Klimatizace Toyota Avensis T-27

vše ohledně modelové řady Avensis
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

Takže fakt ta ponožka a to na pravé straně chladiče je vysoušeč;) https://www.youtube.com/watch?v=CLF8U6aW17I
Zkusím na to šáhnout, jestli je to po celé délce stejně teplé. A "doufám", že ten šrub na měnění je stejně jako u něj zespodu, takže když to bude špatné, tak se to bude muset celé rozdělat:o)
Přílohy
susic.jpg
(247.92 KiB) Staženo 945 x
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

MiBo píše:LAMER_CZ:
Mozno pomoze...link
https://cardiagn.com/?s=avensis
(poriadne prelistovat)

Dík. Bohužel je to všechno pouze na T25, na T27 jsem nic nenašel:( Aspoň, že je tam wiring diagram, zajímalo by mě, zda jde udělat, aby se zrcátka sklápěly při zamknutí (nebo tom dvojitém zamknutí). To, že to funguje, navíc jenom, když je zaplé zapalování a člověk musí z auta vylézat poslepu, je fakt debilní.
Každopádně hádám, že klima bude v T25 podobná, takže je tam napsané, že musí chladič ven, ikdyž myslím, že k tomu víčku by se dalo dostat i zespodu, když se oddělají ty dekly. Každopádně myslím, že bude zasviněný ten chladič, protože třeba i na vodu to podle mě nechladí zrovna ukázkově a ventilátor jede prakticky furt. Nebo tam fakt chybí nějaký ten mezikus, který by utěsnil tu díru mezi chladičema.
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1472
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od MiBo »

LAMER_CZ:
...pripade zanesenia -necistoty na chladic klimy-tak cez tu tvoju medzeru (asi 3cm) ventilatory budu nasavat VZDUCH NA CHLADIC motora...atd
Len tak-do buducna co ta asi neminie!
https://www.youtube.com/watch?v=1yWVfOYJ9S8
https://www.youtube.com/watch?v=aeV9hCcbkpQ
https://www.youtube.com/watch?v=6RRwpH8_9Y0
zlobyl
Navigátor
Příspěvky: 78
Registrován: sob 01.10.2011, 18:19

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od zlobyl »

Co se týče regulace kompresoru, tak novější vozidla jako T27 již mají kompresor připojen permanentně a regulují jeho výkon. To se děje změnou zdvihu pístů pomocí naklápění desky, která písty pohybuje.
Pěkně je to vysvětleno zde: https://www.toyota-industries.com/compa ... or/kind_4/

Co se týče tvého problému, tak teoreticky to může být i ten lapač nečistot (ale hlavně vlhkosti). Voda totiž může zamrznout v expanzním ventilu a přiškrtit tak tok chladiva. Stejně může být vadný např. i samotný expanzní ventil.

Každopádně je to zatím jen hádání. Výhodou je, že se to stává za stání vozidla, takže v servisu to mohou připojit na plničku či plnící rozvaděč a na manometrech sledovat tlak na výtlaku a sání kompresoru, což poskytne důležité informace.

Možná ještě můžeš osahat chladič klimatizace, jestli je při jejím běhu teplý rovnoměrně po celém povrchu.
Avensis T25 2.0 D4D (1CD-FTV)
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

zlobyl píše:Co se týče regulace kompresoru, tak novější vozidla jako T27 již mají kompresor připojen permanentně a regulují jeho výkon. To se děje změnou zdvihu pístů pomocí naklápění desky, která písty pohybuje.
Pěkně je to vysvětleno zde: https://www.toyota-industries.com/compa ... or/kind_4/

Co se týče tvého problému, tak teoreticky to může být i ten lapač nečistot (ale hlavně vlhkosti). Voda totiž může zamrznout v expanzním ventilu a přiškrtit tak tok chladiva. Stejně může být vadný např. i samotný expanzní ventil.

Každopádně je to zatím jen hádání. Výhodou je, že se to stává za stání vozidla, takže v servisu to mohou připojit na plničku či plnící rozvaděč a na manometrech sledovat tlak na výtlaku a sání kompresoru, což poskytne důležité informace.

