Chladící kapalina EVANS

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Příspěvek od Kubrt »

Stepane byl by jsi tak hodny a neco nam namichal? :twisted:

Zatim mam jeste cas, ale neco tam nalit musim. :D
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

http://solab.fs.cvut.cz/Dokumenty/STP2/5_Kapaliny.pdf

Ja jsem asi opet pro Evans nebo beznou toyota long life coolant + voda.. :-) Holt u me cena vede a vhlastnosti jsou "velmi blizko"..... Jen jsem chtel vnest nepatrny zablesk svetla do temne doby chlazeni vodou.. :-))))

Kubrte, uz dorazily gumicky? Nalev mam hotovy.. :-D
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Příspěvek od Kubrt »

Pochopil jsme to teda spravne?

http://eshop.neosolar.cz/nemrznouci-tep ... r-25-litru

A kdyz reknu ze je to dozivotni tak pro mnoho aut bude co :D


Na nalev poslu kanystr.
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Vyborne Kubrte.... Paradni bezvody Evans.. :-)
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Takze lehke shrnuti radoby diskutovanych veci:
1) voda ma nejnizsi viskozitu a nejvyssi tepelnou kapacitu. Demi nebo alespon destilovana voda je nekorozivni a jeji jedina obrovska nevyhoda je v tom, ze mrzne v systemu pri cca -4 Celsiusech. Je nutno k ni pridat nemrznouci cast na bazi ethylenglykolu (az do koncentrace 50/50 pro snizeni bodu tuhnuti k prijatelnym cca -30 Celsium. Proudici voda nepodleha skrytemu varu, ale jeji tepelna roztaznost je v pasmu +4 az +100 celsiu vyznamnym faktorem pro dimenzovani soustavy.
2) pripavky na bazi propylen glykolu a ethylen glykolu jsou vice viskozni a maji mensi tepelnou kapacitu nez voda. Jsou take velmi degradabilni teplem a vzduchem a je nutne do nich pridavat znatelne mnozstvi antioxidantu a stabilizatoru. Jejich vyhodou je ze se daji pouzit pro teploty v mnohem vyssim rozsahu nez voda a daji se smichat s vodou a tim ziskat velikou tepelnou kapacitu.
Sami si prosim pro sebe reknete, jestli existuje realny duvod pro to, ze se motory konstruuji na smesi chladiva na bazi techto dvou skupin latek a nikoliv vysostne jen na jednu. :-)
Back in Czech.
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Příspěvek od gramo »

Otázka je, jestli ta vysoká tepelná kapacita je výhoda nebo ne...

Je jasné, že při průchodu motorem se voda ohřeje o méně °C, než kapalina s menší tepelnou kapacitou, to nakonec odpovídá i tomu měření, kde se Evans zahříval o trochu více. Dokud to udrží teplotu oleje tak, aby nedegradoval to snad nemusí nijak vadit. Při průchodu chladičem se kapalina s menší tepelnou kapacitou zase víc ochladí, takže ve výsledku to může fungovat stejně dobře. S tím bonusem, že se rychleji zahřeje při studeném startu.

Nebo mám v této úvaze někde chybu?
Uživatelský avatar
AndyGTP
Manager Týmu
Příspěvky: 336
Registrován: pát 14.10.2005, 21:40

Příspěvek od AndyGTP »

ja uz nevladzem to sledovat a diskutovat, takze koncim. Tebou prezentovane argumenty a fakty presahuju moje znalosti a skusenosti. Uz len dodam, ze ten MSDS sa mi nepozdava, nakolko europske MSDS su uplne ine a neuvadzaju zlozenie. EG nemoze mat vacsinovy podiel v tej zmesi, pretoze produkt je klasifikovany ako netoxicky, co sa o EG neda povedat. Rad by som teda vedel, aky je zdroj tvojich informacii, tieto mi totiz pridu dost zavadzajuce.
JCE10L - EE111 - SXA11L - AE82L - AE86L - AE92L
2JZGE --- 4EFE --- 3SFE --- 4AGE --- 4AGE --- 4AGE
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Tak nahod to co mas ty. :-) A MSDS jsou stejne vsude. Naopak tam mysi byt naprosto cele slozeni vyjmenovane (ne detailne ale u majoritnich latek musi byt i +- procento). :-))) A je otazka ktery evans to je, jestli HD nebo Autocool nebo jiny.... To bohuzel uplne nezjistim, ale je to registrace v MSDS pod jmenem Evanscoolant...
Navic problem s lehce vyssi teplotou muze byt, protoze jine komponenty kolem motoru (napriklad spousta elektroniky) je extremne citliva na teplotu, takze 85 nebo 90 stupnu muze byt "smrtelny" rozdil. Olej je v teto chvili jen "pripojeny fakt", ktery ma uprit pozornost smerem, ktery chteji poukazat marketeri Evansu. O te elektronice jsem si jist, nebo zrovna v tom ted delam. .:-))))
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

