Spotreba Prius II.generace

vše ohledně modelové řady Prius
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od esprit »

Motor má nízké otáčky vždy, když je pedál plynu málo sešlápnutý. Tedy nezávisle na rychlosti vozu.

Mazání převodovky na N bych se nebál. Spíš jsou tam jiná rizika:
1) Nenabíjí se vysokonapěťová baterie, takže pokud je zapnutá klima, tak se může za nějakou tu minutu vybít a to baterce nedělá dobře.
2) Při rychlostech někde nad 70 km/h běží spalovací motor pořád (třeba i bez paliva, ale točí se), aby rychlost jednotlivých ozubených kol v převodovce nepřekročila maximální rychlost. Pak by mohlo dojít ke zlomení ozubeného kola odstředivou silou nebo nadměrným vibracím (a následně poškození ložiska). V Toyotě ale nejsou blbí, takže určitě na to mysleli.
Leo65
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: úte 13.02.2018, 21:01

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od Leo65 »

Pánové díky za reakci.

Vyškubnul jsem auto ženě a jel po delší době projet Pr. II a to s připojeným otáčkoměrem, abych pocity
vnímané a ovlivněné matoucím displejem s přeléváním energií přiblížil pravdě.

Navigátor:

1) Vybití aku při jízdě na N bych se nebál. (Ale není to k ničemu dobré viz 2). Nechávám stát auto s puštěnou klimou i několik minut když neběží motor a ten málokdy musí nastartovat z důvodů nedostatku energie.

2) Opravdu nad cca 70 km/h vždy běží motor a to cca od 800 ot min nebo více. Ale displej nad 70 km/h umí ukazovat, že jedete jen na aku i ve větších rychlostech ! Můj oblíbený 2km dlouhý Líbeznický kopec směrem dolu, displej několikrát při stejné rychlosti ukáže, že motor připojil a odpojil no není to pravda! (Třeba ten tok na displeji znamená,, žeru benzín, nežeru benzín" ale je s podivem proč by se to měnilo když nehýbete nohou, ale může to být tak, že soudruzi neudělali chybu a displej jen reaguje na ŘJ, baterie dá víc a pak tam nastříká trochu paliva. Protože noha je trochu na plynu a tak stále dokola). Točí ale pořád stejně cca 900 ot. min. Při přepnutí na N se otáčky zvýší na cca 1300 za min.při sundané noze z plynu a auto jede pořád zhruba tou samou rychlostí. Nemá to tedy žádný smysl jezdit dolu z kopce na N.

Řidič:
Svůj pocit, že auto po rovině na tom samém delším ůseku jede např cca těsně před 90 tkou na větší otáčky s větší spotřebou než když si po jejím překonání sníží otáčky a jedete o pár km rychleji. Na displeji je okamžitá spotřeba menší a i nižší otáčky jsem dokázal v míň než 30 procentech zkušebních jízd. Na tom samém kousku měřícího ůseku. Je tam nějaká promnělivá která do toho trochu kecá ( asi stav nabití aku). Sledovat v provozu abych jel stále stejně rychle, okamžitou spotřebu a otáčky motoru na měřáku někde u kolena mi docela stačilo abych trefil rovně po silnici.
Každopádně když se mi ten jev na který tady nikdo logicky nevěří podařilo vyvolat dělá to kolem 300 ot min méně.

Budu v budoucnu tento zatím jen svůj pocit, díky otáčkoměru občasný jev prověřovat na delší rovné cestě (kterou tady u nás nemáme) i ke stavu nabití aku. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od Tomiq »

Ale já z toho pořád nechápu, proč by měla být nejnižší spotřeba při rychlostech právě 70, 90,130...
Kořen slova Toyota je Toy!
tomikm
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: úte 31.01.2017, 16:03
Bydliště: Tábor

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od tomikm »

Leo65 píše:Pánové díky za reakci.

Vyškubnul jsem auto ženě a jel po delší době projet Pr. II a to s připojeným otáčkoměrem, abych pocity
vnímané a ovlivněné matoucím displejem s přeléváním energií přiblížil pravdě.

