výměna lambda sondy za universal lambda sondu

vše ohledně modelové řady Carina
Bred72
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30.01.2006, 23:45

výměna lambda sondy za universal lambda sondu

Příspěvek od Bred72 »

Potřeboval bych poradit,Carina E - 1,6GLI,79kW - motor 4A-FE LEAN BURN
můžu originál lambdu nahradit universální DENSO lambdou která má označení DOX-0104 ? nebo DOX-0101 ?
Vyčetl jsem to z katalogu viz odkaz

http://files.autohulda.webnode.cz/20000 ... Toyotu.pdf

Jde mi o to, že nevím jestli je lambda pro spalování chudé směsi (LEAN BURN) naprosto odlišná od té co spaluje normální směs anebo je to jedno a není v nich rozdíl.V tom katalogu jsem našel, že origo lambda pro můj motor je DOX-0250 a dávala se i do motorů co NEBYLY značené jako LEAN BURN.A ted něco k cenám.Origo DOX-0250 v Toyota servisu 13000Kč.V "autohulda" 8600kč a UNIVERSAL by stála v autohulda 2300kč.Vím jakej je problém ohledně příruby-universal lambdy (závit),přírubu si nechám udělat.
A ještě jedna otázka.Našel jsem tady v diskusi příspěvek, kde se píše o tom že zapojení barev-dráty je rozdílný u spalování chudé a stechiometrické směsi.Já mám na origo lambdě 2x černý (řekl bych topení-zapojení v konektoru vrchní levý a pravý),1x modrý (signál-spodní v levo), 1x bílý (kostra-spodní v pravo). Říkám to správně??? U toho bílého je na konektoru značka jakési "vrtulky" a u modrého je značka "O1" nebo "Q1" nejde to pořádně přešíst.
Děkuji předem za všechny rady :roll: :roll:
Pilulkin
Člen Týmu
Příspěvky: 15
Registrován: sob 12.04.2008, 17:08
Bydliště: Opava

Příspěvek od Pilulkin »

Problém je vtom, že pro Lean Burn musí být odpor žhavícího obvodu lambda sondy při pokojové teplotě cca 1,5Ohmů, kdežto u konvenční sondy je cca 5 Ohmů. Kdybys tam namontoval konvenční, svítila by ti kontrolka (symbol motoru-závada). Laicky řečeno ta sonda u Lean Burnu se díky žhavícímu obvodu zahřívá na vyšší teplotu, pro správnou funkci. AUTO KELLY myslím sondu pro Lean Burn nabízí za rozumnou cenu, jistotu budeš mít, ale když si to v prodejně změříš Ohmetrem. :o)
(Poznámka: odpor se naměří, jen na dvou vodičích ze čtyř, od lambda sondy )
Bred72
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30.01.2006, 23:45

Příspěvek od Bred72 »

To jsem rád, že mi to konečně někdo objasnil a vysvětlil jak to tedy skutečně je. :roll: Díky
Pilulkin
Člen Týmu
Příspěvky: 15
Registrován: sob 12.04.2008, 17:08
Bydliště: Opava

Příspěvek od Pilulkin »

Nemáš vůbec zač :?
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

Take bych potreboval vymenit lambdu u Cariny E (kombi 96' konkretne 1,8 79kW - motor 7A-FE).

Problem je, ze zrovna je podle katalogu potreba DOX-0251 (nejdrazsi v porovnani se vsemi ostatnimi - stejne jako ma Bred72). Rad bych vymenil za univerzalni nebo neco co nebude stat 8000+ s dani.

Zajimave je, ze u Celicy (Nato) 85kw 1,8 7AFE motorem je podle katalogu evidovana DOX-0216 a DOX-0205, ktere jsou k dostani za +/-4000CZK s dani. pripadne je u nich moznost zameny za univerzalni sondu DOX-0101 resp DOX-0109.

Nebo koupit univerzalni BOSCH?

Diky moc za postrehy a pomoc!
Carina E combi 96' 1,8i
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

Zkus to u kluků z DICompRacing.
Idaho píše:Máme nové služby speciálně pro Toyotáře :)
2) Již nemusíte kupovat nové, drahé lambdasondy, jsem schopni dodat "O2 sgnal simulátor" pro většinu vozů, který simuluje funkci lambdasondy. Po montáži je možno naším vlastním měřícím přístrojem ihned skontrolovat výsledné emise po montáži. ceny od 4,5 tis vč montáže a měření.

Ideální pro majitele vozu s leanburn lambdasondami, jejichž cena je ponekud "mimo".
http://www.toyotaklub.cz/forum/viewtopi ... c&start=75
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

Diky moc za odpoved.. pisnu jim (navic budu taky potrebovat jeste stabilizacni tycky)

Jinak hledam a nachazim stale vice zajimavych informaci. V konekci s vedlejsim tematem o tom zda 1,8 7AFE ma nebo nema LEAN BURN je nejpravedepodobnejsi ze budu potrebovat Lambdu pro LeanBurn motory.

