bouchlá pneumatika

Tlachání o všem - bez zaměření!
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Jimmi »

Teď jsem poslouchal nějaký šot o novém polygonu v HK, kde si řidič může vyzkoušet jízdu smykem. A ten instruktor tam říkal pro mé uši naprosto neuvěřitelnou věc:
Že když se dostanu do smyku, nemám se bát zmáčknout naplno brzdu, že to ESP za mě vyřeší.....!
No já nevím, podle mě spíš auto opustí zatáčku po radiále. V tom lepším případě. Ale nemůžu to posoudit, páč ve svých autech podobný kraviny nemám.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7641
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od biscuit »

takova je doba...
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od libor12 »

Ač elektroniku v autě co kecá do řízení nemám rád,tak odpovim tazateli,ze si poradí nejen s prasklou pneumatikou ale i kdyby to kolo upadlo. A instruktor z HK má pravdu. V autě vybaveném temito systémy seslapnout pedal brzdy naplno a normálně řídit. A jimmi nepredhazuj zde onen losi test z roku 97. Ty systemy jsou opravdu uz daleko jinde.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od gramo »

Dokonce i na celice z roku 1994 jsem si na škole smyku vyzkoušel, že se dá i na kluzkém povrchu zatáčet a přitom zašlápnout brzdu, nebo jet půlkou auta po asfaltu a půlkou po kluzné ploše a prudce zabrzdit... táhlo to k tomu asfaltu, ale dalo se to řídit. Auta bez ABS to posílalo do hodin, což jsme si následně vyzkoušeli ruční brzdou taky :)
Uživatelský avatar
Myfune
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1205
Registrován: pon 28.12.2009, 00:29
Bydliště: Hradec Králové

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Myfune »

Při defektu bych čekal to, že si auto prostě sedne k té straně toho defektu s tím, že u předního defektu bych čekal že to zároveň zatáhne při dosednutí kola na tu stranu defektu. Ale auto by mělo pokračovat při mírném odklonu v původním směru jízdy, tkže v tomhle případě nespanikařit a lehce dorovnat a pak se snažit snížit rychlost a pak teprve zajet ke kraji vozovky. U zadního defektu bych čekal že to takový tah ke straně defektu mít nebude.

Jeden můj kolega z práce co si koupil Kiu Ceed, tak se mu stalo na rovném úseku, že najel pravou stranou kol na led a ESP to auto samo uvedlo do smyku. Měl kliku, že na tom úseku byl sám a že nejel víc jak 90, takže to zvládl vybrat. Hodilo ho to naštěstí do protisměru, takže měl čas na reakci.

Na jednom kurzu bezpečné jízdy jsem se dozvěděl axiom, že "auto buď dobře brzdí a nebo dobře zatáčí, ale oboje najednou prostě dobře dělat nedovede". Sice nemám jasno v tom jak tenhle axiom moc mění ESP, ale každopádně na tom kurzu jsem byl s Yarisem r.v. 2007 a nacvičovali jsme jak přetáčivý, tak nedotáčivý smyk. http://www.zakruta.cz/automobil/toyota/ ... vvt-i/sol/ Auto má EBD a EBA asistenty a necítil jsem že by za mě nějaký asistent při těch smycích něco vyrovnával práci. EBA tuším jen reguluje míru přítlaku brzd dle prudkosti sešlápnutí pedálu, takže by to měl řešit spíš ten EBD. S Yarisem už teď dlouho nejezdím.
Toyota Celica 1,8/85kW (7A-FE) r.v.1999
Ford Focus kombi 1,6/85kw r.v.2010
Toyota Yaris 1,3/66kW r.v.2007
ex:Škoda Felicia kombi 1,3 Lxi/50kW r.v.1996
ex:Toyota Corolla E11 kombi 4WD 1,8/81kw (7A-FE) r.v.2000
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Luke_Luke »

jj axiom plati, uci se to vsude, kurz bezpecne jizdy, kurz sportovni jizdy, zavodnicka skola.

Je to fyzika, na ose x mas zataceni, na ose y mas brzdy a prilnavost je kruznice. Cim mene brzdis, tim vice zbyva prilnavosti pro zmenu smeru a opacne.
Jinak kazdy, kdo umi ridit ti rekne, ze v zatacce se v idealnim pripade nebrzdi(pokud nema dva apexy napr), kdyz uz je potreba menit neco na rychlosti, tak se v zatacce pridava(ve vetsine pripadu za apexem).
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Uživatelský avatar
Myfune
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1205
Registrován: pon 28.12.2009, 00:29
Bydliště: Hradec Králové

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Myfune »

zaujal mě ten pojem Apex zatáčky: http://www.autoweb.cz/jak-byt-lepsim-ri ... pa-a-apex/
Toyota Celica 1,8/85kW (7A-FE) r.v.1999
Ford Focus kombi 1,6/85kw r.v.2010
Toyota Yaris 1,3/66kW r.v.2007
ex:Škoda Felicia kombi 1,3 Lxi/50kW r.v.1996
ex:Toyota Corolla E11 kombi 4WD 1,8/81kw (7A-FE) r.v.2000
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Jimmi »

