Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

Dobrý deň prajem. Vopred sa ospravedlňujem, ak tu je už podobná téma a ja som si ju nevšimol.
Chcem sa poradiť s problémom na CHR hybrid 2.0 (r.2021) najazdených 30 000km, tesne pred druhov garančnou kontrolou.
Hladina motorového oleja je nad hornou ryskou cca 1,5 cm a to vôbec nepreháňam. Už som tento problém riešil v Toyote pri prvej garančnej kontrole po jednom roku a 15 000km. Povedali, že to je v poriadku a iné nezmysli. Teraz pri cca 30 000 km som si všimol potečený olej okolo tesnenia olejovej vane. Už mám termín v servise. Chcem sa s vami pred tým o tom poradiť, aby ma znovu neodbili. Myslím si, že 2 roky staré auto a 30 000 km najazdených, nie je dôvod na tečenie oleja z tesnenia olejovej vane. Žiaľ v dnešnej ťažkej dobe si nemôžem dovoliť väčší problém na mojom aute, ktorý by nekryla trojročná záruka.

Za všetky rady vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Pavol Pangrác - SR
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od jarson »

V principe moze byt vela oleja z dvoch dovodov.
1, bolo vela naliate
2, ide do oleja nieco pocas prevadzky ( palivo alebo chladiaca zmes).
V prvom prípade je hlavny problem v tom , ze sa vysoka hladina našlahá klukovkou a olej plny vzduchu samozrejme nefunguje ako ma hlavne tam , kde je potrebny hydrodynamicky klin ( napr.šály na kluke). Kvapalina plna vzduchu totiz nie je uz tak celkom nestlacitelna.
Dalej sa uvadza , ze to moze poskodit tesnenia ulozenia kluky do bloku. K tomu neviem co by som povedal ci je to pravda, v reale som sa s tym nestretol. Ovela pravdepodobnejsie tento problem sposobi porucha systemu odvetrania klukovej skrine.
V tomto pripade to vsak vyzera , ze sa nieco podobne stalo.
Aj ked este stale moze ist o banalitu, kdeprilis vysoka hladina by teoreticky trvale zaplavila spoj olejovej vane a bloku , ktorý mozno niekde trochu prepustil.
V druhom pripade treba zistit co v tom oleji je - palivo alebo chladivo. Ak chladivo vidis ihned, ze olej vyzera ako biela kava. Ak palivo, smrdi za palivom. Pre lepsiu orientaciu je dobre urobit si " kvapkovy test" ( najdes na nete ako na to).
V kazdom pripade vy som povedal, ze by to mala riesit zaruka. Ak si si ten olej neprelial sam, co si nemyslim, su zodpovedni oni. Ak ide o poruchu kedy doslo k prieniku do oleja detto. Vlastne je uplne jedno ako k tomu doslo, motor ma byt tesny proti uniku prevadzkovych kvapalin a hotovo.
Pred navstevou servisu by som teda urobil kvapkovy test, umyl znecistene miesta aby sa dal unik presne lokalizovat, a sledoval po jazde ci a kde sa znova objavi. Ja by som teda este odsal olej tak aby bola hladina ok, ale v tomto pripade ak uz si im to vravel a povedali , ze to je v poriadku...aby potom sa nesnazili zviest vinu na teba , ze si do toho nejako zasahoval.
Kazdopadne u nového auta toto nema byt.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, budem mať na nich v servise aspoň dajaké argumenty :)
Olej som ja určite nedolieval a pri prvej výmene v servise (1 rok/15 000km) bola hladina oleja na 100% presne na hornej ryske, tak ako má byť. Vtedy sa to snažili pripísať krátkym jazdným vzdialenostiam, čo v mojom prípade nie je úplná pravda. Olej sa vtedy vymenil, všetko sa zapečatilo a o 1000km som prišiel na kontrolu hladiny oleja. Je to podľa mňa málo 1000km na to aby sa chyba prejavila. Samozrejme pri kontrole bolo všetko v poriadku. No tentokrát sa k tomu pridala tá netesnosť na tesnení olejovej vani. Olej smrdí po benzíne, ale je tam plne syntetický olej a ten pravdepodobne vždy dosť pripomína vôňu benzínu. Idem ihneď urobiť ten kvapkový test čo odporúčaš. Dám vedieť, ako dopadol. Do servisu som objednaný až 7.3 majú neskutočné preplnené termíny v servise. Tá netesnosť sa dúfam odstráni obyčajným pretesnením olejovej vane. V dnešnej dobe tam asi bude už iba dajaký silikón, ako tesnenie. Samotný olej by som neodsával, lebo ho tým pádom dosť degradujem riedením benzínu. Auto má už GPF filter, asi ani ten tomu na pohode vôbec nepridáva. A ani ten hybridný systém, keď sa blok motora poriadne neprehreje, aby sa benzín z oleja mohol odpariť,

No som zvedavý, ako to celé dopadne. Viem, že dnes nie je nič dokonalé a autá už vôbec nie.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od slabostka »

a môžem vedieť čo ťa "donútilo" ľahnúť pod auto? videl si kvapky oleja na zemi?