Možná ještě můžeš osahat chladič klimatizace, jestli je při jejím běhu teplý rovnoměrně po celém povrchu.
Vyzkouším, až nebude taková zima:o) Jak na potvoru jsou poloviční teploty jak před pár dny.
Podle autokelly mám 5SE12C, což je klasický se spojkou. Ale podívám se přímo na kompresor, mám pocit, že je tam QR kód s typem, taky mám pocit, že tam je konektor se třema relativně tenkýma drátama, které by asi na elmag. spojku nebyly dostatečné a vysvětlovalo by to tu regulaci. Jinak spojka je podle všeho vevnitř u toho 5SE12C, takže zvenku se ani nedá poznat, zda se to točí nebo ne. Každopádně dík za ten odkaz s vysvětlením, je to dost zajímavé.

Až budu mít možnost, tak oddělám nějak saharu s větrákama. Vypadá to, že to drží jen na dvou šroubkách (což samozřejmě nebude:o) a zkusím vyfoukat chladič vody kompresorem, pak trochu odehnout ten od klimatizace a vyfoukat i ten. Jako reálně se děje to, že při stojícím autě se něco zahřívá, když při jedoucím to funguje. Jako na 90% to bude ucpaný chladič. Taky jsem si říkal, že se třeba zahřívá od motoru ten kompresor, který pak přestane tlakovat, ale když natlakuje 30 atmosfér, tak bude snad v pohode;) Ještě jsem si říkal, že ten nějaký ventil by mohl být teplem nějak ovlivněn, proto mě zajímal ten princip, jak ta regulace funguje, protože zjevně to nebude jen ON/OFF jako u oktávky, ale něco na principu invertorové klimatizace, které umí řídít výkon.

Právě se mi zdá, že i blbě chladí voda, nebo nezdá, prostě jak byly pařáky 28.6. a jel jsem na letiště, tak voda byla o čárku nahoře v nerovnováze a nechtělo to padnou, ani když jsem se rozjel z kolony (což může ale značit cokoliv, patrně vůbec nic). Pokud se mi nepodaří profouknout ten chladič vody a nezačne to fungovat, tak normálně uvažuju, že před chladič klimy dám saharu z racku s ventilátorama, bohužel mám pocit, že jsou na 220V. Ale mám i nějaké 14cm ventilátory, tak bych jich tam pár dal. Nebo nějaký velký na 12V třeba z felicie, vypadá, že místa je tam dost, že by se to tam mohlo vejít;) Furt ale nechápu tu mezeru mezi chladičema, která prostě zapříčiní, že podtlak ze sahary u chladiče vody, půjde ze značné části touhle mezerou, místo chladičem klimy. A taky to, že se sahara spíná furt jak blbá, třeba na 10 sekund .... pak 5 sekund klid .... pak zas 10 sekund jede a tak furt dokola, to asi taky nebude samo sebou:)
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2868
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od CommonUser »

LAMER_CZ píše:Právě se mi zdá, že i blbě chladí voda, nebo nezdá, prostě jak byly pařáky 28.6. a jel jsem na letiště, tak voda byla o čárku nahoře v nerovnováze a nechtělo to padnou, ani když jsem se rozjel z kolony
Toto sa mi chvalabohu este nestalo, no sprava sa to divne. Mam v plane menit chladiacu, tak ak nezabudnem odfotim. Ja mam 2010 model.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

Takže vyřešeno!

