Rav-4 2019 olej

vše ohledně modelové řady Rav 4
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od slabostka »

Mannolu sa vyhni ak chceš niečo dobré za dobrú cenu za mňa Total https://www.filtreaoleje.sk/detail-prod ... -1l-25993/

5W30 tam rozhodne nepatrí ak by mi toto urobili asi napíšem list priamo dovozcovi na centrálu. Ono ak chceš auto po 3-4 rokoch vymeniť je to asi jedno ale ak si ho chceš nechať tak to rozhodne kontrolujem čo tam nalejú. O výpadku 0W16 neviem nič, auto bolo na serviske pred mesiacom aj niečo a 0W16 tam šla.
Olej kontrolovať treba, minimálne raz za nejaký ten 1000km.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
sPakoraban
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 22.03.2023, 19:59

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od sPakoraban »

Ano to uz viem, ze 5W30 tam urcite nepatri. Vypadok mali vsetky Toyoty na Slovensku pred letom a pocas letnych mesiacov. Ale dalsie 4 servisy Toyota mi povedali, ze ako nahradu davaju 0W20 a 5W30 by nedavali. Ja som sa voci tomu ohradil, ale neuspel som a povedali, ze su skoleni a ze to tam moze ist. Servisak asi necital manual k autu. Olej som nakoniec dal na jesen vymenit lebo ma ten chod auta iritoval a vsimla si to aj moja zena, ktora auto denne pouziva. Nehovoriac, ze bolo leto aj napriek tomu ranne starty s 5W30 boli ako suchy motor na kosacke a prepinanie hybridu bolo cely cas aj so zohriatym motorom vyrazne hlucnejsie. Ked som to reklamoval, ze to je normalne a ked sa mi to nezda mam auto priniest v ramci garancie. Presiel aom vaetky dostupne fora, 5W30 tam urcite nepatri aj kvoli olej pumpe ktora je nakalibrovana na nizkoviskozny olej. Za mna velky fail servisu uz sa budem vopred pytat ci maju spravny olej alebo pojdem kde mi ho daju v ramci BA a okolia mam 4 dalsie servisy.
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Pakoraban:
Neviem co ti tam naliali, ale odvolavat sa na jediny atribut oleja - letne cislo nie je normalne. Skor pozeram na API normu + dalsie veci.
Ja napr. mam hlucnejsi valvematic ked nie doliate po vrch a/alebo je tam prave odporucany nizko viskozny olej.
2x som dal Toyotat 0W-20 a dost. Total som daval ten quartz 9000, co mala byt cista syntetika. Uz dlho nie je.
Ano mam iny motor, ale generalne divat sa na olej cez jedno cislo je ... :roll:
BTW Strana 618 (687 ?) tvojho manualu umoznuje aj olej 5W-30 s takym dodatkom:

"Hodnota 16 v označení 0W-16
vyjadruje viskóznu vlastnosť ole-
ja, keď má olej vysokú teplotu.
Olej s vyššou viskozitou (vyššou
hodnotou) je vhodnejší, ak vo-
zidlo jazdí vyššími rýchlosťami
alebo pri extrémnom zaťažení."


A co takto 0W-30/40.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
sPakoraban
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 22.03.2023, 19:59

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od sPakoraban »

