Nový Prius

vše ohledně modelové řady Prius
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

Ahoj kolegové Priusáci. Dlouho tu nebyl v naší sekci žádný příspěvek, tohle už jste zaznamenali?:
https://elektrickevozy.cz/clanky/toyota ... ch-hybridu

A jak jste na tom vy? Měnili jste někdo nebo přecházeli na vyšší typ Priusu nebo hybridu? Já od října 2018 stále Prius II, měl najeto cca 71 000 km, nyní cca 110 000 km. Uvažujete nebo jste někdo přešl na plug-in hybrid? Nebo plánujete přechod na elektromobil? Díky za reakce
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Nový Prius

Příspěvek od slabostka »

bežný občan do EV asi nepôjde lebo to postráda ekonomický zmysel - nákupná cena, otázkou sa možno stane aj cena elektriny.... hybrid je univerzálne auto ktoré pokladám za zmysluplné pre istý typ využitia auta - prevaha mesta a okresky medzimesto. Lexus by už bol aj na dialnice.
Plug-in - toyota robí dľa testov výborne ale je to vec rozvahy - aj ekonomickej... nesledujem aký je napr. rozdiel v cene RAV4 hybrid vs plug-in. ALe mám pocit že to bolo cca 14 000E čo je dosť...
Toyota to robí dobre až výborne, ponechala spaľováky, vyhla sa hlúpym mild hybridom, robí výborné full hybridy a ako doplnok ponúkla EV a plug in. Ja skôr tajne verím tým vodíkovým článkom. Čas ukáže kam pôjdeme v mobilite. Možno úplne inam - napr. ku koňom. :lol:
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

Jasný, momentálně je to pro běžné lidi jako já nedostupné a je to pro movitější a vyvolené. Ale půjde to dolů, možná že za dva tři roky bude bod zvratu-zlomu a začne se EV se spalovákem cenou srovnávat, ale je fakt, že teď při té krizi a vývoji energetiky je to rozhozené. Já bych stejně šel opět jako u Priusu do ojetého EV, ani po srovnání cen na nové mít nebudu. Zatím mi bude dobře sloužit full hybrid a budu šetřit, zatím pořizuju na střechu FVE (máme velkou spotřebu elektřiny 6 až 7 mega z ohřevu vody a chladícího boxu po bývalém řeznictví :-) ) a rovnou s přípravou na nabíjení auta nebo rovnou wallbox, když na to dávají peníze. RAV 4 je asi nejlépe fungující plug-in na trhu, ale třeba pro mně je to zbytečně velké a těžké auto (člověk tahá zbytečně spalovací i elektrický systém). S EV je to už tak rozjeté, že to nikdo nezastaví, už je o tom rozhodnuto, to my tady u nás máme něktří pocit, že budeme posledním ostrůvkem proti EV, ale s infrastrukturou a dalšími věci jsme jako tradičně zaspali a ujíždí nám vlak. Ale má na to vliv automobilová a koncernová loby, která tu jede proti EV a na ně nabalené dodavatelské firmy, protože je u nás velký automobilový průmysl. Co se týká vodíku, tak bude spíš použitelný pro nákladní a vlakovou dopravu. On i vodíkový vůz je vlastně pak elektromobil, jede se z baterek, ale máš navíc v autě zbytečnou vodíkovou nádobu, navíc nebezpečnou. Je o tom u ž dost videí, a to nejen od nadšenců do EV ale i od takových Petrolheadů jako je Hrubis, ale dívá se na tu problematiku nezaujatě a s nadhledem. S vodíkem je to technicky náročné , od jeho výroby, přepravy, nových vodíkových stanic atd, EV si dobiješ doma, samozřejmě pokd nebydlíš v paneláku, ale i takové jsem viděl dobíjet :-) Uvidíme, jaké budou za pár roků dostupné menší rozumné EV, všichni řeší dojezd, ale měli by se dívat na spotřebu energie toho auta, zatím jsou v tom asi nejdál Korejci.
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Nový Prius

