chladič

vše ohledně modelové řady Carina
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

chladič

Příspěvek od Stan »

Pánové mám dotaz k zamyšlení. Jak moc myslíte, že se zmenší chladicí výkon vodního okruhu chladiče, když je v něm i okruh pro chlazení oleje pro automatickou převodovku? Myslím, když je olejová větev prázdná, nepřipojená a nepoužívaná.
Na mojí "nové" carině jsem si všiml, že po nějakým ťukanci na čumák někdo v minulosti vyměnil chladič a dal tam chladič s vývodama pro automat. A dost často se mi stává i v současných nízkých teplotách a po velmi klidné jízdě, že po zastavení na křižovatce naskakuje sahara, aby uchladila motor. Nevím, možná je to vlastnost motoru 3S-FE (2,0litr), kterej prostě dělá moc tepla. Na celice sahara naskakuje podobně často, ale tam tomu za jízdy většinou dávám trošku víc za uši. Oproti tomu na mojí bývalé carině s motorem 4A-FE (1,6l) se mi sahara sepínala opravdu až bylo velký horko. Chtěl jsem už oba chladiče mezi sebou vyměnit, ale nejsou kompatibilní, mají jinde vývody.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: chladič

Příspěvek od jarson »

nahodou som sa niecim podobným stretol u civica , ked som hladal chladic a nikde nemali presne podla mojho oem cisla.
Tu v tomto pripade boli na spodnej vanicke plus dva vývody pre tento olej. Zvysok chladica bol rovnaký. Ako som ale zistil tak tie dva vývody boli zrejme iba jednoducho prepojené rúrkou a hotovo. Nic viac . Myslím teda , že ak to mas plus-minus rovnako, tak to nejako badatelne kapacitu toho chladica ovplyvnit nemože.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: chladič

Příspěvek od GammaRay »

Stane, u motoru 3S-FE jsem ani za velkých teplot nezaznamenal, spouštění ventilátorů chladiče, to už fakt musí stát auto hodně dlouho. Není to tedy běžná vlastnost. A když tomu dáváš "za uši", tak ručička teploty je stále ve stejné poloze a nebo se zvedne? Protože mě drží jako přibitá, ale zažil jsem, že při zanešeném chladiči (kdysi dávno) šla mírně nahoru (stoupání ve vedru, klimatizace, narvané auto). Jedna z možností by byla zkusit chladič a chladící systém něčím propláchnout a nebo prostě koupit nový chladič.
Pak by mohl být samozřejmě problém i u termostatu... a co vlastně dává impuls k sepínání sahary? nějaké čidlo teploty a nebo řídící jednotka?
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: chladič

Příspěvek od jarson »

ak je to ako u 1.6 a 1.8 , potom len cidlo.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: chladič

Příspěvek od Stan »

Tak ta ručička teploty je hrozně orientační záležitost. Aspoň má zkušenost s ní je taková, že když ukazuje o něco míň než středovou (správnou) teplotu, tak to chce vyměnit termostat. Ten jsem měnil jen jednou v životě na staré 1,6 carině, ptž to fakt ukazovalo míň a v zimě to hovno topilo. No a moje druhá zkušenost z celicy, kde mám teploměr na olej, tak ten po ostřejší jídě ukazoval teplotu oleje i 130st a ručička na teplotu vody se furt držela v prostředku. Takže je to fakt jen orientační.
O čidle, který spouští saharu, vím. Možná ho zkusmo vyměním a uvidím. Stojí tak stovku. Je pravda, že chladič už má dost za sebou a když jsem měnil kapalinu, tak jsem ho vypouštěl a propláchl vodou a byl v něm fakt humus. Tak obětuju 1500 a asi koupim novej od Nissens.
Důležitý zjištění teda je, že u tohodle motoru se sahara nezapíná tak často jako u 3s-ge v celice a není to úplně v pořádku :-)
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: chladič

Příspěvek od GammaRay »

Ano, přesně tak, není to vlastnost u tohoto motoru :D
Čidlo a pak chladič by to mělo vyřešit.
Ano, ručička teploty vody je orientační, ale mě se drží pořád na stejném místě (úplně přesně) a tak to za ty roky beru už jako jasnou "hodnotu" :-)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Odpovědět

Zpět na „Carina“