nejde klima Prius III

vše ohledně modelové řady Prius
Odpovědět
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

nejde klima Prius III

Příspěvek od jaroslavbedar »

Zdravím, klimu jsem tak jak se má občas pustil i v zimě. Na jaře v horku přestala chladit. Nechal jsem to být s tím, že v létě nechám doplnit. Dnes jsem byl doplnit. Byl jsem překvapen, odsáto 150g, doplněno 150g. Tedy žádný únik. Zapnu klimu, ani náhodou nechladí, ventilátory běží, kompresor slyším dost hlasitě, ale nerachtá. Člověk prostě není na ten zvuk kompresoru zvyklej s kapotou nahoře a ucho v motoru. Setkali jste se s tímhle? Tuhle jsem četl něco o magnet spojce klimy v yarisu atd. :mad:
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jarson »

Ano, kompresor sa obvykle uvadza do chodu pomocou elektromagnetickej spojky. Nic nove. Mal som to takto uz na carine z roku 96. A pouziva sa to vlastne v nezmenenej podobe dodnes. Akurat, ze ta na carine sa nikdy nepokazila :) Dnesne auta naopak naju s tymto problem uz viacmenej bezne. Podla vsetkeho za to moze automaticka klima, kedy za podobny cas vykona tato spojka nasobne viac zopnuti nez pri manualnej klime. Spina a vypina v de facto dokola nepretrzite ..
Je to v podstate cievka do ktorej privedies prud , ta vytvori magneticke pole a to pritiahne taky pruzny kotuc k remenici, cim vlastne dojde k pevnemu spojeniu s oskou kompresora, ktory sa nasledne roztoci, teda de facto uvedie do pohybu piesty v nom. Princip rovnaky ako u spojky v prevodovke s tym rozdielom, ze to ovlada elektronika auta a nie tvoja noha. Bud spinac , ktory ovladas ty tlacitkom ( manualna klima) alebo cez riadiacu jednotku klimatizacie ( automaticka).
Poruchy takejto spojky - opotrebeny treci kotuc, spalena cievka, chybna elektronika ( rele, poistka, kablove vedenie, teplotna poistka kompresora, riadiaca jednotka).
Kedze ale tvoj kompresor bezi, znamena to , ze spojka spina. Tu problem nebude.
Chcelo by to diagnostiku u odbornikov na klimu. Ci su v poriadku tlaky v systeme ( mas nizkotlakovy a vysokotlakovy okruh - toto riadi tlakovy / expanzny ventil). Mozno je problem tam. Alebo mas proste vadny kompresor - co tiez bude indikovane tlakom mimo rozsah.
Podotykam, ze nijako zvlast sa v tom nevyznam , len dedukujem na zaklade mne znameho principu fungovania tychto systemov.
Inak 150g je nejak malo. Ja na dvoch autach co som mal / mam klimu tak mnozstvo chladiva je cca 400-450g. V oboch pripadoch r134a. Je mozne, ze modernejsie systemy s novym chladivom to maju inak. Okrem toho sa da dnes stretnut aj " nahrada" co je vlastne obycajny butan, ktory predavaju poliaci v domacich sadach na plnenie. Tu sa uvadza , ze cca.150g tejto " nahrady " je ekvivalentom k 450-500g klasickej r134a. Udajne to funguje. Osobnu skusenost nemam a neviem ci by som si to sam riskol, aj ked cena okolo 30€ za sadu z allegra je lakava .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jaroslavbedar »

díky za odpověď a vysvětlení. Tlaky mi měřili jak VT, tak NT v pořádku. R134a tam dával přede mnou, stejné napsáno na kapotě auta i množství 100 (+-50g) . Píšeš, pojistka? To mne nenapadlo se kouknout, protože jsem kompresor slyšel. Kouknu na pojistky. Další věc, pokud si vzpomínám po zapnutí klimy, tedy když ještě fungovala jsem tuším slyšel klapnutí v palubovce nějaké klapky, zřejmě v rozvodu vzduchu - to tam teď není.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jarson »