A k ostatnimu... Velka tepelna kapacita je prave velmi dobra u motoru, ktere jezdi delsi trasy. Evans bude super pro caste zastavovani na delsi dobu. Ovsem proti tomu bude pusobit zase ta kapacita, protoze si udrzi dele teplotu... Je to docela kunst, proto se to snazi vsichni nejak napasovat na neco mezi.... Rozhodne bych Evans doporucil nekomu, kdo dotahne auto nekam, tak ho nastartuje, odjede pulhodinu, hodinu a zase to odveze.. .Jinak pro bezne pouziti asi spise nema moc smysl... Muj osobni nazor..
Back in Czech.
Uživatelský avatar
AndyGTP
Manager Týmu
Příspěvky: 336
Registrován: pát 14.10.2005, 21:40

Příspěvek od AndyGTP »

Ty si asi cerpal ten MSDS odtialto, vsak?

http://contrails.free.fr/temp/NPG+_MSDS.PDF

Ten je ale z roku 2003 na staru americku verziu, europske ekvivalenty sa volaju inak a preto sa v tom neda uplne zorientovat a potvrdit, ze ide o to iste.

Toto by mal byt aktualny (komercny) MSDS a jednotlive rozdiely medzi HD, Auto, Power atd by mali byt minimalne (okrem Aero Cool).
http://www.evanscoolants.co.uk/userfile ... ol-PDS.pdf

A z tohto som vychadzal ja: http://www.evanscoolants.sk/userfiles/f ... 20MSDS.pdf

(Patented blend of synthetic diols with ADH Enzyme blocker 100% Not Classified Non-Toxic and non-aqueous corrosion Inhibitors for I.C. engines)
JCE10L - EE111 - SXA11L - AE82L - AE86L - AE92L
2JZGE --- 4EFE --- 3SFE --- 4AGE --- 4AGE --- 4AGE
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

OK, takze smes diolu.. coz nevyvraci ,ou verzi, navic ten lidsky enzym to bude nejaka dehydrogenasa.... Coz klidne muze opet byt Et-glykol i prop-glykol... Navic vzhledem k pouziti, je klasifikace NON-Hazardous temer na miste, ale nepresna. .:-)
Jinak stale plati to, co jsem rekl vyse... Je treba zvazit pouziti. Pro dlouhe trasy a stalou zatez motoru bych se velmi velmi velmi bal toho efektu zvyseni teloty provozu..... Neskutecny rozdil 5ti stupnu muze zabit vsechny ty polymerove a aluminium foliove kondiky a konektory dimenzovane na 85 celsiu max... :-)
Back in Czech.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Takže počkat. Několik věcí Štěpane. Takhle se ohřívá můj drag 1.2htp. Natáčeno dnes,počateční teplotu odhaduji na 20st jako okolí. http://www.mediafire.com/?dwpgb6b48wi8n1c V záznamu chybí cca 15s omylem jsem zapauzoval zaznam i tak netrvá ohřatí víc jak dvě minuty,stejným způsobem i chladne. Kubrt tam má G12 takže muže přidat jeho čas. Pokud je tam od začátku voda,jak to že ji neukáže ten měřič na množství vody? 3% ano a 50% ne? Jak to že mám prázdnou expanzi a jak to že při 90st mužu bez problemu otevřít víčko chladiče aniž bych se opařil? Proč není v systému tlak? Proč kvalita oleje (leju pořad ten samý) při stejném používání vydrží déle (cca 3000km+)? Proč je nižší spotřeba? Proč se mi 4age přestalo přehřívat,do té doby než jsem tam nalil evans jsem neustále laboroval s objemem chladícího systému a plochou a sílou jadra chladiču? proč mi to na G12 bylo jednou studene a pote zase přehřívání. Je mi uplně jedno co tam je,vyrobíš to??
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Příspěvek od Kubrt »

Ja tam nemam zadny budik na vodu, Ale mam tachometr do 240 :D
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

na jo,budík na teplotu vody zbytečně znervózňuje. :) a jel si s dragstrem 240? :lol: Štěpáne to o těch součástkach máš pravdu,i 5st může být pro některé smrtelný. Jenže ty se v autě nesmí používat. Všechny které přijdou do styku s teplem musí být odolné do 150st. Výrobci všechny ty tranzistory,tyristory,kondenzátory řadí do třídy automotive a taky jsou všechny až 20x dražší. O chemii nic nevím,ale rád s tebou diskutují. Jsi správný kurovec a všechno musíš rozebrat do detailu. O elektronice v autě si však už trochu dost jistý jsem co a jak má fungovat. Takže směle do toho. :)
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

:-) AEC-Q200 certified.. :-D Mas pravdu Liborku... Je to do 150 a nektere dokonce 180C, ale.. :-))) Jak rikam. 85C je velmi velmi nebezpecna hranice a 90 je......... smrrrrrrrt. Prestoze certifikace muze byt 125 - 150, tak je neskutecnym problemem vlhkost, tedy styk s vlhkosti... Toto neni sex.... tady by komponenty nemely byt vystaveny zadne vlhkosti jinak vytecou.. :-D
Back in Czech.
Odpovědět

Zpět na „Celica“