Previa a LPG?

vše ohledně modelové řady Previa
previafor
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: stř 04.04.2018, 07:28

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od previafor »

Od pana Poura mam na svem previtovi lpg take (ta moje byla ta prvni :)). Sytem stejny, take s el primazem. Najeto 100tis bez problemu. Zatim jsem nechaval 2x merit vule a vse ok ;) Spotreba cca 11-12lpg.
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od Tomiq »

Prošťouchnu staré vlákno.
Nemáte někdo zkušenosti s variátorem předstihu? Některé lpg servisy tvrdí, že u lpg je zbytečné zvyšovat předstih, u cng je to nutné. Někdo zase tvrdí, že aby lpg fungovalo perfektně, musí se předstih zvýšit. Lpg má vyšší oktanové číslo a pomalejší hoření než benzín. U jedničky je snímač v rozdělovači a předstih se dá jednoduše nastavit otáčením rozdělovače. Takže jsem ho nastavil přímo při jízdě do kopce na nejlepší tah motoru a vyšlo mi to úplně nadoraz. U dvojky to jednoduše nejde, má snímač na klice a na vačce. Variátor stojí kolem 2 tis. jsou různé typy a nikde jsem nenašel reálné zkušenosti.
Od zvýšení předstihu si slibuju vyšší výkon, lepší reakci na plynový pedál, nižší spotřebu a taky šetření těch trpících výfukových ventilů.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

Tomiq píše: pát 01.01.2021, 11:31 Prošťouchnu staré vlákno.
Nemáte někdo zkušenosti s variátorem předstihu? Některé lpg servisy tvrdí, že u lpg je zbytečné zvyšovat předstih, u cng je to nutné. Někdo zase tvrdí, že aby lpg fungovalo perfektně, musí se předstih zvýšit. Lpg má vyšší oktanové číslo a pomalejší hoření než benzín. U jedničky je snímač v rozdělovači a předstih se dá jednoduše nastavit otáčením rozdělovače. Takže jsem ho nastavil přímo při jízdě do kopce na nejlepší tah motoru a vyšlo mi to úplně nadoraz. U dvojky to jednoduše nejde, má snímač na klice a na vačce. Variátor stojí kolem 2 tis. jsou různé typy a nikde jsem nenašel reálné zkušenosti.
Od zvýšení předstihu si slibuju vyšší výkon, lepší reakci na plynový pedál, nižší spotřebu a taky šetření těch trpících výfukových ventilů.
Výfukové ventily netrpí , ty jsou dělané na vyšší teploty , ale trpí sací . Nejsou dokonale chlazeny směsí , jak od benzínu .
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

Pánové , co se týče LPG , tak bacha na katalyzátor . Po nějaké době se vám vysype . mě už se to stalo ! On totiž ten katalyzátor je keramický a on nesnese takové vysoké teploty . Musí se tam dát kovový . Už jsem ho tam dával . tak bacha na to . Vysypal se mi jeden a měl jsem ho až v zadním tlumiči . Druhý už byl také načatý . Ono se to dá poznat tím , že vám to bude na benzín srmdět jak nějaký Favorit , nebo Žigul . :D Tak mě se vysypal po 140 tk na LPG , takže taky celkem v pohodé . :D
Naposledy upravil(a) zaki dne úte 12.01.2021, 19:07, celkem upraveno 1 x.
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zvady2 »

:D takže LPG jo nebo ne kluci? Mám průměr 11.7 dalnice SR Praha, tak uvažuji :idea:
Kameraman a videoprodukce
http://www.adamvideo.cz
KLIKNI NA ODKAZ
-------------------
Toyota Pravia 2001,2.4b,automat,106 tis Km při koupě
Toyota Camry,3.0 V6,automat,167tis km při koupě,LPG
TOYOTA CARINA E Sedan,1997,1.6.,78kW 107tis km při koupě, Moje první Toyota
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

zvady2 píše: úte 12.01.2021, 18:57 :D takže LPG jo nebo ne kluci? Mám průměr 11.7 dalnice SR Praha, tak uvažuji :idea:
Určitě ano , ale jsou s tím spojeny i nějaké problémy . Ale co ušetříš na benzínu , je to zanedbatelný . Doporučuji přimazávání toto https://www.lpgprofi.cz/elektronic-valve-protector a naprostá spokojenost . Mažou se i plynové vstřikovače , takže se nezalepují od lpg a hlavně nejsou tak slyšet jak cvakají .
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od Tomiq »

