Chladící kapalina - Corolla 2018

vše ohledně modelové řady Corolla
Odpovědět
VevRich
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: ned 28.02.2021, 11:32

Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od VevRich »

Zdravím všechny, vždy jsem si oleje, brzdící a chladící kapaliny měnil sám. Před pár lety jsem si koupil Corollu rok 2018, co do chladiče, má s tím někdo zkušenosti? Díky za radu.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od slabostka »

bud si kupis origo v toyote... alebo pohladaj chladiacku pre japoncov..... nechce sa mi hladat prepac...alebo ja som presiel na G12+.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od jarson »

Zkusenosti-
Pri carine rok 96 po nehodě , niekedy v roku 2009 myslím to bolo, servis naplnil namiesto pôvodnej zelenej Toyota podľa nich " univerzálnu" (.... vsak to sa už dnes predsa dáva všade...) Červenú G12.
Po čase sa začali objavovať úniky. Viditeľné. Dnes už to auto neexistuje, ale verím tomu, že to tam ísť nemalo. Mam totiž druhu taku istu z roku 92 tam je stale co ma byt a ani vapka nezmizne.
Možno novším už to nevadí, ale u tejto z roku 96 bola proste skúsenosť táto .
V druhej carine preto tvrdohlavo používam a aj stále budem kvapalinu , tak ako je požadovaná z výroby a to typ pHOAT s fosfatom a mením každé dva roky/40tkm tak ako je to na nálepke na štítku pri nádržke.
Pri honde už som ani nerozmýšľal a nalial predpísanú. Tam je aspoň úplne jasný predpis Honda type2 ( inak tiež pHOAT, ale novšia receptura s výměnou 5rokov /200tkm
Ideálne si to zistiť sám, niekedy aj taký autorizak dá nesprávne info.
Ale myslím , že tvoj prípad bude kvapalina typu pHOAT, čo by mohlo byť Toyota SLLC pre mixed Pink. Dá sa kúpiť aj mimo Toyotu, len v poslednom čase býva problém s dostupnosťou.
Ale ako som už naznačil , globalizácia a zjednotenie trhu dnes už smeruje k istej univerzálnosti a je možné , že aj klasická G12, resp. Plus ( čo je typ OAT) by sa dala použiť.
Za mňa osobne , chladiaca pri intervale výmeny aký má , nepredstavuje takú čiastku ,ktorá by má zruinovala a na druhej strane je až příliš dôležitá pre životnosť motora.
Takže moja voľba je vždy originál alebo chemicky totožný ekvivalent ( totiž stará zelená Toyota sa už nedá dosť dobre zohnať, tak tu som prešiel na náhradný produkt od gjks - ale chemicky totožný ). Inak farbou sa vobec neriad. Na to sa spolahnut neda - zvlast japonci farbia uplne inak ako eu.
https://www.zkusenosti-s-produkty.cz/pr ... -01220573/
Ak ti nevadí kvapalina bez zafarbenia ( niekomu môže prekážať , že nevidno tak dobre hladinu pri kontrole) potom rána istoty je výrobok valvoline
https://www.eoil.sk/valvoline-multi-veh ... trate/5114
...má to aj nejakú novšiu Toyota normu. ja to vozím ako "havarijnu" flašku pre každy prípad.
Naposledy upravil(a) jarson dne pon 25.04.2022, 22:44, celkem upraveno 3 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od slabostka »

ta origo toyota super long life coolant je tzv.. P-OAT .... P ako fosfat..... nahraady su dostupne prezentuju to ako chladiacky pre japonske a azijske automobily.... ja mam G12+ asi 4 roky v motore a druhym rokom v invertore.... navody su na nete doporucujem dodrzat kvoli odvzdusneniu. Inak vypusti sa relativne malo vody teda menej nez je v mazacich planoch... a niee je jedna skrutka na zadnej strane bloku motora?
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od jarson »

Ten fosfat je charakteristicky pre japonske kvapaliny. Nenapisal som to predtým celkom správne. Ten fofat je tu klucovy. HOAT (s fosfatom) aj P-OAT je v podstate to iste . Prave ten fosfat je naopak u iných v EU zakazany.
On totiž EU HOAT nie je to iste ako japan HOAT.
"“Hybrid” technology coolants - sometimes referred to as “HOAT” coolants - utilise a combination of mineral inhibitors with OAT inhibitors. The combination often depends on regional preferences.
For example, in Europe, hybrid technology coolants generally contain combinations of silicates with OAT inhibitors (with no phosphates), while in Japan, hybrid technology coolants generally contain
combinations of phosphates with OAT inhibitors (with no silicates or amines)"
Takže s ospravedlnujem za v istom zmysle zavadzajuci príspevok a dakujem za upozornenie. Správne som mal napísat "pHOAT" Aj to opravujem.

...a ano vsade by sa okrem chladica mal samozrejme vypustit aj blok.
Inak tu zaujmava tabulka:
https://natrad.com.au/wp-content/upload ... -Guide.pdf
...mas tam chemický typ , farbu a to vsetko este aj podla rocníkov
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od slabostka »

ten fosfat sa v minuloati ppouzival ako inhibiror korozie... pokryl povrchy a zabranil koroIi.... EU automobilky ho prestali uzivat pretoze vyvoj pokrocil. Japonci pri nom ostali. Aby som to uzavrel japonska chladiaca sustava sa nebude od tej japonskej lisit a ked som chcel v toyota Kosice origo tak mi sef skladu povedal ze davaju obyc.EU chladiacku....
to je asi ako s brzddovkou... suzuki aj toyota stale DOT3... svet uz inde.... tu davam dot4
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
VevRich
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: ned 28.02.2021, 11:32

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od VevRich »

Díky za rady, asi z toho nebudu dělat vědu a dám tam taky kapalinu G12+, nemělo by se tím nic zkazit.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od jarson »

Fosfát sa používa stále. Nie iba v minulosti. Len eú od neho upustila. Namiesto neho piuživa silikaty.
Každopádne na veci to nič nemení.
Tu trochu toho k teme tak povediac "polopate"...aby sme sa nezamotali.
https://gmb-net.translate.goog/blog/ino ... _tr_pto=sc
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Chladící kapalina - Corolla 2018

Příspěvek od slabostka »

za mňa platí to čo som písal na začiatku - je na výber, origo kvapalina, špeci kvapalina plniaca normu napr. https://www.predajolejov.sk/antifreeze- ... -g-jks-1l/ alebo náhrada vo forme G12+....
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Odpovědět

Zpět na „Corolla“