Elektrické schéma ventilátoru

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Dawe24
Řidič
Příspěvky: 290
Registrován: ned 22.02.2009, 20:53
Bydliště: Praha repy

Elektrické schéma ventilátoru

Příspěvek od Dawe24 »

Nemáte někdo na 5Gen. GTI podrobné elektrické schéma ventilátoru pořád nemůžu vyřešit problém že se mi po otočení klíčku točí ventilátor velký a při odpojení velkého tak i malý ventilátor pořád,ve středu bych na to mrknul kabel po kabelu tak abych věděl kam šáhnout
Uživatelský avatar
radys03
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1181
Registrován: sob 26.04.2008, 19:56
Bydliště: Chrudimsko - východní čechy

Příspěvek od radys03 »

mě se na corolle taky točil ventilátor hned po otočení klíče. Výměna čidla to vyřešila. Doufám, že se bavíme o ventilátoru k chladiči :lol:
aktuálně E11 4E-FE LPG
Peugeot 307 SW 1.6 LPG
EX - corsa B 1.2 33kW :lol:
EX - Avensis 2.0 VVT-i
EX - corolla E10 4A-FE
Ex - favorit 135L LPG
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Schéma je zde http://bgbonline.celicatech.com/90ewd/index.html

Vlevo dole, nevím jestli máš AC nebo ne, každopádně to bude asi typ Radiator Fan and AC (Manual, Dial)
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Máš to s klimou nebo bez ?
Dawe24
Řidič
Příspěvky: 290
Registrován: ned 22.02.2009, 20:53
Bydliště: Praha repy

Příspěvek od Dawe24 »

Bez klimy zatím jsem to vyřešil že jsem natáhl vypínač do kabiny a pouštím ho podle budíku ale nejde mi do hlavy že tam mám dva větráky když to klimu nemá bohatě by stačil na uchlazení ten velký ventilátor,měřil jsem to a pořád mi jde po otočení klíčku do malého větráku proud a pořád se točí a nevypne,termospínač nový už druhý,co mám ještě vyzkoušet poradte
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

5g Celica 1.6l má ventylátor jeden, spíná ho tepelný spínač u hlavy.

5g Celica 2.0l má jeden ventylátor jako 1.6l + jeden menší který je blíže alternátoru. Navíc pokud by jsi měl v autě klimu, je tam ještě jeden ventylátor, ale ten je zepředu chladiče. Zmiňované 2 ventylátory jsou zezadu směrem ke svodům.

Spínání malého ventylátoru je řešeno podle mě velice dobře - ovládá jej přes relé termospínač. Pokud termospínač ROZEPNE, a je zapnuté zapalování, ventylátor se točí. Má to obrovskou výhodu - pokud spínač odejde nebo ti kuna překouše drát, ventylátor se po otočení klíčku točí. Tebe to sice štve ale naštvalo by tě víc kdyby sis toho všimnul až po bouchnutí těsnění pod hlavou (to by byl extrém - velký ventylátor by třeba nefungoval a u malého by se pokazilo čidlo takže by nejel žádný).

Začal bych takto:
Pokud je vadný spínač tzn. je stále rozpojený ventylátor se po otočení klíčku točí. Takže zkus odpojit konektor malého ventylátoru, strč do něj kousek drátu a připoj to na "- minus" pól. Ventylátor by se po otočení klíčku neměl rozběhnout.

Konektor je kruhový průměr cca 1,2cm, vede do něj pouze jedinný pin uprostřed, má bílo-šedou barvu. Je zapojený do jednoho z čidel, která jsou umístěna na hliníkovém vodním rozbočovacím potrubím "pod rozdělovačem".

Obrázek

Škrtící klapkou je vidět rozbočovací hliníkové potrubí, zepředu to má 3 čidla, ono čidlo které hledáš je na tomto rozbočovači zezadu.

Zkus to tam trochu nakuchnout a propoj pin kabelu jak jsem psal na mínus, otoč klíčkem a napiš co to dělá, pak budeme pokračovat.
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Offtopic - zde je fotka na které můžete vidět přední ventylátor nebo spíš jen jeho část - blíže pravé mrkačky. Je poměrně úzký a běží pouze se zapnutou klimou která je naplněná a současně nastanou určité okolnosti (vyhodnocuje jednotka AC amplyfier jak tomu říkají), jinak se ani nepohne...

Obrázek

Na mnoha Celicách které klimu měli jsem ventylátor neviděl. Někteří lidé mně také tvrdili, že to tam není nebo není ve všech verzích. Podle mě je opak pravdou, spíš si myslím že když se tato auta po menších kolizích v 90" letech opravovala, šéfové servisů někde horko těžko sehnali AC chladič (třeba jej i nesehnali a museli jej koupit za velký peníz v Toyotě) no a na ventylátor se pak prostě vykašlali.
Dawe24
Řidič
Příspěvky: 290
Registrován: ned 22.02.2009, 20:53
Bydliště: Praha repy

Příspěvek od Dawe24 »

O.k. o víkendu na to mrknu a uvidíme
Dawe24
Řidič
Příspěvky: 290
Registrován: ned 22.02.2009, 20:53
Bydliště: Praha repy

Příspěvek od Dawe24 »

Tak jsem ten konektor z toho termospínače co je u rozdělovače propojil kabelem a natáhl ho na minus a po otočení klíčku se netočí a když ten kabel z minusu odpojím tak se točí takže to bude tím čidlem
Dawe24
Řidič
Příspěvky: 290
Registrován: ned 22.02.2009, 20:53
Bydliště: Praha repy

Příspěvek od Dawe24 »

Malý ventilátor spíná a vypíná ale pro změnu mi pořád běží velký ventilátor po otočení klíčku vypadá to že nejde proud do konektoru u termospínače na chladiči
Odpovědět

Zpět na „Celica“