No rozvody vzduchu su dalsia vec kde moze byt problem.
Najprv sa uisti ci to chladi. Na vrchu pod kapotou by mali byt dve hlinikove trubky ( obvykle su to take hadico- trubky...ale zalezi na prevedeni) na ktorych su ventily pre plnenie/ odsatie. Ta hrubsia by mala byt poriadne studena. Ak ano, potom system chladi, ale je mozne, ze pre poruchu rozvodov vzduchu to v kabine " nechladi". Pri automatickej klime tieto klapky casto ovladaju servomotorky riadene riadiacou jednotkou.
Tieto klapky mozu byt zatuhle, zaseknute, zablokovane ..alebo moze byt zlomeny nejaky mini diel ( tiahlo, klbik....). Samotny servomotorcek sa obvykle nepokazi. Ako posledna moze byt proste vadna riadiaca jednotka. Automatika sa tiez spolieha na cidla teploty. Teoreticky moze byt problem aj tam ( ma zlu informaciu o teplote a podla toho sa potom chova. Nevie , ze je teplo..
Ale to su iba napady.
Predpokladam, ze servis ( nie klimaservis ale klasický) ma na toto postup ako jednotlive segmenty otestovat. Doma si s tym zrejme neporadis a bezny klima servis sa ti o klapky a RJ starat nebude, lebo je to prilis sofistikovane a vlastne to uz spada pod mechaniku/ elektriku auta ako takeho.
Ja by som proste sklopil usi a potupne navstivil toyota servis.
Ale možno niekto iny bude mat lepsi napad.
Nie je to neobvykly problem a aj YT je plne vselicoho a myslim , ze urcite najdes aj k tejto teme nejaky postup ako si pomoct .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od slabostka »

Jarson mimo zadanie Priusy nemaju ziaden pohon remenom, vsetko je pohanane len priamo elektrikou cize ziadna spojka. Bud odislo napajanie kompresora na nejakej urovni alebo odisiel kompresor. Este mozno cidlo tlaku, ak je nizky tlak v okruhu kompresor sa nespusti ako ochrana pred zadretim.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jarson »

Aha. Takze kompresor je hnany bez spojky....no nevedel som. Pytal sa na spojku tak somyslel, ze ju tam ma.
Kazdopadne pise, ze kompresor bezi a tlaky ma v poriadku.
No akonahle ide o elektroniku , tu koncim.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od slabostka »

Tlak moze byt OK ale ci aj RJ vidi ze tlak je OK. Jedno vadne cidlo.... Chce to elektrikara
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jarson »

Vsak presne. Aj to som pisal.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jaroslavbedar »

Dnes jsem byl v Toyota servisu. Vzali si hodinu na diagnostiku klimy. S tím provedli opětnou regeneraci chladiva, přestože jsem jim řekl že byla dva dny zpět udělána. Diagnozu za 1500,- stanovili, že hodina je krátká a že je to buď ucpaný výparník, muškama a bláblá, anebo vadný kompresor. A že by se to opravilo od nejlacinějšího. Tzn. první výparník cca 20000,-kč, a když to nepůjde, tak kompresor 50000,-kč. Zkusí si promluvit se šéfem zda by mohli použít levnější noname díly. I kdyby to stálo 40000,- s prací, to nedám ani náhodou. Někdy si udělám čas a prosonduju ty vzduchcesty a potrubí kam až to chladí. Toyoťáci říkali, že ta jedna trubka skutečně chladí. Jo, a tu elmagspojku to prý fakt nemá, že kompresor běží stále??? Běží stále, blbě jsem mu rozumněl?
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: nejde klima Prius III

Příspěvek od jarson »

...zaneseny vyparnik muchami ?
Sorry, ale to je nejaka blbost nie? To by si musel najazdiť aspon 500tkm niekde okolo hnojiska snad. Vyparnik je pod palubkou predsa.
Skor by to mohol byt ten kompresor, ked fakt bezi stale. A ak ano, preco kupovať u nich? Co druhovyroba?
Ked uz tak co som letmo pozrel tak vyparnik od cca 90€, kompresor od cca.200€ a pre uplnost kondenzator( chladic) od cca. 120€
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Prius“