Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Tlachání o všem - bez zaměření!
Odpovědět
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

gramo: a jak se ti jelo? :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Fotomajor
Člen Týmu
Příspěvky: 58
Registrován: stř 22.07.2020, 13:36

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od Fotomajor »

Začátekm listopadu (byl to snad poslední zlatý den) jsme vzali Priuse na projížďku Českým Rájem, aby poznal okolí svého nového bydlíště. Foceno ve "filmové" vesnici Vesec u Sobotky a poblíž Dobšína. Vše Nikon D 7000, Nikkor 18-140 G-ED, polarizační filtr, ISO 800 (lepší by bylo použít na statické snímky nižší citlivost, ale vzhledem k tomu, že jsem často měnil ohnisko, nechtělo se mi s tím hýbat - jsem líný :lol: . Kvalitě snímku určených pro pc to neublíží.)
m3.jpg
m3.jpg (122.7 KiB) Zobrazeno 1500 x
clona 5, čas 1/200, ohnisko 56mm
DSC_7064.JPGupr.JPG
DSC_7064.JPGupr.JPG (74.16 KiB) Zobrazeno 1500 x
clona 6,3, čas 1/250, ohnisko 140mm
mm.jpg
mm.jpg (50.67 KiB) Zobrazeno 1500 x
clona 5,6, čas 1/250, ohnisko 112mm, -0,3EV (korekce expozice)
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od gramo »

Pěkné fotky, možná bych u té druhé fotky nechal i víc prostoru okolo, ale samozřejmě netuším, jestli tam nebylo něco rušivého. Líbí se mi ty jemné barvy.
biscuit píše: stř 23.12.2020, 22:59 gramo: a jak se ti jelo? :-)
Jelo se hezky, na tiché hvízdání při lechtání plynu jsem si zvykl celkem rychle, po vyjetí z dosahu signálu rádia Beat a opuštění dálnice jsem objevil nějaké další tiché zvuky v interiéru, ale to jsou podružnosti. Děkuju vám za ty kvalitní zimáky a musím pochválit i brzdy. A v té sedačce se fakt dobře sedí -- to jsem v ní kromě pár zastávek na fotky strávil přes 3 hodiny v kuse.

Přihodím ještě jednu :)
Obrázek
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

gramo: já právě koukal, co to tam karel dal na zimu za kola, když měl k autu nové zimní nokiany :-) ale jestli tomu dobře rozumím, dal jen "tématické" disky :-D a gumy použil. jsme rádi, že furt jezdí a nezahálí a dělá čest svému jménu i po tom, co jsme jí my odstrčili... verunka na ní pořád myslí. je to úplně stejný jako u mxky - starou "popelnici" měla k užívání radši než vyvoněnou leštěnku, protože se s ní cejtila svobodnější. fotky prima, hlavně ta první :-)

Fotomajor píše: pát 25.12.2020, 19:46Kvalitě snímku určených pro pc to neublíží.
no, to je relativní, že :-) dáváš formát a la uko ješita, tak tomu to neuškodí, ale kdybys neškrtil pixely, určitě to už trochu škodit bude. a bude to vždycky alespoň trošku škodit hlavně barvám. a byl vůbec nutnej ten polarizák?
bejt ty fotky aspoň trochu větší a nebejt toho udusanýho světla, užiju si je víc, i když i takhle jsou fajn. samozřejmě nejdůležitější je, že máš teď ten správnej objekt na focení a můžeš to sem šoupat hlava nehlava ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Fotomajor
Člen Týmu
Příspěvky: 58
Registrován: stř 22.07.2020, 13:36

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od Fotomajor »

Za přehnané zmenšení fotek se omlouvám. Nějak jsem si neuvědomil, že ne každý si fórum projíždí na běžném nezkalibrovaném pc, tabletu nebo dokonce kalkulačce. Sorry, budu dávat větší. Barvám v tomto případě škodí hlavně nevyužití polarizáku. To je ale otázka osobních preferencí. Já dávám přednost odstranění odlesků, konkrétně hlaně na skle, listí, cestě a střeše - barvy jsou sytější. Je na každém, čemu dá přednost.
Bez polarizačního filtru
e1.jpg
e1.jpg (182.37 KiB) Zobrazeno 1480 x
S polarizačním filtrem
e2.jpg
e2.jpg (181.3 KiB) Zobrazeno 1480 x
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

tak prvně se neomlouvej :-)

ono je to těžký i s těma kalkulačkama dneska - vždyť už i starý babičky maj mobily s qhd rozlišením.

