46
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Honza K. »

Aha jestli to má manželka na ježdění po městě, tak naopak, tyhle pneu jsou na to ideální :roll:
TOYOTA AVENSIS COMBI 2,2 D-CAT 130 kW (12/2006)Obrázek
Maghreb
Věčnej rejpal
Příspěvky: 645
Registrován: čtv 11.08.2011, 17:20

Příspěvek od Maghreb »

Ako napisal Karlos, pneumatiky su to jedine, co drzi auto na ceste. Ak si ochotny riskovat so starymi pneumatikami, je to tvoja vec. Osobne na pneumatikach prave kvoli tomu nesetrim.
Avensis Kombi 6/2006 D-CAT 130kW facelift - ukradnuty
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

Příspěvek od Atreides6 »

Jo jo na delší trasy mame T25 D-cat po faceliftě a tam mám obuté Nokian s tou chladící zonou. To mi ten chlapik rikal ze je fajn nebot to opravdu ochlazuje žebro pneumatiky a na delších trasách se tolik nepřehřívá a nezhoršují se jí tak vlastnosti pro brzdění a držení stopy. Ale jinak jako top na trhu jsou samozřejmě Michelin ale Ty jsou už cenově vzdálenější oproti konkurenci.
Avensis 2.2 D-cat
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

Příspěvek od Atreides6 »

Maghreb samozřejmě že šetřit na tom co tě spojuje se silnicí by se nemělo ale zbytečně měnit něco je dobré by byla zase hloupost.

Můžeš si koupit pneu v obchodáku která má mnohonásobně delší brzdnou dráhu než běžný produkt předních výrobců a trestné to není. Takže auto které jede v obci 65km/h dostane pokutu i přesto že má kvalitní pneu s kterými to ubrzdí stejně jako borec ve staré škodovce co jede 50km/h

Proč je tak těžké udělat zákon ketrý bude jasně stanovovat parametry pneumatik co musí splnit a jaké maximální stáří mohou mít když je to tedy tak důležíté.
Avensis 2.2 D-cat
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Osobne jsem videl, jak osm let stare pneu nevydrzelo.... :-) Nepreji nikomu, ale nastesti se to stava jen pri "extremnich situacich". Horko, prudke brzdeni...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
mrazik
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1109
Registrován: sob 29.04.2006, 09:50
Bydliště: u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mrazik »

Vyrobci pneumatik se shoduji, ze by se nemeli pouzivat 10 a vice let stare pneu. To se da najit na strankach firmy Continental.
Toyota Avensis Kombi 2.0 D-4D 93kW - bejvávalo
Honda Jazz 1.4 CVT
Uživatelský avatar
extremehany
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1451
Registrován: ned 25.12.2011, 00:34
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od extremehany »

takovy gumy bych MOŽNÁ nechal na autě, ktery bych používal na cesty z domu po městě do kauflandu, pokud se stím jezdí rychleji, určitě bych to tam nenechal, přeci jak psal karlos, je to jediná věc, která tě drží na cestě
Toyota Avensis Combi 2,2 D-4D 110 kW 2008
Toyota Auris TS 1,6 VVT-i M/T - 2018
Atreides6
Manager Týmu
Příspěvky: 338
Registrován: pát 09.02.2007, 23:05
Bydliště: Vsetin

Příspěvek od Atreides6 »

Ano jak píše Mrazík. "Používat" ale vemte si že ta pneu je někdy vyrobena a je zakonzervována. Takhle zakonzervována se dá začít používat až třeba za 5 let a bude prodána jako nová takže sice od vyroby má stáří 12 let ale používaná je pouze 7 let protože 5 let byla třeba dobře uskladněna. Jak říkam hovořil jsem s pánem co psal výše zminovaný článek na téma staré pneumatiky a vypadá to že se v tom opravdu vyzná -aspoň doufám :) zmínil jsem mu žilnaté prasklinky na bočnicích a moji obavu jestli se pneu nemuže třeba přu za jizdy nějak roztrhnout a ubezpečil mě že tohle nehrozí zvlášt u Michelinu. Kdyby to byl nějaký levný zmetek z obchodáku tak tam by tomu moc nevěřil ani kdyby byla "čerstvá" ale tady naprosto v pohodě. Jinak těch 180km/h jsem na nich už jel, řezal zatáčky s pískotem a drží naprosto bez problémů -no dobře tak snad je brzy sjezdíme a koupíme nové :)
Avensis 2.2 D-cat
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“