Co sa tyka inych atributov oleja tak ten ktory naliali zo suda 5W30 splnal ostatne atributy API SN plus RC. Ano manual som cital, je tam tiez napisane, ze sa moze pouzit, ale treba ho vymenit pei najblizsej vymene za 0W16 rovnako pisu v inych manualoch pre ro iste auto ak sa jazdi pei teplotach pod 0 kratke trasy pod 15mil treba olej vymenit skor. Mam nieco odjazdene auta striedam pomerne casto a toto je moja skusenost. Rozdiel bol “pocutelny”. Normalne to auto teda motor nie je pocut ako sa prepina ked je zohriaty. Nase auto nesetrim, dostava zabrat a gro ciest je dialnica a okresky a malo mesto, napriek tomu v letnych mesiacoch so zohriatym motorom to dobre s olejom s vyssou viskozitou vobec nebolo. Ten nizko viskozny olej nie je len eko vynalez. Ide o to ak vies ako pracuje hybrid, aby kazdy start a najma v chladnom obdobi bol hladky a motor netrpel. Uz v oktobry boli starty pekne na sucho ked auto par dni stalo a nejazdilo. Tato tema ma celkom zaujima, ak si taky scitany vies co vravia americke fora, odbornici z praxe nie len pouzivatelia. 0W16 nemeni vlastnosti ani pri vysokej zatazi, akurat sa odporuca menit olej skor prave kvoli tomu castemu “startovaniu” a vypinaniu benzinoveho motora. V beznom aute sadnes nastartujes a vypnes start stop. Tu nic nevypnes a motor si ide svoj flow prepinania s elektromotormi.
Tiez som bol nesvoj ked som v novom Subaru videl prvy krat 0W20 ale problem nemastal ani pri vysokej zatazi, tiez som ho nesetril ani trochu. Teraz mam 0w20 aj v najnovsim VW diezlovom TDI motore a taky tichy a prijemny dizel som predtym nejazdil. A to mi tych Tdiciek preslo cez ruky dost. Za mna nech si leje kazdy co chce. Ale ja osobne viem ze 0w16 je uplne super pre to auto, menim ho cca kazdych 5-7tis. Km. Na znacke mi az tak nezalezi ak splna olej specifikacie ktore ma splnat na tejto polozke sa nesetri za mna….
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od slabostka »

CommonUser píše: sob 25.03.2023, 20:26 Pakoraban:
Neviem co ti tam naliali, ale odvolavat sa na jediny atribut oleja - letne cislo nie je normalne. Skor pozeram na API normu + dalsie veci.
Ja napr. mam hlucnejsi valvematic ked nie doliate po vrch a/alebo je tam prave odporucany nizko viskozny olej.
2x som dal Toyotat 0W-20 a dost. Total som daval ten quartz 9000, co mala byt cista syntetika. Uz dlho nie je.
Ano mam iny motor, ale generalne divat sa na olej cez jedno cislo je ... :roll:
BTW Strana 618 (687 ?) tvojho manualu umoznuje aj olej 5W-30 s takym dodatkom:

"Hodnota 16 v označení 0W-16
vyjadruje viskóznu vlastnosť ole-
ja, keď má olej vysokú teplotu.
Olej s vyššou viskozitou (vyššou
hodnotou) je vhodnejší, ak vo-
zidlo jazdí vyššími rýchlosťami
alebo pri extrémnom zaťažení."


A co takto 0W-30/40.
- áno máš iný motor a tam to začína aj končí.... do motora o ktorm sa bavíme patrí 0W16 - a tie všetky naprieč výrobcami plnia rovnako API SP - čiže čo sa týka normy sú všetky rovnaké. Škoda že si si niečo nenačítal keď chceš mudrovať.
Potom komicky vyznieva tvoja rada dať tam niečo xx30 či dokonca xx40 :roll: - tu už viskozita ako jediný atribút stačí? :idea:
Do tohto motora patrí 0W16 popr. 0W20. Iné ozaj nepotrebuje. Je to vysokoúčinný motor - nízke odpadové teplo, otáčky sú limitované lebo hybrid, vypínanie motora čiže podstatný je flow oleja a nie hrúbka filmu.
K Totalu - nikdy to nebol plne syntetický olej, to by nestál pár E, ak si si to myslel asi si niekde urobil chybu. Nakoniec o kvalite oleja to nehovorí nič.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Nauc sa slabostka citat. Ja nepisem nieco ako xxx-30 ale presne 0W-30/40. Ta 0 plati aj u 0W-16 ! To je zistenie co ?!
Alebo teda v com bude rozdiel pri olejoch 0W-30 vs 0W-16 pri studenom motore a vonkajsej teplote -10 ?
Vy tu riesite len tie 2 cisla. Mna aj zaujima napr. TBN a HSTS.

Nemyslim si, za ten motor v RAVke funguje zasadne inak ako ine motory. Problem skor bude spotreba (decilitre)+ekologia a k tomu navrhnuty olejovy okruh + olejove cerpadlo.

41% efektivita ? A ? Kolko ma Valvematic ? O 5% menej ?! Tak to je vesmirny skok, ktory vsetko meni ! Ty vole !

Nizke otacky lebo hybrid ? Si smiesny https://youtu.be/jFxUvyJKANI?t=109
To aj ten moj Avensis pri 180 toci menej !
BTW Motor A25A-FXS ma max. vykon pri 5700 - 6600. Takze toci skoro to co valve.

A prd vies o Totale, ktory pred cca 10 rokmi zmenil zaklad pre olej Quartz 9000 z PAO na HC.

