Než použijete pojistné matice

zdokumentovali jste nějaký postup? tady je ten pravý prostor pro zveřejnění
Engler4
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: úte 27.03.2007, 09:27
Bydliště: Lípa nad Orlicí

Příspěvek od Engler4 »

Závity mažu měděnou pastou ve spreji a po třech letech jsem povolil i matice na výfuku.Za ty roky se nestalo ,že by se matice na kolech nebo někde něco povolilo.Jedině známemu na litákách když použil matice ze špatným úhlem dosedací plochy ,ne všechny jsou stejný.
Carina 2 2.0 GLi 89 KW
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

tenhle měděný sprej taky na to používám a spokojenost :)
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Při mazání šroubů/matic kol je jeden problém: v pneuservisech se matice utahují určitým momentem, který je nastaven na nenamazanou matici. V případě, že závit namažeme, je při použití onoho momentu osový tlak šroubu příliš velký a může dojít k poškození disku nebo šteftu.
Pokud si kola měním sám a dotahuji si je s citem, nejsou s tím sebemenší problémy. Ale jednou za čas do servisu musím (vyvážení, přezouvání).
Snad by řešením mohl být práškový grafit na závit (nevím jistě) a zvlášte na zimu máznout něco na již zašroubovanou matku proti vnikání vody se solí.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
CharlieCh
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1155
Registrován: pon 03.10.2005, 20:12
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od CharlieCh »

Já osobně se snažím vždycky šrouby i matky mazat, je třeba je po pár kilometrech zkontrolovat, protože se doopravdy povolí, nedávno jsem dokonce jednu matku ztratil, naštěstí zbylé 3 držely dobře. uff.

Mám ale jiný poznatek, který je taky k nasrání:
POZOR na různé levné hliníkové čepičky na ventilky, myslím ty vcelku vkusné, různobarevně eloxované čepičky prodávané v blistru po 4 kusech za pár peněz.
Přez zimu mi tak dokonale přituhly (spíš přioxidovaly) k ventilku, že ve finále servisák raději celý ventilek vytrhl a pak jsme už jen pro srandu každý vzal jeden hasák a snažili jsme se společnou silou čepičku odšroubovat. Ve finále bylo vše totálně zničené, ale čepičku se nám nepodařilo odšroubovat!
Jasně, stálo mě to jen pár peněz navíc, ale i tak to nasere :evil:
Toyota Yaris Blue 2004 1.0 VVTi 48 kW 5D
Toyota Corolla E10 1996 1.6 16V 84kW 3D
Uživatelský avatar
FRANCOTIRADOR
Člen Týmu
Příspěvky: 64
Registrován: pát 19.09.2008, 14:09
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od FRANCOTIRADOR »

Od otce jsem okoukal (netušim kde to okoukal on), že na kastli Škody 110 závity všech šroubů (nejen disků kol) lehonce mázl řídkým Rezistinem a pak zaštouboval a dotáhl. Když jsem pak 110L zdědil dělal jsem to po něm a dělám to u vozíků - nástupců dodnes. Po vytvrzení Rezistinu se šrouby / matky nepovolují, ale ani nekorodují, takže je lze bezproblémově povolit. Myslím, že fa. Loctite určitě vyrábí něco mnohem vhodnějšího a účinějšího na matky disků kol - otázkou je cena.
Dříve jsem nemazal jsem jen šrouby, které jsou vystaveny vysoké teplotě (převážně výfukový systém) a i na ty dnes používám grafitovou pastu Molicote.
  • TOYOTA Corolla E9 1.3 XLi Liftback EE90 r.v. 92
  • YAMAHA XT600e 4PTA r.v. 02
  • OPEL Astra F 1.4i Hatchback C14NZ r.v. 92
Uživatelský avatar
Bůvol
Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: ned 15.08.2004, 01:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bůvol »

Na používání grafitové vazelíny jsi dávejte pozor, je to vazelína s obsahem různých přísad, které způsobují poškození materiálu (vybroušení), nepoužívat na kluzné povrchy.
Měděná vazelína je určená do míst s vyšší teplotou např. výfuk, dosedací plochy brzd. systémů (proti pískání).
Camry SXV10L
5S-FE
r.v. 7/1994
312.000Km

V období kolem roku 1994
Toyota Celica GT4 ST165
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Bůvol píše:Na používání grafitové vazelíny jsi dávejte pozor, je to vazelína s obsahem různých přísad, které způsobují poškození materiálu (vybroušení), nepoužívat na kluzné povrchy.
Měděná vazelína je určená do míst s vyšší teplotou např. výfuk, dosedací plochy brzd. systémů (proti pískání).
Budu ti trochu oponovat. Grafitová vazelína obsahuje pouze plastické mazivo a rozemletý grafit. Nicméně právě grafit je velmi tvrdý a lehce abrazivní, ale spíše leští než brousí. Každopádně ke zvýšenému úběru materiálu při tření dochází.
Další věc je, že grafitová vazelína je určena jen a pouze pro silně namahané kluzné plochy, jako jsou třeba kluzná lože lisů soustruhů, trapézové závity, apod. Lze použít jako konzervant pro tepelně namahané spoje (hrdla a třmeny výfuků), ale na to existují lepší věci. Na často povolované, utahované a vibracím namahané závity a štefty kol, bych ji také nepoužíval.
Obrázek
Uživatelský avatar
Bůvol
Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: ned 15.08.2004, 01:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bůvol »

