Kompresia 1,6 Valvematic

nová modelová řada - nástupce Corolly
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Zdravim. Mam Auris 2014, 1,6 Valvematic s bezklucovym startom. Potrebujem zmerat kompresiu vo valcoch. Viete poradit ako na to v pripade bezklucoveho startu? Tiez ktoru poistku treba vybrat? Popripade ak moze niekto skusit na svojom aute ci ma tie iste vlastnosti priznaky... Na zahriatom motore ak stojim na mieste na neutral a plynulo pridavam plyn, tak medzi 2 az 2,5 tisic otackach citit vibracie otrasy od motoru. Pri pusteni plynu pocut jemne pobublanie z vyfuku. Sviecky vymenene, cievky premerane, vstrekovace premerane a vycistene. Na emisnej kontrole vsetko ok no aj tak mam podozrenie na podpaleny ventil. Ďakujem za kazdu radu, reakciu, skusenost.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od jarson »

Tak ja si myslim toto:
Rozdiel medzi klucikom a tlacitkom je iba v sposobe zopnutia kontaktu. Co sa tyka poistky , u klasickych sa vybera obvykle poistka palivoveho cerpadla. Mozes ho aj proste odpojit ( konektor od cerpadla) ale takto je to pohodlnejsie. Byva v motorovom priestore. To aby ti tam neslo palivo. Lenze to je skor kvoli naslednemu startu. Totiz pri merani mas aj tak vytiahnute sviecky , takze ani omylom nechtiac nenastartujes.
Tolko k meraniu tlakov.
Co sa tyka tvojich priznakov, ano podpaleny ventil sa prejavuje ( aj) vibraciami ) motora. Ale aj nepravidelnym chodom, celjovo stratou vykonu atd, atd. Proste ak mas "iba" pocit vibracii v urcitych otackach.... napada mi ci mas v poriadku silentbloky / uchytenie motora. Pokial mas aj tzv.hydroblok, teda silent plneny tekutinou ( olej, glykol), moze byt poskodeny.
....ale podpaleny ventil iba meranim tlakov nemusíš odhalit. Ano, dotycny valec bude mat slabší tlak, ale nemusi to byt ventilom. Ak chces vylucit kruzky, nalej po prvom merani do dotycneho valca trocha mot.oleja (ten utěsní na chvilu kruzky) a meranie zopakuj. Ak bude tlak bez zmeny , vada je na ventiloch. Stale ale nemusi byt nutne podpaleny. Mozno len mala vôla.
Spolahlivo to zistis len po rozobrati.
Mozno...ak nechces hned riesit hlavu dole, skus iba veko ventilov a skontrolovať vole. Iba napad.
Ak sa to potvrdi , budes ale prvy o kom pocujem s tymto motorom, kde sa takato zavada objavila. Zvlast na tak " novom" aute.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Vďaka za reakciu. Auto som nekupoval nove a kto vie ako s nim narabal predchadzajuci majitel. Tak skusim zohnat kompresiometer a vyskusam. Hlavne neviem ktora to je poistka a nemozem sa k tomu dopatrat.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od jarson »

A neuvazoval ai proste to vziat do servisu?
Vsetko maju, vedia kde je poistka ( teoreticky by sa mali odpojit privod paliva a zapalovanie) , maju aj momentak na utiahnutie sviecok...toto robia bezne. A daju ti obvykle aj graf s tlakmi.
Ak by som mal vsetko doma urobim si sam, ale ak mam vsetko zhanat...
Inak mozno je tam rele. Schému poistkovych skriniek by si mal mat v prirucke k autu. Pripadne skusit pozriet v legende na veku skrinky konkretnej. Alebo internet.
Teraz vsak uvazujem....na " normalnych " autach sme zastavenie paliva ani neriesili. Proste sa vybrali sviecky a zmeralo sa to. On ten benzin sa aj tak po chvilke odpari a jedze sviecky su von, nemoze ich zahadzat. Mozno je to preto , aby nasledne nevzplanul v katalyzatore, mozno v novsich sa po takomto merani asi rozsvieti kontrolka motora ( chyba zapalu napriklad...neviem, iba uvazujem). To by si potom musel vymazavat chybu. Aj ked by mozno stacilo odpojit baterku. Ak nie potom nieco ako ELM327. Alebo je to proste iba preto aby si pri tom nevybuchol...
No, ked sa nad tym zamyslim, rok 2014 nie je to co moje auta. Nie ze ti poradim a potom skoncis s nejakou zaludnou elektrickou poruchou.
Ked to tak zhrniem - hladal by som navod na konkretne auto alebo navstivil servis. Pre istotu.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od slabostka »

