Stránka 1 z 1

O čem je vlastně ten "dryftynk"?

Napsal: pon 21.04.2008, 08:48
od BRunner
Lidi můžu mi někdo zkušenější prosím vysvětlit k čemu je vlastně ten "dryftynk" dobrej? Teda mimo machrování na "tvojítrubce"? ;-)
Já když si jdu zajezdit, tak se snažím o co nejčistší a nejrychlejší průjezd zatáčkou a popravdě co jsem kdy viděl závody na okruzích, tak tam taky nikdo nejezdí zatáčky bokem. Na druhou stranu v rally zase jedině smykem.

Možná budu za blbce, ale nejsem závodní jezdec a když mi něco neni jasné tak se radši zeptam, než ze sebe dělat chytráka. Takže proč je to při silničních závodech tak a při rally jinak a jsem rychlejší pokud projedu zatáčku čistě něbo smykem? A takové ty driftovací závody to je asi opravdu jen o tom efektu, nebo ne?

Jinak pozadí současné mánie je mi celkem jasné. Všichni viděli pár filmů, zahráli si Need for Speed a každej teď staví driftovací káru.

Napsal: pon 21.04.2008, 09:22
od RasťoSK
Žeby to malo niečo spoločné s povrchom po akom sa jazdí??? :wink:

Re: O čem je vlastně ten "dryftynk"?

Napsal: pon 21.04.2008, 10:28
od ombre
BRunner píše: A takové ty driftovací závody to je asi opravdu jen o tom efektu, nebo ne?
Odpověděl sis sám :-)

Dokonce se pořádají drift závody, kdy se (téměř) nehodnotí čas, ale "ladnost" driftu zatáčkami. Prostě taková exhibiční onanie, jako na trubce.
Průjezd zatáčkou na pevném povrchu driftem rychlejší není, protože při přenosu energie vznikají velké ztráty. Tedy když pominu jakýsi "drifting" vraceček 150° a více.

PS: Ale s náhonem na předek ani se čtyřkolkou tam nejezdi, byl bys tak trochu za trotla 8).

Ještě k tomu průjezdu (pro jednoduchost u náhonu na zadek). Na asfaltu či betonu mají většinou kola obou náprav dostatečnou adhezi na to, aby v zatáčce překonaly odstředivou sílu, většinou bez většího smyku.
Driftingem se "umocňuje" přetáčivost vozu - zadek letí ven, předek má tendenci ustřelit do středu zatáčky, protože se změnilo těžiště a směr, pod jakým kola předávají enegrii na vozovku vůči směru odstředivé síly.
Na sněhu, ledu, nezpevněném povrchu, mokrém i suchém, má vozidlo tencenci zatáčku opustit vnějškem, respektive aheze kol je mnohem nižšší a odstředivá síla snáze žene auto ze zatáčky, zejména zadní částí, ven. Poháněná náprava (zde zadní) má díky přenosu síly menší přilnavost než přední, takže má tendenci ustřelit již v první polovině zatáčky. Proto se tomu pomáhá tím, že se vozidlo uvede do smyku již na začátku zatáčky tak, že zadní náprava tlačí vůz do středu zatáčky (na opačnou stranu, než působí odstředivá síla vozu), a přední kola se se zpožděním, dle situace, stočí do "kontra" tak, aby směr přenosu energie od zadních kol odklonily od středu zatáčky. Prostě, zadek se přetočí, čím se částečně změní příčné přetížení vozu na částečně podélné, které se na nezpevněném terénu snáze zvládá (překonává se silou motoru přes poháněnou nápravu). A abys díky tomu neskončil na vnitřním náspu zatáčky, musíš, dle potřeby, odklonit úhel předních kol po směru jízdy.
Snad je to aspoň trochu srozumitelné :-).

Napsal: pon 21.04.2008, 13:02
od BRunner
2 ombre: díky, to je přesně ono. Tak nějak jsem to tušil, jenže jsem při fyzice nedával moc pozor ;-)

Re: O čem je vlastně ten "dryftynk"?