Navigátor:

1) Vybití aku při jízdě na N bych se nebál. (Ale není to k ničemu dobré viz 2). Nechávám stát auto s puštěnou klimou i několik minut když neběží motor a ten málokdy musí nastartovat z důvodů nedostatku energie.

2) Opravdu nad cca 70 km/h vždy běží motor a to cca od 800 ot min nebo více. Ale displej nad 70 km/h umí ukazovat, že jedete jen na aku i ve větších rychlostech ! Můj oblíbený 2km dlouhý Líbeznický kopec směrem dolu, displej několikrát při stejné rychlosti ukáže, že motor připojil a odpojil no není to pravda! (Třeba ten tok na displeji znamená,, žeru benzín, nežeru benzín" ale je s podivem proč by se to měnilo když nehýbete nohou, ale může to být tak, že soudruzi neudělali chybu a displej jen reaguje na ŘJ, baterie dá víc a pak tam nastříká trochu paliva. Protože noha je trochu na plynu a tak stále dokola). Točí ale pořád stejně cca 900 ot. min. Při přepnutí na N se otáčky zvýší na cca 1300 za min.při sundané noze z plynu a auto jede pořád zhruba tou samou rychlostí. Nemá to tedy žádný smysl jezdit dolu z kopce na N.

Řidič:
Svůj pocit, že auto po rovině na tom samém delším ůseku jede např cca těsně před 90 tkou na větší otáčky s větší spotřebou než když si po jejím překonání sníží otáčky a jedete o pár km rychleji. Na displeji je okamžitá spotřeba menší a i nižší otáčky jsem dokázal v míň než 30 procentech zkušebních jízd. Na tom samém kousku měřícího ůseku. Je tam nějaká promnělivá která do toho trochu kecá ( asi stav nabití aku). Sledovat v provozu abych jel stále stejně rychle, okamžitou spotřebu a otáčky motoru na měřáku někde u kolena mi docela stačilo abych trefil rovně po silnici.
Každopádně když se mi ten jev na který tady nikdo logicky nevěří podařilo vyvolat dělá to kolem 300 ot min méně.

Budu v budoucnu tento zatím jen svůj pocit, díky otáčkoměru občasný jev prověřovat na delší rovné cestě (kterou tady u nás nemáme) i ke stavu nabití aku. :mrgreen:
Rozumíte někdo tomu, co se zde píše? Já tedy ne.
Auris TS Selection Hybrid Bílá Perla 20.7.2017
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 55736.html
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od PetrPH »

tomikm píše: Rozumíte někdo tomu, co se zde píše? Já tedy ne.
Chtel jsem reagovat stejne, jsem z toho taky naprosto v pasti.
Prius II 2008
Uživatelský avatar
PALO-Prius
Řidič
Příspěvky: 152
Registrován: pát 03.10.2014, 05:29
Bydliště: Bratislava - Ruzinov / Finsko - Rauma

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od PALO-Prius »

Ja som to pochopi nasledovane:

Meria si sam (neviem ako, mozno by mohol sam vysvetlit), otacky motora na nejaky externy display/mobil. A zistil ze pri 70/90/130 tie otacky klesnu. Ze po prekonani tejto hranice sa znizia. Neznamena to ze pri 130 su nizske, ale, ze su nizsie po 130 ako pred nou (v rozmezi asi par+/- 5 km/h? ). Tym dokaze mierne korigovat spotrebu, lebo neda tempomat na 90km/h, ale 93km/h, ked su podla neho nizsie otacky. Preco je ot tak, tiez neviem a ci je to tak, netusim, len prepisujem to co napisal...ako to chapem.
Ja vsak neviem ci je to rychlost co ma na tachometri, alebo relna GPS rychlost, lebo tieto dva udaje sa v mojom Priuse lisia o 7-8km/h konstatne, ci uz pri 50tke, alebo 120tke.

