Výměna pomocné 12 V baterie

vše ohledně modelové řady Prius
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od Tomi71 »

Ahoj Priusáci, měnili jste už někdo tu malou pomocnou baterii 12 V, co je v kufru v blatníku? Mám ji už objednanou (45Ah L, s.p.330A ,BOSCH S4,12V,238x129x227), ale jestli si dát na něco pozor, není to jako vyměnit baterku v klasickém autě, je tam toho připojení a uchycení více. Možná pohledám nějaký návod na youtube. Předem díky za reakce
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od Tomi71 »

Zdarec všem, tak jsem se pustil do výměny zakoupené baterie:
https://www.autokelly.cz/Product/BO-009 ... 5;34759340
Přístup teda složitý, ale povedlo se mi vyjmout a dát novou a připevnit a pak jsem zjistil, že do baterky nejde zasunout-připojit ten boční černý kablík, jeho průměr je větší než toho vstupu na baterii a přitom to v Autokelly mají v katalogu k Priusu II. Ach jo, tak hurá do Autokelly...
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od slabostka »

to bude hadička odvetrania baterie? nič sa nestane ak to tam vôbec nedáš alebo skús tam nastrčiť nejakú inú hadičku ktorá sa ti tam zmestí...popr. nejaký medzikus ala "slamka" - brčko. Inak autokelly je dosť predražená kompánia, stačilo ti pohľadať rozmer baterky, polaritu a kúpiť niečo v obchode s baterkami.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od Tomi71 »

Díky, já to neměl za tuto cenu, to bych nedal, měl jsem to přes známého Priusáka taxikáře přes jeho IČO, takže za 1700 Kč, teda až vrátím původní baterii, ted zatím ještě za 1900 Kč :-)
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
Uživatelský avatar
Tomi71
Řidič
Příspěvky: 292
Registrován: stř 24.09.2014, 16:05
Bydliště: Horní Újezd
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od Tomi71 »

Tak baterka už je na místě a slouží, výměnu mám doře nacvičenou, musel jsem počkat až odhodím berly, jsem čerstvě po artroskopii kolene. Připojení hadičky s odvětráním jsem vyřešil tak, že jsem vstup na baterii zvětšil vrtáčkem :-)
Toyota Prius HSD II, 1.5., r.v. 09/2007
Toyota Corolla Verso, r.v. 2005, 1.8. benzin/LPG
mikeborecek
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.06.2020, 21:45

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od mikeborecek »

Zdravím, chcem sa informovať, či je toto normálne pri autobatérii (YUASA 3000). Je stará ca 2r. Musím ale povedať, že autom často nejazdím, ale preventívne ju dávam pár krát do roka na nabíjačku. Tie časti kde hodnota stúpla, znamená, že som prešiel pár 10tok km

https://drive.google.com/file/d/1anfT5W ... sp=sharing
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od jarson »

Dám ti pre porovnanie. Treba však povedať, že v mojom prípade ide o klasickú štartovacie batériu - teda jej spôsob využitia , plus nemám žiadne stop štarty ani inteligentné nabíjanie ani nijaké iné vraždy pre batériu.
Takto sa napríklad mala moja ( tiež yuasa) posledných 15 dní. Žiadna dlhšia cesta tam vlastne ani nebola myslím.
Obrázek
Sú tam dva poklesy - prvý - menil som brzdice - cca dvě hoďky boli otvorené kufor, dvere ..plus hrali rádio.
Ten druhý - opravoval som či večer západku lakťovej opierky , tak som mal pizapinane interiérové svetla cca. pol hodinky , možno viac.
Inak len pokles pri štartoch - to je sekundová záležitost a je to normálne.
Obrázek
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
mikeborecek
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.06.2020, 21:45

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od mikeborecek »

jarson píše: ned 13.03.2022, 18:24 Dám ti pre porovnanie. Treba však povedať, že v mojom prípade ide o klasickú štartovacie batériu - teda jej spôsob využitia , plus nemám žiadne stop štarty ani inteligentné nabíjanie ani nijaké iné vraždy pre batériu.
Takto sa napríklad mala moja ( tiež yuasa) posledných 15 dní. Žiadna dlhšia cesta tam vlastne ani nebola myslím.
Obrázek
Sú tam dva poklesy - prvý - menil som brzdice - cca dvě hoďky boli otvorené kufor, dvere ..plus hrali rádio.
Ten druhý - opravoval som či večer západku lakťovej opierky , tak som mal pizapinane interiérové svetla cca. pol hodinky , možno viac.
Inak len pokles pri štartoch - to je sekundová záležitost a je to normálne.
Obrázek
Ale pri Tvojej pozerám, že ustálená hodnota neklesne pod 12,5V. Mne to pri nepoužívaní auta časom pomaly klesá pod 12,5V
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od jarson »

