Než použijete pojistné matice

zdokumentovali jste nějaký postup? tady je ten pravý prostor pro zveřejnění
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Než použijete pojistné matice

Příspěvek od ombre »

A je tu opět nepravidelné okénko opruzů a pakáren, tentokrát na téma pojistné matice.
Vloni jsem výhodně koupil značkové pojistné matice simbolz (díky wongu ;) ). Nejednalo se o žádný čínský shit.
Namontoval jsem je na kola, a vše bylo v pořádku... až do letošního podzimu, kdy jsem chtěl přezout kola. Zadní šla bez problémů dolů a přední ejhle, matice se utáhly a bylo po legraci. Všechny šly sundat trhákem a trubkou, až na pojistné. Klíč se čtyřmi tyčkami tento moment prostě neutáhl. Takže následovaly obvyklé procedury, které by asi zkusil každý. Následně jsem si půjčil profi pneumatický klíč na kola, odstředivý utahovák na kola a spoustu dalších neužitečných věcí. V servisu se zeptali na značku pojistného ořechu. Když slyšeli simbolz, tak jsem dostal radu - vzít rozbrus a rozřezat elektrony, vyjde to mnohem levněji než to nechat odvrtat, což je časově velmi náročné. Prý se to stává u hliníkových kol celkem často. Vzhledem k tomu, že matice je v elektronu utopena asi 20 mm, tak ji nelze nahřát, aniž by se nepoškodil elektron.
Jak to dopadlo se můžete podívat na následujících fotografiích.
Obrázek Obrázek Obrázek

Vrtání jednoho šteftu trvalo 4 hodiny s dvourychlostní vrtačkou se třemi průměry tvrzených vrtáků, které se musely každých 5 minut brousit.
Obrázek
Uživatelský avatar
lizzard
Věčnej rejpal
Příspěvky: 648
Registrován: čtv 31.05.2007, 10:54
Bydliště: In my car...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lizzard »

pojistný matice sem vymyslel následovně - veme se klasická matice na kolo ve prostřed jedný plochy se navaří svářečkou taková malá hrudka a v ořechu se pro ní vyřízne drážka... a kdyby se stalo to co tobě a zničil by si ořech koupíš novej za 60 Kč ... 8)
http://lizzzard.rajce.idnes.cz/

Autoskla za skvělé ceny,
montáže u vás,
bezplatné výměny...
www.autoskloroger.cz
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

Taky jsem musel násilím sundat bezpečnostní matky.Tak nějak je původní majitel auta stratil a mně auto prodal a tvrdil,že jsou v kufru.Ale jaksi jsem prolezl celý auto a nic.Až potom se teprve přiznal.No utopený jsem je mněl taky tak 2cm.Já je sundával tak,že jsem vzal matku,vypodložil ji uvnitř díry elektronu a vnitřek matky přivařil k bezp.matce.No a potom klasických klíčem na kola sundal.
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
olstrane
Řidič
Příspěvky: 262
Registrován: pát 23.11.2007, 22:01
Bydliště: Oleška Village
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od olstrane »

Já jsem měl přesně ty samý jako ombre, s tim že se mi je i se zničeným nástavcem podařilo sundat ještě v létě a rovnou jsem to zahodil. Našel jsem si adekvátní náhradu na původní šrouby a to je bezpečnostní zámek a od pewagu http://www.pewag.cz/cs/produkty/superlock/22.shtml jsou to sice taky tyčky , ale tvrzený. Stačí to utáhnou lehce né na krev, a tim že je to nasazený na šroubu to v nouzi lze odvrtat a zničit. V sadě jsou dva nástavce to když se jeden odporoučí a cena taky neni závratná.
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

2 lizzard: Koupit ořech je samozřejmě nejjednodušší řešení, jenže jich můžu koupit 10 a ani jeden takovýto moment neutáhne. DOkonce jsem si vyrobil jeden, kde byly zasazeny vyžíhané ložiskové jehly. Nepraskly, ale nepovolily, jen "vyžvejkly" obě matky.

2 Tonda: Aspoň, že to tak dopadlo. Zkoušel jsem něco podobného MIGem, ale nedrželo to, akorát to potom šlo ještě hůř odvrtat :-(.