Více méně s tebou souhlasím, jen jsem tím chtěl říct aby někteří jedinci tuto vazelínu nepoužívali pro mazání všeho co je napadne. :P
Camry SXV10L
5S-FE
r.v. 7/1994
312.000Km

V období kolem roku 1994
Toyota Celica GT4 ST165
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Bůvol píše:Více méně s tebou souhlasím, jen jsem tím chtěl říct aby někteří jedinci tuto vazelínu nepoužívali pro mazání všeho co je napadne. :P
Ano, taky mám pocit, že někteří grafitku používají snad i jako lubrikační gel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pavo.B.
Věčnej rejpal
Příspěvky: 5161
Registrován: úte 30.05.2006, 15:36
Bydliště: Veselí nad Lužnicí / Praha

Příspěvek od Pavo.B. »

Jak si me Ombre prosimte odhalil :tellme: :oha:
Altezza Gita (Lexus IS200 Sportcross)
ex CELICA AT180 "The Widowmaker"
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

Dovolím si vytáhnout toto postarší téma.

Dnes jsem řešil stejnou situaci - vypravil jsem se k klukům do Dobříše na nějakou tu opravičku a když už jsem tam jel, naložil jsem si zimáky, že je tam přehodíme. I posadili jsme auto na zvedák a ještě na zemi jsem si to chtěl povolit. Nasadil jsem ořech na pojistnou matici zn. McGard na PZ kolo a zabral. Něco křuplo a bylo po všem - výlisky ořechu hezky zůstaly v pojistné matici :twisted:

Honza s Vencou mě vyděsili, že to dolů nedostanu a z výrobce taky nedostanu nic rozumnýho. No co, budu jezdit celou zimu na letních :twisted:

No cestou zpět domů jsem se stavil v jednom větším pneuservisu v Radotíně. Vlezl jsem tam a ukázal chlapíkovi vylámaný ořech, jestli mi budou umět sundat pojistné matice. Místo odpovědi na otázku kdy, za kolik a jak dlouho to bude trvat vyběhl ven, mrknul na moje vozidlo, skočil pro cosi do dílny a pustil se do práce. Během 5 minut bylo hotovo.

A v čem je ta finta?
Měl takový zajímavý nástavec na golu či co, který neměl vevnitř osmihran na matku šroubu, ale šikmé břity a zužující se průměr. Asi něco takového: http://katalog.wuerth.cz/download.php?F ... 205321.pdf

Stálo mě to nekřesťanských 500 kč, ale aspoň mám klid. 8)
Foto rozpadlého ořechu dodám :wink: ♦
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
Pavo.B.
Věčnej rejpal
Příspěvky: 5161
Registrován: úte 30.05.2006, 15:36
Bydliště: Veselí nad Lužnicí / Praha

Příspěvek od Pavo.B. »

ja dneska prehazoval kola tez - pojistne matice nemam ale u jednoho kola jsem mel problem povolit i normalni matky jak byly zakousle v hliniku - a to je mam namazane aby se mi to nestalo - lec doba udelala sve a predni kolo jsem povoloval neskutecnou silou pres metr dlouhou trubkou - pichnout nekde a chtit to vymenit - nemozne , ostatni kola sly v norme - nechapu
Altezza Gita (Lexus IS200 Sportcross)
ex CELICA AT180 "The Widowmaker"
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Příspěvek od gramo »

Taky jsem dnes nemohl povolit šrouby na předních kolech, metrovou trubku jsem nenašel, se svou muší vahou jsem se mohl na klíč na matici postavit ani se to nehlo. Tak jsem se na každém šroubu chvíli pohupoval a čekal, kdy to povolí... nakonec se povedlo, povolily šrouby a klíč to přežil.

Klika k heveru omylem zůstala na Dobříši, s tím jsem si taky poradil (ale s klikou je to výrazně pohodlnější a rychlejší...)
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

zajímavé....

Příspěvek od aczasa »

Tak já si toto téma přečetl celé a mám několik postřehů.. :-) Hůůů hů....
1) grafit je asi druhý nejměkčí materiál, takže k abrazi na oceli nemůže docházet. Ale mazat štefty u kol, to bych stejně nikdy nedělal, tak co už.
2) jako prevenci zareznutí matek na šteftech kol mohu vřele doporučit uzavřené matice (tedy ty, co pojmou celý zbytek šteftu dovnitř do sebe). dotahují se v pohodě, nereznou, povolují se tak jako utahují a štefty rozhodně také nereznou
3) pojistné matice u kol jsou na nic, protože stejně koumáci umí a mají dost různých výmyslů, jak kola sundat (vyzkoušeno ztrátou dvou kol s poj.mat.)

odkaz na uzavřenou matici:
http://www.elektrony.cz/?&volba=Kosik&k ... rand=68524
Naposledy upravil(a) aczasa dne ned 18.10.2009, 09:12, celkem upraveno 1 x.
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Pavel Liška
Věčnej rejpal
Příspěvky: 683
Registrován: ned 07.10.2007, 19:19
Bydliště: Štítná nad Vláří

než použijete pojistné matice

Příspěvek od Pavel Liška »

Také používám grafitovou vazelínu,ale jenom"aby se neřeklo".Na utažení matek používám momenťák a matice se nepovolují,dnes se dá koupit momentový klíč za cenu,kterou dáte za odbornou demontáž matic v servisu.
Odpovědět

Zpět na „Návody, příručky, manuály“