Carina E - keramické odpory (regulace ventilace)

vše ohledně modelové řady Carina
Odpovědět
fire
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 05.01.2012, 09:01

Carina E - keramické odpory (regulace ventilace)

Příspěvek od fire »

Mám prosbu pro zkušenější než jsem já - co všechno vymontovat, abych mohl vyměnit vadné keramické odpory pro regulaci ventilace (nyní mi funguje pouze hlučný MAX).
Obrázek
Z obrázku je vidět, že mi vyndání blokuje izolace. Děkuji moc za rady jak postupovat (nerad bych zbytečně demontoval celou ventilaci).

Zatím jsem si aspoň vyčistil kabinové filtry, vybral listí... ale regulační stupně (1,2,3) mi docela chybí a jezdit na MAX jde jen na dálnici :(

----
P.S. Jedná se o Carinu E kombi (rv 1996), náhradní díl mám z vrakoviště - tam měli venku celý blok ventilace, takže to šlo vyndat snadno :)
Naposledy upravil(a) fire dne úte 24.01.2012, 13:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Carina E - keramické odpory (regulace ventilace)

Příspěvek od Stan »

fire píše:Mám prosbu pro zkušenější než jsem já - co všechno vymontovat, abych mohl vyměnit vadné keramické odpory pro regulaci ventilace (nyní mi funguje pouze hlučný MAX).

Z obrázku je vidět, že mi vyndání blokuje izolace. Děkuji moc za rady jak postupovat (nerad bych zbytečně demontoval celou ventilaci).
Zatím jsem si aspoň vyčistil kabinové filtry, vybral listí... ale regulační stupně (1,2,3) mi docela chybí a jezdit na MAX jde jen na dálnici :(

----
P.S. Jedná se o Carinu E kombi (rv 1996), náhradní díl mám z vrakoviště - tam měli venku celý blok ventilace, takže to šlo vyndat snadno :)
Bohužel zatí nedovedu poradit, ale chci poděkovat, že už aspoň vím, kde je možná problém v mojem autě. Nefunguje mi třetí stupeň foukání. Dá se bez toho žít, ale taky na to mrknu.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
fire
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 05.01.2012, 09:01

Příspěvek od fire »

Opravdu nikdo neví?
Floki
Věčnej rejpal
Příspěvky: 761
Registrován: pon 26.06.2006, 17:27
Bydliště: Znojmo

Re: Carina E - keramické odpory (regulace ventilace)

Příspěvek od Floki »

Stan píše:
fire píše:Mám prosbu pro zkušenější než jsem já - co všechno vymontovat, abych mohl vyměnit vadné keramické odpory pro regulaci ventilace (nyní mi funguje pouze hlučný MAX).

Z obrázku je vidět, že mi vyndání blokuje izolace. Děkuji moc za rady jak postupovat (nerad bych zbytečně demontoval celou ventilaci).
Zatím jsem si aspoň vyčistil kabinové filtry, vybral listí... ale regulační stupně (1,2,3) mi docela chybí a jezdit na MAX jde jen na dálnici :(

----
P.S. Jedná se o Carinu E kombi (rv 1996), náhradní díl mám z vrakoviště - tam měli venku celý blok ventilace, takže to šlo vyndat snadno :)
Bohužel zatí nedovedu poradit, ale chci poděkovat, že už aspoň vím, kde je možná problém v mojem autě. Nefunguje mi třetí stupeň foukání. Dá se bez toho žít, ale taky na to mrknu.
mě nefunguje druhý a je vadný jeden drát co vede do konektoru v tomto odporu. po připájení ok
Toyota Carina E 2.0 GLI
Uživatelský avatar
Pepa
Manager Týmu
Příspěvky: 369
Registrován: pon 07.03.2005, 20:19
Bydliště: Brněnsko

Spínač

Příspěvek od Pepa »

