Teplota oleje

Když na autě něco nefunguje a netýká se to přímo konkrétního modelu
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Teplota oleje

Příspěvek od Rampa89 »

Ano, to takhle člověk dá budík teploty oleje a najednou zjistí, že má problém a potřebuje i chladič :)... a pak zjistí, že i ten chladič by za určitých okolností potřeboval být větší.

Ještě jeden menší update:

Obrázek
Holomek!
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Teplota oleje

Příspěvek od biscuit »

A to tomu tak nakládáš, anebo jsi zjistil, že i v běžným provozu to frituje? :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Teplota oleje

Příspěvek od Rampa89 »

Bez chladiče, v létě při +30°C a zapnuté klimatizaci stačilo tak 10 km na dálnici při 130km/h a olej šel ke 130°C, bez budíku to byla sladká nevědomost. S chladičem nejde přes 110°C, chladič je levný turboworks z allegra, 10 řadový slim. Sandwich bez termostatu.
Kdy už nestačí jsou pak režim pedal to metal nebo 20 min na okruhu, to se zase dostane na 125°C.
Čidlo teploty mám za filtrem a chladičem, tzn to co jde do přímo do bloku. Ještě mi tu přes rok leží budík tlaku, ale nějak se k tomu nedostávám.
Holomek!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

A ty si tam nemal chladic oleja od vyroby?
Pytam sa preto, lebo ja v Carine mam :roll:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Teplota oleje

Příspěvek od biscuit »

Zeptám se úplně laicky, protože jsem to nikde nestudoval a neřešil. Je takováhle teplota pro ten olej opravdu nějak významně špatná? Degraduje nějak výrazně rychleji, nebo se mění jeho vlastnosti z hlediska vizkozity a mazivosti na nějakou nepříjemnou mez?

Já bral teploměr oleje vždycky hlavně jako užitečnou věc pro kontrolu studeného stavu auta - než se olej zahřeje na provozní teplotu.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

Odpoved na tvoju otazku je ano.
Na druhej strane treba ale povedat, ze teploty u ktorych sa tak deje su este daleko za 130C. Lenze ide aj o ine ...
Ak mas zaujem pozri si blog "rat540". Pise sa tam okrem ineho aj o zmene vlastnosti oleja s narastom jeho teploty.
Kratka ukazka:
"IDEÁLNY ROZSAH TEPLOTY OLEJA
Ideálny rozsah teploty olejovej vane je medzi 215*F a 250*F. Ak je teplota vo vašej nádrži vyššia ako tento rozsah, mali by ste pridať chladič oleja alebo inovovať chladič oleja, ak ho už máte. Tento rozsah je dostatočne horúci na rýchle vyvarenie normálnej kondenzácie, ktorá sa vždy vytvára pri štartovaní studeného motora, predtým, než voda zriedi olej. A je tiež dostatočne horúca, aby NEpodporovala tvorbu kalu, ako môžu chladnejšie teploty pod bodom varu vody.
A tento rozsah je dosť cool na to, aby ste mohli robiť tri veci:
1. Je dostatočne chladný, aby udržal schopnosť ochrany proti opotrebeniu oleja na najvyššej úrovni dosiahnuteľnej týmto olejom.
2. Je dostatočne chladný na zabezpečenie kritického chladenia komponentov motora, ktoré sú samozrejme chladené priamo olejom. Pamätajte, že komponenty motora sú chladené vodou iba nepriamo.
3. Je dostatočne chladný na to, aby udržal väčšinu olejov pod bodom ich začiatku tepelného rozpadu.
Motorové oleje však NEPRESTÁVAJÚ svoju činnosť v okamihu, keď dosiahnu bod tepelného rozpadu. Nie je však dobrý nápad nechať olej bežať nad bodom tepelného rozpadu dlhší čas. Pretože to bude s pribúdajúcim časom/najazdenými kilometrami zhoršovať jeho schopnosti viac a viac."
( Je to teda cez prekladac - v celzioch teda idealna bezpecna teplota oleja je od 100 do 120 cca. Myslene pre dlhodibu prevadzku. Zajazdit si napr. na okruhu a vhnat ho na 130 C na par hodin nepredstavuje zase nejaky velky problem.)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Teplota oleje