Příspěvek od biscuit »

já myslím, že problematika ev se teprve naplno ukáže, až se evs více procentuálně prosadí. podle mého názoru to není realizovatelné plošné řešení. a teď nemám na mysli jen měřítko naší kotlinky, ale měřítko globální... imho je to celé jen taková hra na řešení a manévr "aby se něco dělo", než někdo přijde s opravdovým řešením - které ovšem pro totálně přelidněnou planetu patrně ani neexistuje.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Nový Prius

Příspěvek od slabostka »

osobne som veľmi skeptický voči vízii výrazného poklesu cien EV alebo aj áut ako takých všeobecne. Skôr si myslím že to bude naopak.
neviem či z fotovoltaiky bude jednoduché nabíjať auto - jednak elektrika sa vyrába cez deň keď auto potrebuješ, jedine že prídu s vymeniteľnými baterkami - teda že bude nejaký box s bateriami ktorý budem cez deń nabíjať a večer beterkový "pack" vymením v aute za vybitý.
Fotovoltaika s fyzickými bateriami je kus blbé riešenie. preto ja zatiaľ o fotovoltaike neuvažujem hoc mám výborné podmienky - nech sa to utrasie...

Preto verím na vodík, možno infraštruktúra pre vodík bude ľahšie vybudovateľná a prevádzkovateľná. Ale uvidíme, načo sa dnes trápiť, čas ukáže.

Inak ešte tu máme prius plug-in, ak je rav veľká ale o tom som nič nečítal ani nevidel nejaké testy.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

Uvidíme, další auto není u mně ted na pořadu dne, tak se necháme překvapit, ale myslím, že se to snad u ojetin pohne, budeme doufat. Třeba bude fakt luxus mít auto a bude muset být sdílené, ale to je snad daleko. A naopak myslím, že FVE + EV dává největší smysl, aby se dalo mluvit i o ekologii a udržitelnosti, ale zatím je to opravdu pro movitější. U mně by bylo nabíjení auta možná i jen jednou za týden při mém nájezdu... Jinak nový Pius dnes představen:
https://www.youtube.com/watch?v=xgj_c0fUKag
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Nový Prius

Příspěvek od biscuit »

my si doma auta sdílíme už teď :-)
teda ale jinak jsem v šoku, jak jsou lidi schopni a ochotni se podvolovat všelijakým hovadinám (i když zatím jen v úvahách). nechci tady rozpoutávat vášně (ono to asi taky nejvíc ze zúčastněných podpaluje mě), ale já prostě odmítám dělat věci, které postrádají smysl a zavání jen evropským sebemrskačstvím. a přitom se u nás vážně uvažuje o obnově těžby uhlí, které nejen že je ve všech důsledcích neekologické, ale navíc nedává smysl ani ekonomicky (tedy myslím z hlediska státu a občana)...

ale k tématu, k videu: ufff, ty kecy jsou šílený :-) ale to opravdu nejdůležitější, to auto je designově povedený. hrozně se mi líbí jak je ploché, ladné, skoro až sportovní (křivkami karosérie). zároveň si ale říkám, že pro hodně lidí (hlavně těch s českým myšlením) to bude malé a nízké :-)

speciální prvek, který mě zajal je ta devadesátková propojená zadní část kolem světel. Sice to má dnes už zase pár nových aut podobné, ale je to oživující určitě:
Obrázek

Obrázek
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

No to se nebudeme přít, každý má svůj pohled na věc a má na to právo, ale mně se holt elektromobily líbí a líbily už dříve. Pořídil bych si ho, kdybych na to měl, a to a ne kvůli tomu že mně k tomu někdo nutí nebo nařizuje, tím se vůbec nezabývám, nevím proč sebemrskačství. Já naopak vidím, jak jsou lidi masírování nesmysly a mýty o elektroautech u nás a čemu jsou schopni uvěřit. Tím neříkám, že všechno je ok a růžové, pořád to má mouchy a mínusy, ale za poslední dva roky to šlo hodně dopředu. Sleduju testy, vývoj recenze, novinky, ale na rozumných kanálech, určitě ne Autoforum nebo Autoživě apod., občas vidím ty nadpisy článků, dřív jsem to četl, ted tím neztrácím čas, už se jen zasměju, normální dezinformátoři a lháři. Pepu Vrtala alias Fotr na tripu z Autosalonu mám jinak rád, ale taky vypouští občas kraviny. O obnově těžby uhlí nevím, to se mi nezdá, tomu moc nevěřím, že by ještě prošlo.

