Jake skody muze napachat - Kurovec - muze se stat i jinde!

Tlachání o všem - bez zaměření!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kenne
Manager Týmu
Příspěvky: 352
Registrován: pon 31.05.2010, 12:57
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od Kenne »

Jakub Krčma píše:Celkově je prostě ve stříbrném autě v létě komfortnější cestování než v černém (jinak stejném) a člověk nehází zbytečně kačky z okna (což za životnost auta nějaký ten groš dá).
a co naopak? jaro/podzim/zima? cerne auto muze byt zahratejsi diky slunci a clovek hnedka nemusi auto vyhrivat, coz nekteri delaji jeste pri studenem motoru, tudiz prodluzuji dobu ohrati motoru na provozni teplotu a tim zvysuji spotrebu? vsechno jsou to jen teorie o houvne :roll:
Celica ZZT230, 2000, black
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

Je logické, že v době, kdy je slunečního záření tak málo, že je třeba zapínat topení, má barva auta nesrovnatelně menší vliv než v parném létě.
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

Luke_Luke píše:No nevim, mam cerne, v rodine mame stribrne...ze by to bylo nejak pocitit bych teda nerekl. Je pravda, ze stribrna je skodovka, takze klima tam stoji za prd, takze se to mozna vyrovna :)
Měřili to u STEJNÝCH aut. To je, samozřejmě, naprosto zásadní. V černém autě x můžeš mít klidně menší teplotu než ve stříbrném autě y.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

A proto je to teorie na nic. Neusetri nic, protoze jakmile uz nejake auto mam, tak nevyhodim kupu penez na prefoliovani, prestrikani jen kvuli tomu, abych usetril korunu za rok. :-) Navic jak pise Kenne, co teda v obdobi, kdy se klima nepouziva (to muze byt i vetsina leta) - ja letos pouzil klimu mozna takovych 15 - 20 dni a to jen na cestu zpet domu z kanclu, takze v podstate jen velmi velmi velmi... malou cast roku, jinak jsem byl rad, kdyz bylo auto alespon trosicku vyhrate od ranniho slunicka a odpoledniho taky...

Jo a duchodci a my ostatni - dle tebe "majici cas" - to obcas delame i tak, ze otevru dvere, pockam deset vterin, nastoupim, nastartuji, otevru vsechna okna a rozjedu se, po chvilce mam teplotu okoli a tim padem naprosto stejnou startovni pozici pro cerne/zelene/stribrne/ neviditelne auto...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Příspěvek od Luke_Luke »

Ja jsem Te pochopil a te zavorky jsem si vsiml uz napoprve...jen srovnavam pocitovy rozdil, kdyz mame zaparkovane auta vedle sebe, prestoze jedno je Auris a druhe Oktavka...

Podle meho soukromeho nazoru to ma smysl resit az u vetsiny stribrnych aut bude vetsi komfort nez u vetsiny cernych...do te doby nepodstatne a podobne jak rika aczasa...po chvilce jizdy srovnano vetranim :)
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Přestříkat kvůli úspoře... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Je to samozřejmě třeba zvážit před koupí auta... A čím je chladněji, tím bližší bude výchozí teplota interiéru stříbrného a černého auta. Za jízdy taky otevírám okna, to je jasné. A 10 sekund (či dýl, než tam všichni nalezou) dveře taky otevírám (ovšem s minimálním účinkem - dokud se nejede, je tato ventilace spíše symbolická, v tom mém pojízdném skleníku). Já mluvil o nějakym pořádnym delšim větrání před jízdou někde ve stínu, aby to skutečně (už před jízdou) přiblížilo teplotu interiéru venkovní teplotě vzduchu ve stínu. Ta startovní ani průběžná pozice není naprosto stejná, zvláště při nízké rychlosti.
Naposledy upravil(a) Jakub Krčma dne úte 17.09.2013, 09:38, celkem upraveno 1 x.
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

Luke_Luke píše:Ja jsem Te pochopil a te zavorky jsem si vsiml uz napoprve...jen srovnavam pocitovy rozdil, kdyz mame zaparkovane auta vedle sebe, prestoze jedno je Auris a druhe Oktavka...

Podle meho soukromeho nazoru to ma smysl resit az u vetsiny stribrnych aut bude vetsi komfort nez u vetsiny cernych...do te doby nepodstatne a podobne jak rika aczasa...po chvilce jizdy srovnano vetranim :)
??? Když je všechno ostatní stejné (značka, model, rok, motorizace, výbava...), zvolím prostě radši např. stříbrnou, když bude k dispozici, než např. černou. To má (a mělo) smysl řešit vždy...
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Příspěvek od Luke_Luke »

Presne jsem cekal, ze tohle napises, tak jsem si na to jen pockal a odpovim ti - kdyz jsem si vybiral barvu noveho auta, cernou jsem si vybral zamerne.