Příspěvek od biscuit »

Díky. Poučné ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

V principe ide o to, ze taka "bezpecna" hranica teploty oleja by mala byt okolo tych 120C , aby boli s rezervou zachovane všetky spomenute aspekty. Tepelna degradacia oleja je ale o dost vyššie. Tu vsak ide o to, ze olej takto prevadzkovany dlhodobo, postupne straca svoje ochranne schopnosti. Okrem toho tato hranica je u kazdeho oleja inde. Obvykle u kvalitnych olejov okolo 270-280*F ( lenze to je prave tych cca 130C). A co " menej" kvalitne? Nikde sa to na obale nedozvies...takze ti ostava cesta prevencie.
Tu priklad testu Ravenol VSW ( ...a to je teda "echt" kvalitny oil)
"5. 0W30 Ravenol VSW, USVO (Ultra Strong Viscosity Oil), syntetický = 135 395 psi
Tento motorový olej s nízkym trením má certifikáciu ACEA C3 a je určený pre benzínové alebo naftové motory osobných automobilov s alebo bez preplňovania alebo priameho vstrekovania. Tento veľmi pôsobivý motorový olej sa vyrába v Nemecku a bol testovaný začiatkom roku 2021.
Hodnota psi tohto oleja, ktorá pochádza z testovania pri normálnej prevádzkovej testovacej teplote 230*F, ho zaradila do kategórie ÚŽASNÁ ochrana proti opotrebovaniu. A tiež som pokračoval v testovaní tohto oleja pri oveľa vyššej teplote 275 * F. Pri tejto zvýšenej teplote sa očakáva, že akýkoľvek teplejší a redší olej zaznamená pokles schopnosti ochrany proti opotrebovaniu. Tento olej mal len malý 4% pokles schopnosti. Ale aj pri tejto zvýšenej teplote produkoval pôsobivých 129 754 psi, čo zaradilo tento oveľa teplejší a redší olej do kategórie FANTASTICKEJ ochrany proti opotrebovaniu.
Tiež som testoval tento olej, aby som zistil jeho začiatok tepelného rozpadu, čo bolo trochu sklamaním 265 * F. POZNÁMKA: Motorové oleje NEPRESTÁVAJÚ svoju činnosť, keď prekročia začiatok bodu tepelného rozpadu. Len sa začínajú pomaly zhoršovať."
Takze Rampove sledovanie teploty a snaha udrzat to pod 130C ma svoje velmi rozumne opodstatnění.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Teplota oleje

Příspěvek od Rampa89 »

Jsem se tu sepisoval s odpovědí a když jsem dal odeslat, tak mi vyskočil login a můj elaborát byl pryč.

Jarson to už pěkně a do hloubky shrnul. 4E nemá žádný olejový chladič (světe div se ani FTE), 4A má aspoň obtokový. Problém není až tak "nějaké krátkodobé" teplotní zatížení, pokud vezmeme v úvahu, že těch 130°C jsem tam měl při běžné jízdě po dálnici (bez zapnuté klimatizace se to drželo do 115°C, vlivem lepšího odvodu tepla z vodního okruhu). Olej v motoru nejen maže, ale i chladí, a lokálně může (a má - např. píst / oblast pístních kroužků) vyšší teploty než co vidíme v olejové vaně, u mě ještě hůře když měřím až za chladičem. Za vysokých teplot dochází ke koksování oleje - takovým pěkným příkladem ze života je přepálený olej při smažení. Nový olej má v sobě aditiva, které pomáhají rozpouštět tyto uhlíkové kaly a úsady, jenže tím, že olej přetěžujeme mu tyto aditiva vyčerpáme a celkový problém se dál urychluje. Pokud to hodně zjednoduším, pak je jednou z příčin vysoké spotřeby oleje u starších motorů, protože mají (krom opotřebených gufer) zapečené stírací kruhy. V praxi snadným řešením je měnit olej častěji, no tím ale neřešíme příčinu. A dodnes na to motory trpí, moje nedávná osobní zkušenost je třeba 1NR v Aurisu/Yarisu, to ani nemluvím o vyložených faux pas jako je GT86 bez chladiče nebo dříve třeba 350Z s nedostatečným výměníkem. Každopádně automobilka není charita, životnostní zkoušky jsou akcelerované a postihují nějaké předpokládané použití. Běžného Frantu uživatele (co nebude mít auto 30 let a >x00kkm, dnes už často uvažovaných 200-250kkm) to přežije.

