Stránka 1 z 1

Motorovy olej - aky zvolit?

Napsal: stř 16.04.2025, 19:55
od jarson
Toto je skopirovany clanok z ruskej toyota stranky.
Precitajte, porozmyslajte a potom sa rozhodnite:

Hneď si všimnime - aj moderné motory Toyota, nehovoriac o klasike 90-tych rokov, majú dobrú rezervu bezpečnosti, mierny stupeň zosilnenia, nízke prevádzkové teploty - a umožňujú vám pristupovať k výberu oleja nie tak napäto a zodpovedne ako v prípade motorov európskych výrobcov.

"Odporúčaná viskozita?"

„Treba sa riadiť odporúčaniami výrobcu“ – v prvom rade sa však treba riadiť zdravým rozumom, korelovať názor výrobcu so skutočnými prevádzkovými podmienkami, vekom a stavom konkrétneho auta.

Okrem toho je potrebné vedieť nájsť správne odporúčania - pre takmer každý motor Toyota existuje najmenej päť pokynov, ktoré sa nie vždy navzájom zhodujú - tri v pokynoch pre majiteľov (pre japonský, americký a európsky trh), dva v návodoch na opravu (pre domáci a zahraničný trh). A to nezohľadňuje zmeny v čase - najlepšie je pozrieť si dokumenty v čase spustenia výroby motora, keď návod ešte viac-menej odráža skutočné technické požiadavky a nie je upravený tak, aby vyhovoval novším ekologickým normám.

Historicky najzákladnejšie odporúčania sú uvedené pre americký trh. Spravidla sa uvádza jedna hodnota viskozity - minimálna zo všetkých možných (dnes je to 0W-20 a 0W-16) - výlučne z dôvodu ekonomických a environmentálnych ukazovateľov na úkor všetkých ostatných. Navyše, ako ukazuje prax, možnosť prílišnej slobodnej voľby umožňuje priemernému Američanovi robiť veľké chyby s vážnymi následkami.

Nasleduje japonský trh. Tu situácia nie je taká vyhrotená, preto sa stále navrhuje jedna alebo dve alternatívne možnosti. Aj tu je badateľná tendencia k nižšej viskozite oleja (ešte v 90. rokoch bol 10W-30 považovaný za najhustejší).

Toyota dáva najvhodnejšie odporúčania pre európsky trh. Hoci sa tu uprednostňujú nízkoviskózne energeticky úsporné oleje, vždy je uvedená aj horná oficiálne prípustná hranica viskozity. Tým sa vyvracia mýtus, že „motor je konštruovaný pre 0W-20 a na hustom oleji sa okamžite pokazí“ – viskozita 40-50 samozrejme nie je zakázaná pre motory najnovšej série.



1. vlna (70-te roky - začiatok 80-tych rokov) - archaická (R, V, M, T, Y, K)
Keďže dnes modely s týmito motormi majú skôr starožitnú hodnotu, toto odporúčanie je zaujímavé len ako pripomienka dávnych druhov olejov.




2. vlna (koniec 80. - 90. roky 20. storočia) - klasika (A, S, E, G, JZ, MZ)
Doslovné dodržiavanie pokynov by prinútilo zaslúžené motory naplniť konvenčne "zimnými" a "letnými" olejmi - v skutočnosti je to len dôsledok komplexného postoja Japoncov k syntetike a polo- Pre klasické motory je dodnes optimálnou voľbou celosezónny 5W-40 . V miernejšom podnebí postačí lacný 10W-40, ale na miestach, kde 5W tekutosť v zime nestačí, na to prídu aj bez našej rady.