zaki píše: úte 12.01.2021, 18:34
Tomiq píše: pát 01.01.2021, 11:31 Prošťouchnu staré vlákno.
Nemáte někdo zkušenosti s variátorem předstihu? Některé lpg servisy tvrdí, že u lpg je zbytečné zvyšovat předstih, u cng je to nutné. Někdo zase tvrdí, že aby lpg fungovalo perfektně, musí se předstih zvýšit. Lpg má vyšší oktanové číslo a pomalejší hoření než benzín. U jedničky je snímač v rozdělovači a předstih se dá jednoduše nastavit otáčením rozdělovače. Takže jsem ho nastavil přímo při jízdě do kopce na nejlepší tah motoru a vyšlo mi to úplně nadoraz. U dvojky to jednoduše nejde, má snímač na klice a na vačce. Variátor stojí kolem 2 tis. jsou různé typy a nikde jsem nenašel reálné zkušenosti.
Od zvýšení předstihu si slibuju vyšší výkon, lepší reakci na plynový pedál, nižší spotřebu a taky šetření těch trpících výfukových ventilů.
Výfukové ventily netrpí , ty jsou dělané na vyšší teploty , ale trpí sací . Nejsou dokonale chlazeny směsí , jak od benzínu .
Už jsem to sem asi i psal. Před 20t tis. (asi ve 205tis) jsem dělal vůle ventilů a sací byly uprostřed rozsahu, zatímco výfukové byly všechny za hranou. Nevím, jak se zopotřebovaly předtím, než jsem to koupil a jezdilo to na benzín. Mám teda přimazávání ventilů.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od Tomiq »

Ještě k přimazávání. Taky máte oblitou nádržku s flashlubem? Mě přijde, že v určitým dynamickým režimu se z podtlaku v sání vytvoří přetlak a foukne to hadičkou zpátky. Uvažuju, že bych v aqaristice koupil zpětnou klapku na vzduchování do aqárka.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

Tomiq píše: úte 12.01.2021, 19:22 Ještě k přimazávání. Taky máte oblitou nádržku s flashlubem? Mě přijde, že v určitým dynamickým režimu se z podtlaku v sání vytvoří přetlak a foukne to hadičkou zpátky. Uvažuju, že bych v aqaristice koupil zpětnou klapku na vzduchování do aqárka.
Ono podtlakové přimazávání , není tím nejlepším , protože pokud jezdíš ve městě a kolem po okrskách , je to v pohodě , ten podtlak tam nějaký je , ale pokud jezdíž dálniční provoz , tak při těch 130 ti , tam podtlak není , nebo minimální , tudíš se i nepřimazává .
Já mám LPG i na Celice , byl tam už při koupi , ale přimazávání tam nebylo a těď když jsem dělal GO motoru , tak ten co mi dělal hlavu mi řekl , že musí všechny sací ventily vyměnit , protože byly křivé , že nedosedaly do sedel . Tak se mě ptal jestli to auto nejezdilo na LPG , tak sem mu řekl , že jo a on mi řekl , že to bude ten problém , že ty sací ventily tu teplotu nevydrží a proto se můžou mírně ohnout a potom nedosednou do sedla . Potom mě to ukázal a taky sem nevěřil .
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od tonny »

Ještě jsem neslyšel, že by se díky lpg katalyzátor vysypal, asi záleží, od koho je. Největší problém u lpg je jeho seřízení. Pokud je směs chudá, je tam pak vyšší teplota, tedy nešetřit za každou cenu.

S přimazáváním, já to mám na 4,0 V6 a plynař (Outrata Brno) mi to nedoporučoval, dokonce u Prins to zakázali, ukazoval mi od nich mail z Holandska. Také ty vstřikovače se nekazí, jen jsou trochu hlučnější. On kdysi najel s Opel Omega na plyn asi 600tkm bez jejich výměny. Každý systém se musí udržovat, v tom odpařovači je membrána a vodící tyčka, která se musí občas vyčisti od bordelu, špatně to pak chodí, mi to dělal preventivně po 50tkm.

S těma Préviama, nevím, nejezdil jsem s nima ale není tam trochu problém s výkonem na tak velké auto? Já mám ten motor (2,4) v Camry a tam je jen dostatečný (jak pro koho). Teď jsem kupoval Siennu 3,5 a co jsem se s jedním majitelem (3,3) bavil, tak že ji prodal, že to nejede ale je to jeho názor. So Sienny půjde časem také lpg. Co tu někdo uváděl spotřebu 11l u Prévie, to má i ta Sienna, takže ten motor má co dělat s autem na benzín, natož s lpg.