Řešení bylo zajet sem (http://www.autoklimatizace-brno.cz/), jak mi tu někdo radil (dík). Kdyby to někdo půl hodiny hledal jak já, tak zde je nápověda https://mapy.cz/s/3x78i
Přijel jsem, bez objednání, protože jsem jel okolo, tak jsem si všiml, že tu někdo radil Tuřany, tak jsem to tam našel. Frajer hned, že to ošahá, ještě jak je to horké, tak to ošahal a říká, že je všechno asi OK, ale že je to asi přeplněné, čemuž jsem nechtěl věřit, protože jsem to nechával doplnit u kolegy o pár ulic vedle před pár týdny a bylo to poloprázdné a dělalo to to samé. Říkal, že to ještě může být blbý chladič, ale že to očistíme až to trochu vychladne a uvidíme.
Byť z prvu nepůsobil dojmem, že by tomu nějak rozuměl, když říkal, že je to přeplněné, tak musím říct, že je to fakt ODBORNÍK, co tomu rozumí!
Ještě než jsem se rozkoukal, tak to měl na odsávačce a že to musí odsát a nahodit tam origo náplň, protože prý dnes dělá klimatizace každý kdo má díru do prdele a cpe tam různé pančované hnoje, ale on že má origo z Německa. Tak už jsem si říkal, že mě chce asi natáhnout, ale na stránkách ma naštěstí 1.5kč/g, takže v pohodě (v autorizované Toyotě mi říkali 20kč/g!!!).
Taky mě poučoval, že když je tam 440+-50g, že se u starého auta dává vždy mínus, takže max 390. Takže to vypustil a prý tam bylo fakt 390, takže OK (byť lofas o pár ulic vedle, kde jsem plnil klimu na voucher mi i ukazoval na plničce, že je tam 440, tak jsem ještě doplácel). Tak to naplnil svojim novým chladivem a teď začala největší sranda. Vzal WAPku a umyl chladiče. Říkám si, že je to blbost, že zas tak zasraně nevypadaly a ejhle ....... NAJEDNOU FUNGUJE!
Měl jsem to na počítači a sledovali jsme tlaky, říkal, že optimum je tak 15 atmosfér, takže mi pak ještě nadvakrát upustil celkem asi 50g chladiva a světe div se! Drží se to kolem 12-16 i v pařácích, teplota výparníku se krásně dostane i "targer" hodnotu, dokonce i do mínusu, předtím jsem za jízdy měl target třeba 1.5 stupně a výparník měl 5-7, takže klima valila furt na plno. Teď tam funguje i regulace, takže komresor snižuje i výkon! A už jsem to poznal i na spotřebě, byť na pár desítek km, tak se mi zdá, že spotřeba klesla a to citelně! Taky aby ne, když kompresor jel furt na 100% a navíc nechladil! Takže už to chladí i vodu v motoru, tak se to asi ani tolik nehřeje a nespínají tolik větráky (které taky celkem asi dost žerou). Jako je to o něčem jiném a oprava mohla být za korunu, kdyby mě to napadlo to opláchnout wapkou:o)))
Takhle si řekl 800 za recyklaci náplně (čili komplet novou náplň, což je v konstrastu s lofasem na voucher, který chtěl přes 6 kil jenom za doplnění 210g a ani to nefungovalo .....), tak jsem mu nechal litr a jel spokojeně dom.

Chlápek je svérázný, ale je vidět, že tomu fakt rozumí. Vykládal, že je na to i učební obor, ale že klimatizace teď dělá úplně každý debil, co si koupí plničku.

ZÁVĚR a poučení: Takže co se týče mého avensisu. Stačilo wapkou očistit chladiče;) Taky jsem se dozvěděl, že tam je fakt dvojitý chladič (intercooler na turbo). Taky je dobré vědět, že třeba v autokelly to nabízí přesně na tenhle model třeba elmag. spojky, kompresory atd, ale komresor je ten moderní elektronicky řízený (viz jak tu někdo posílal ten odkaz na popis jak to funguje). Díra mezi chladičema, jak jsem ji fotil je fakt velká a měla by být zadělaná, ale zjevně to nevadí. Je dobré si koupit kabel pro techstream za dve kila z číny (dost nám pomohl ke sledování tlaků a kolik se má upustit chladiva). Chladiva tam dát (podle něj) raději míň než víc, protože se tolik nenamáhá celý systém a když to chladí, tak je to v pořádku.
Hned ze začátku mi řekl, že vysoušečem to nebude a že buď bude špatný chladič celý nebo že se třeba opačně točí větráky (to už tam prý taky měl).

Má rada na závěr, mohu chlápka (http://www.autoklimatizace-brno.cz/ mám pocit, že to byl Petr Mánek) jen doporučit. Než uvalit šest kil za doplnění klimy u nějakého lofase, co tomu nerozumí, zajeďte k tomuhle, který fakt zná své řemeslo a vymění vám za cca stejné prachy celé chladivo a ne jenom doplní nějakou sračkou pančovanou kdoví kde.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od jarson »

hm, hm, hm ...s tým pančovaným chladivom ma pravdu:
https://-zmotofocus.cz/jine-infoajimavosti/50759,pozor-na-nelegalni-chladivo
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

jarson píše:hm, hm, hm ...s tým pančovaným chladivom ma pravdu:
https://-zmotofocus.cz/jine-infoajimavosti/50759,pozor-na-nelegalni-chladivo