Je to proste hezci barva, cerne auto s cernymi okny vypada proste odlisne, neni to tuctovka stribrna, kterych je strasne moc. A ikdybych mel na klimatizaci utratit o par nepodstatnych drobnych vice, je mi to jedno, protoze ne kazdy se ridi jen tim, co je levnejsi a hospodarnejsi, ale jsou mezi nami lide, kteri se rozhoduji srdcem a sympatiemi.
I v rucnich automyckach mi rekli, ze cerna je peklo na udrzbu, ale kdyz se to udela poradne, tak cerna perlet nebo cerna matna je proste designove strela. A vis, ze kdyz bezne jezdim s Aurisem za 8L/100kmh, tak je mi nejaka zvysena spotreba u koudele. Verim, ze takto smyslejicich lidi je na svete i v CR vice, ze kazdy, ktery jde kupovat auto si nevybira barvu, podle toho, jestli pri stani na slunci a nasledne jizde bude mit mensi spotrebu...rekni si to nahlas, uz tak to zni ujete :))
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

V praxi nejde ani tak o tu spotřebu, pochopitelně, to je čistě taková principiální úvaha, že to taky něco (nenulového) žere. Spíš člověk ocení ten mírně až středně vyšší tepelný komfort ve vedru. Stříbrná/šedá je taky pohoda ohledně špíny/prachu. Praktický ohledy u mě vždy převážej nad jinejma. Stříbrná je sice určitě častější než černá, ale dokáže bejt taky cool. Zvlášť s vhodnejma kolama, když na takový věci člověk je. Já používám (když to jde) černý plecháče, protože čistit permanentně binec od brzd mě omrzelo někdy před deseti lety.
Uživatelský avatar
Beaver
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2731
Registrován: úte 29.06.2004, 09:23
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Beaver »

Jakub Krčma píše:Beaver: Viz internet... Když bude mít motor maximální výkon 500 kW při pouhých 30 Nm (tzn. nemluvíme teď o maximálním točivém momentu, ale o točivém momentu při otáčkách maximálního výkonu), nebude maximální rychlost podstatně odlišná od 500 kW při běžnějších 300 Nm (což je někde kolem parametrů Formule 1 v některých sezónách). Samozřejmě je výhodné, aby přenosové ztráty byly co nejmenší, ale točivý moment sám o sobě nemá s maximální rychlostí nic společného. Oproti odporu vzduchu nehrajou u osobního auta s 500kW motorem při maximálce ztráty mezi setrvačníkem a koly "skoro žádnou" roli, protože ta maximálka je tak ukrutně vysoká, že odpor vzduchu dosahuje gigantických rozměrů. Tzn. i razantní snížení ztrát zvýší maximálku doslova symbolicky..
Víš problém je, že s těma 30 Nm se na tu maximálku nikdy nedostaneš. Nepřetáhneš totiž odpor vzduchu a váhu auta.

Mimochodem - 500kW motor by měl krouťák rozhodně vyšší než 300 Nm a většinou litr objemu atmosférického motoru udělá zhruba 100 Nm. S ohledem na výkon např. Pagani Zonda by 500 kW motor měl teoreticky mít někde kolem 6ti litrů objemu a krouťák cca 700 Nm. 300 Nm tak můžeš najít buď ve větších dýzlech nebo benzínových motorech objemu asi tři litry (případně přeplňované menší).
Toyota Supra 2.5 twin turbo
Lexus IS200
Lexus RX400h
"Vždycky můžete spát v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům"
http://www.supraklub.cz
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

500 kW by při pouhých 30 Nm znamenalo téměř 160 000 otáček. S tím pomocí řádného zpřevodování rozpohybuješ i tank, natož auto.

Když bude 2.4 V8 N/A ve Formuli 1 mít 500 kW, může mít (na otáčkách maximálního výkonu) klidně těch 300 Nm (tzn. při téměř 16 000 otáčkách) nebo klidně i míň Nm při ještě vyšších otáčkách. U obyčejných aut jsou samozřejmě otáčky výrazně nižší, takže na stejný výkon je potřeba mnohem větší točivý moment.
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Příspěvek od Luke_Luke »

Jakub Krčma píše:500 kW by při pouhých 30 Nm znamenalo téměř 160 000 otáček.
Jen ciste ze zvedavosti, na to existuje vzorec? Pokud jo, napis ho tu, neco bych si dopocital :)
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Příspěvek od Jakub Krčma »

Výkon v koních (našich, tzn. např. německých/japonských, ne např. anglických/amerických) * 7023,5 (zhruba) = točivý moment v Nm * otáčky

Ale pozor, nejedná se o maximální točivý moment, ale točivý moment působící při daných otáčkách.

Přesnější hodnota výše by byla cca 7023,4957020246092753306578113468.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Sak jsem jim to lumpum psal, ze vykon je primou funkci kroutaku a otacek.. To jsou teda lajdaci, ignoruji uz i moje prispevky. :-D :-D To jsem to dopracoval...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Příspěvek od Luke_Luke »

No to je mi jasne, ze to nemuze byt maximalni(pokud zrovna nezadam otacky, pri kterych to ma max. kroutak) :)
BTW ta konstanta se vzala odkud?
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“