Co to popisuje mame my v Prius III.gen ako hranicnu strednu hodnotu na "sratus bare", ktoru ked prekrocime zapne sa motor (napr.)..ais nieco podobne on zistil na dvjkovom, kde ten "pasik" nie je. Aspon poda toho co popisoval, ze ked ide rovinu a mierne spomaluje aby neprekrocil istu hranicu... Ja mam preto na HUD zapnuty aj tento status meter, hoc po 4 rokoch to viem trafit uz skoro presne, aj tak sa snazim vela krat tesne tesne to neprekrocit. Napriklad ked chcem uplne vybit bateriu pred klesanim, pripadne pred zaparkovanim, ked viem, ze auto pojde dlasiu cestu o 4 dni a aj tak zase bude starrtovat s motorom (v zime).

Ja osobne is myslim, ze najavcsi vyplyv na spotrebu ma:
1.) styl jazdy, teda nohy na plne a brzde
2.) poveternostne odmienky, najma teplota a vietor
3.) palivo
4.) pneumatiky

Ako napriklad u mna, v Bratislave a okoli nebol problem ist pod 4 l, priemer 4,3-4,5 pocas roka. No a vo Finsku, kde ani nie su dialnice, len okresky a mesto bez jedinej zapchy, avsak kde som na len na zimnych a kincovych pneu, kde mame zimne obdobie 7 mesiacov a stale studene starty, sa mi vysplahal dlhodoba spotreba na 4,9 l.
Prius III 2010 Excutive, seda metaliza
http://moje.auto.cz/PALO-Prius/priusik.html
Obrázek
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od esprit »

Co se týče rychlosti na tachometru, tak to už znám nazpaměť tak, aby to odpovídalo reálné (GPS) kulaté rychlosti:

45, 55, 65, 76, 86, 96, 107, 117, 127, 138, 149 km/h.

Poslední dvě se občas liší +/- 1 km/h podle stavu pneumatik (letní/zimní, hloubka vzorku, teplota).

V Priusech se spalovací motor zapíná podle pedálu, teploty motoru (olej, chladicí kapalina) a stavu baterie (míra nabití, teplota). U PII je nejvyšší účinnost spalovacího motoru kolem 3000 ot./min. Pro nízkou spotřebu je tedy dobré střídat 3000 ot./min a 0 ot./min (EV). Případně střídat 3000 a nějaký nižší výkon pro udržení rychlosti. I když jsou Priusy aerodynamické, tak stále obecně platí: nižší rychlost = nižší spotřeba. Samotný pohled na aktuální spotřebu paliva je zkreslující, protože v PII se na displeji nezobrazí míra nabíjení baterie (lze vyčíst přesně z řídicí jednotky). Je tedy možné, že u vyšší rychlosti se méně dobíjí baterie a tím pádem je spotřeba nižší (existují dva stavy, kdy se z převodovky nenabíjí vůbec). Ovšem pak není baterie tak nabitá a při akceleraci je potřeba více paliva, tedy průměrná spotřeba nakonec může být stejná.
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od Tomiq »

Já myslím, že někteří z nás tu pletou páté přes deváté a pletou si pojmy s dojmy :mrgreen:
Motor v Priusu má podobně jako ostatní zážehové motory největší účinnost zhruba od 1200 do 3500rpm. při téměř maximálním otevření škrtící klapky. Tzn. na maximální zatížení. Výkon motoru= točivý moment krát otáčky. Potřebuji-li malý výkon na udržení rychlosti, je efektivnější jet s malýma otáčkama a otevřenou klapkou než točit motor do otáček a jeho výkon škrtit klapkou.
HSD musí tento princip využívat stejně jako auto s konvenční převodovkou, akorát místo změny převodových stupňů mění odběr (zatížení) z generátoru, který přes měnič momentu zajišťuje, aby motor běžel právě v ideálním zatížení.
Nenapadá mě důvod, proč by měly klesat skokově otáčky při konkrétních rychlostech. Imho při cestovní rychlosti a malém zatížení je celý moment motoru přenášen na kola, což je jako kdyby jel na nejvyšší rychlostní stupeň.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
kadel
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1359
Registrován: stř 08.10.2008, 20:38

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od kadel »

Leo65 píše: Svůj pocit, že auto po rovině na tom samém delším ůseku jede např cca těsně před 90 tkou na větší otáčky s větší spotřebou než když si po jejím překonání sníží otáčky a jedete o pár km rychleji.
Sorry, ale asi jsi objevil Ameriku. :-) Je to nejak tak logicky. Jedu 100 a zrychluju na 130. Otacky jsou vyssi, motor v zatezi, zere to treba 15 litru. Dosahnu 130, uberu plyn, udrzuju rychlost, otacky klesnou, motor neni v zatezi a zere to 8 litru.