2 olstrane: Jestli jsem to správně pochopil, tak se ten pewag "zamkne" k obyčejné matici? Pokud ano, a jde to relativně snadno odvrtat, tak to vypadá slibně.
Jinak, já jsem ty matky taky utahoval lehce, ale, což jsem se po sléze dozvěděl, hliníková kola na hnané nápavě někdy samy utáhnou matky až na krev.
PS: nenašel jsem cenu. KOlik to přibližně stojí?
Obrázek
Uživatelský avatar
medved.design
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 05.10.2006, 21:46
Bydliště: U Jindřichova Hradce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od medved.design »

doporučuju štefty před tím než tam nandáte něčím lehounce pomáznout, pak to alespoň nepřirezne
Toyota Corolla 1.3i 5dv hatchback r.v.92 55kw
http://www.medved-design.wz.cz/wordpress
Uživatelský avatar
olstrane
Řidič
Příspěvky: 262
Registrován: pát 23.11.2007, 22:01
Bydliště: Oleška Village
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od olstrane »

Na přesno cenu se kouknu vyštrachám ceník. Myslim že to bylo kolem pětistovky. Jinak s tim odvrtáváním to neni jednoduchý, všechno je to tvrzený a tak to taky nějakou práci dá, to aby zloději neměli otevřený vrátka. System opravdu jednoduchý nasadí se to na původní matici nebo šroub a dotáhne. Celé se to do sebe stáhne a nepustí. Kdyř jsem kdysi míval ještě brouka, tak se mě ty šrouby spíš povolovaly než utahovaly vyměnil jsem hliníky za plecháče s chromovou poklicí a byl klid, ale na veteránovi to tak nějak nevadí mít tam plecháče.
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

medved.design píše:doporučuju štefty před tím než tam nandáte něčím lehounce pomáznout, pak to alespoň nepřirezne
Sice by se mazat neměli, ale tak někdy to je potřeba
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
Uživatelský avatar
olstrane
Řidič
Příspěvky: 262
Registrován: pát 23.11.2007, 22:01
Bydliště: Oleška Village
Kontaktovat uživatele:

zámek šroubu a matic

Příspěvek od olstrane »

to:ombre cenu jsem zjistil maloobchod s DPH 548,- a dělá se to standartně ve velikostech 17,19 a 21 ostatní na zakázku.
Toyota Avensis Terra 2.0 VVT-i ´01
Land Cruiser FJ 40 na mě čeká v USA

ex-Toyota Corolla E10 4E-FE ´95
Obrázek
Uživatelský avatar
scruupp
Řidič
Příspěvky: 150
Registrován: pát 28.07.2006, 22:54
Bydliště: Dolní Kounice - kousek od Brna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scruupp »

fildis píše:
medved.design píše:doporučuju štefty před tím než tam nandáte něčím lehounce pomáznout, pak to alespoň nepřirezne
Sice by se mazat neměli, ale tak někdy to je potřeba
Důvod proč by se to nemělo mazat?
TOYOTA CELICA 4g 2.0 GTi + BMW 325i Touring (2.5->170k + špéra->radost z jízdy dveřma napřed)
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

scruupp píše:
fildis píše:
medved.design píše:doporučuju štefty před tím než tam nandáte něčím lehounce pomáznout, pak to alespoň nepřirezne
Sice by se mazat neměli, ale tak někdy to je potřeba
Důvod proč by se to nemělo mazat?

Tak třeby kamošovi kvůli tomu uletělo kolo-matice se povolili a pak se šrouby střihly. Konkrétně na VAZ 21061-zadní levé kolo
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

já přesnej důvod nevim, ale když sem chtěl mazat šrouby, nebo tak, tak mi bylo řečeno, že se to nemá.
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
Uživatelský avatar
ombre
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 08.04.2005, 15:17
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od ombre »

Kvůli mazat/nemazat štěfty, se už strhla nejedna velká hádanice. Obecně platí, že by se štěfty měly mazat, a to pouze řídkým olejem, nikoliv vazelínou.
Obrázek
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

No já vždyky máznu štefty grafitkou a nikdy jsem neměl problém s tím, že by se i po několika tisících povolily. Jestli to spíš kamarádovi nějakej "dobrák" nepovolil...
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

BRunner píše:No já vždyky máznu štefty grafitkou a nikdy jsem neměl problém s tím, že by se i po několika tisících povolily. Jestli to spíš kamarádovi nějakej "dobrák" nepovolil...

A nebo tak :lol:
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Odpovědět

Zpět na „Návody, příručky, manuály“