ale k věci, teda přímo k polarizáku. tím odfiltrování části světla sice dosáhneš lepší průhlednosti skla a zbavíš objekt částečně odlesků, ale zároveň do fotky zaneseš určitou nepřirozenost (podívej se, že na boku auta odlesky pořád jsou (protože má světlo tam jinej směr) a dokonce jsou snad i akcentovaný). highlighty pomáhají definovat objekt - jeho tvar - na fotce s polarizákem je kapota jakoby plochá. navíc chybějící highlighty berou fotce jiskru a jakoby i zhoršovaly kresbu. mrkni třeba na logo na masce, které ti přijde pocitově "ostřejší"? a tu trochu barevného kontrastu, tu přece přidáš i bez polarizáku raz dva post.

je to jen můj pohled na věc, určitě netvrdím, že jedno je správně a druhý ne, ale já bych dneska po polarizáku šáhnul jen ve velice speciální situaci.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od jarson »

"....jsou zde určité optické nedokonalosti, které odborníka dráždí, ovšem my si je ani nevšimneme" :D
Toť môj pohlad na vec.
Mimochodom super modelka - "kočka" k pohledání :bigups:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Fotomajor
Člen Týmu
Příspěvky: 58
Registrován: stř 22.07.2020, 13:36

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od Fotomajor »

Jo, jo, tuto reakci stran polarizáku jsem čekal. Napsal jsem proto, že záleží na každém. Já jsem opravdu stará škola odkojená analogem. Takže jsem zvyklý nespoléhat na dodatečné úpravy a spousta digivychytávek jde mimo mě. Dobře to shrnul jarson, že člověk nepostižený fotografií rád přehlédne menší technickou nedokonalost, a více ocení krásu černé modelky :D . Tak lidi foťte a cpěte to sem pod tlakem.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

já se taky učil v osmdesátkách na východoněmeckém analogu a nosil s sebou expozimetr leningrad :lol:

hele, dřív se fotka vyfotila na nějakej materiál a ten spolu s procesem v komoře jí dal nějakej vzhled, charakter. dnes se to děje úplně stejně, jen se fotka "vyvolává" elektronickým a daleko lépe kontrolovatelným a maximálně variabilním procesem. focení rovnou do jpegu bych přirovnal k focení na stále stejný materiál (řekněme kodak gold) a vyvolávání stále stejným procesem s osvitem stále stejného papíru. vím, že za bolševika tady zas tak moc na výběr nebylo (fomapan, pak dlouho nic, pak nějaký orwo a agfa, vyvolení možná měli přístup i ke kodaku a fuji) a i později našinec spíše koukal po ceně, než aby si vybíral materiály podle estetických nároků. o to víc ale nechápu to uchýlení se ke sterilitě generické digitální fotky dnes, když už ten charakter nic navíc nestojí... myslím u lidí, kteří se fotkou zabývají jako koníčkem a vzešli právě z analogu.

a to zas není žádná kritika, jen zamyšlení ;-)
___
není to navíc ani nějaká atomová věda... dovolil jsem si jednoduchou editaci: vyvážení bílé, retušování rušivého objektu v pravém kraji snímku, použití simulace materiálu fujifilm velvia 100F pro dodání bohatších barev (film jehož hlavní vlastností je bohatá saturace, vhodný zejména pro focení přírody)
https://www.fujifilm.com/products/profe ... lvia_100f/

Obrázek

vs. originál
Obrázek
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
29Carlos
Věčnej rejpal
Příspěvky: 931
Registrován: čtv 27.06.2013, 22:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od 29Carlos »

biscuit píše: sob 26.12.2020, 01:10 gramo: já právě koukal, co to tam karel dal na zimu za kola, když měl k autu nové zimní nokiany :-) ale jestli tomu dobře rozumím, dal jen "tématické" disky :-D a gumy použil. jsme rádi, že furt jezdí a nezahálí a dělá čest svému jménu i po tom, co jsme jí my odstrčili... verunka na ní pořád myslí. je to úplně stejný jako u mxky - starou "popelnici" měla k užívání radši než vyvoněnou leštěnku, protože se s ní cejtila svobodnější. fotky prima, hlavně ta první :-)

Je to píšeš. Už jsem se chystal je nasadit, když se v inzerci objevily takhle barevně vyvedený kola, navíc za půl darma, takže se ještě přezouvalo... :D
Fotomajor
Člen Týmu
Příspěvky: 58
Registrován: stř 22.07.2020, 13:36

