Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

vše ohledně modelové řady Prius
Odpovědět
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

Přátelé nevím si rady. Před rokem mi mechanik měnil zadní kotouče a destičky, s tím brzdovku. Ihned po odjezdu kolo za řidičem pískání, volám mu a on " to si sedne, jezděte opatrně". Sedalo si to a lidi koukali jak pískám. Kolo se hřálo jako blázen. Evidentně se nevracely destičky. Potom mechanik byl na dovče, tak jsem to dal druhýmu, ten to jaksi "opravil". Už to nepískalo, ale při najetí kolem na hrbol se ozve od kola zvuk drhnutí, že se skoro třese kastle. To stejné to dělá při pomalé jízdě - ostře vpravo. Pomalá jízda a přibrzdění a puštění pedálu. Drrrrrrrr, hodně hlasitě. Přes noc si to jakoby sedne, ale po 1km to začne. Dnes po roce jsme to s tím původním mechanikem projeli s napíchlou diagnostikou. Žádnej diagn.problém, drhlo to, ale po sundání kola, třmenu, nic nenašli. Vše nasvědčuje mechanzávadě. Tak mne poslal na tlumičdiagnostiku a s tím se snad pozná i vadný ložisko. Setkal se s tímhle někdo z vás?
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jarson »

S " mechanikmi" co nevedia poskladat brzdy ano.
So skripanim tiez , ale z inych s obvykle banalnych pricin. Nezamienat s piskanim dosticiek.Ak som pochopil spravne toto sa deje aj ked nebrzdis.
Obcas sa mi v zime prihodi ze chytim kamienok z posypu pod brzdovy štit a potom to piska ako stara električka. Ale obvykle max par .100 metrov.
Toto ti ale nepomoze....
Za mna ist k niekomu normalnemu, pripadne si okolo toho nievo nastudovat ( neviem do akej miery rozumies ako kotucova brzda s plavajucim strmenom funguje, navyse tam je zrejme integrovana rucna brzda...nie je to take jednoduche niekedy spravne pochopit, na druhej strane ide o pomerne primitivne zariadenie) a cele to rozobrat , vycistit, co zreba vymenit, namazat a spravne poskladat.
Lozisko sa takto nechova.
Tiez som za mechanicky problem. Ak sa to deje pri "prepruzeni" kolesa a pri zatacani, mozno ide o kontakt medzi rotujucou a niektorou pevnou castou vozidla. Ale vzadu? Zadna naprava tu predsa nie je vytacacia... Mozno je nejako zdefotmovany štít kotuca a za urcitych okolnosti sa ho nieco dotkne...
Tlmic ak je vadny natolko , ze by buchal, by mal mechanik poznat aj na pohlad - bol by vyteceny. Este samozrejme bucha vadne ulozenie tlmica, ale to nepredpokladam....moje auto malo 28 rokov ked sa taketo nieco prejavilo a dovodom bola hrdza. Tu si myslim, ze je na taketo nieco veeelmi skoro .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

dělá to i když nebrzdím "drrrrr". Když uvažuji tlumič to spíš nebude. Jak píšu, najedu na hrbol, ostrá vpravo, snad i nejvíc při pomalé jízdě. Dávno to už nepíská. Ani se kolo nehřeje. Jenže, před tím rokem se to hřálo jak šílené a pískalo. Myslím, že to přehřívání tehdy mohlo poškodit ložisko. Na to kolo se nedalo sáhnout. Ten druhej opravář pískot odstranil, ale ložisko už mohlo být načaté. Dnes měli kolo sdělané, třmen taky, podrobná prohlídka - žádné znaky otlaků, drhnutí, nebo něčeho podobného. Desky odskakovaly.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jarson »

Ano, prehriatie moze lozisko poskodit. Ale lozisko " huci" inak.
Ked to mali na zdvihaku netestovali aj toto?
Okrem toho ak bol zaseknuty strmen ako prvy by to odniesol kotuc. To spoznas, ze je taky " modry ". Lizisko az potom. Ak kotuc vydrzal, je nepravdepodobne, ze odislo lozisko.tam misi byt take teplo, ze " vytavi" mazivo z loziska tym sa to pridre vlastne.
Ale najjednoduchsie je vyskusat. Roztocis - huci - je zle.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1471
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od MiBo »

Len tak na pozretie čo ta asi čaká?
https://youtu.be/2mC9buJ7nvY?si=Oqc63Y7FIVdrB4iK
https://youtu.be/kCL8Nyyj2jk?si=ex16Midvs7sUhw80
https://youtu.be/V30HxLDdUpo?si=yJRm3eBs9H9EoSAh

To je Auris ale to iste ma Prius zadná -ručná brzda -mechanizmus piestika a nastavovanie...atd.
https://youtu.be/8dVo3Je2cYY?si=DDRFi0giZu9Yvhd1
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

dík za videa. kotouč přehřátý, zmodralý nebyl. Dnes jsem byl na stk na zkoušku vůle ložiska. Nic. Už z toho blbnu, zdá se že když je napršeno, nasněženo, srajda na silnici, dělá to mnohem míň. Zítra jdu na tlumiče. Moc tomu nevěřím. Asi objednám ložisko a preventivně se vymění. To by mne takhle zajímalo, po těchhle všech anabázích s opravou, jestli není lepší zajet do toyoty servisu. Nedávno mne vyléčili z podobných úvah, když jsem do Toyoty brnknul ohledně 12V baterky - 5500,- Kč.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jarson »

