palivové čerpadlo u 4A-FE

vše ohledně modelové řady Carina
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

palivové čerpadlo u 4A-FE

Příspěvek od ombre »

Co mě na autě sejří je čerpadlo, které spíná až při startování. Abych řekl pravdu moc tomu nerozumím. Snad všechny auta mají čerpadla dvě - dopravní a vysokotlaké, které, jak jsem si myslel, je pro vstřikování potřeba.
Tak se chci zeptat, zkoušeli jste před palivový filtr napojit přídavné čerpadlo, které by navíc spínalo v předposlední poloze klíčku? Pokud ano, popsali a poslali byste schéma zapojení?

Samozřejmě mě napadlo zapojit stejným způsobem pouze dopravní čerpadlo, ale to moc silné není.

Díky za názory, spíše než teorie mne zajímá praxe.
Obrázek
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Anebo jinak. Máte někdo zapojéné to dopravní čerpadlo z nádrže na předposlední polohu klíčku? Pokud ano, jak vám to funguje.
Já nechci být první, kdo to bude zkoušet:-).
Obrázek
aevn
Řidič
Příspěvky: 219
Registrován: pát 18.11.2005, 21:53

Příspěvek od aevn »

nerad bych zase rozpoutal bouřlivou diskusi :) , ale nedá mi to:
dopravní a vysokotlaké čerpadlo je snad u dieselů, ne? k čemu to má být dobrý u benzínového vstřikování? Na carině je na konci benzínové lišty u vstřiků omezovač tlaku, tak naco přidělávat další čerpadlo. Nějak to moc nechápu. :?
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Po pravdě jsem něco takového čekal:-). Ano, motory s přímým vstřikováním (edit. i s předvstřikem) mají čerpadla s opravdu vysokým tlakem, ale to jsem neměl na mysli.
Benzínové motory mají většinou taky dvě čerpadla. Ty trysky (tryska) potřebují celkem velký tlak, aby správně rozprašovaly palivo do sacího potrubí.
Např. u některých starších modelů volva bývá také jedno čerpadlo, které odchází, protože pracuje s dost velkým tlakem, tak se tam přidává ještě jedno vysokotlaké čerpadlo (z jiných modelů, kde je normálně osazeno) a funguje to perfektně.

Jde mi o to, aby motor, když stojí déle než 12 hodin, chytil na druhé třetí přavalení, nikoliv na desáté.

Jak píši v předchozím příspěvku, klidně tak zapojím i to dopravní, když to bude fungovat, ale nechci to zkoušet metodou pokus - omyl.
Obrázek
Uživatelský avatar
konik
Řidič
Příspěvky: 160
Registrován: pát 03.09.2004, 12:26
Bydliště: velké karlovice

Příspěvek od konik »

Nebude jednodušší dát do benzínového potrubí zpětný ventil aby benzín po vypnutí motoru neodtekl nazpět do nádrže.
Corolla E11 1.8 16V 81kw 4WD
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

2 konik:
to nevim. to by ten ventil musel být dostatečně malý (tedy ne 3/4" :-) ), chemicky odolný a naprosto těsný. Tak nějak nevím. Jeden už by měl být v tom čerpadle. Možná jde o to, že nepadá ani tak hladina benzínu, ale tlak, třeba přes ventil zpětným okruhem. Nebo taky ne, fakt nevím.

Ale připadá mi nelogické, aby se čerpadlo spouštělo až se startérem, který má takový odběr, že na nic jiného moc proudu nezbývá.
Obrázek
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

ja teda nemam poneti kolik mam kde cerpadel, ale motor chytne hned po otoceni klicku 8)

ten zpetny ventil nebo neco podonyho by tam snad mel byt uz z vyroby ne? potom ti ten benzin po delsi dobe spadne, kdyz mas v systemu nejakou netesnost
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
garfielld
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2185
Registrován: úte 07.06.2005, 19:31
Bydliště: Zbiroh
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od garfielld »

Pokud vim, tak u mí 4A-FE když otočim klíčkem do předposlední pozice tak je slyšet jak zabzučí čerpadlo. Pokud otočim klíčkem a začnu hned startovat, taxe to většinou chvíli převaluje, ale pokud chvilku počkam v předposlední pozici a až pak startuju, tak pak naskočí hned, nebo pomůže sešlápnout plyn.
Obrázek
Celica AT200 r.v.95, 7AFE 1,8l (115k) ..... Celica GT4 r.v.91, 3SGTE 2,0l (230k)
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

2 wong: jsi si jistý, že máš elektronické vstřikování:-) ? V tom je totiž zakopaný pes.