Ja to treba nechapu. Nekde jsem cetl, jak strasne to chladivo zdrazilo. I ten chlapek rikal, ze 10x. Ale i tak to stoji prakticky zanedbatelne, tak nechapu, ze to nejaky kokot pancuje a dava tam kdovico. Kdyz se divam do autokelly (hadam, ze tam to bude origo) na nemecke chladivo r134a, tak to vychazi u 12kg bomby na 0.65Kc/g .... coz je chladivo do celeho auta za 250 korun ..... kdyz to doplnujou (a stoji to vsude kolem sesti kil), tak doplni treba jen pulku, to se jim fakt vyplati tech par kacek usetrit na jakesi hovno z ciny a riskovat, ze to nekde vybuchne? To je fakt hnus ..... no, kazdopadne na voucherove doplnovani klimy uz nikdy nepojedu:o) A do autorizovaneho servisu Toyota, kde chteli 18Kc/g uz vubec ne! (cili pres 7000 za napln do avensisu .... jen tak pro zajimavost, jen chladivo by v autorizovanem servisu do jednoho avensisu, kdyby tam dali tech 440g, by vyslo draz nez ta 12kg bomba v autokelly, ktera vychazi na 7853Kc s DPH:o) .... fakt nechapu kde v autorizaku vzali tu cenu ..... plus samozrejme prace .....

EDIT: Tak fakt ty cinske hovna nabizeji ..... https://auto.bazos.cz/?hledat=Chladivo+ ... a=&iddel=1 ..... a neni to ani o moc levnejsi nez original, fakt nechapu ze se nekomu vyplati usetrit par stovek, aby ho pak treba nekdo popotahoval, ze mu znicil auto a musel zaplatit klimu za desitky tisic ..... cetl jsem, ze to fakt zdrazili 10x (diky spotrebni dani) a ze se to tu taha z ukrajiny, protoze tam je to bez dani .... a myslel jsem si, ze to zdrazili z tech 1.5kc na tech ~15kc, co chcou v toyote .... a myslel jsem si, ze za to 1.5 je stejna kvalita, akorat osulene na spotrebni dani. Ale jak vidno, tak to zdrazili jakoze z 0.15 na 1.5 (ve skutecnosti treba 0.065 na 0.65) a dnes se mozna taha i z te ukrajiny origo chladivo za 0.065, ale pouziva se cinsky hnuj za 0.5 ..... kazdopadne budu verit, ze mi tam dal origo (vypadal, ze je fakt solidni) a budu varovat pred tema "plnicema", co postavaji na parkovistich u hypermarketu ..... ale furt jenom kroutim hlavou, jak muzou v te toyote chtit 18kc/g .... to jsou fakt kokoti!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od jarson »

no pozor...ono nie je každe chladivo rovnaké a ani nie je rovnako drahé.
R134A je starý typ chladiva . Od januara roku 2017 už sa smie používat len nový typ R1234yf a ten je teda poriadne drahší.
Staru R134A môžu stále plnit, ale len do systémov, ktoré boli ním naplnené z výroby. Teda len staršie vozy.
Nedávna moja skusenost ( v značkovom servise Citroen - nepatria zdaleka k najlacnejším):
odsatie/plnenie automatom + 460g R134A + uv farbivo + test + kontolný test po 72hodinách - celkom 48€
Celé to trvalo cca. 80minut a následne o pár dní som bol na kontrolu - znova auto na test + na zdvihák a kontrola uv lampou
Všetko ok, chladím jak vrčula :)
Teda ak prepočítam tebou uvedenú cenu len za chladivo , tak z celej čiastky to je cca. miligram nad polovicou.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
LAMER_CZ
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 27.06.2019, 15:09

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od LAMER_CZ »

jarson píše:no pozor...ono nie je každe chladivo rovnaké a ani nie je rovnako drahé.
R134A je starý typ chladiva . Od januara roku 2017 už sa smie používat len nový typ R1234yf a ten je teda poriadne drahší.
Staru R134A môžu stále plnit, ale len do systémov, ktoré boli ním naplnené z výroby. Teda len staršie vozy.
Nedávna moja skusenost ( v značkovom servise Citroen - nepatria zdaleka k najlacnejším):
odsatie/plnenie automatom + 460g R134A + uv farbivo + test + kontolný test po 72hodinách - celkom 48€
Celé to trvalo cca. 80minut a následne o pár dní som bol na kontrolu - znova auto na test + na zdvihák a kontrola uv lampou
Všetko ok, chladím jak vrčula :)
Teda ak prepočítam tebou uvedenú cenu len za chladivo , tak z celej čiastky to je cca. miligram nad polovicou.