Celkem to tu plevelíme, no řešil jsem ještě 2 problémy a to odlévání benzínu a oleje. Benzín v levých zatáčkách při stavu méně jak půl nádrže, olej v pravých zatáčkách. Benzín se mi podařilo vyřešit "anti surge tankem" ze staré litrovky od oleje :), olej jsem technicky neřešil, ale pomáhá držet hladinu na horní rysce pokud jedu někam blbnout. Bohužel čas od času mě to potká na sjezdu z dálnice. A to jsem zatím ani nejezdil nějaké lepší pneu...
Jo a samotnému se mi to ani nechce moc věřit, ale vzhledem k tomu, že se v Corollách řešily zrovna brzdy, tak jsem ty ATE dával na předek ve 210 kkm a ještě tak 10-15 tisíc dají... jasně můžeme polemizovat, že zrovna s 4e a nějakou tunou váhy nemají moc práce, no i tak bych řekl za mě dobré.
Holomek!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

Tak nejak priatelia :D
Mimochodom, ak by niekto chcel , mam odlozeny jeden chladic oleja z cariny 7afe. Zial iba chladic s drziakom a vedenim. Ten medziclen pod filter kam sa to pripaja ma nenapadlo si schovat.
Ale ...vsetko sa da vyriesit :)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Teplota oleje

Příspěvek od biscuit »

Tak jsem to tedy přesunul, aby se slibně rozjeté téma zbytečně nezašlapávalo hned z kraje ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Teplota oleje

Příspěvek od slabostka »

keď sa pridá olejový chladič o koľko stúpne olejová naplň? je to pri chladiči uvedené alebo sa systém postupne plní až sa na mierke dosiahne správna úroveň?
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

To neviem. Ja ho mam original. Ale davalo by to logiku. Na druhej strane objem toho mojho " mini chladica odhadujem niekde okolo 0,5-1dc oleja. Pomaly mam dojem, ze vo vedeniach je tak isto ak nie viac.Su to pochopitelne tlakove hadice. Nieco ako na hydraulike.
Naposledy upravil(a) jarson dne stř 20.03.2024, 20:53, celkem upraveno 1 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Teplota oleje

Příspěvek od slabostka »

tak to je moja nevedomosť - mal som predstavu že to može byť liter aj viac :D
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Teplota oleje

Příspěvek od jarson »

Tak nemeral som to ptavdaze. Ale ten chladic ma odhadom tak 15x10cm(?). A samozrejme je to chladic , takze vnutri su to len tenke ploche " trubky"s chladiacimi rebrami. Myslim , ze v samotnom chladici nebude ani to 1dcl.. Aj v normalnom vodnom mas cca liter, mozno liter a pol. A to uz je ovela väčšia plocha.
Takto to vyzera u mna:
Obrázek
Obrázek

Mam ho pred hlavnym chladicom vlavo ( pod nalepkou s datumom vymeny chladm.kvapaliny).
Na druhej fotke je demontovany z ptvej mojej Cariny. Aj 1.6 aj 1.8 mali uplne rovnake.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy - obecné“