Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

vše ohledně modelové řady Avensis
Odpovědět
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Ahoj, prosím o radu, pořídil jsem si Avensis a nezdá se mi řízení. Když jedu rychleji (tak nad 100km/h) mám problém auto řídit. Volant drží v poloze do kterého ho dám (samozřejmě jen trochu natočený) a nemá snahu se ůplně vyrovnat. Geometrie byla kontrolována a seřízena. Když potřebuju jen drobně korigovat směr, problém je, že musím překonat nejdřív větší odpor volantu, který pak povolí a trochu to přeženu. Jako kdyby bylo něco zatuhlé (hřeben řízení, horní uložení tlumičů...). Nemáte stím někdo zkušenost?
Avensis T25 FL 1.8 2006
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od jarson »

Zeby kriz na hriadeli volantu?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Děkuju za typ, také jsem to již slyšel, ale nevim jestli se jedná o nějakou častější závadu, která se projevuje přesně takhle. Také může být orezlý hřeben. Asi to začnu řešit až se oteplí, zatím to musím vysledovat.
Avensis T25 FL 1.8 2006
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od jarson »

Tak aby si sa medzitym sledovanim niekde nevyplestil, mozes skusmo namazat ten kardan kriz niecim docasne. Na pokus by malo stacit napr.WD. Aspon zistis ci to je naozaj v tom alebo nie. Davam tomu 80% ze to bude ono.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Předem děkuju za radu, bohužel to nepomohlo. Dnes jsem auto zvednul aby byly kola ve vzduchu a zkoušel jsem točit volantem při chodu motoru i s vyplým zapalováním. Projev je stejný, proto nějaký vliv serva bych zavrhnul. Asi bych to popsal tak, že při otáčení jsou cítit zuby v hřebenu, nejde točit zcela plynule. Občas se odpor malinko zvýší a pak povolí. Nebo taky řeším nějakou blbost, ale jezdím hodně s různými auty a nikde jsem z toho neměl tak divný pocit nejistoty řízení. Fakt se na to musim dost soustředit a kazí mi to radost z jízdy. Jinak jsem ještě vyloučil prasklou pružinu. Nebyl by tu někdo z okolí Čelákovic, Prahy nebo Písku s Avensisem pro porovnání? Děkuju
Avensis T25 FL 1.8 2006
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Tak musim přiznat, že jsi měl částečně pravdu :D . Opravdu to souvisí stím "kardanovým" převodem dole pod volantem. Zkusil jsem totiž změnit polohu volantu a trochu se to zlepšilo. To, co mě trápí asi víc je to, že auto od takových 100km/h začíná dost plavat a směrově vybočovat, musím to neustále korigovat. Snažil jsem se prohledat forum a našel jsem, že by mohl být problém v tlumičích a nebo ještě pravděpodobněji v pneu. Auto má najeto celkem průkazně 95tis a nové zimáky continental 205/55/R16. Chová se to ůplně stejně, jako kdyby fouknul nárazově božní vítr.
Avensis T25 FL 1.8 2006
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od jarson »

Tak mozne to je....myslim vsak ze na 95t km a nove , asi poriadne drahe pneu, trochu nepravdepodobne. Na druhu stranu, mozne to je - vadny kus , jak tlmic,aj pneu ...Proste skontrolovat. Ale nezda sa mi to ak chces moj nazor. Ja by som dal skontrolovat hlavne riadenie...
Inak servo to ma ake? Nie elektricke?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Díky za odpověď, tak především jsem byl zkontrolovat pneu a je tam Pirelli WINTER 210 SOTTOZERO SERIE II 205/55 R16 rok staré. Auto jsem měl minulý týden na laserové geometrii a nic.. Servo je elektrické (elektromotor pod volantem u tyče řízení)
Avensis T25 FL 1.8 2006
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od jarson »