Nebo jsi to myslel tak, ze pri 85 km/h ti to toci treba 2500 otacek pri ustaleny jizde, ale kdyz jedes 90, tak to toci 2000 otacek? To je nejaky divny, ne?
RAV4 HSD FWD
Leo65
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: úte 13.02.2018, 21:01

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od Leo65 »

Kadel:
Jsem víceméně jen automechanik s autobazarem. Takže Ameriku ne. (Řez převodovky jsem ale prohlížel pečlivě i na videu, odpor vzduchu zkoušel na nahatý motorce, proto si to též neumím vysvětlit).
Když něco nevím, ptám se u odborníků.
Ale slyšel jsem ty menší otáčky při: Jak jsem už psal. Takže to druhé.

Zřejmě to bude jednoduché vysvětlení, proměnlivé množství ampér tekoucí do Aku logicky zvýší či sníží odpor pohonného ústrojí.

I druhý jev pozorovaný o kterém jsem se zmínil už předtím, že má pozitivní vliv na snížení spotřeby, je hodný této diskuze. Má to i po testu s otáčkoměrem logiku.
Když je to možné, nesjíždím kopec s nohou lehce na plynu, kdy auto jede třeba na 1100 ot.min ale po přejetí horizontu na začátku svahu sundám nohu z plynu a hned jí tam vrátím, ale jen tak aby měřák toku energie ukazoval, po probliknutí regenerace, že nikam nic nateče. Do cca 70km/h jak už dávno píšou jiní, motor opravdu stojí ale při větší rychlosti pak motor běží jen na cca 800 ot.min!
Bez pozorovatelného skrácení dojezdu. O kolik je menší tření v menších otáčkách si můžete zpočítat sami viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sou%C4%8D ... 9en%C3%ADm
:mrgreen:
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od esprit »

Tomiq píše:Motor v Priusu má podobně jako ostatní zážehové motory největší účinnost zhruba od 1200 do 3500rpm. při téměř maximálním otevření škrtící klapky. Tzn. na maximální zatížení.
Nejvyšší účinnost spalovacího motoru v praxi je jen jedna (při vhodném poměru zátěže a otáček motoru). Jinak se bavíme pouze o vysoké účinnosti. Díky e-CVT může řídicí jednotka měnit otáčky motoru podle zátěže tak, aby se dosahovalo co nejvyšší účinnosti. Tedy zde lze účinnost odvozovat přímo z otáček (bez CVT to nelze). V případě maximálního otevření škrtící klapky dochází k maximálnímu přístupu vzduchu. Pro zachování vhodného poměru kyslíku a paliva (kvůli emisím) jde do motoru maximum paliva a motor se velmi brzy dostane na 5000 ot./min. V tomto režimu není motor nejúčinnější kvůli velkému tření.
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Spotreba Prius II.generace

Příspěvek od Tomiq »

Myslíme oba totéž. Pro konkrétní potřebný výkon musí běžet motor v takových otáčkách, při kterých má maximální účinnost pro daný výkon. Standardně to bývá zhruba od 80 do 90% zatížení, u Atkinsona asi trochu víc.
Takže těch 3000rpm je optimální třeba pro 40kW, ale když potřebuješ třeba 15kW, už to je třeba 1800rpm (to si cucám z prstu).
Ty při jízdě nepotřebuješ nejvyšší absolutní účinost motoru, ale nejvyšší pro výkon, který právě potřebuješ. HSD samozřejmě může částečně používat motor na vyšší výkon a zbytek ukládat do baterií.
A pokud jak píšeš po otevření škrtící klapky jde motor do vysokých otáček, je to právě proto, že je málo zatížený. Pokud jedeš s manuálem, musíš správně řadit, u Priusu to neřeš a přenech myšlení HSD
Kořen slova Toyota je Toy!
Odpovědět

Zpět na „Prius“