vymena oleja - dovezena Previa

vše ohledně modelové řady Previa
Odpovědět
jozeflak
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: pon 13.07.2015, 12:19

vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od jozeflak »

Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu. chystam sa vymenit olej v nedavno dovezenej Previi II, rv. 2004, 2.4. benzin, motor 2AZ-FE. pri motore som nasiel stitok, ze predosly majitel daval olej 5W30 avsak bez uvedenia znacky. v papieroch k autu je uvedene taktiez, ze vyrobca odporuca 5W30, API: SJ alebo SL. doteraz som pri minulych autach pouzival olej Castrol 5W30 Edge zlaty, no teraz by som rad vyskusal znacku Motul.

povodne som uvazoval, ze by som do Previe nalial Motul X-cess 5W40, ale teraz zasa mam troska obavu, ze ci by nebolo lepsie pokracovat v triede 5W30. nasiel som 5L balenia Motul 5W30 bud x-clean alebo eco-clean.

aky olej by ste dali do Previe vy, resp. aky teraz pouzivate? davate niekto aj oleje 5W40?

dakujem velmi pekne za akukolvek radu

Jozef
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od Tomiq »

Řekl bych, že to moc řešíš. Většina olejů s velkou rezervou splňuje specifikaci výrobce. Myslím si, že je jedno, co tam dáš. Já dávám Castrol magnatec C3, 5W/40, páč jsem ho před 25ti lety zkusil, byl jsem s ním spokojen, tak jsem u něj zůstal.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od jarson »

motul su fajn oleje. Ovsem z praktickej stranky veci u nas to až take terno nebude - cena priemerná, dostupnost nie vždy najlepšia...Vzhladom k uvedeným poziadavkam (do oboch motorov) sa ponuka ako dobrý kandidat Shell Helix Ultra 5W30. Plusy - Výborné čistiace schopnosti, A3, SL/SN, vhodná viskozita pre tieto motory a použitie, asi najlepší pomer ceny a kvality na tunajsom trhu, dostupnost "na každom rohu". Minusy - určite výmena po max. 10tkm., napriek zdanlivej dostupnosti kupovat len z overených zdrojov.
Nepomýlit sa pri nakupe ( existuje X variantov - hladaj "cistý" Helix Ultra - nie s dodatkami ako ECT, AVL...a podobne)
Su samozrejme aj další kandidáti - valvoline maxlife napriklad.
Uvedný castrol nic nezkazí, ovšem ide len o priemerný olej , inak povedané za jeho cenu možeš mat u inej značky lepší produkt.
K tomu mechanikovi - co ti povedal ? bol olej nejako kontaminovaný? palivo? - alebo len niekoho subjektívny dojem?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
maslisko
Navigátor
Příspěvky: 110
Registrován: úte 01.08.2017, 10:30
Bydliště: Valašsko

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od maslisko »

S křížkem po funuse (nějak asi nefungují emailová upozornění nebo co), ale kdyby to někoho dalšího inspirovalo - do všech svých aut (včetně Kinderwagenu se stejným motorem, jako máš ty) leju už dlouhé roky, když to trochu zjednoduším, ten nejlevnější 10W-40, na jaký zrovna na internetu narazím. Poté, co jsem si přečetl výborný seriál o olejích (první díl tady), dospěl jsem k tomu, že 1) normální smrtelník nemá šanci dobrat se k nezávislým informacím o tom, který olej je lepší než jiný, 2) nemůžu koupit vyslověně špatný olej, pokud se držím předepsané specifikace a kupuju u trochu normálního prodejce, 3) lepší než utrácet za oleje prodražené hustým marketingem je lepší měnit o kousek častěji, v mém případě cca po 10 tkm. Po tomto "prohlédnutí" mě takové ty rádobyodborné řeči o tom, který olej je lepší než druhý a proč, tak akorát rozesmívají :-)
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Ex: Honda Civic 1.5 VTEC MY97 4D alias Chřestýš
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne pát 08.09.2023, 07:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od Tomiq »

Jsem si vzpomněl na jednu moudrost, kterou mi u sklenky vína kdysi řekl kámoš Angličan: "Můj Tatynek dycky šíkal, že všechny vína jsou fucking the same" :D
Kořen slova Toyota je Toy!
kadlji
Člen Týmu
Příspěvky: 42
Registrován: pon 29.09.2008, 19:08

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od kadlji »

Já to vidím podobně.. leju tam to levné a dostupné a snažím se měnit po 10 tis. km.. Ikdyž je pravda, že to je poslední dobou jen jedna konkrétní značka, ale to jen kvůli tomu, že se mi nad tím nechce přemýšlet.

Pracuju pro firmu, která dělá vývoj, vyrábí, testuje dvou-taktní spalovací motory... toho času u nás byli snad každý měsíc dodavatelé olejů s tím, že právě ten jejich olej je pro náš produkt to ideální a že si to máme otestovat. Chvilku jsme nad tím s kolegy hloubali a dospěli jsme k tomu, že aby to mělo nějaký význam, tak to musí strávit alespoň 50 MTH na brzdě .. raději spíš 100 MTH.

Dál jsme přemýšleli co teda máme sledovat .. je to opotřebení válec/ píst, opotřebení pístního kroužku, zanesení výfuku usazeninami ? Vlastně spíš všechno dohromady.. s tím, že každý parametr má nějakou váhu.

Skončilo to samozřejmě tím, že to je úplná pitomost. 1 hodina času vývojového pracovníka stojí cca 1000 Kč, MTH na brzdě plácnu třeba 1500 Kč ( a to je hodně levná brzda). (1000+1500)*100= 250000 Kč na test jednoho oleje.. dejme tomu, že testujeme třeba 6 dodavatelů.. utratili bychom tedy 1 500 000 Kč jen pro to abychom zjistili, že jeden olej je v tomto konkrétním parametru třeba o 5% lepší než olej jiný.

Když to vezmu z druhé strany.. žádný výrobce na světe si myslím nedovolí vyrobit olej, který dokáže poškodit motor. Motor dokáže poškodit jenom nevhodné používání oleje ( nevyhovující norma, long life intervaly atd.)

Edit. .. co jsem tím chtěl vlastně říct.. pokud někdo dokáže v běžném provozu poznat rozdíl mezi oleji, udělat z toho nějaké rozumné závěry a dát na to štempl, tak by se tím měl začít živit.
Avensis T22, 1.6 + LPG
Previa ACR3, 2.4 + LPG
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: vymena oleja - dovezena Previa

Příspěvek od Tomiq »

Cos tím chtěl říct? prostě "Fucking the same" :D
Kořen slova Toyota je Toy!
Odpovědět

Zpět na „Previa“