Dnes vedia kompresiu nepriamo odmerat skrz osciloskop. Ale je otazka ci aj v tvojom okoli.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Takze dnes nove zistenie. Skusal som startovat auto vzdy iba so zapojenym jednym vstrekovacom. Cize siel vzdy iba jeden valec. Na kazdom valci sa motor choval absolutne rovnako a z toho usudzujem, ze ak by bol podpaleny ventil na danom valci tak to bud vobec nenastartuje alebo to pojde podstatne horsie. Co ma vsak prekvapilo, ze ked som u nastartovaneho auta chytal kovove casti tak som citil jemne prhlenie, ale len ked som sa uplne pomalicky priblizil ku kovovej casi motora. Neviem ci to je v poriadku, alebo tam bude nejaky problem. Zajtra skusim zmet ci tam je napatie voci zemi, co urcite bude. Napada ma bud nejaky pruser s kablami, alebo ukostrenie ma vysoky odpor.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od jarson »

Zaujmave...to by mohlo vysvetlovat tie vibracie.
Pamätam si, ze kedysi este na mojej prvej carine sa mi nieco podobne stalo po umyti motora. Ostalo trochu vody v tych tuneloch ku svieckam a prebijalo to na kostru. Zaujmave, ze nastartovat to slo bez problemu, aj voľnobeh, len pri vyssich otackach sa to prejavilo.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od slabostka »

kopať by nemalo :D skús to pozrieť v noci za tmy možno tie "prúdy" a j uvidíš.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

No skusal som a ano normalne ide vidiet medzi prstom jemne iskrenie.
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Ano ale v cievkach na svieckach je ine napatie. Pri nejakej zlej izolacii a vysokemu odporu moze nastat toto... ak by si chcel povedat ze sviecka kope trocha inak.
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Lenže to je rocnik 2014 a rozdelovac tu uz nie je. Kazda sviečka ma svoju cievku. Takze jedine ze je problem v izolacii cievok, lebo na kontaktoch cievok som vsetko premeral a vsetky hodnoty su takmer rovnake.
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Tak som dnes meral tlaky. Zohriaty motor, odpojene polivove cerpadlo, vysrubovane vsetky sviecky a na vsetkych valcoch namerane 15,7 az 16 Barov. Co je samozrejme blbosť. Tak mi povedzte prosím, kde je chyba.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od slabostka »

Nikde teda nie v kompresii. Ak maju vsetky rovnaku tu.chyba nie je
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od jarson »

Preco si myslis, ze namerane hodnoty su nespravne?
Nemylis si to nahodou s kompresnym pomerom?
Ano, ten je tu myslim 10,7:1( alebo tak nejak...neviem presne). Ale to vyjadruje volny objem valca v spodnej uvrati voci objemu v hornej uvrati. Nie tlak.
Ako pise kolega, ak su tlaky plus minus rovnake, je kompresia v poriadku .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
esox3
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 02.02.2019, 21:56

Re: Kompresia 1,6 Valvematic

Příspěvek od esox3 »

Myslim si to preto, lebo taky kompresny tlak mavaju upravene motory. Pri teoretickej idealnej rovine by bol tlak 10,7x1,41 a to je nieco cez 15 bar. Ja mam na aute so 147000 km 16 bar? Uz som narazil na jednom fore na moznu pricinu. Vraj je na hlave a pieste vela karbonu, ktory zmensuje priestor. A tym pri stlaceni je vyssi tlak. Fyzikalne je to blbost, lebo ked aj zmensim objem priestoru, tak aj zakonite nasajem menej vzduchu, ktory budem stlacat. Kompresiometer som vcera overil na kompresore sice len na 10 barov ale ukazoval spravne. Ostava mi len verit ze toyota 1,6 Valvematic je uzasny motor, ktory sa zabehol tak uzasne, ze je lepsi ako novy. Alebo mozno zatvaranie ventilov nejako robi svoje. Je tam prave ten valvematic a neovlada sa to skrtiacou klapkou.
Odpovědět

Zpět na „Auris“