Ako radiť na Corolle s manuálom

vše ohledně modelové řady Corolla
Odpovědět
Stefan77
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: pon 27.07.2020, 08:59

Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od Stefan77 »

Dobrý deň, jazdil som 20 rokov na Felicii a bol som zvyknutý riadiť sa tamojším otáčkomerom. Teraz mám Corollu s manuálnou prevodovkou , ktorá mi navrhuje kedy prejsť do vyššieho stupňa. Jeden predajca mi radil to rešpektovať, lebo tým vraj šetrím motor, druhý presne naopak radil neriadiť sa tým, lebo motoru škodím. Prosím, aké sú Vaše skúsenosti? Rešpektujete pri radení pokyny systému či nie? Ďakujem Štefan
Toyota Corolla hatchback 1.2 manual confort tech (rv 2020)
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od biscuit »

Já osobně bych doporučil řadit podle citu - tahu a ucha. Tyhle systémy nemůžou vědět, v jakém jsi zrovna terénu - co bude následovat.
Moje zkušenost s touto "vychytávkou" z jiného auta je, že se na to dá spolehnout jen při velmi klidné jízdě po rovině, jinak je to k ničemu (nebo pro blondýny).
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od Kocúr »

Ten "radič radenia rýchlostí" je nastavený elektronikou na spotrebu. Ja ho ignorujem. Na môj vkus navrhuje radiť do prinízkych otáčok. Nemám veľmi v láske jazdiť pod hodnotu 2000.
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od gramo »

A dlouhodobě jezdit jen na spotřebu motoru taky škodí. Stačí si vyhledat něco na téma "karbonizace přímovstřikových motorů" -- i když motory se vstřikováním D-4S to už řeší kombinací přímého a nepřímého vstřikování, každému motoru prospěje občas profouknout trubky.
Moucha
Člen Týmu
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.06.2020, 08:41

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od Moucha »

Měl jsem to samé v BMW, ve dvoulitrovým dieselu to radilo řadit klidně pětku při 50-60 tacho ve městě, kdy ten motor pak spadnul na 1200 otáček. Nebo v 75km/h na šestku, opět 1200 otáček. Zařadit na nižší stupeň to radilo až když se auto klepalo. Bohužel mám pocit, že třeba automat DSG je přesně takhle nalazen taky. Tátovi to ve služební oktávce řadí klidně pětku v obci. Těžko říct, jak dlouho ty motory jsou schopné takhle vydržet. Já jsem bavoráka prodával ve 300tis a na motoru nebyl nic znát, dvouhmotový setrvačník taky v pohodě.
Za mě tedy se řiď podle svého citu a tahu, jak píše biscuit.
Obrázek
Toyota Corolla 2020 2.0 Hybrid GR
BMW E91 320xd (2016-2020) - prodáno
Škoda Octavia I (2012-2016) - prodáno
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od jarson »

Nepočúvaj to. Je to ako píšu ostatní, kvoli emisiam , nie kvoli životnosti motora.
Nepíšeš sice aký presne máš motor, ale ak benzín od toyoty, potom vo vseobecnosti by nemal ist nikdy pod 2000/min a co sa týka radenia tak kludne aj do 3000. Pri kludnej jazde pravdaže. Inak ak je príležitosť neškodí ( ba naopak) vytočiť aj viac.
Ale záleží to od tvojho motora. Dnešné už nie su ako 4AFE z 90tich rokov, kde si isiel v kuse medzi 3-4tis./min. A ked si chcel ist rýchlejšie tak si nad 4tis/min vlastne ist musel. Inak sa nic nedialo.
Najlepšie otáčkomer nevnímať, vypnuť radio a počúvaťzvuk motora. Ak máš čo len troška citu, dáš to za pár km.. Motor musí isť "veselo". Prídeš do toho :)
Bol som na tom podobne Raz ked som presadol zo S120...strýko s Hondou 6gen 1.5 84kW , ked mi dal šoferovať , ma normálne zjazdil, že čo to šimrám na 2500/min, prečo asi si myslým, že tam dal japonec otačkomer do 8000/min :D ...ale dobre, toto je extremne prirovnanie.
Idealne ak chceš trochu teorie, najdi si výkonový graf pre tvoj motor ( take krivky su tam Výkon a moment) a potom jazdi tak , že to držíš niekde v oblasti max. krutaku +/-, resp okolo toho kde sa krivky pretinaju.... Samozrejme pri kludnej jazde až tak nemusíš, to by si sa na pokutách nedoplatil :)
niečo takéto:
https://www.toyoland.com/engines/4A-F.html
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Stefan77
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: pon 27.07.2020, 08:59

