Zlé radenie rýchlostí za studena.

vše ohledně modelové řady Yaris
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Dobrý deň, viete mi niekto poradiť. Mám Toyota Yaris 1.3, 64kw, 2007, 177 700 km a mám problém s radením rýchlostí za studena. Čím chladnejšie tým sa horšie radí. Problém je s 2 prevodovým stupňom ako aj s jednotky, tak aj s trojky do dvojky sa ťažko radí. Niekedy trvá 5,6,7 sekúnd, pokiaľ tam zaradím 2 stupeň. Keď sa auto zohreje alebo aj keď je vonku 10°C a viac, tak sa dobre radia rýchlosti. Ináč ide radenie ťažko, cez zuby. Vymenil som prevodový olej originál kúpený v Toyote ( ten pôvodný bol úplne čistý ) + mi tam premazali kulisu riadiacej páky + odvzdušnili spojku + výmena novej spojky ( pôvodná bola ešte veľmi dobrá lamela, no spojka bola pri vytláčaní tvrdá. Nová spojka LUK je oveľa mäkšia ). Nič nepomohlo, stále zle radí za studena. Auto som kupoval keď malo 63 000 km a jazdila pani po Bratislave, krátko po kúpe som si všimol že v zime sa radí horšie. Takže problém trvá už dlho. Keď auto stojí na mieste, či naštartované alebo nie, tak rýchlosti sa radia dobre.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od biscuit »

to můžou být synchrony. zkoušels řadit s meziplynem? myslím, že to pomůže :-) měl jsem něco podobného taky na víc autech a u auta, kde se to projevovalo úplně nejvíc jsem se prostě naučil 2 a 3 řadit s meziplynem (ono to s tím 6válcem mělo i fun factor :-) ).

opravdovým řešením ale bude patrně výměna převodovky. není to tak vzácné auto, takže možná by to nemuselo být ani extra drahé...
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Neskúšal som tak radiť, no vyskúšam radiť s dvojitým spojkovaním a medzi plynom ako na V3S. Mohol by to robiť aj spojkový valec?
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Už som vyskúšal dvojité spojkovanie pri radení nahor a medzi plyn pri radení späť a vôbec to nepomohlo. Stale sa radí tak isto zle až pokiaľ sa nezohreje motor, potom už sa radia rýchlosti úplne ľahko. Takže zlé synchrony sa dajú vylúčiť. Ostáva asi len spojkový valec. Pri radení za studena ako keby nevyplo spojku, z 1 do 2-ky ťahám rýchlostnú páku ako bez vytlačenia spojky.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

Viem, ze si pisal, ze spojka bola odvzdusnena. Napriek tomu by som skzsil znova. Je to najlahsie na zaciatok a nemuselo sa na prvy krat podarit.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Spojku mi odvzdušňovali v servise, teda dúfam ale skúsim ju dať odvzdušniť znova. Ďakujem.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

To urobis aj sam. ak ked lahsie je mat pomocnika.
Hlavne s citom ( netlacit na krv) a neist pod hladinku v nadrzke
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Fíha, no nemám s tým skúsenosti ale keby som to videl ako sa to robí, tak by som to vyskúšal.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

Vecer ti poslem nejaky navod. Teraz nemam cas velmi.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Super ďakujem. :)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

No, hladal som nieco konkretne na yaris s tvojim motorom, nejake videjko a tak, ale nejako sa mi nedari.
Tak ti dam link na taky uni sposob, resp. niekolko sposobov.
http://www.autorubik.sk/clanky/odvzdusn ... -loziskom/
Osobne to robim tak, ze mam flasku od destilky z tesca 1liter s vrchnakom. V tom vrchnaku je diera a v nej hadicka. Do flase dam trochu brzdovky , aby koniec hadice bol ponoreny. Tym zaistim , ze nenasajem vzduch späť do hadicky. Druhy koniec nasadim na odvzdusnovak spojkoveho valceka. Flasu polozim tak, aby bola vyssie nez odvzdusnovany valcek. hadica tvori obluk , ktoreho vrchol je nad flasou.Tak dobre vidim pripadne bubliny , lebo sa tam nakopia. Toto je totozny postup ako pri brzdach. Takto nie len odvzdusnis ale sucasne aj vymenis kvapalinu.
A odvzdusnujem. Dovtedy, kym je len cista kvapalina. To je jasne. Pozor - strazit zasobnu nadobku, hladina neamie klesnut pod otvor ktorym ide kvapalina do valca, inak nasajes vzduch a mozes zacat odznova.
Este je taka lepsia metoda, ked nepotrebujes sucasne vymenu kvapaliny ale len odvzdusnit. Hadicku z odvzdusnovaka na spojkovom valceku druhym koncom ponoris do zasobnej nadobky. Vytvoris ako keby taky okruh. Co z valceka vyjde, to zase do nadobky vojde a tak dokola. A odvzdusnujes do blba. Vyhoda je , ze neminies kvapalinu a nemusis davat pozor aby ti v zasobnej nadobke neklesla pod vypustny otvor. Nevyhoda - musis fakt sikovne tu hadicku v nadobke zaistit, aby ti nechtiac nevypadla von z nadrzky. Idealne si vyrobit nejaku zatku co na to pasuje a cez nu tu hadicku prevliect.
A este jeden tip - niekedy je dobre akoby obmedzit chod valceka. Proste aby nevytlacal celkom. To sa da utobit tak , ze vlozis nieco ( napriklad nejaky dreveny hranol alebo cokolvek vhodne) medzi paku vypinacieho loziska a nejake vhodne miesto oproti nemu. Nie je to nutne ale su " specialitky" kde to inak poriadne ani neodvzdusnis.
Ano, popis dlhy jak tyzden pred vyplatou, ale naozaj to nie je nic zlozite.
Smelo do toho.
Ps: ...a este som zabudol- nezlakni sa , pri niektorych autach sa nemusi pedal spojky sam vratit hore ako je to u brzd. Bikde ho musis vytiahnut rukou. Teda pumujes rucne obojsmerne. To nie je chyba, proste niekde je to tak.
Naposledy upravil(a) jarson dne pát 03.02.2023, 00:12, celkem upraveno 1 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Nevypadá to zložito, skúsim to s niekým, kto už to robil. Dúfajme že to bude len zavzdušnená spojka. No uvidím. Veeeeľmi pekne vám ďakujem. Dám vedieť či sa podarilo.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od jarson »

S pomocnikom je to veselsia robota :).
Ale pozor - netvrdim, ze to tvoj problem urcite vyriesi. Je to len jedna z moznosti.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Skôr ja budem pomocník. :D Ano treba skúsiť najskôr odvzdušniť až potom hľadať ďalej. 🙏🙏🙏🙂
marek 122
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05.06.2013, 13:59

Re: Zlé radenie rýchlostí za studena.

Příspěvek od marek 122 »

Spojka odvzdušnená a nepomohlo to. Idem skúsiť vymeniť spojkový valec.
Odpovědět

Zpět na „Yaris“