K tématu: Mně se to designově taky líbí, ale nižší to asi fakt bude, u nás bude jen plug-in podle toho co píšou:
https://www.japan-cars.cz/2022/11/16/to ... nGsFOHTHPs
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Nový Prius

Příspěvek od biscuit »

Ale mně se elektroauta taky líbí. A líbí se mi i hybridy. Nemám nic proti technologiím. Mám jen výhrady k lobby a k tomu, jak se někdo vždycky snaží něco prosazovat na sílu a jak se přitom tváří vždycky tak, jako by uměl predikovat, nebo dokonce byl jasnovidcem (a pak je z toho akorát fiasko). Jak by asi naše elektrorozvodná síť zareagovala na to, kdyby si třicet procent rodin kromě puštění televize večer dalo ještě nabíjet auto? :-)

Sebemrskačstvím myslím to, kam se, dnes už s oficiální podporou z nejvyšších politických kruhů, Evropa řítí. Hrajeme si tady na zelený svět a přitom bez toho, aby se na opačné straně zeměkoule vypouštěly do ovzduší a oceánů sračky, by se ten náš svět tady zřítil jako domeček z karet. Hloupost, pokrytectví a lidská vychcanost, to je velmi silná kombinace, která stojí proti záchraně planety tak, jak jí známe. Chtěl bych bejt optimistou...

O uhlí: https://www.ceskatelevize.cz/porady/114 ... 801240035/ od 0:57
Dobře si poslechni, jak se ještě dávno před ukrajinskou krizí vyjádřil tehdejší vicepremiér, současný prezidentský kandidát (pičus) :-)

Když budete chtít, tak to oddělím do jiné diskuze ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Nový Prius

Příspěvek od slabostka »

Mne sa ten nový prius veľmi páči - čisté línie... konečne dokázali spojiť krásu s aerodynamickým dizajnom. Oproti súčasnej generácii posun o jeden vesmír... aspoň z fotiek...
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

Tak jasnovidcem je opravdu těžké být, koho by na podzim 2021 napadlo, že bude Ukrajina. Já FVE řešil už rok před tím, ale odkládal jsme z nedostatku financí a váhal jsem a čekal až se to utřese jak psal Slabostka a ejhle, zdražení energiíí jako prase, už mi mhola FVE dávno vyrábět. Co se týká lidstva, tak máš pravdu, taky bych chtěl být optimnistou, ale když vidí člověk co se děje na východ, tak ... Soused a dobrý kamarád má ten názor co ty, že se mu nelíbí jak se to z EU tlačí že politici křiví trh a ať se ty elektroauata prosadí samy, jestl jsou tak dobrá jako mobily, ale nevím no, někde sa u někoho se začít musí a nevím, jestli by nebyly ty podmínky ze strany EU, jestli by ty automobilky samy do toho šly, ony nejsou nařizovány EV, ale splnění Co2, na tom teď Toyota vydělala, že to spnuje s hybridy. Ty automobily do toho musely hodně investovat, no je to složité, nejsem úplně ani na jedné ani na druhé straně. Ale hodně to asi rozvbířila a rozjela Tesla a tam už je to taky rozdělené jako u nás v politice nebo dalších věcech - jsou buď totální nadšenci a Tesláci, co neuznají chybu a opačný názor a naopak úplní odpůrci. Tesla udělala brovský pokrok, ale mně se to prostě nelíbí ani uvnitř, to radši Enyaq nebo Kia, i když Škodovku zrovna dvakrát nemusím..

