Zlé radenie rýchlostí za studena.

vše ohledně modelové řady Yaris
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Dobrý deň, zas som tu s zlým radením rýchlostí. Ten problém sa nevyriešil, v lete je to celkom ok, dá sa radiť, no aj tak za studena ide ťažšie preraďovať a v zime je to veľmi citeľné. Ked sa motor zohreje, tak sa radí úplne ľahko. Bola vymenená spojka, spojkový valec aj kvapalina, prevodový olej za originál kúpený v Toyote, nič nepomohlo. Dnes som menil olej v motore a mal som auto zdvihnuté tak že predné kolesá viseli. Ked som vymenil olej tak som naštartoval motor a obe predné kolesá sa pomaličky točili na zaradenom neutrále. Stlačil som spojku tak sa prestali točiť. potom som zahasil motor znova naštartoval a už to nerobilo, potom znova zahasil motor naštartoval a znova sa točili pomaličky a obe kolesá, dali sa zastaviť rukou. Viete mi poradiť čo to môže byť? Možno to má súvis aj zo zlým radením?
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

Nie. To je normalne.
To s tym nic nema.
Ak mas ale problem s radenim v chlade, mozno by si mal skusit olej s inou viskozitou. Ano , viem, vsetci radia drzat sa originalu, ja ostatne tiez, ale za danych okolnosti...
Co tam teraz je ? 75w90?
Alebo len jednorozsah 75w...
Proste ziada si to redsie vysoke cislo asi.
Skus pozriet na forum oleje.cz.
Tam je urcite takato tema. Neboj, nie si v tom sam.
Co som zachytil, tak dobre skusenosti boli s Castrol syntrax....tento:
https://www.motorove-oleje.sk/castrol-s ... 75w-80-1l/
Alebo tento Ravenol ( oni vedia robit prevodaky velmi slusne):
https://ravenol.cz/produkty/ravenol-mtf-1-75w-85:51/
...a tento maj nejaku toyota normu.
Ale samozrejme najprv sa uisti, ze plni co ma plnit ostatne parametre. Ako u motorovych, viskozita sa teoreticky da menit podľa podmienok prevadzky, shvalenia a normy ( ak su vyzadovane) sa ale odporuca zachovat.
Pozri, ide leto, mas teraz cas. Najprv postuduj na tom fore a potom ked sa v tom budes orientovat aspon mozes urobit " informovane" rozhodnutie.
Ja co som si takto zapamätal z tejto problematiky bolo, ze aj oleje jednej viskozitnej triedy maju dost odlisne vlastnosti za studena . A preto , ak mas moznost, treba v technickych listoch olejov porovnať parameter " bod skvapnutia" a ( alebo ) viskozitu pri -40C. Ak teda je uvedene. Ak nie je, mozno sa domnievat, ze bany olej sa asi nema velmi cim chvalit v danej discipline. Ale nemusi to tak byť na 100%.
No nebude ti jednoduche, ale da sa to dohladat .
Drzim palce
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Ako som opisoval záleží na teplote, teraz prevody hlavne z 1 do 2 idú trochu z tuha, v zime to ide ešte o dosť horšie za studena ale ked sa motor zohreje tak sa radí normálne. Mám taký pocit ako keby som radil bez vytlačenia spojky v zime, ide to hlavne z 1 do 2 ťažko. Olej som kúpil v toyote originál 75w-90 Tento problém riešim niekoľko rokov nevyriešil som nič akurát som povymieňal kopec vecí čo odporučili mechanici a žiadna zmena. Teraz už fakt neviem kde je problém. Bojím sa dávať iný olej do prevodovky namiesto originálu. Jeden mechanik ma pred tím varoval že môžem si pokaziť prevodovku, údajne sa to už stalo inou značkou oleja.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

Ano. Aj to sa moze stat. Otazka je , ci to moze byt horsie ako teraz.
Ja by som najprv postudoval uvedene zdroje a potom sa sam rozhodol comu verit.
Ludi z uvedeneho fora poznam osobne. Tvojho "jedneho" mechanika nie. Mimochodom - to on tento tvoj problem odstranuje? Nerobim si ( uz) iluzie o tom co ( ne) vedia mechanici. Nic osobne voci tomu tvojmu, chran boh , to by som si nedovolil. Ak tvrdi, ze pouzitim nevhodneho oleja sa da znicit prevodovka, ma nepochybne pravdu. Otazka ale je , ci vie aj urcit ktory ( okrem originalu) iny olej by bol vhodny a dokazal by tvoj problem odstranit. Ze to ide , je tiez nepochybny fakt - x realnych skusenosti. Ale urobit ozaj spravnu volbu je fakt dost veda.....Mozno to aj vie, ale ak by to nahodou nevyslo, nedajboh by sa to cele pos......... bude prvy , komu to das za vinu. A to treba pochopit. Tiez by som na jeho mieste konal tak ako koná on.
Zial prax ma naucila verit sebe ( po predchadzajucom vzdelaní sa samozrejme ).
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Asi máte pravdu, skúsiť iný redší olej by mohlo pomôcť. Už iné možnosti asi veľa nemám okrem výmeny prevodovky. Ďakujem vám za radu.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

No vychadzam z toho , ze " vsetko uz bolo urobene".
Inak podobny problem som mal na mojom druhom aute - honda civic fd7.
Tu som to trafil na druhy pokus ( prvy bol vymena spojkovej kvapaliny a odvzdusnenie).
Stacilo poriadne premazat vsetky tiahla od riadiacej paky az po prevodovku. Ide jak po masle. Nastrelne som to na slepo prestriekal wd40 kam som dociahol a ked som videl , ze to zabralo, tak neskor v klude uz cielene vsetky bovdeny a klbiky co s tym suviseli prislusnym mazivom/ vazelinou. Ono totiz " zazracne wd-cko je fajn, ale dlho jeho ucinok nevydrzi.
No zda sa , ze ja som mal svojim sposobom stastie :).
To len na margo.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Ano máte pravdu, dám potom pozrieť a premazať tiahla, no uvidím či to pomôže. Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem. :)
Odpovědět

Zpět na „Yaris“