automat

vše ohledně modelové řady Rav 4
Pleskin
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12.05.2020, 18:22

automat

Příspěvek od Pleskin »

Ahoj, mám dotaz jaký je váš názor na výměnu oleje v automatické převodovce. Koupil jsem Rav4 2013 benzín 145000km a plánoval jsem vyměnit olej v převodovce. Tady u Brna to prý dělají dobře v Blučině. V servisu Toyota mě ale od toho zrazovali, že v cvt to není potřeba, na moji odpověď že v koncernu VW to dělají automaticky po 60 tis km argumentovali, že to je v podstatě dvouspojková převodovka, ale cvt to je doživotní. Jelikož si chci auto nechat delší dobu, nera bych aby se za pár km cvt odporoučela. Takže teď váhám a proto se vás ptám na vaše názory a zkušenosti. Děkuji J.
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: automat

Příspěvek od Kocúr »

Vymeň olej. Nie však u šuflikárov ale v servise, kde sa automatmi zaoberajú profesionálne. To nieje ako s motorovým olejom, že vypustíš starý olej a naleješ nový. V automate sa to robí pretlakom, treba na to mať stroj a vedieť s ním pracovať. V CVT stačí meniť olej po 90-100tisícoch km, v dvojspojkách by som cez 60 nešiel. A doživotný olej - no takto - stačí sa trochu zamyslieť ako prevodovka pracuje, s akými trecími silami a teplotami, porozmýšľať o možnom stave oleja keď dajme tomu len stojí niekde v sude vonku, nie to ešte keď si na ňom najazdil nejakých 90tisíc km po meste... V tvojom prípade 145tisíc... A máš jasno vo veci viac ako tí experti v servise.
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
Pleskin
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12.05.2020, 18:22

Re: automat

Příspěvek od Pleskin »

Četl jsem jak se to dělá, ale váhám zda to udělat , když automat řadí dobře bez problémů. Abych mu spíš neuškodil jak někdo říká. Nikdo víc se nevyjádří?
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: automat

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 23:11, celkem upraveno 1 x.
lajdak.miki
Řidič
Příspěvky: 162
Registrován: stř 16.04.2014, 18:30
Bydliště: veľká dedina,blava nééé

Re: automat

Příspěvek od lajdak.miki »

Menil som olej v CVT v Priuse ,servisák mi povedal že sú to vyhodené peniaze a asi mal pravdu.Menil som pri 180.000 km a pôvodný lej bol tmavočervený asi o dva odtiene tmavší od nového .po výmene som nespozoroval žiadnu zmenu.Auto nie je tichšie,neklesla spotreba,nič,žiadna badatelná zmena.A keď japonci povedia že tá náplň je doživotná ,tak to asi tak bude.To len u nás je veľa ludí mudrejších ako vývojári v toyote a radi sa serú do všetkého ,aj do čoho netreba.
teraz prius a čo potom?TESLA S!!! späť ani krok.
Danny_Z
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pát 21.07.2017, 21:59

Re: automat

Příspěvek od Danny_Z »

Já nevím no... Nejsem mechanik. Je pravda, že výměna oleje v klasickém automatu s hydroměničem nebo s dvojspojkový se doporučuje měnit určitě napříč všemi automobilkami, i když samy automobilky říkají opak. Každá náplň v automatu je doživotní, je jen otázka, jak dlouhý ten život bude. :lol: Nicméně CVT je natolik odlišná a dokonce e-CVT je ještě dost jiná, takže tam ty zkušenosti opravdu takové nejsou a může to být celé trochu jinak, než u klasických automatů...
Toyota RAV4 (MY2020) Hybrid AWD Executive (+JBL +Skyview) Pearl-White
Bylo: Toyota Auris Touring Sports MY2017 Hybrid Executive modrá Denim
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: automat

Příspěvek od ježek2 »

...chytrolin na sceně - stačilo...
Naposledy upravil(a) ježek2 dne ned 17.05.2020, 17:20, celkem upraveno 1 x.
Pleskin
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12.05.2020, 18:22