Možno nejaký odber.
To dokáže stiahnuť tieto " klasické" Ca-Ca baterie poměrně rychlo.
Nebude to zrejme nič dramatické, to by ju vycuclo za dva dni asi úplně, skôr nejaky trošku vyšší odběr než je klasický alarm a bežné záložné systémy.
Skús si to zmerať a prípadne porovnať . Buď s niekým sa takým autom, alebo ak sa dostaneš k nějakým referenčním hodnotám.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
mikeborecek
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.06.2020, 21:45

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od mikeborecek »

Keď som si nahodil kameru a napojil na vývod pre OBD kvôli parkovaciemu módu tak som si myslel, že sa kamera pri nejakom silnejšom vetre na pár minút počas parkovania zapne a tým vezme nejaký prúd z batérie, ale po zmene napájania na klasické USB, ktoré sa zapne až pri naštartovaní, neviem čo by to mohlo spôsobovať ten úbytok napätia.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od jarson »

Neviem ti nejako erudované poradiť, elektrika nie je moja silna stránka.
Len ako som videl u garážových známych , čo to raz robili, tak to najprv zmerali, porovnali koľko má byť a potom postupne odpajali " podozrivé" spotrebiče a takto to hľadali.
U nich to bolo nesprávne zapojenie nejakej dodatočne montovaného gebuziny z Aliexpressu.
Ale stretol som aj prípad, keď bol poškodený nejaký káblový zväzok, ale tam presne neviem o čo išlo a ako to vyriešili. Niekde vo dverách myslím to vtedy mal a aj tak nakoniec riešil normálne u autoekektrikara.
Samozrejme ale išlo o úplne odlišné auta než máš ty .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od biscuit »

jen můj názor, ale osobně bych se tím co je vidět na grafu moc nevzrušoval. kdyby se stalo, že auto bude stát dva měsíce a hodnota napětí baterie klesne na takovou úroveň, že už sotva nebo vůbec (ne)nastartuješ, tam by to asi stálo za úvahu, jestli není někde něco špatně... ale tady není patrné, jaký má ten pokles napětí trend, jestli by se třeba dostalo na skutečně nízkou úroveň, nebo jestli začne pokles napětí zpomalovat. taky je dobrý mít na paměti, že je pořád ještě docela chladno. v létě bude třeba graf úplně jiný. sleduj to dál a uvidíš.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
mikeborecek
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.06.2020, 21:45

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od mikeborecek »

Ďakujem za rady, budem pozorovať.
Samozrejme by som sa nechcel dostať k tomu, že budem niekde potrebovať vybehnúť po dlhšej dobe nejazdenia a zrazu nenaštartujem. Samozrejme na takéto prípady som si zaobstaral prenosný štarter.
Takto ma to prekvapilo pred ca 2 rokmi (doslúžila batéria od výroby), nabalený s malým detskom na výlet (našťastie len víkend u rodičov), a auto nenaštartovalo. Ten výlet by ma tak neštval, ako to balenie a nosenie do auta a naspäť, keďže bývam v byte. :lol:
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od biscuit »

jj, dnešní powerbanky schopné nastartovat auto jsou moc fajn věc ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
mikeborecek
Člen Týmu
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.06.2020, 21:45

Re: Výměna pomocné 12 V baterie

Příspěvek od mikeborecek »

Na vybíjanie batérie som dostal info pri poslednom servise v Toyote, že vozidlo je ešte ca 5dni živé (snaží sa zaregistrovať okolo auta približujúce sa kľúče - možné vidieť, keď sa priblížite k autu tak sa vnútri rozsvieti) a keď sa auto potom použije len na krátku trasu (nákup a pod.) tak sa tá strata v 12V bat. nestihne vykompenzovať.

Trošku som googli a zistil som, že s tým má dosť veľa ľudí problém a verdikt na tomto (https://mag.toyota.co.uk/coronavirus-to ... /#comments) fóre z Toyoty, ak som to správne pochopil - nechajte raz za týždeň na 60min auto bežať - asi aby sa dobila batéria. Tomu sa hovorí ekológia. Nevedeli to soudruzi z Japonska poriešiť nejako inak? Alebo nerátali, že človek môže pracovne odísť aj na pol roka a nechať auto pred bytom, kde nie je prístup k 220 na udržiavaciu nabíjačku. To je možno lepší prípad, ale čo taký návrat z viac týždňovej dovolenky a človek zistí, že nenaštartuje :biggrin:
Odpovědět

Zpět na „Prius“