V RAVke máme v podstate rovnaký typ motora aj keď iný objem a riedenie oleja sa nedeje čiže by som to hlavne "dobre" reklamoval - čiže zápis do protokolu že Opakovane dochádza k zvyšovaniu hladiny oleja napriek tomu že auto nejazdí len krátke trasy - ono je to beztak mimo logiku pretože motor má priamy aj nepriamy vstrek a priamy vstrek ide čiastočne pri strednej a naplno pri vysokej záťaži teda pri dedkovskej jazde po meste ide hlavne nepriamy vstrek a ten olej neriedi.... pohrozil by som im že ide o ďalšie upozornenie na rovnakú chybu a do budúcna môžeš odstúpiť od zmluvy ak túto chybu neodstránia. Kľudne môže byť chyba vstrekovačov - niektorý môže dávať viac akoby mal....

Do servisky nič nečisti - nech vidia čo je špinavé, únik nech si hľadajú oni, on môže byť z vane ale môže ísť aj o zatečenie z iného miesta.

Celý problém je samozrejme ani nie tak v samotnej výške hladiny vo vani - to našľahanie kľukovkou podľa mňa hrozí pri výraznom vzostupe hladiny vo vani ale v tom že zmes oleja a benzínu maže zásadne menej ako olej. Jazdil by som do servisky čo najmenej....

Takže buď asertívny, poctivo všetko na papier a do budúcna poctivo hladinu sleduj - nie raz ale skrz celý interval. Ak by sa to opakovalo rozhodne opakovať reklamáciu a možno aj s právnikom za chrbtom. Mysli na to že ak skončí záruka a motor napr. začne žrať olej bude všetko na tvoje tričko. Ešte by som na nich urobil jednu fintu - záruka sa dá predlžiť :D
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od jarson »

Ides z ostra. Ale mas pravdu.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od slabostka »

:D tak ja som veľmi zmierlivý a snažím sa vždy pochopiť druhú stranu ale akosi sa mi to vždy vypomstilo - na Slovensku bohužiaľ... a hlavne tu nejde o rožok ale dosť drahé vozítko v záruke.

... jazdíte krátke trasy.... skúsme ešte sledovať....kde tankujete?.... :oops:
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od jarson »

Presne. Netreba si mylit pojmy submisivny a asertivny. Suhlasim.
Inak ani jedno spomenute nie je dôvod na takyto problem.
Je to toyota. Myslim, ze niekde v afrike alebo azii kde jazdia masovo, urcite maju ovela tazsi zivot a neporovnatelne horsie palivo. Takze na toto sa vyhovarat nemozu.
A kratke trasy ? A nie na to je hybrid? Neviem teda , ale na dlhe trasy nie je urcite. Nie ze by to nedal, ale jeho benefit by mal byt primarne prave v mestskej premavke a teda kratkych tasach. Aspon tak to chapem. Inak v tom nevidim velmi zmysel.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od slabostka »

keby sme prižmúrili oko tak dobre je tam priamy vstrek ale nie je jediný a nebeží stále... na nejaké masívne riedenie palivom by nemal byť dôvod a kedže sa to tu nevyskytuje - tu je v podstate mrtvo - tak by to mohol byť nejaký problém daného kusu nie systémová chyba.

Ale pomimo toho rozhodne doporučujem VIF - tuná aj kvôli vstrekovačom....

A dúfam že nám zadávateľ dá aj spätné info nech vieme ako to celé dopadlo... nás autičkárov to velice zaujíma že :D
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od jarson »

Ak si mam tipnut ( lebo vsak spätna väzba zatial nebola ) , tak potom to bude nariedene palivom jak svina a na 90% vadný vstrek.
Uz bolo napisane, ze olej smrdi za benzinom. A ja tiez pouzivam synteticke oleje a ziadny vo svojej podstate aspon kym bol novy vo flasi po benzine nesmrdel.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