Čau , neboj se klidně odtrhni ten kousek izolace a regulace po povolení šroubků musí jít ven . Dělal jsem to asi před 4 roky a šlo to v pohodě . Měl jsem upadený jeden drát .
Pepa.
ToyotaCarina E 2,0 GLi
Toyota Corolla 2E 1,3 GL
Toyota Corolla Verso D4D 2,2
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Tak se mi to po mírným naříznutí izolace povedlo tu keramiku vyndat. Nezjistil sem nic. Uměl by mi někdo vysvětlit, jak to celý funguje? Co ten odpor vlastně způsobuje? Na konektoru jsou 4 dráty, ale 12V jsem naměřil jenom na jednom a to při všech čtyřech rychlostech foukání. Ostatní jsou mrtvý.
Můj problém je ten, že první, druhej a poslední stupeň jede jak má, jen třetí jede stejně jak první. Zajmavý je taky, že po odpojení konektoru z odporu jsem čekal úplný ticho, ale poslední stupeň normálně jede. Jsem z toho jelen.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Twity
Člen Týmu
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30.08.2011, 13:35
Bydliště: momentalne Ostrava

Příspěvek od Twity »

schema mas v Haynes manualu na 224 strane. obrazek s cislem 98. myslim ze to funguje na principu napetove delicky. http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bli% ... %9Bt%C3%AD. Tedy na maximalni otacky je na vetilatoru 12V a cim nizsi otacky tim nizsi napeti(napr kdyz v kompu mas ventilator na 12 V a das ho na 5 tak snizis otacky hlucnost ale min fouka) . Jestli sem tvuj dotaz spravne pochopil tak to jede na max otacky bez toho odporu protoze stava "nejde" pres odpory . odporama se snizuje jen to napeti.
V pripade zajmu muzu vysvetlit podrobnosti :wink:
P.S. bud me to nedava smysl nebo tam maji chybu. u dilu c.99 v popisu ktere kontakty jsou propojeny na ktere otacky..
Jo a promer si odpor na te oporove kaskade cos vyndal. Mely by tam byt 4 kontakty. Opoj vsechny konektory a pekne si to promer... Jestli mezi vsema kontaktama nameris odpor tak je zavada nekde jinde.
Carina sedan 1,6 85KW, r.v.94
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Twity píše:schema mas v Haynes manualu na 224 strane. obrazek s cislem 98. myslim ze to funguje na principu napetove delicky. http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bli% ... %9Bt%C3%AD. Tedy na maximalni otacky je na vetilatoru 12V a cim nizsi otacky tim nizsi napeti(napr kdyz v kompu mas ventilator na 12 V a das ho na 5 tak snizis otacky hlucnost ale min fouka) . Jestli sem tvuj dotaz spravne pochopil tak to jede na max otacky bez toho odporu protoze stava "nejde" pres odpory . odporama se snizuje jen to napeti.
V pripade zajmu muzu vysvetlit podrobnosti :wink:
P.S. bud me to nedava smysl nebo tam maji chybu. u dilu c.99 v popisu ktere kontakty jsou propojeny na ktere otacky..
Jo a promer si odpor na te oporove kaskade cos vyndal. Mely by tam byt 4 kontakty. Opoj vsechny konektory a pekne si to promer... Jestli mezi vsema kontaktama nameris odpor tak je zavada nekde jinde.
Díky moc. Teď už jen zbývá sehnat Haynes manual a oprášit znalosti z přednášek elektroniky :-) Nenavedl bys mě, kde ten manuál stáhnout? Další věc - kdyby byla chyba někde uvnitř té keramiky a mezi některýma pinama konektoru bal hooodně moc velkej odpor (něco tam třeba ruplo nebo se spálilo), tak by to mohlo jít opravit nepájením odporu zvenku. Když jde jenom o jednu rychlost, tak by to mohlo jít.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

Stan píše: Díky moc. Teď už jen zbývá sehnat Haynes manual a oprášit znalosti z přednášek elektroniky :-)
Haynes mám (PDF), jen má půl giga, tak zkusím někam postnout (večer) a hodit link. :wink:

Změna: LINK nalezen

http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Toyota/Ca ... Manual.pdf
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

zmaxxx píše:
Stan píše: Díky moc. Teď už jen zbývá sehnat Haynes manual a oprášit znalosti z přednášek elektroniky :-)
Haynes mám (PDF), jen má půl giga, tak zkusím někam postnout (večer) a hodit link. :wink:

Změna: LINK nalezen

http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Toyota/Ca ... Manual.pdf
Dík jak sviňa, tak teď už jen ta elektronika. Snad se povede :-)
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Stan píše: ...a oprášit znalosti z přednášek elektroniky...
Čtyři odpory už jsou elektronika.......? :wink:
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