Ved davajte tam 0W-16, mne skor ide o to, ze sa nam z pracanta, co nepotrebuje hyper normy ala VAG, stava vyberava princezna. Tot vsjo.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od slabostka »

Bude lepsie nemotat sem naftu k hybridom, stare s novym a podobne.
Každé forum musí mať aspoň jedného trolla a má ho aj toto ... Ostatným doporučujem tvoje "príspevky" ignorovať kedže nezmysel na nezmysel.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Ano som rad, ze si sa priznal. Ked dojdu argumenty, ci technicke chapanie, tak sa otacame do sociopatickych sfer. Trefne.

BTW Neviem co sem moces naftu ?!
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
Mirek_62
Navigátor
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14.03.2019, 10:01

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od Mirek_62 »

slabostka píše: stř 29.03.2023, 05:50 Bude lepsie nemotat sem naftu k hybridom, stare s novym a podobne.
Každé forum musí mať aspoň jedného trolla a má ho aj toto ... Ostatným doporučujem tvoje "príspevky" ignorovať kedže nezmysel na nezmysel.
CommonUser je chytřejší než inženýři z Toyoty. On je nejchytřejší na světě.
Ser na něj, na ...
Rád bych poprosil, abychom se tu vzájemně neuráželi. Nejsme poslanecký klub, ale toyotaklub. Děkuju
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Mirek_62 píše: čtv 30.03.2023, 14:17 CommonUser je chytřejší než inženýři z Toyoty. On je nejchytřejší na světě.
Ser na něj, na kokota.
Inzenyri ? Nerobis vo vyvoji automotive, tak by som drzal hubu na tvojom mieste a potichu cital vlakno RAV4 fails.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
sPakoraban
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 22.03.2023, 19:59

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od sPakoraban »

Minuly tyzden som si menil sam olej v polovici oficialneho intervalu. Daval som na skusku tento:
https://www.liqui.sk/liqui-moly-special ... -0w-16-5l/
Filter original toyota 13€.
Myslim, ze dobra investicia, celkovo z mojho pohladu je chod motora a auta celkovo velmi kultivovany, tichy. Najvacsi hluk v kabine je od kolies najma origo Bridgestone Alenza letne ktore boli na aute. Vymena oleja niekde okolo 7k km je tak akurat v ramci toho ako sa s autom jazdi. Olej sa opotrebovava rychlejsi najma v zime po kratkych trasach, vypusteny bol dost cierny. Po naliati noveho 4,2l bolo na ryske max aj kustik. Nabuduce lejem len 4 litre co musi stacit niekde na polovicou rysky. Olej ten motor vobec nezerie ani nepribuda ako som cital v rav4world vlaknach. Tam ide o riedenie oleja benzinom.
Ak sa bavime o 5W30 oleji tak je to dve triedy vyssia viskozita ako doporuceny olej 0W16. Pri studenom starte moze mat pumpa problem nasavat takyto olej a dostat ho tryskami kam patri kedze je to nakalibrovane na nizkoviskozny olej. Osobne si na to uz vzdy dohliadnem co tam idu naliat v servise. Vlastny olej sice akceptuju, ale povedali mi, ze do servisnej knizky uvedu pouzitie vlastneho materialu a v pripade poruchy pada zaruka. Takze vopred sa pytam pripadne idem do oneho servisu. Ta 5W30 bola naozaj fail za mna.
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Pakoraban - moho by si rozviest "Olej ten motor vobec nezerie ani nepribuda ako som cital v rav4world vlaknach."
Komu a aky model to zerie ?
sPakoraban píše: pát 31.03.2023, 10:57 Ak sa bavime o 5W30 oleji tak je to dve triedy vyssia viskozita ako doporuceny olej 0W16. Pri studenom starte moze mat pumpa problem nasavat takyto olej a dostat ho tryskami kam patri kedze je to nakalibrovane na nizkoviskozny olej.
Myslim, ze tiez nechapes ze nula ako nula, vzdy znamena to iste. Ked uz, tak radsej hovor ACEA C5.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
sPakoraban
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 22.03.2023, 19:59

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od sPakoraban »

Na prvych modeloch vyrobenych v USA mali niektori majitelia problem so zranim oleja. Cital som to v olej vlaknach na raw4world.com
Rovnako niektori hladili problem, ze im olej “pribuda” rozumej miesa sa s palivom. Ale je to velmi zriedkave.
Taktiez casta tema interval vymeny oleja, ze olej staci aj v narocnych podmienkach a jeho vlastnosti vydrzia cely interval 16.000km. Su tam ludia ktori davali vypusteny olej na rozbor ktory preukazal, ze bol stale ok co je fajn. Napriek tomu sa tam v diskusiach casto sklonuje skratenie intervalu vymeny ako som vyssie spominal, pri narocnejsom “zaobchadzani” ako su kratke zimne cesty atd. doporucuje to aj manual.