Ahoj, ďakujem za postrehy.
Hladinu oleja sledujem pravidelne, asi je to už moja úchylka. No 1,5cm nad rysku max a to vôbec nepreháňam, mi nedá spávať.
Potečenie oleja okolo tesnenia olejovej vane som si všimol, keď som vyberal spadnutý vrchnák z vody do ostrekovačov na spodný motorový kryt.
V servise budem určite apelovať už na druhé upozornenie na rovnaký problém, tak ako odporúčaš a všetko dám na papier.
Aj v inom servise mi povedali, že to môžu byť vstrekovače, alebo palivové čerpadlo.
Čistiť samozrejme do kontroly v servise nebudem nič.
Snažím sa jazdiť teraz na tom aute menej, no nie vždy sa to dá. Servis je 7.3.2023. Tiež nerozumiem, prečo mi nedali prednostný termín, keď je takýto väčší problém s autom.
Nad tou zárukou som už uvažoval a asi ju aj predĺžim, pre pokoj v duši :biggrin:
Ja nie som typ človeka, ktorý bude za všetko do nich vŕtať, ale sú určité veci, pri novom aute, cez ktoré cesta nevedie a toto je jedna z nich.
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

slabostka píše: čtv 23.02.2023, 18:36 :D tak ja som veľmi zmierlivý a snažím sa vždy pochopiť druhú stranu ale akosi sa mi to vždy vypomstilo - na Slovensku bohužiaľ... a hlavne tu nejde o rožok ale dosť drahé vozítko v záruke.

... jazdíte krátke trasy.... skúsme ešte sledovať....kde tankujete?.... :oops:
Inak toto je ich typická reakcia :lol:
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

jarson píše: čtv 23.02.2023, 20:37 Presne. Netreba si mylit pojmy submisivny a asertivny. Suhlasim.
Inak ani jedno spomenute nie je dôvod na takyto problem.
Je to toyota. Myslim, ze niekde v afrike alebo azii kde jazdia masovo, urcite maju ovela tazsi zivot a neporovnatelne horsie palivo. Takze na toto sa vyhovarat nemozu.
A kratke trasy ? A nie na to je hybrid? Neviem teda , ale na dlhe trasy nie je urcite. Nie ze by to nedal, ale jeho benefit by mal byt primarne prave v mestskej premavke a teda kratkych tasach. Aspon tak to chapem. Inak v tom nevidim velmi zmysel.
Presne preto som kupoval hybrid, vedel som, že s ním nebudem behať veľa po diaľnici. Na to mám iné auto. A inak som nevedel, že tento motor má priame aj nepriam vstrekovanie paliva.
Ovoňal som znova olej, ktorý mi ostal aj z Toyoty, aj z Hondy a oba sú plne syntetické. Pri Toyote som si nie úplne istý. Máš pravdu, ani jeden nesmrdí po benzíne za novoty.
A hneď, ako budú výsledky zo servisu, tak budem o tom samozrejme informovať :wink:
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

slabostka píše: čtv 23.02.2023, 20:58 keby sme prižmúrili oko tak dobre je tam priamy vstrek ale nie je jediný a nebeží stále... na nejaké masívne riedenie palivom by nemal byť dôvod a kedže sa to tu nevyskytuje - tu je v podstate mrtvo - tak by to mohol byť nejaký problém daného kusu nie systémová chyba.

Ale pomimo toho rozhodne doporučujem VIF - tuná aj kvôli vstrekovačom....

A dúfam že nám zadávateľ dá aj spätné info nech vieme ako to celé dopadlo... nás autičkárov to velice zaujíma že :D
VIFKO samozrejem používam, snažím sa skoro stále, no sem tam zabudnem.
A spätná väzba samozrejme bude, aj výsledok zo servisu.
Som vďačný za každú informáciu a radu :wink:
Pavol1707
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19.02.2023, 10:26

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od Pavol1707 »

Ešte ma napadlo či by sa nedalo tomu predísť jazdou po diaľnici cca 200km rýchlosťou 145km/h. Motor by sa dobre prehrial a benzín by sa možno z oleja odparil :sarcasm:
Ale samozrejem to nerieši príčinu problému.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Vysoká hladina oleja + netesnosť na olejovej vani.

Příspěvek od jarson »

Tymto sposobom odsranis vodny kondenz. Ten vznika pri kratkych jazdach najmä v zimnom obdobi. Nie je to porucha, proste sa vzdusna vlhkost (obsiahnuta vsade) vyzraza v motore vplyvom teplotnych rozdielov ( nejdem popisovat - fyzika Zš). Toto sa dlhsou jazdou a prehriatim oleja a motora odpari. Palivo ale nie. Pozri si vlastnosti paliva , kedy vrie, kedy ma odparnost a hlavne niektore zlozky proste ostanu lebo take teploty aby tieto zlozky zmizli v motore nie su.
Kazdopadne nie som si isty ci 1,5cm nad hladinu ma na svedomi prave vodny kondenz. To sa mi vidi privela. Ale isty podiel tam samozrejme moze byt.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „C-HR“