Aha,myslim,ze sa blizis k cielu 8)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Mohl bys mi tu závadu na servu třeba nějak přiblížit? Doteď jsem měl jen hydrauliku. Jinak dnes jsem vzal auto do Toyoty a s pánem jsme auto projeli. Prý toto opravdu není normální. Točení volantu jde tak nějak nepravidelně. Schválně jsem dnes na rovném úseku dálnice zkusil držet volant rovně bez jediného pohybu. Auto nejdřív jede rovně, pak začalo vybočovat zhruba o necelý metr nejdříve vlevo a po pár vteřinách to samé na druhou stranu. Takže se to vlastně srovnalo :biggrin: A to jsem s volantem ani nehnul. Podezření je i na horní uložení tlumičů. Pán se pokusí sehnat na vyzkoušení i jiná kola. Co vim o servu je akorát to, že má napomáhat při otáčení. Řízení mi přijde jinak dost přesné bez nějakých vůlí. Nedalo by se třeba vypnout napájení toho serva a ověřit (při větší námaze), že to nedělá taky, nebo je to blbost?
Avensis T25 FL 1.8 2006
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Po delší době se chci podělit o nejnovější poznatky. Stále problém přetrvává. Seřízení geometrie už potřetí, výměna celé tyče řízení s hřebenem i s čepy, vyndání a kontrola kardanky pod volantem, kontrola horního uložení tlumičů - měli jsme to spuštěné dolů a točí se krásně, jen nevim, jak to otestovat s váhou auta, výměna pneu za úplně nové Dunlop Bluerespose R16, vyndání pojistky od TRC, ESP, ABS, protože bylo podezření, že do toho ESP zasahuje. Nyní mě čeká výměna servomotoru řízení. Co se týká vůlí, byl jsem i na "cuk" deskách na STK, podle nich bez vůlí obě nápravy. Už mi dochází nápady, setkal se někdo s podobnou závadou? Volant se nenarovná úplně, dále když auto rozhýbu se strany na stranu za třeba tažné zařízení, lítá jako divé, ale podle všeho jen na gumách, (zkoušeno nafoukat i na 3at a skoro stejné) Také to s Vámi tak hodí, když kolem projede auto, nebo foukne vítr? Bych čekal, že tak těžké auto se nedá jen tak rozhodit. Každopádně chci poděkovat členům klubu, kteří se autem i svezli a o problém mají zájem. V Toyota Dolák Plzeň se od všeho distancují, už bych si od nich nekoupil ani čepičku na ventilek, ty ale vychválím později :D
Avensis T25 FL 1.8 2006
Uživatelský avatar
tommik
Člen Týmu
Příspěvky: 23
Registrován: pát 15.08.2008, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od tommik »

Zdravím,
taky mám stejný model v kombíku. Je fakt, že vracení volantu do základní polohy (kola v přímém směru) je třeba z malého pootočení trochu "vlažné" :? . Při větším zatočení je to lepší, ale už jsem si zvykl na dotahování volantu. V každém případě mi jde volantem točit volně a plynule. Taky se mi úplně nezdá, že Ti auto táhne ke straně, když držíš volant rovně...navíc po provedené geometrii i výměně pneu je to divný. Skoro mi to připadá, jestli to auto nebylo bourané na předek a není tam nějaká asymetrie v přední nápravě - nejsem automechanik, ale i to zadrhávání při točení volantem by tomu mohlo napovídat. Neumím si představit, že auto, který nebylo bouraný se takhle bude chovat - tím spíš, že jde o Avensis (dle mého velmi dobře navržené a konstrukčně řešené auto)!!!
S tím svým jezdím už 4 roky, najezdil jsem cca 80 tkm, při koupi cca 190 tkm, nyní cca 270 - podvozkově i motorově zatím bez problémů (jen výměna oleje a filtrů + spotřebáky /žárovky, stěrače, brzd. destičky, baterka...

Přeju, ať se Ti to podaří vyřešit.
T.
Avensis Combi, 1.8 VVT-i, 2006
m_novot
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 02.02.2017, 15:30

Re: Řízení Avensis 1.8 rv. 2006

Příspěvek od m_novot »

Ahoj, stále problém trvá, ale už to zase tolik neřeším. Vzhledem k tomu, že už bylo vyměněno prakticky všechno co jde.
Nicméně už asi tuším, kde je problém. Tato motorizace mé elektrický sloupek řízení. Jedná se o 'zkrutnou tyč' která není pevná, ale má v sobě jakousi pružinu. Když dáte jeden konec napevno do svěráku, s druhou stranou třeba kleštěma cca o cm kroutíte do stran. Kromě el. motorku (ve kterém závadu nehledám) jde hlavně o převodovku. Na hlavní tyči je umístěno asi 10cm ozubené kolo ze silonu (nebo nějakého podobného modrého materiálu). Dále se na této hlavní tyči nachází i drážky pro senzory o natočení volantu. Jsou hned u řezu hlavní tyče aby senzor věděl, že když pohnete volantem nahoře a spodek stojí, vyhodnotí rozdíl a pošle pokyn přes řídící jednotku (také vyměněná) elektromotoru, který má pomoci tlačit (přes šnekovou kovovou převodovku). Problém dle mého názoru je, že celé toto soustrojí se točí strašně ztuha. Podobný problém se prý vyskytl u Aurise kde až 7 sloupek z vrakáče fungoval. Jde pravděpodobně o to, že když auto delší dobu stojí, vazelína v převodovce způsobí naboptnání silonového uzubeného kola a v kombinaci se samosvornou šnekovou převodovkou od el. motoru to celé ztuhne a síla geometrie už to nedotáhne. Celé se to chová jako řízení na pružině, zaberete trochu -nic tak víc a je to moc a pořád dokola. Když držíte pevně volant a projedete třeba nějaké koleje, tak přední kola si dělají co chtějí. Fakt nemam asi 40t na nové řízení, tak jsem vyzkoušel už asi 4 z vrakáče, ale jsou tam jen malé rozdíly, práce hrozná a vždy se to musí nastavit do nulové polohy. Kdyby někoho něco napadlo, nebo věděl by o čerstvě bouraném kousku, dejte prosím vědět. Děkuju
Avensis T25 FL 1.8 2006
Odpovědět

Zpět na „Avensis“