Co vím, tak R1234yf se moc nepoužívá, protože je hořlavé. Třeba tuším Mercedes to odmítl dávat do svých aut. A jak se dívám, tak to R1234yf fakt stojí 3kč/g. Nicméně je to furt hovno oproti tomu, co chtěli v toyotě za gram 134a:)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od jarson »

to mas pravdu. presne to som si tiež raz všimol, že je to horlavé , pricom staré chladivo nie je.
Jedine, že by teda existovalo este nejaké dalšie...zas tak sa v tom neorientujem. Ale viem, že aj starších bolo viac druhov, tak je to kludne možné. Každopádne tá naša R142A sa už dnes do novo vyrábaných aut nedáva, nakolko sa to už nesmie.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Grey
Řidič
Příspěvky: 284
Registrován: čtv 05.05.2011, 21:54

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od Grey »

LAMER_CZ píše:
Grey píše:Jestli jsem videl spravne, tak jsem tam tu predni mrizku/filtr nevidel. Ale nakoukl jsem velmi rychle a mam to cele zakrytovane, coz se mi nechtelo pred cestou do prace sundavat. Jestli je zajem, muzu poslat foto (i s kryty, ty se mi neche sundavat). Kdyz jsem prosvitil maskou, tak jsem prosvitil primo na chladic...

Ta přední mřížka (to stříbrné) je právě chladič klimatizace. Pokud máš v autě klimu, tak bys ho tam mít měl;) Otázka do pranice samozřejmě je, jestli tam nemá být nějaký ten těsnící mezikus, čímž bys to takhle samostatně neviděl, protože by to spolu s chladičem vody tvořilo jeden kus. Kdyžtak prosím ještě mrkni, případně vyfoť, co půjde. Já oddělal ten vrchní plast, protože drží jen na jednom tom zacvakávacím plastovém bazmeku a zbytek je buď rozlámaný nebo chybí úplně:) Mimochodem, dá se to někde koupit? Respektive jistě dá, ale zajímalo by mě číslo dílu nebo tak něco.
Tak jsem menil obrysovku a kryt motoru musel dolu (mimochodem pozdravuji konstruktery, kvuli prave obrysovce jsem vyndaval i baterku... :twisted: ). Potvrzuji, ze mezi chladicem a predni maskou je pouze dira... Auto je cely cas pouze v autorizaku, tak nevim, kde je chyba... (leda by tam ten chladic "zapomneli" dat, kdyz opravovali auto po "bouracce" - nacouvani kouli do predni masky)
ex Toyota Avensis T27 1.8
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od m5t »

Nejspíš šlo o levou obrysovku a není nutno vyndávat baterku, stačí vyndat trubici vedle aku, výměna žárovky tak na 10 minut :D konstruktéři pozdravují domácího montéra, takhle výměna u pičaautí je ta správná bojovka :wink:
Obrázek
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Grey
Řidič
Příspěvky: 284
Registrován: čtv 05.05.2011, 21:54

Re: Klimatizace Toyota Avensis T-27

Příspěvek od Grey »

Ano, slo o levou stranu (coz je snad jasne, kdyz pisu, ze jsem kvuli ni vyndaval baterku :wink: ), nicmene stojim si za tim, ze s mymi rukami se bez vyndani te baterky k te obrysovce da dostat dost obtizne (napodiv, ta trubice mi v pristupu nevadila, navod jsem cetl). Plus je k tomu potreba pricist, ze s tou rukou je potreba trochu manipulovat, preci jen ta zarovka tam byla 8 let, takze mela narok byt tam "usazena"... :D
Takze jeste jednou zdravim konstruktery... :wink:
ex Toyota Avensis T27 1.8
Odpovědět

Zpět na „Avensis“