A co ak to nema nič spolocne s brzdou?
Mne sa raz takto " podobne" prejavoval vadný
klb na tycke stabilizatora.
Nebolo tam mazivo a vrzgalo to na nerovnostiach.
Ale neviem, na tvoj popis to zase velmi nesedi.
Napadlo ma - co tak nejak tam umiestnit malu kamerku ( mobil...) A pozriet proste za jazdy co sa tam deje ?
Viem , ze to bude v tomto pocasi " zaujmave" ....ale co ak to odhali nieco, na co sa staticky neda prist.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

chlapík je machr na brzdy. To jo. Je dobrý to znát. Takže vůle to není, dnes na tlumičích, jsou 100%. Oprava spěchá, můj "mechanik" má na zvedáku jiný auto, tak jsem našel druhého a v sobotu to dáme na zvedák. Jeden mi radil, že to vypadá na poškozený desky přehřátím na tom kole. Že občas si ta deska brnkne o kotouč a rozvibruje se, na hrbolu, zhoupnutí, velmi, ale velmi lehkém přibrždění. Zkusíme desky na zadních kolech prohodit. Můj původní mechanik mi řekl, kup nové ložisko, nový třmen a při té výměně prohodíme i desky - to je jako, kup si nový auto. Jsem zvědav na sobotu, kouknem i na tu tyč stabilizátoru.
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

tak co je pro jednoho "pana" mechanika jasnačka a nabízí vyměnit ložisko, třmen, držák brzdiče atd. Dnes jsem přijel jinam k mladýmu klukovi, udělal jsem s ním projížďku a závada se projevovala jen opatrně, tak jsem mu to popsal slovně. Ten kolo rozdělal, každou součástku, každej šroub prohlédl podrobně. Jedna destička byla sjetá zešikma, kouknul na vodiče brzdtřmenu a říká že jsou otlučený s velkou vůlí v pouzdře. Uvnitř grafit nafouknul gumtěsnění - všechno špatně podle něj. Destičku srovnal, přehodil vnitřní za vnější/musel ulomit plíšek akustsignalizace/, vodič třmenu máznul bílou vazelinou. Tak jsem to řádně projel, nic. Až za hóódně dlouho se to při pravotočivé ozvalo, hlučnost 10%ní oproti předtím. Takže objednal destičky, vodiče třmenu i s gumičkami na obě kola. Vidím to tak, že jak se tak málo s priusy brzdí, spíš jen tak přibržďuje, dochází ve větší míře k vibracím na vodičích brzdtřmenu. Až to dosáhne většího opotřebení destičky jdou při brždění za kotoučem a opotřebovávají se do klínku.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jarson »

Nie. Ide o klasicke zadrhnutie strmena. Vibracie a nerovnomerne opotrebenie su len sekundarny problem.
Aj som si to myslel. Preto som odporucal vsetko rozobrat, vycistit a premazat.
Tu to boli podla vsetkeho zadrhnute capy strmena. Preco? Nespravne mazivo a opotrebenie najskor. Mozu byt poskodene akebo nespravne nasadene prachovny, dostane sa spina, cap sa vyderie...Tym ako to malo brzdi sa to stava o to viac . A kedze uz desatrocia nikto aspon raz sezonne brzdy nerozobere a nepremaze, tu je vysledok. Okrem toho grafit - ten tam nepatri. Ma tam byt silikonove mazivo. Ja by som na tvojom mieste ( aspon dodatocne - napr pri jarnom prezuvani alebo ked ti pridu tie nove dosticky) vymenil aj vodiace capy alebo aspon gumicky ( prachovky a ak tam su tak aj antivibracne - to su take " prstienky" ). To silikonove mazivo je dolezite hlavne kvoli tym gumovym castiam. Ine totiz moze sposobit ich nabobtnanie a aj v takom pripade podom strmen nefunguje spravne. Neplava ako by mal - volne. Spravne ked strmen pekne na novo poskladas , mal by si ho dokazat pohnut iba rukou. Sice len minimalne ( lebo po vymedzeni dosticiek tam je ozaj iba mini medzera) ale je to citit.
Niekedy staci na problem aj ked opacne das capy. Niektore brzdy maju horny a dolny odlusny. Vtedy sa ta plavajuca cast strmena zvykne " vzpriecit" a zase to nebude po tych capoch spravne klzat .
No myslim, ze mlady vyzera ze vie , tak daj na neho co odporuci, lebo on to videl naživo. Ja nie.
A nezanedbaj vymenu brzdovky. Ta by neskor mohla mat na svedomi drhnutue piestu brzdy.
A hlavne uz vies kam nabuduce auto nebrat na servis :D
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
jaroslavbedar
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13.05.2017, 07:05

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jaroslavbedar »

máš pravdu, přesně jak to popisuješ. Doporučil mi a hned taky objednal nové destičky, nové čepy včetně gumy se prodávají v sadě. Vymění to na obou kolech. Jen doufám, že nebude vytlučená od vibrací i litina třmenu/lůžko pro čep/. Ale teda byla to rána co mi spadlo ze srdce. Problém jak mi jej maloval můj původní mechanik se zdál nepřekonatelný, od vadného ABS, ESP, ložisko, třmen, atd.atd....přitom stačí víc pozornosti a důkladnosti. Mladej mi dnes dokonce kolo dotahoval momenťákem. Původní mechanik rázovým vzduchem, hotovo a "další pán na holení"...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Prius 3 zvuk drhnutí kolo za řidičem

Příspěvek od jarson »

... a vieš koľko takých "odborníkov" ešte volne beha po slobode?
Mal si vlastne šťastie, že si natrafil na niekoho kto aj rozmýšľa a nie iba bezhlavo ( však prečo nie, keď je to na účet zákazníka) mení jeden diel za druhým a hlavne stále inkasuje. :D
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Prius“