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od Fotomajor »

Díky za zamyšlení, ale ani případná kritika mi jako digistřevu nevadí, naopak každou dobře míněnou připomínku beru s pokorou- je to impuls ke zlepšení. Moc si cením toho, když někdo investuje svůj čas, aby někomu poradil, pomohl, sdělil svůj názor. Jen malou připomínku: na svém postarším nekalibrovaném notebooku se do vyvážení bílé ani nepouštím, nadělal bych víc škody než užitku. S tou saturací bych to nepřeháněl, mám raději "měkčí" barvy, ale jak už jsem psal,je na každém, čemu dá přednost. Tak fajn, provětrej svůj archiv, ať vidíme zase něco jiného. To ostatně platí pro všechny. Navrhuju malinko ubrat plyn, abychom z toho neudělali 100% fotovlákno. Ne, že bych si nechtěl o fotkách podrobněji pokecat s někým, kdo umí- naopak! Ale myslím, že by to mohlo mnohé kolegy nudit a následně odradit od posílání svých obrázků. To by byla škoda, to bych nechtěl.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

vyvážení bílé = kapátko na předpokládaný neutrální bod. v tomto případě lze použít roubení. samozřejmě možnost si to ověřit okem je dobrá. já bych asi bez monitoru, na který se mohu 100% spolehnout už nemohl fungovat, což mi připomíná, že bych si mohl ještě do konce roku zkalibrovat...

ale jdu teda po něčem zašmátrat do archivu ;-)

KLIK
Obrázek
sony a7III | sigma 70-200mm f/2.8 sport | ISO 100 | 200 mm | f/2,8 | 1/400 s | výstup -> jessops shr 100
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od jarson »

Paráda 8)
Ale rýpnem si? Ja nefotograf? Rýpnem si!
Chcelo to cvaknúť o sekundu, dve skôr, ked bolo este auto na vrcholku toho mostíka a idealne aspon trošku vo vzduchu :mrgreen:
Predstav si to .... to by bola panečku fotečka :rolleyes:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od biscuit »

ale jo, to je správně, že nad tím přemejšlíš. a že kladeš otázky :-)
neboj, auto bylo focený v sekvenci, takže ho mám před mostem, i na jeho vrcholu... problém ale je, že auta jela za sebou v těsném závěsu a nejlepší záběr, kde je mr2 "svobodná", je asi tento ;-)

btw. on ten vrchol mostu není pocitově až zas taková hitparáda, jak si to člověk ve fantazii maluje. bohužel totiž nebylo z mé strany možno jít o moc níž a fotit víc zespoda, aby tenhle moment pořádně vynikl. byla tam hned silnice, docela rušná, takže je to kompromis - a to i proto, že to je "závod", tam člověk taky vždycky hledá trochu kompromis pro sekvenci, než že by šel vyloženě za jedním zaběrem - kompozicí. je to prostě takový polodokumentární než nafintěný. kdybych tady šel za nafintěným obrázkem, určitě na to půjdu širším ohniskem, půjdu až na most a půjdu na zem abych se dostal pod auto (a následně se nechám přejet :-) ).

a abych jen nekecal. stejnej den, jinej most a tentokrát úplně sovětsky :-)

KLIK
Obrázek
sony a7III | sigma 30mm f/1.4 art | ISO 100 | 35 mm | f/2 | 1/4000 s | výstup -> cвема ДС-4
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
29Carlos
Věčnej rejpal
Příspěvky: 931
Registrován: čtv 27.06.2013, 22:42
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení - tipy a triky na focení (nejen) vašich aut

Příspěvek od 29Carlos »

Jelikož s Celicou ještě nějakou dobu nevyjedu, tak to tu trochu zaplevelím mobilovkama netoyot... :biggrin:
Přílohy
20201229_005736(1).jpg
20201229_005736(1).jpg (361.95 KiB) Zobrazeno 1421 x
20201018_162327.jpg
20201018_162327.jpg (304.26 KiB) Zobrazeno 1421 x
20200902_135907.jpg
20200902_135907.jpg (273.9 KiB) Zobrazeno 1421 x
20200510_113903.jpg
20200510_113903.jpg (363.77 KiB) Zobrazeno 1421 x
20180609_150434.jpg
20180609_150434.jpg (438.3 KiB) Zobrazeno 1421 x
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“