Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

vše ohledně modelové řady Celica
Uživatelský avatar
Pavo.B.
Věčnej rejpal
Příspěvky: 5161
Registrován: úte 30.05.2006, 15:36
Bydliště: Veselí nad Lužnicí / Praha

Příspěvek od Pavo.B. »

Ja pokud se nemilim tak jsou ocelove. Kdyztak je mam v garazi rozebrane.
Altezza Gita (Lexus IS200 Sportcross)
ex CELICA AT180 "The Widowmaker"
JaFer
Navigátor
Příspěvky: 101
Registrován: ned 13.08.2006, 22:06
Bydliště: Radošina

Příspěvek od JaFer »

Pavo.B. píše:Ja pokud se nemilim tak jsou ocelove. Kdyztak je mam v garazi rozebrane.
Tak že aj 4.gen.celiky mala trubkové výfukové zvody?
Výroba kompletných výfukových systémov
Uživatelský avatar
Pavo.B.
Věčnej rejpal
Příspěvky: 5161
Registrován: úte 30.05.2006, 15:36
Bydliště: Veselí nad Lužnicí / Praha

Příspěvek od Pavo.B. »

Sakra zmylil jsem se: psal jsem o 5. gen to jsou trubkove ocelove
u 4.gen nevim, podle manualu vypadaji na litinove - ale jak vim daji se varit, takze to tak uplne litina neni, ale je to vylisek. Nevim jak moc se ty motory lisej ale mozna to zamenit pujde. :?
Altezza Gita (Lexus IS200 Sportcross)
ex CELICA AT180 "The Widowmaker"
JaFer
Navigátor
Příspěvky: 101
Registrován: ned 13.08.2006, 22:06
Bydliště: Radošina

Příspěvek od JaFer »

Pavo.B. píše:Sakra zmylil jsem se: psal jsem o 5. gen to jsou trubkove ocelove
u 4.gen nevim, podle manualu vypadaji na litinove - ale jak vim daji se varit, takze to tak uplne litina neni, ale je to vylisek. Nevim jak moc se ty motory lisej ale mozna to zamenit pujde. :?
Tak že najrozumnejšie bude asi vyrobiť presne podla obsahu a rovno ích naladiť ako dávať s 5.gen.
Výroba kompletných výfukových systémov
Uživatelský avatar
Ditri
Manager Týmu
Příspěvky: 354
Registrován: čtv 19.08.2004, 02:15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ditri »

Dotaz na T-VIS - prosim nevite nekdo jak se da snadno overit ze je system funkcni? prece jenom je kolem toho hromada hadicek a verte jim po 20 letech ze vse funguje. Neni nejaky univerzalni recept jak na to? Vsiml jsem si ze u modernejsiho reseni se neco pohne :-) na motoru u T-VIS ka se neda neco odpozorvat? Navic spousteci moment je kolem 4200 - projevi se to nejak na motoru? napr jinym zvukem ci tak? Jaky je spousteci mechanismus - podtlak nebo elektronika?
Diky za kazdou radu..
> Celica 2.0 GT | 3SGE | Oldschool <> Celica 1.8 GTS | VVTL | Newschool < RAV4 2.Dv.
www.alkohol-tester.cz - Shop s alkohol testery / www.xenony.in - Shop s xenony & bixenony / www.plachty.as - Plachty na auta / www.tuning.as - Webik o autech
red
Řidič
Příspěvky: 199
Registrován: stř 26.07.2006, 15:48

Příspěvek od red »

To poznas v kurivu... Kamarad mel 1.6 gti a kolem 4000 bylo znat ze to chytlo vetsi tah a hlavne strasne to sycelo skoro jak turbo. S otackama se tomu chtelo vic a vic dokonce dvojka tahla az do 8000.
Je ale pravda ze si nechal seridit motor primo v toyota servisu, predtim to vubec netahlo a nesycelo.
Potom co kompletne vykuchal interier s rezervou i sedackama se zacla trojka chovat skoro jako dvojka pred odlehcenim.
vcelka V4-2.0 93 (prodano)
pazout 406 coupe V6-3.0 02 (prodano)
camaro z28 m6 V8-5.7 97 (valici se ingot)
Uživatelský avatar
Ditri
Manager Týmu
Příspěvky: 354
Registrován: čtv 19.08.2004, 02:15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ditri »

je mozne ze vse funguje > protoze pred 5000 auto zacne rvat jako buvol a tahne az do nevidim ale zajimal spise nejaky ciste technicky figl ktery ukaze zdali TVIS vali...
> Celica 2.0 GT | 3SGE | Oldschool <> Celica 1.8 GTS | VVTL | Newschool < RAV4 2.Dv.
www.alkohol-tester.cz - Shop s alkohol testery / www.xenony.in - Shop s xenony & bixenony / www.plachty.as - Plachty na auta / www.tuning.as - Webik o autech
Uživatelský avatar
Kenny
Manager Týmu
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 11.10.2007, 11:57
Bydliště: Zlinsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kenny »

Ditri píše:je mozne ze vse funguje > protoze pred 5000 auto zacne rvat jako buvol a tahne az do nevidim ale zajimal spise nejaky ciste technicky figl ktery ukaze zdali TVIS vali...
Cau pokud se ti tam nic nezmenilood te doby co sem s tim naposled jel tak ti to vse funguje:)
TeLe 1000R - rpm11200 :)


nejedno 3S-GE 4g vcetne cabria vlastne toho co z nej zbylo :)
1UZ-FE
H.-C32
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od gramo »

Oživím toto staré téma..