Jestli jste nečetli starší článek o lpg na tipcars https://www.tipcars.com/magazin/nase-te ... 2-dil.html
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od Tomiq »

Katalyzátor se mi vysypal u fábie ve 180 tis. a u Prévie jeden ve asi 190ti druhý stále drží. Nižší životnost katu u lpg se udává, taky se doporučuje vyměnit keramický za kovový.
Ten výkon je relativní jako všechno. Jezdil jsem Caravellou, co měla 45kW, Mazdou E2200 se 47kW, která měla naložená přes 4 tuny.
Mě osobně 115kW na 2 tuny naloženého auta stačí. Před 20ti lety se tu jezdilo 1203skama, co neměly ani třetinu toho výkonu.
A jak bylo napsáno. Při běžné instalaci vstřikování plynné fáze se sníží výkon zcela nepostřehnutelně. Při sofistikovanější instalaci se dá výkon i zvýšit. Já jsem u jedničkové zvýšil kompresní poměr a předstih a jede jaxqiň. :D
Jo, a ta Camry není o moc lehčí než Prévie, pojede to podobně.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zvady2 »

Mimo téma = kde si kupoval KAT, nebo jakou značku = asi to budu muset řešit.
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

zvady2 píše: stř 13.01.2021, 11:51 Mimo téma = kde si kupoval KAT, nebo jakou značku = asi to budu muset řešit.
Kupoval jsem ho tady https://dufy.cz/toyota-previa-2-4i-mont ... uku-kovovy .
Naposledy upravil(a) zaki dne stř 13.01.2021, 19:30, celkem upraveno 1 x.
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
Uživatelský avatar
zaki
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: pát 22.01.2010, 22:55
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od zaki »

tonny píše: stř 13.01.2021, 07:08 Ještě jsem neslyšel, že by se díky lpg katalyzátor vysypal, asi záleží, od koho je. Největší problém u lpg je jeho seřízení. Pokud je směs chudá, je tam pak vyšší teplota, tedy nešetřit za každou cenu.

S přimazáváním, já to mám na 4,0 V6 a plynař (Outrata Brno) mi to nedoporučoval, dokonce u Prins to zakázali, ukazoval mi od nich mail z Holandska. Také ty vstřikovače se nekazí, jen jsou trochu hlučnější. On kdysi najel s Opel Omega na plyn asi 600tkm bez jejich výměny. Každý systém se musí udržovat, v tom odpařovači je membrána a vodící tyčka, která se musí občas vyčisti od bordelu, špatně to pak chodí, mi to dělal preventivně po 50tkm.

S těma Préviama, nevím, nejezdil jsem s nima ale není tam trochu problém s výkonem na tak velké auto? Já mám ten motor (2,4) v Camry a tam je jen dostatečný (jak pro koho). Teď jsem kupoval Siennu 3,5 a co jsem se s jedním majitelem (3,3) bavil, tak že ji prodal, že to nejede ale je to jeho názor. So Sienny půjde časem také lpg. Co tu někdo uváděl spotřebu 11l u Prévie, to má i ta Sienna, takže ten motor má co dělat s autem na benzín, natož s lpg.

Jestli jste nečetli starší článek o lpg na tipcars https://www.tipcars.com/magazin/nase-te ... 2-dil.html
Co se týče toho přimazávání , tak tam je taky uvedeno , že na některé vstřikovače se to nedá použít . Já mám system Stag 300 a tam je to bez problémů a vstřikovače Valtek 34
Co se týče katalyzátoru , tak tady je to uvedeno
Keramická vložka
Vložka katalyzátoru
Katalyzátor s keramickou vložkou bývá levnější, než s vložkou kovovou. Nevýhody keramické vložky však jsou vyšší náchylnost k poškození například při nárazu (kámen odražený kolem například), vzhledem k tomu, že keramická vložka je křehčí.

Tyto katalyzátory není vhodné používat s motory na alternativní pohon LPG/CNG. Výfukové plyny při tomto pohonu mívají vyšší teplotu a jsou suché. Zvláště při nesprávně seřízeném motoru tak hrozí poškození vložky roztavením

Kovová vložka
Katalyzátory s kovovou vložkou bývají nepatrně dražší. Jejich výhoda je však vyšší odolnost na poškození například nárazem a také možnost použití u vozidel s alternativním pohonem LPG/CNG
Kdyžtak odkaz tady https://www.aaavyfuky.cz/index.php?stra ... talyzatory
Toyota Prévia 2.4 DOHC VVT-i 115 kw,r.v. 2002,stříbrná metla,LPG AC Stag 300 + Dodělané opěrky hlavy s DVD a 9 palcovou obrazovkou,pro děti.Obrázek
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa a LPG?

Příspěvek od Tomiq »

zaki píše: stř 13.01.2021, 17:46
zvady2 píše: stř 13.01.2021, 11:51 Mimo téma = kde si kupoval KAT, nebo jakou značku = asi to budu muset řešit.
Kupoval jsem ho tady https://dufy.cz/toyota-previa-2-4-vvti- ... uku-kovovy .
Tohle do Prévie nepůjde. Prévie má 2 katy vedne sebe vždy na dva válce. Já dával tenhle https://www.aci.cz/vk-kat-1e3k-katalyza ... 14269.html
Nebo vy ostatní tam máte jeden kat a dvě lambdy?
Kořen slova Toyota je Toy!
Odpovědět

Zpět na „Previa“