K tej viskozite viem co je ACEA, ale o tom toto vlakno nie je. Ja som popisal svoju skusenost s “odbornou” vymenou/zamenou oleja v autorizovanom servise. A opakujem sa chod motora bol pocutelne iny nie dobry. Ak sa chces hadat ako sa so mnou hadali v servise na youtube su rozne porovnania viskozit pri roznych teplotach a to hovori za vsetko. Zamena bola podla servisu ok resp. akceptovatelna, ale aj podla manualu len do dalsej vymeny kedy sa musi dat 0W16. Ja nechcem byt pokusny kralik, zial dokonca dalsie tri Toyota servisy mi potvrdili, ze leju 0W20 ak neni skladom 0W16 olej. Tu 5W30 ktoru mi naliali splnala vsetky ostatne parametre pre dany motor, ale ten najdolezitejsi nie. Ked som sa ich opytal, ze ja olej mam a prinesiem si ho. Odpoved mozem, ALE uvedie sa vlastny material a pri poruche pada zaruka, ano usmevne, no su to ich pravidla. Rovnako prekvapenie ako prelievaju olej ked vyjdes so servisu mas ho o 0,7l viac cca 2cm nad ryskou max. Ale to je globalny problem, asi maju preklep v manuale, zeby dalsi Fail?? :-)
Ja nespochybnujem tvoje vedomosti o olejoch a viskozitach, ked neveris mozes si to skusit na svojom aute. Ten motor je na to citlivy aj kvoli calibracii olejoveho cerpadla na nizku viskozitu, ktore je v poslednom modely Rav4ky. Spomina to aj vo videu Car care nut typek co robi Toyotu a Lexus. Ale to mas asi napozerane ked si vlastnik Toyoty. Tie nekonecne hadky “odbornikov” o motorovych olejoch su hadam na vsetkych forach, ze ci liat vyssiu alebo nizsiu viskozitu a pod. Za mna skusenost je taka ako som opisal. Ak olej aplna atributy a certifikaciu API, ILSAC mal by byt kazdy dobry na 10k km. Ale uz som spominal, nech si kazdy leje alebo necha liat co chce do svojho motora. Najlepsia skusenost je ta vlastna…
P.S. Pointa diskusie Ti unika. Ja som len spotrebitel, je mi jedno co liat do motora, ja som neni automechanik, ale veci si najst a precitat viem aj bludy aj fakty. Ale ked zlyhava servis tak to je teda velky fail podobne ako tvoje generalizovane vyhlasenia o failoch tohto modelu. Do Golfu 8 som v ramci prvych 10k km musel doliat viac ako liter oleja z Ravky kolko nalejes tolko vytecie pri vymene. Do Arteonu vyse dvoch litrov do 17k km, v servise ti poviedia, ze to je OK. Alebo blbe auta ci majitel. Neviem. Ja si auto kupujem na jazdenie v prvom rade ma sluzit bez poruch a zbytocnych starosti.
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2862
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

OK, dik za info, ale chcelo by to link.
O palive v oleji u RAV4 pocujem prvy krat a ak to bol hybrid, tak uz vobec nie.
Velky problem je to u HONDY CRV 1,5 Turbo, ale celkovo priame vstreky tym trpia. Niektore viac, niektore menej.
sPakoraban píše: pon 03.04.2023, 17:14Ja som len spotrebitel, je mi jedno co liat do motora, ja som neni automechanik,
Konecne to niekto pochopil. A co myslis, ze donuti vyrobcu k zmene k lepsiemu ? Tiche mlcanie a nadavanie v krcme, alebo verejny tlak podla dostupnych informacii napr. z tohto fora ? :wink:
Fakt si myslis, ze bez toho losieho testu by Toyota nieco robila ??? Vymena generacii vo firmach (miesta po znamosti a nie podla vedomosti), je citelny.
Asi aj v Japonsku (Ghosn afera, talianske polomrtve znacky netreba ani menovat).
sPakoraban píše: pon 03.04.2023, 17:14 Ale ked zlyhava servis tak to je teda velky fail podobne ako tvoje generalizovane vyhlasenia o failoch tohto modelu.
To vlakno je o tom informovani - aj pre tych co nekupuju nove auto. Ako vies, ktora chyba sa ti prejavi a kedy ?
Mas tam linky a aj TSB registrovane cisla (to su uz oficialne uznane vady od vyrobcu !).