2 garfield: to jsem vše zkoušel, leč to čerpadlo opravdu běží až po (během) startování. Na starletu to sice taky před nastartováním zabzučí, ale to je dle servisu pouze natlakování ABS. Ale vím, že existují 4A-FE, které to čerpadlo mají, takže ti věřím, jen chci říct, že nemusí být zabzučení jako zabzučení:-).

Sešlápnutí plynu během startování sice trochu pomůže, ale vzhledem k tomu, že je to EFI, tak to "našlapat" nejde:-).

Asi tam v návalu zoufalství dám pumpu ze stodvácítky.
Obrázek
Ado
Řidič
Příspěvky: 222
Registrován: úte 30.08.2005, 17:38
Bydliště: Tábor

Příspěvek od Ado »

neviem čo maš za problem so štartovaním,ja som mal celicu 4AFE motor a ta chytala aj po týždni státia na prvý šup
Ex:RAV 4 II (XA2) 2.0 VVTi 4WD,r.v.2004
Lexus RX400h,rv.2008
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

ombre píše:2 wong: jsi si jistý, že máš elektronické vstřikování:-) ? V tom je totiž zakopaný pes.
jsem si jisty, ze vstrikovani nemam, tak to bude nejspis tim :oops: uz mlcim
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
ondrik
Řidič
Příspěvky: 265
Registrován: ned 15.05.2005, 13:11
Bydliště: Povazska Bystrica, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ondrik »

Ado píše:neviem čo maš za problem so štartovaním,ja som mal celicu 4AFE motor a ta chytala aj po týždni státia na prvý šup

môžem potvrdiť... :D
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F
Uživatelský avatar
WTE-greenfa
Řidič
Příspěvky: 175
Registrován: pon 01.11.2004, 13:16
Bydliště: Praha, Zlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od WTE-greenfa »

se ti schválně podivam jak se to děje u moji cariny ale "napodesáté" ??? to tedy není -- přijdu, otočim, sepne, vrčí - někdy i dost rychle a no problem---obávaám se že léčíš důsledek, ne problem :)
celica 97 super black&white edition
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

2 všem, kterým to startuje bez problémů: je vám přáno. 4A-FE je dost široký pojem a nejsou všechny stejné.

2 WTE greenfa: možná, že máš pravdu. Když je nad nulou, tak to chytne tak na páté převalení, když je vedro tak hned. Když je patnáct pod nulou, tak klidně na desáté.
Jenže problém je, že mě nic nevrčí, nemá totiž co :-(.

Zkusím sepnout čerpadlo přes diagnostickou zásuvku a uvidím, jestli to bude chytat lépe.

Jak mě se nechce to čerpadlo vyndavat, přepojovat a laborovat:-).
Obrázek
aevn
Řidič
Příspěvky: 219
Registrován: pát 18.11.2005, 21:53

Příspěvek od aevn »

můžu tě ujistit, že zpětný ventil tam někde je, při diagnostice se měří i tlak benzínu u vstřiků po nějakou dobu po vypnutí motoru. Co se týká čerpadel tak u toyoty se používá, co vím kromě D4-D, jenom jedno elektrické čerpadlo. Jestli ti motor nechce chytit tak asi bude problém jinde.
Jinak, čerpadlo je ponořené v benzínu a tím je "mazáno" a zároveň absence kyslíku brání i vznícení. Nevidím nijak zvláštní důvod proč by mělo běžet čerpadlo aniž běží i motor, ale jestli to považuješ za potřebný, tak bych uvažoval o časovači, který sepne čerpadlo před následným startem na pár sekund(ne tedy přímo spojit s proudem pod klíčkem). Takový časovač se dá celkem snadno navrhnout nebo koupit přímo časovač k čerpadlu na nějakýho němce( starší golfy to měly určitě).
Odpovědět

Zpět na „Carina“