Napsal: pon 21.04.2008, 16:42
od dlik
ombre píše:
BRunner píše: A takové ty driftovací závody to je asi opravdu jen o tom efektu, nebo ne?
Odpověděl sis sám :-)
...
Snad je to aspoň trochu srozumitelné :-).
tak ty vole to bylo víc než srozumitelné. Sice jsem věděl o co se jedná a tak, ale myslím že jsi to popsal jak z učebnice.... SUPER :wink:

Napsal: stř 23.04.2008, 08:25
od sopo
doby, kdy se v rally jezdily zatáčky smykem, jsou pryč, alespoň na vrcholné úrovni při honbě za co nejrychlejším časem, pokud se zatáčka dá projet normálně, tak je jízda smykem pouze časová ztráta ( sice atraktivní pro diváky, ale ... ) , samozřejmě jsou zatáčky, ve kterých se jízda smykem vyplatí ( ostrý vracáky)

Napsal: stř 23.04.2008, 11:29
od Beaver
Drift je v podstatě o dvou věcech - jednak je to exhibice, protože lidi mají na co koukat (nejde o to, aby koukali na závod kde se 20 kol nic neděje a potom jedno auto předjede druhý), a jednak je to o umění ovládat auto. Díky prokluzu zadních kol je možný určovat jak a o kolik bude auto zatáčet, neřídí se pouze otáčením volantu, ale i nohou na plynu. Rozhodit auto do smyku umí každej mamlas, ale poslat auto do driftu a ten potom ovládat podle svého uvážení a vychutnávat si to, to je něco úplně jinýho. Já to zatím neumím :D

Napsal: stř 23.04.2008, 16:54
od garfielld
mno já se popravdě nemůžu dočkat prvního sněhu nebo nějaký pěkný šotolinový plochy... tam asi pak spotřeba pod 20l nepude :) lidi co driftujou někde na parkovišti před supermarketem(tam ještě buduž) nebo nejlíp někde před dízou ( :) ) sou ocasové, ale lidi co jedou na letiště aby se to naučili ovládat sou opravdový řidiči a ne jen pozéři co stim machrujou. btw i bejbalá Sti uměla jet v zatáčce bokem, ale jen do tý doby než došla setrvačnost...

Napsal: úte 20.05.2008, 00:50
od Raimok

Zadokolky

Napsal: úte 20.05.2008, 10:35
od aczasa
No jo, ale mě přijde, že takový pěkný drift jde i s předohrabem..... A dokonce si i myslím, že to je mnohem větší machrovina než s nějakým bemeve. Ale rozhodně nehodlám soupeřit na silnici. :-)

Napsal: úte 20.05.2008, 10:52
od warrior
tak jako s predohrabem to de taky,ale nikdy to nedelej pred zadnou zadokolkou,to budes spis pro smich.

Re: Zadokolky

Napsal: čtv 22.05.2008, 20:33
od Beaver
aczasa píše:No jo, ale mě přijde, že takový pěkný drift jde i s předohrabem..... A dokonce si i myslím, že to je mnohem větší machrovina než s nějakým bemeve. Ale rozhodně nehodlám soupeřit na silnici. :-)
Ne nejde, u FWD je to jen o tom auto rozhodit a vyuzit setrvacnost. U RWD muzes skutecne plynem ridit chovani zadku auta. Proto s predohrabem ve skutecnosti nedriftujes i kdyz to tak pro nekoho muze vypadat.

Napsal: čtv 22.05.2008, 20:50
od Marty
S předohrabem je to spíš slide než drift. (slide od klouzat - zadní kola jen kloužou)

Jinak doporučuji všem předohrabkářům vyrazit s prvním sněhem na libovolné parkoviště se slušným povrchem a vyzkoušet si to. Rozjet, hodit tam dvojku, plnej kotel, trhnout volantem, lehce vzít za ručku a už to jede bokem. A hezky kontrovat a srovnat a pak na druhou stranu :lol:

Je to hodně užitečný vyzkoušet si, jak se auto chová když mu ulítne zadek. Párkrát mi v reálným provozu zkušenost z blbnutí na parkovišti zachránila zadek...

Napsal: pát 23.05.2008, 18:57
od Warhead
jojo skoda ze to uz moc nepada snih to je moje jdina radost s predohrabkem :D