teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Tlachání o všem - bez zaměření!
Odpovědět
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od slabostka »

páni nie je tu niekto kto sa vyzná v nabíjaní resp. v aku typu AA AAA atď. - teda nie autobatérií ? Potreboval by som sa zorientovať "laicky" - kúpil som si snáď trošku lepšie nabíjačku Voltcraft ipc 4 ale rád by som vedel čo mi ukazované parametre o nabíjaných článkoch hovoria - napr. po nabíjaní mi ukazuje nejakú kapacitu ale neviem či je to kapacita baterie alebo nejaká iná, odpor aku - vysoký? nízky? čo mi povie analýza aku? ... popr. nejaký odkaz na teoriu... čo som našiel rieši sa len teoria inteligentného nabíjania - teda koľko, ako dlho, ako ukončiť proces delta hore dole... ale ja by som rád vedel zhodnotiť stav baterie....
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od biscuit »

nepíšeš co používáš za články, tedy akumulátory.
taky se těžko odhaduje, co ti píše nabíječka za parametry, když tu konkrétní neznáme. já osobně používám ansmann. ta žádná data nevypisuje
https://www.conrad.cz/p/ansmann-powerli ... -aa-759695

a téměř výhradně fujitsu/panasonic eneloop nimh články.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od gramo »

EDIT: Tak jsem si našel návod a dočetl jsem se tam, že je to aktuálně dobitá kapacita.
Vnitřní odpor akumulátoru by měl být malý, pokud se zvyšuje, ukazuje to na to, že se blíží konec jeho životnosti. (Konkrétní hodnota bude nejspíš záviset na technologii daného akumulátoru, takže má smysl porovnávat mezi sebou jen články stejného typu)
Na zhodnocení stavu baterie je tam režim Analysis, který baterii vybije a nabije a zjistí tak její skutečnou kapacitu.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od biscuit »

datasheety s podrobnějšími parametry najdeš patrně ke konkrétnímu článku. eneloopy např. mají takové:
https://docs.rs-online.com/247d/0900766b812ff4cb.pdf
https://www.omnitron.cz/_dokumenty/3920 ... ce-bp2.pdf
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od slabostka »

gramo píše: čtv 04.03.2021, 18:40 EDIT: Tak jsem si našel návod a dočetl jsem se tam, že je to aktuálně dobitá kapacita.
Vnitřní odpor akumulátoru by měl být malý, pokud se zvyšuje, ukazuje to na to, že se blíží konec jeho životnosti. (Konkrétní hodnota bude nejspíš záviset na technologii daného akumulátoru, takže má smysl porovnávat mezi sebou jen články stejného typu)
Na zhodnocení stavu baterie je tam režim Analysis, který baterii vybije a nabije a zjistí tak její skutečnou kapacitu.
- čiže tá kapacita je to " čo sa tam natlačilo"? pretože to často prekračuje údaj o kapacite čo je na baterke... problém je v návode ten že na displeji nabehnú aj ikonky ktoré popísané nie sú napr. červený trojuholník čo by predpokladám mohlo znamenať že baterka je v stave klinickej smrti....
baterky mám nejaké eneloopy, nejaké varty, nejaké GP, nejaké lidlácke....
ešte dotaz - ak mám v nejakom spotrebiči - čelovka,baterka, hračka 2-3 aku treba ich párovať tak aby tam boli všetky podobnej kapacity?
Inak kam smeruje technologia? Pozerám že Li-on ktoré sa nabíjajú priamo bez nabíjačky?
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od biscuit »

kam směřuje technologie nevím, odložím si jen ohledně toho párování nebo seskupování. osobně bych volil resp. volím vždycky stejný typ článku do "baterie" - tedy sestavy jednotlivých článků a držel bych je ideálně vždy pospolu. sám mám svoje články popsané po dvojicích a alespoň takto se je snažím držet pohromadě. někdy je totiž využívám ve dvojicích, jindy po čtveřicích. prima jsou na tohle ty barevný eneloopy - když jich nemá člověk moc, pěkně má páry odlišené rovnou od výrobce. problém trošku je, že ty barevný varianty myslím nedělají u těch top článků, ale jen u těch s trochu menší kapacitou (alespoň tomu tak před nějakou dobou bylo).

Obrázek
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: teoria nabíjania akumulatorov AA AAA .....

Příspěvek od gramo »

Do některých baterek (svítilen), se dávají články tři, do hodin zase jen jeden... Ale taky se to snažím nějak držet pohromadě. A do těch hodin fungují i prakticky mrtvé a jinak nepoužitelné články, jen se musí nabíjet blbou nabíječkou, která nepozná, že už to mají za sebou :) Nebo nějakou chytřejší, které se dá říct, ať jim dá ještě šanci.
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“