3S-GE v 6g (tj. 3. generace 3S-GE) je ACIS a vypadá nějak takto:
Obrázek

vlevo - klapka otevřená - zkrácené sání pro vysoké otáčky
uprostřed - klapka zavřená - dlouhé sání pro nízké otáčky
vpravo - obrázek motoru 3S-GE, tipuju MR2

Nejdřív jsem to mylně pochopil tak, že ta nádobka ACISu funguje jako rezonátor a jeho připojením se sání jakoby prodlouží a uzavřením zkrátí,
ale tím, že ta nádobka propojuje jednotlivé sací kanály, způsobí jejich zkrácení.

Obrázek

Klapka je normálně otevřená, podtlakem při nastartování se zavře a při 5100 (5.gen) resp. 5400 (6.g) otáčkách se zase otevře.

V manuálu jsem našel zajímavou poznámku:
If regular unleaded gasoline is used, the vacuum gauge also indicates zero below 5400 rpm
Tedy volně přeloženo, pokud používáte běžný bezolovnatý benzín, nenaměříte podtlak.
Je to z popisu kontroly správné funkce, kdy měříme podtlak u akutátoru, tj. toho hříbku, který hýbe tou klapkou, proto se píše o měření.
Tj. při použítí normálního (ne vysokooktanového) benzínu by vlastně měla klapka zůstat otevřená - tj zkrácené sání.

Tady http://www.celica-club.co.uk/wiki/index ... S_%26_ACIS podobnou věc popisují u T-VISu u 3S-GTE
3S-GTE Fuel Judgment Strategy Using signals from the knock sensor, the 3S-GTE engine incorporates a fuel judgment strategy to control maximum turbo charger boost pressure and T-VIS operation. When fuel is judged to be of premium grade, the T-VIS system functions as outlined above. The ECU will de-energize the VSV when engine speed reaches approximately 4200 rpm. When fuel is judged to be of regular grade, however, the ECU operates the air control valves based on throttle position. When the IDL contact is closed (closed throttle), the VSV will be energized, allowing vacuum to pass to the actuator, closing the air control valves. When the IDL contact opens, the ECU de-energizes the VSV, blocking the vacuum supply to the actuator, causing the air control valves to open.
Je Evropský N95 z pohledu 3S-GE premium nebo regular? Protože vím o lidech, kterým to s N95 otevírá a zavírá podle otáček.

A proč to vlastně takhle je? Ta otevřená klapka v nízkých otáčkách zhoršuje proudění vzduchu do motoru, tak si tím motor vlastně obohacuje směs, aby zabránil detonacím? Nebo jsem to pomotal a všecko je jinak?
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od Kubrt »

Vim ze sem ti rikal ze o tom vim prd a taky vim, ale podle toho co jsi sem napsal a podle obrazku je to podobne jakom jsem resil u karbecu. Jde o delku toho sani a tim i rychlosti nasavaneho vzduchu takze kroutak a tak. Je to navrzene vlastne tak aby v celem spektru otacek bylo dosazeno co nejlepsiho tocaku. Kdybych ja si kurde pamatoval ty aj nazvy troubit na trumpetu nebo tak :D jednoduse se dosahne vetsi rychlosti nasavaneho vzduchu a nenech se zmast tim ze delsi je lepsi :D
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od gramo »

Že na hluboké tóny potřebuju dlouhou trumpetu a na vysoké zas krátkou je mi jasné. Co mě udivuje je, že do toho pletou kvalitu paliva.
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od Kubrt »

N95 je preminum palivo. Pro ovladani toho sani ecu potrebuje vic podnetu vcetne informace o detonacich a jeste do toho keca poloha klapky.
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od libor12 »

kvalitu paliva do toho pletou proto, že při otevřeni acisu se přitvrdi předstih cca o 3-5st v závislosti na rpm. Špatné palivo rychleji hoří ale také nemá detonačni odolnost. To že to otevře 95ka je špatně. Buď je to špatně zapojene 96% případů po opravě motoru, 3%vadný knock a 1%ostatní vlivy.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
stenky
Věčnej rejpal
Příspěvky: 776
Registrován: pát 15.05.2009, 19:07

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od stenky »

tak ale osobne, ja by som lepsie ako N95 iba koli ACIS-u netankoval :) zato T-VIS-u si uzivam na plne gule
Obrázek
Uživatelský avatar
stefancelicaT20
Manager Týmu
Příspěvky: 444
Registrován: pát 11.09.2009, 18:27
Bydliště: Slovensko

Re: Popis T-VIS a ACIS v motorech 3S-GE

Příspěvek od stefancelicaT20 »

Je tu niekto komu ten ACIS funguje "spravne"?
Odpovědět

Zpět na „Celica“