Konkterni cislo meho origo dilu je: 89463 20070 coz by take odpovidalo;

Nahrada je tedy origo DENSO DAW 0251 pripadne jsem neco nasel tady
http://www.gendan.co.uk/product_LB1532.html
a u toho pisou origo toyota part no: 89463-20080

Ale pochopitelne radsi to vemu od kluku... jdu to procist a nastudovat;

EDIT: Btw ahoj.. ted jsem si teprve uvdemil ze jsi Marty z oc4a :D
Carina E combi 96' 1,8i
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

Nasel je moznost koupit novou v zaruce za 4000.

http://allegro.pl/item726890651_sonda_l ... _burn.html

649zl
Carina E combi 96' 1,8i
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

Problem ohledne lamdy byva zezacatku pouze s nefungujicim ohrevem, coz je i muj problem. Trocha slov na toto tema:
I lived with it for a while on my Carina (7AFE) and it didnt really make any difference for about 8 months (passed an MOT fine) , then one day all of a sudden the fuel consumption went through the roof.

I read somewhere that these O2 sensors have 2 working parts to them, a heating element which heats them till the engine is running at normal temp and the sensor part which regulates the richness of mixture. The heating element tends to go first (EM Light comes on) and and if so the sensor still works fine when the engine is running at normal temp just not when the car is cold. So you dont notice much/any difference as the lean burn engine warms up so quickly anyway. Its when the sensor part goes that you are in trouble as then the mixture isnt being regulated whether the cars running hot or cold and thats when you see a big difference in performance. Dont know how much of that is true but it certainly seems to fit with my experiences.
Carina E combi 96' 1,8i
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Mrtvých lambda sond jsem viděl několik stovek. Problém nefungujícího ohřevu byl tak v 10% normální lambda pracuje v režimu teplot 450-550st,kdežto lean burn v režimu kolem 650-750st. Při teplotě 860-870st přestává pracovat jakákoli lambda.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

libor12 píše:Mrtvých lambda sond jsem viděl několik stovek. Problém nefungujícího ohřevu byl tak v 10% normální lambda pracuje v režimu teplot 450-550st,kdežto lean burn v režimu kolem 650-750st. Při teplotě 860-870st přestává pracovat jakákoli lambda.
Jde z toho vyvodit nejaka implikace v zavislosti na lean burn motory? (Vetsi pravdepodobnost zdechnuti lamdy behem urciteho casoveho intervalu..)
Carina E combi 96' 1,8i
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Jediné co z toho lze vyvodit,že lean burn lambda sondy odcházejí celkově daleko dříve. Životnost bývá kolem 100000km nebo 2000h provozu.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

libor12 píše:Jediné co z toho lze vyvodit,že lean burn lambda sondy odcházejí celkově daleko dříve. Životnost bývá kolem 100000km nebo 2000h provozu.
Zni to logicky.. apropo ty moji odesel ohrev (minimalne ohrev) po necelych 50k km a na hodiny tezko odhadovat. Napovida to tomu, ze ji nesvedcily kratke cesty. Jednou tydne na nakup 10-15km tam 2-3hod. pauza 10-15km zpet.. Castym rychlym ohrevem z chladneho stavu nejspise hodne trpela ohrivaci logika.
Carina E combi 96' 1,8i
tekiler
Navigátor
Příspěvky: 127
Registrován: stř 12.11.2008, 11:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tekiler »

Ondra_ píše:
libor12 píše:Jediné co z toho lze vyvodit,že lean burn lambda sondy odcházejí celkově daleko dříve. Životnost bývá kolem 100000km nebo 2000h provozu.
Zni to logicky.. apropo ty moji odesel ohrev (minimalne ohrev) po necelych 50k km a na hodiny tezko odhadovat. Napovida to tomu, ze ji nesvedcily kratke cesty. Jednou tydne na nakup 10-15km tam 2-3hod. pauza 10-15km zpet.. Castym rychlym ohrevem z chladneho stavu nejspise hodne trpela ohrivaci logika.
nestrašte, lambda se mi kupovat nechce xD
Da se nak vypozorovat ze lambde nefunguje ohrev???nebo se mam spolehnout na kontrolku motoru?
1 z 10 mechaniků opravdu autum rozumí, ale všichni si to o sobě myslí!!!! TOYOTA CARINA E WAGON 96 1.8i 79kw -
7a-Fe
Uživatelský avatar
Ondra_
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: úte 22.05.2007, 17:19

Příspěvek od Ondra_ »

tekiler píše:Da se nak vypozorovat ze lambde nefunguje ohrev???nebo se mam spolehnout na kontrolku motoru?
Jakmile by ti nefungoval kontrolka motoru (oranzova barva ne cervena) by ti to hned rekla :) Ale sonda pracuje v pohode i bez fungujiciho ohrevu jen po nastartovani z chladneho stavu nepracuje zezacatku optimalne. Alespon to je to co jsem po ruznu zjistil.
Carina E combi 96' 1,8i
Odpovědět

Zpět na „Carina“