3. vlna (od konca 90. rokov) - revolúcia (ZZ, AZ, NZ)
Motory tejto generácie možno s výnimkou NZ len ťažko nazvať úspešnými a séria ZZ si vytvorila zvláštny vzťah k oleju. Ako u všetkých relatívne moderných motorov (nielen od Toyoty), zlatou strednou cestou bol a bude 5W-30 . Pri absencii vysokej spotreby oleja nemá zmysel zvyšovať druhé číslo (mimochodom, pripomeňme si, že vysoko zahustený xxW-50 je pôvodne určený pre obzvlášť drsnú prevádzku a zaťaženie, a nie na zníženie spotreby oleja). Navyše nemá zmysel zapájať sa do „úspory energie“ prechodom na nové oleje s nízkou viskozitou.


4. vlna (od polovice 2000) - evolúcia (ZR, GR, AR, NR)
Spravidla sú tieto motory kŕmené oficiálnym 0W-20 už od narodenia. Ak sa ale vyskytnú nejaké pochybnosti, nikdy nie je neskoro prejsť na adekvátnejší 5W-30 (aj keď u týchto radov sa zatiaľ nevyskytli žiadne rozsiahle problémy so zvýšenou spotrebou oleja). A ešte raz upozorníme na skutočnosť, že „letné“ oleje s normálnou a dokonca zvýšenou viskozitou sú oficiálne povolené.





"API...SJ,SN...?"
O kvalite nie sú žiadne otázky - aj tie najmodernejšie motory sú vhodné pre triedy API od SL až po najvyššie dnešné SN. Toyota používa európsku klasifikáciu ACEA a interné JASO len pre naftové motory, s ktorými neuvažujeme.

"Ako často ho vymieňate?"
Tráva bývala zelenšia a olej vydržal dlhšie bez viditeľného poškodenia motorov. Postupom času sa kvalita paliva len zlepšovala, priemerný vek vozového parku klesal, no v honbe za „energetickou efektívnosťou“ a „šetrnosťou k životnému prostrediu“ stratili dnešné oleje množstvo úžitkových vlastností a stratili svoju obvyklú „bezpečnostnú rezervu“.
Optimálne výmenné obdobia akceptované dnes (v priemere) sú: 5 000 km pre najjednoduchšie minerálne oleje a rôzne typy olejov nižšej triedy, 7 – 8 000 km pre väčšinu hydrokrakovacích minerálnych olejov a polosyntetických látok, 10 000 km pre dobré syntetické oleje a určité špičkové oleje.
„Priemerne“ – pretože okrem najazdených kilometrov treba brať do úvahy aj hodiny prevádzky motora. Ak sa každých tisíc kilometrov nazbiera za menej ako 20 motohodín, potom v takomto ideálnom meranom rytme je olej schopný žiť maximálne možné obdobie. Opakom je tvrdý mestský režim, kedy sa na tisíc kilometrov minie 50-70 motohodín a okrem samotnej životnosti ovplyvňuje stav oleja časté zahrievanie, nestabilné režimy, dlhý voľnobeh, dostatok benzínu a kondenzátu.

"Umyjeme to?"
Nestojí to za to. Ak je však túžba prepláchnuť motor neodolateľná, potom je lepšie použiť bežný motorový olej typu, ktorého čistiace vlastnosti nie sú pochybné, a meniť ho každých pár tisíc, keď stmavne.

"Ktorá značka je lepšia?"
Zásadne sme vylúčili referencie na konkrétne značky olejov, a to pozitívne aj negatívne. Povedzme vo všeobecnosti - ako pred desiatimi a pätnástimi rokmi je vhodnejšie použiť - a) severoamerické značky pre severoamerický trh, b) známe svetové značky z podmienenej top 5.

"Toyota odporúča..."
Na domácom trhu s náhradnými dielmi Toyota už pomerne dlho odporúča celosvetovo známe produkty hlavnej globálnej značky a špecifickejšie produkty čisto japonského dodávateľa ako svojho "starého" lubrikanta.

"Všetky značkové oleje sú falšované"
Problém falzifikátov určite existuje. Je však potrebné pochopiť, že od istého bodu v Ruskej federácii je táto téma umelo živená - vytváranie atmosféry nedôvery voči prvotriednym značkám v informačnom priestore je životným záujmom predajcov malých značiek a obchodníkov s treťotriednymi chemikáliami.