Co se týká té reportáže a současného prezidentského kandidáta, tak v tom se s tebou plně shodnu :-)
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Nový Prius

Příspěvek od biscuit »

S tou Ukrajinou to je těžký. Ono se to dalo očekávat po tom, co se tam dělo od 2014. Jenže všichni máme růžové brýle a říkáme si, že ty časy válek už jsou pryč, a že už to určitě nechtějí ani Rusové. Jsme zpovykaní Evropani :-D

Hele, já byl v mládí hodně zeleně smýšlející. Od dětství jsem vnímal silně vliv lidský činnosti na prostředí a hodně mě to vnitřně žralo. Neměl jsem do 25 let auto a byl jsem i docela plošně proti autům (i když jsem je měl od dětství zároveň rád, jako všechnu techniku). Časem jsem ale pochopil jak se věci mají. Lidstvo je prostě banda... A tak se snažím být zodpovědný a řešit jen své svědomí a ty hloupé řeči, za kterými většinou stojí nějaké komerční zájmy (to je ta podstata lidské zkaženosti - prospěch, peníze, materiálno) už moc neberu vážně. Nevadí mi moc ani evropská nařízení a kvóty na ledacos, včetně emisí. Částečně je to určitě správný přístup, ale je to směšné v porovnání se zbytkem světa - stačí dát jen na opačnou misku vah Indii a Čínu a není vlastně moc o čem se bavit. 0,75 miliardy lidí vs. 2,8 miliardy lidí - to jsou skoro 4 Evropy ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
švihák
Řidič
Příspěvky: 222
Registrován: stř 04.06.2014, 10:59
Bydliště: Praha

Re: Nový Prius

Příspěvek od švihák »

Zdravím po letech. Tak jsem koukal na nový Prius. Krásný. Ale už teď vidím, že bude špatně to nejpodstatnější. Prius byl vždycky o prostoru a docela pohodlném nastupování a vystupování. “A” sloupek a střecha jsou proklatě nízko.
Přes rok testuju nová auta. Mezi nimi byl třeba Peugeot 508. Ani jednou se mi nepovedlo nastoupit nebo vystoupit, aniž bych se nepraštil do hlavy. Honba za nízkými emisemi to auto naprosto znehodnotila. Obávám se, že Prius 5 bude to samé.
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Prius

Příspěvek od Tomi71 »

K tomu životním prostředí - v tom máš pravdu - každý ať je zodpovědný, začíná to u každého člověka a lidi jsou banda, už jen u normálních odpadků, vidém to u nás v obci u odpadových míst, to vždycky rostu. A dále to nemá cenu rozebírat.

K novému Priusu už jsou videa i s interiérem:
https://www.youtube.com/results?search_ ... Prius+2023

Asi začnu sázet :-) Jinak na to nebudu mít, ani jako ojetinu. Za současného dvojkového jsem dal v Německu 7000 éček a příští auto nebude dražší než 300 -350 tisíc, a to i vzhledem k tmou méme nájezdu do 10 000 km a většinovým jízdám do práce 10 km. Tenhle Prius je fakt hezký, ale bude to opravdu nízké a to asi i světlostí podvozku. Když jsme vybíal dvojkového tak jsme váhal nad trojkovým, ale nebyly na něj finance a pak jsme i díky radám zde vsadil na dvojkového, a to i vzhledem k tomu mém nájezdu a krátkým jízdám a i nastupování není nízko, to ocení i senioři. A dvojkový je oproti trojkovému, ve kterém jsme se svezl fakt uvnitř vzdušnější díky absenci toho středového tunelu a má i vyšší světlost podvozku, takže já do něho vhodím klidně sekačku nebo křoviňák a jedu do sadu :-) i když před koupí mi tady bylo řečeno, že Prius je vše jen ne užitkové auto, ale mně už posloužil skoro ve všem, teda kromě tahání vozíku, to je jediné mínus u hybridů, ale na to máme doma starší otcovu Corollu Verso 1,8 + LPG se závěsným, což je taky držák, taktéž dovozeno z Německa, jen byl trochu problém s robotickou převodovkou, ale otec preferoval automat.
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Nový Prius

Příspěvek od slabostka »

podla mna su ceny jazdeniek neumerne vysoke vo vztahu k veku hlavne.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Odpovědět

Zpět na „Prius“