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od Stefan77 »

Ďakujem za vzácne rady. Mám benzínový motor 1.2 85 kW 5200 turbo 116 k 6 M/T a po 20-tich rokoch vo Felícii kde som mal iba kolesá, volant, páku a zopár ukazovateľov je všetko pre mňa nové. Samozrejme rôzne tie veci z výbavy si človek časom odskúša a zváži čo mu je užitočné a čo nie, ale motoru už od začiatku nechcem škodiť, preto som sa pýtal a ak teda nepočúvať radič rýchlosti tak sú pre mňa veľmi užitočné rady typu Jarson o tom, v akých otáčkach sa asi pohybovať.
Toyota Corolla hatchback 1.2 manual confort tech (rv 2020)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od jarson »

Pozor, neber ma doslova :)
Ako vravím , každý motor to má inak. To , že japonci sú "vysokootáčkoví", to platilo pre starú školu motorov tak.cca.90te roky. Žiadne turbo, žiadne nič, len atmosfera a nepriamy vstrek. A ja som takto vycvičený. Preto sa môže zdať, že to držím na dnešné motory predsa len akosi vyššie než by bolo treba. Navyše
aj ako druhé "nové" auto mám hondu i-Vtec a to je vlastne detto. Tiež asi posledná poctivá nepriama atmosféra vyrobená v čase ked už bolo turbo všade.Pri bežnej jazde to točí okolo 3tis. aj tento motor. Ale to su tieto motory. Iné to môžu mať a aj majú inak inak.
Preto vravím, najlepšie si zistit ako to má tvoj konkretny poskladané podla tejto výkonovej charakteristiky a samozrejme používať cit.
Máš na mysli toto:
https://www.toyota.sk/innovation/motor-1-2-turbo
Potom to maš dosť inak:
http://www.img.lasiodora.sk/image/me/d7 ... a6a6c.jpeg
...u teba plný krutak nastupuje skoro ined :) Ale aj tak si myslým, že pod 2000 by som s tým moc nejazdil.
Stále platí a platit bude , že najväčšie zlo je podtáčanie motora.
Naposledy upravil(a) jarson dne pon 27.07.2020, 16:03, celkem upraveno 2 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Stefan77
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: pon 27.07.2020, 08:59

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od Stefan77 »

Ano mám presne ten.
Toyota Corolla hatchback 1.2 manual confort tech (rv 2020)
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od biscuit »

jarson píše: Stále platí a platit bude , že najväčšie zlo je podtáčanie motora.
a vytačení za studena...
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
drozdm
Člen Týmu
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17.07.2021, 19:12

Re: Ako radiť na Corolle s manuálom

Příspěvek od drozdm »

Jazdím na nej už 7000km. Platí zásada..nepodtacat.. určite sa držať nad 2000otackami. V obci pri 50/60tke stále trojka.. do 40 dvojka .. štvorku radiť nad 70 .... šiesty stupeň takmer nepoužívam keďže jazdím okresky a mesto.. v každom prípade šestku až nad 100 km/hod.. ideál az 110 ..
Dbám na kvalitný benzín .. používam výlučne Slovnaft evo 100 ..
A okrem toho Toyota odporúča raz dvakrát do roka pridať do paliva čistič palivového systému..tak som teraz odjazdil jednu nádrž s techronom od texaco .
Odpovědět

Zpět na „Corolla“