Jimmi píše:
Stan píše: ...a oprášit znalosti z přednášek elektroniky...
Čtyři odpory už jsou elektronika.......? :wink:
:) rejp :) Odporová destička je zajímavý příklad, i když relativně elementární, elektronické součástky.
Wikipedia píše: Elektronické součástky

Elektronických součástek je celá řada typů a lze je dělit podle mnoha různých kritérií. Nejčastěji se ovšem dělí podle toho, zda součástky pro svoji činnost potřebují zdroj napájení na:
Pasivní součástky – zdroj nepotřebují (např. rezistor, kondenzátor, cívka)
Aktivní součástky – k činnosti potřebují zdroj napájení (např. dioda, tranzistor, operační zesilovač)
Twity
Člen Týmu
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30.08.2011, 13:35
Bydliště: momentalne Ostrava

Příspěvek od Twity »

Stan píše:
Twity píše:schema mas v Haynes manualu na 224 strane. obrazek s cislem 98. myslim ze to funguje na principu napetove delicky. http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bli% ... %9Bt%C3%AD. Tedy na maximalni otacky je na vetilatoru 12V a cim nizsi otacky tim nizsi napeti(napr kdyz v kompu mas ventilator na 12 V a das ho na 5 tak snizis otacky hlucnost ale min fouka) . Jestli sem tvuj dotaz spravne pochopil tak to jede na max otacky bez toho odporu protoze stava "nejde" pres odpory . odporama se snizuje jen to napeti.
V pripade zajmu muzu vysvetlit podrobnosti :wink:
P.S. bud me to nedava smysl nebo tam maji chybu. u dilu c.99 v popisu ktere kontakty jsou propojeny na ktere otacky..
Jo a promer si odpor na te oporove kaskade cos vyndal. Mely by tam byt 4 kontakty. Opoj vsechny konektory a pekne si to promer... Jestli mezi vsema kontaktama nameris odpor tak je zavada nekde jinde.
Díky moc. Teď už jen zbývá sehnat Haynes manual a oprášit znalosti z přednášek elektroniky :-) Nenavedl bys mě, kde ten manuál stáhnout? Další věc - kdyby byla chyba někde uvnitř té keramiky a mezi některýma pinama konektoru bal hooodně moc velkej odpor (něco tam třeba ruplo nebo se spálilo), tak by to mohlo jít opravit nepájením odporu zvenku. Když jde jenom o jednu rychlost, tak by to mohlo jít.
Vidim ze manual uz ti posilat nemusim :wink:
Kdyz nameris nekonecny odpor (spaleny odpor), mezi dvema svorkama, tak by tam sel napajet nejaky vykonovy odpor.. otazka bude zjistit jeho hodnotu.. a to se me ted na parkaci zjistovat nechce...
:? v nejhorsim pripade by to slo asi dopocitat... jenom vedet proud do ventilatoru... , a nebo to proste odhadnout. :D
Carina sedan 1,6 85KW, r.v.94
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Tak po delší nemoci sem se k tomu dostal. Odpor komplet proměřen a chyba nenalezena. Odpory stoupají rovnoměrně - mezi prvníma dvouma pinama cca 0,8ohm, pak 1.-3. pin 1,7 a poslední 1.-4. pin 2,5-3 ohm. Takže sem si dal velmi zábavnou puzzle práci oddělal prostřední panel (to je rutina) a pak přišla na řadu ta část, kde sou regulace ventilace a topení. Skládačka hrozná. Kdyby někdo chtěl postup, tak napíšu. A úplně vespod uvnitř konektoru byl totálně ohnutej a tudíž nepropojenej jeden pin. Po rozebrání konektoru a zpětným sestavení a cca hodině práce mi po šesti letech fungujou všechny rychlosti!!!
Neskutečná radost:-)
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Twity
Člen Týmu
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30.08.2011, 13:35
Bydliště: momentalne Ostrava

Příspěvek od Twity »

tak to je nejlepsi mozny druh zavady neco zohle , akorat prijit na to da praci :D
Carina sedan 1,6 85KW, r.v.94
Odpovědět

Zpět na „Carina“