Luke_Luke píše:...a prilnavost je kruznice...
Elipsa :idea:
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od libor12 »

Myfune píše: Jeden můj kolega z práce co si koupil Kiu Ceed, tak se mu stalo na rovném úseku, že najel pravou stranou kol na led a ESP to auto samo uvedlo do smyku. Měl kliku, že na tom úseku byl sám a že nejel víc jak 90, takže to zvládl vybrat. Hodilo ho to naštěstí do protisměru, takže měl čas na reakci.
Nechci aby to vypadalo,že jsem neustále tvým názorům v opozici,ale....
...ted tu o červené karkulce! :D Znáš základní princip ESP a co způsobí že začne fungovat? Pokud by jsi to věděl,odvětíš kolegovi at si pohádky nechá pro dítě před spaním.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Fuzo
Navigátor
Příspěvky: 146
Registrován: pát 18.01.2013, 10:39
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Fuzo »

Myfune píše:Při defektu bych čekal to, že si auto prostě sedne k té straně toho defektu s tím, že u předního defektu bych čekal že to zároveň zatáhne při dosednutí kola na tu stranu defektu. Ale auto by mělo pokračovat při mírném odklonu v původním směru jízdy, tkže v tomhle případě nespanikařit a lehce dorovnat a pak se snažit snížit rychlost a pak teprve zajet ke kraji vozovky. U zadního defektu bych čekal že to takový tah ke straně defektu mít nebude......
Letos v březnu mi bouchlo levé zadní kolo na dálnici v Německu. Plně naložené auto na hory s rakví 5 lidí. Najel jsem na kousek plechu a ten proříznul pneu 5-7 cm okamžitě jsme byli na ráfkách. Ubrání plynu a postupné citlivé podřazování a dojel jsem na krajnici. Avik T25 2004 se choval kulturně a bez jakýchkoliv výrazných problémů. Tak že nepanikařit, necukat volantem, nebrzdit. Nechat dojet skoro volnoběhem.
Uživatelský avatar
Srandista
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: sob 25.07.2009, 23:56
Bydliště: Brno

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Srandista »

Myfune píše:Jeden můj kolega z práce co si koupil Kiu Ceed, tak se mu stalo na rovném úseku, že najel pravou stranou kol na led a ESP to auto samo uvedlo do smyku.
Vacsiu <>ovinu som uz hodne dlho nepocul :roll:
Uživatelský avatar
Myfune
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1205
Registrován: pon 28.12.2009, 00:29
Bydliště: Hradec Králové

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Myfune »

Jen si rejpej libore. Však jsi věčnej rejpal. No a já taky, tak se nediv že provokuju. ;-)

Nicméně tohle prezentuji tak jak to popsal kolega. Bez ohledu na to co si o tom ty myslíš se ta situace nějak stala.

Srandisto prostě si přečti nějaký svůj předchozí příspěvek a určitě něco většího najdeš. Jo ale prosím tě nejdřív se nauč psát normálně a ne jako urážka. :-D

Děkuji za nahlášení
Toyota Celica 1,8/85kW (7A-FE) r.v.1999
Ford Focus kombi 1,6/85kw r.v.2010
Toyota Yaris 1,3/66kW r.v.2007
ex:Škoda Felicia kombi 1,3 Lxi/50kW r.v.1996
ex:Toyota Corolla E11 kombi 4WD 1,8/81kw (7A-FE) r.v.2000
Uživatelský avatar
Srandista
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: sob 25.07.2009, 23:56
Bydliště: Brno

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Srandista »

No pokial niekto vyhlasi, ze ESP sposobil smyk, lebo auto nabehlo na lad, je debilom on, a nemusime sa tu o nicom viac bavit. Libor to napisal uz predomnou, ja som s nim suhlasil, trocha expresivnejsou formou, ale to na veci nic nemeni. Samotny princip ESP nieco take, ako prehlasil tvoj kamarat vylucuje, a keby mal kamarat stipku elementarnej mudrosti, tak nieco take nikdy neprehlasi.

Prosim ta teda, ukaz mi na internete nejaky text alebo video, ktore by ukazovalo na to, co povedal tvoj kamarat, a bez skrupuli sa ti (a jemu) tu ospravednim.
Uživatelský avatar
Myfune
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1205
Registrován: pon 28.12.2009, 00:29
Bydliště: Hradec Králové

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Myfune »

Jejda ty jsi ale urážka. To tu už dlouho nebylo.

Děkuji za nahlášení
Toyota Celica 1,8/85kW (7A-FE) r.v.1999
Ford Focus kombi 1,6/85kw r.v.2010
Toyota Yaris 1,3/66kW r.v.2007
ex:Škoda Felicia kombi 1,3 Lxi/50kW r.v.1996
ex:Toyota Corolla E11 kombi 4WD 1,8/81kw (7A-FE) r.v.2000
Uživatelský avatar
Srandista
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: sob 25.07.2009, 23:56
Bydliště: Brno

Re: bouchlá pneumatika

Příspěvek od Srandista »

Veru. Ked uz nemam cim argumentovat, tak zacnem diskusnemu oponentovi nadavat do kokotov. Mas pravdu, to uz som tu dlho nevidel...
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“