Najvacsi problem je priznat pre majitelov, ze nemaju bezchybne auto, aj ked si kupili Toyotu. Znamy to jav - chvalim svoju garaz, svoje rozhodnutia, svoju postavu ... Lahsie je nadavat na CU, ako sa pozriet do vlastnych gati :angry:
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
sPakoraban
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 22.03.2023, 19:59

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od sPakoraban »

Linky ti takto z voleja neposlem. Tym som sa zaoberal cez dlhe zimne vecery, lebo som bol naozaj zvedavy na skusenosti inych majitelov najma USA, CA ale aj AU ci NZ, kde su velmi oblubene a maju vela predanych kusov vyrobenych ci v JAP aj USA.

Ak mas cas citat, sa to dohladat na www.rav4world.com fore alebo youtube The car care nut. V niektorom videu spomina tu kalibraciu olej pumpy na nizku viskozitu. Tomu som moc neveril, kedze sa moze pouzit aj olej s vyssou viskozitou. Hladal som a nasiel aj daku studiu no citat to uz bolo moc na mna. V kazdom pripade hodne sa u hybridou rozobera interval vymeny oleja, co ma osobne zaujimalo. Vieme, ze ako kazdy “normalny” vodic po nastartovani vypne system start stop. Hybridny system sa startuje a zastavuje resp. prepina sam autonomne. Neraz sa mi stane, ze pocas jazdy padne teplota chladiacej kvapaliny lebo olej neukazuje na polovicu ked sa pri jazde viac zapaja EV pri defenzivnom style jazdy, pripadne pri dlhsej jazde dole kopcom v chladnejsim pocasi kedy viac menej motory najma rekuperuju. Tu vidim skorsi interval vymeny oleja ako opodstatneny.
Jednoducho to neni ako si ludia myslia, ze v EV mode jazdia 50% a ICE bezi len polovicu najazdu preto staci olej menit kazdych 15.000km, v principe staci. V pripade hybridu uz osobne chapem nizkoviskoznych olejov 0W16 ci nizsie, nie je to len eko vynalez.

K tym failom to je u kazdej automobilky niekde viac niekde menej. Kazde auto sa kazi a da opravit. Ja som mal hodne koncern aut a na moj styl jazdy su spolahlive no riesil som niekolko zarucnych servisov, problemov, odtahovky a podobne. Toyota musim zaklopat je moja druha Toyota a prvy hybrid co mame a je to zatial najspolahlivejsie auto, tiez pomer cena vykon a to doslovne je super nehovoriac o spotrebe paliva a cene servisu. Pre porovnanie Forester ktory bol v hre pri rozhodovani o kupe noveho auta, tak za 5 rokov preplatis na garanckach cez 2000€ a predtym sme Subaru mali. Ano moze sa zdat, ze uz auta nie su co byvali. Skor na efekt, aby sa dobre predavali. Ale takto by som to negeneralizoval, auta sa robia inak a mna sa to paci, hlavne moderne ficurky. No nie vsetky su take uzitocne alebo ich maju vaetci rovnako radi ci ocenia ich vyznam ako napr.Start&stop :-)
Za mna ja ti poviem vsetko na aute co mi vadi alebo neni dobre, co sa pokazilo, co mi leze na nervy. Ale zase ked uz auto mam nebudem si ho znechucovat a snazim sa mysliet pozitivne. Na rav4 hybride si uzivam veci ktore su fajn a pre ktore som si auto kupil, ktore ine auta ani nesnivali, no primarne je to rodinne premiestnovadlo. Vzdy mas na nove zaruku a tak to beriem. Vzdy kupim nove a kym ma zaruku jazdim a potom predam a zase kupim ine. A porovnavam. V poslednej dobe ich predavam este v zaruke. Uz mam zase ine vyhliadnute, no zena ma rozdrapi nastastie sa jej opat paci moj vyber. ;-)
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“