Re: automat

Příspěvek od Pleskin »

Díky za názory, sice jsou trochu rozporuplné, ale to i já sám si nejsu jistej co je lepší. Měnit či neměnit? Budu pátrat dál, ale přikláním se k názoru, že ho vyměním. Ještě mám dotaz zda někdo zná. Při koupi byl ve výbavě vozu psán sportovní podvozek. Co si pod tím mám představit. Zvednutý auto? Silnější tlumiče? Předchozí majitel byla žena která jezdila převážně dálnice a 1 třídu. Pochybuju , že by s tím kdy byla v terenu. Dík J.
Danny_Z
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pát 21.07.2017, 21:59

Re: automat

Příspěvek od Danny_Z »

Ad. sportovní podvozek: nevím přesně, jak u Toyoty, ale většinou sportovní podvozek znamená tužší nastavení tlumičů a někdy také naopak lehce snížená světlá výška – nižší těžiště a lépe tak "sedí na silnici" zejména v zatáčkách, nižší aerodynamický odpor.
Toyota RAV4 (MY2020) Hybrid AWD Executive (+JBL +Skyview) Pearl-White
Bylo: Toyota Auris Touring Sports MY2017 Hybrid Executive modrá Denim
lajdak.miki
Řidič
Příspěvky: 162
Registrován: stř 16.04.2014, 18:30
Bydliště: veľká dedina,blava nééé

Re: automat

Příspěvek od lajdak.miki »

ježek2 píše:lajdak.miki : "A keď japonci povedia že tá náplň je doživotná..."...a možeš mi povedať,kde povedali,že je doživotná???...zvlášť,když právě u Priusu je "doporučená"...???...ta zmíněná barva staré náplně je asi právě to znamení,že je opotřebovaná - nikde se nepíše,že by v tom musely plavat piliny...myslím,že to není zas až takový zničující položka,aby to člověka zrujnovalo...
Na druhou stranu,když je tolik nářků,že např. Corolla nemá apple car play - nesmírně důležitá položka pro pohyb na silnici - tak tohle je aspoň tro takový pocit,že jsem tomu neublížil...že po výměně nenastala "změna k lepšímu výkonu" není určující...
Mne to povedal mechanik z Toyoty a on si to z prsta nevycucal.Na školenia chodia chlapci do centrály do Prahy,takže tam ich to asi učia.Ja som menil pri 180.000km ,ale druhý krát už nebudem.
teraz prius a čo potom?TESLA S!!! späť ani krok.
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: automat

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 23:12, celkem upraveno 1 x.
Danny_Z
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pát 21.07.2017, 21:59

Re: automat

Příspěvek od Danny_Z »

Souhlasím. Problém je v tom, že hodně mechaniků v autorizovaných servisech tvrdí, že náplň v AP je "doživotní". Jak jsem psal výše,"doživotní" může být každá náplň :lol:
Jednoduše jim to tak tvrdí na školení, důvod je zřejmý – zaměření na firemní flotily, kdy správce vozového parku firmy hledí i na servisní náklady a každý náklad navíc pro servis oproti jiným automobilkám může rozhodnout. Nicméně ti rozumní to vidí trochu jinak a výměnu doporučují, a je jedno, jestli to je Škoda, Hyundai, Opel či BMW nebo Audi. Ale u e-CVT vážně nevím, asi bych měnil taky no, ale po výrazně větším nájezdu :)
Toyota RAV4 (MY2020) Hybrid AWD Executive (+JBL +Skyview) Pearl-White
Bylo: Toyota Auris Touring Sports MY2017 Hybrid Executive modrá Denim
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: automat

Příspěvek od ježek2 »

.
Naposledy upravil(a) ježek2 dne ned 17.05.2020, 17:20, celkem upraveno 3 x.
Pleskin
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12.05.2020, 18:22

Re: automat

Příspěvek od Pleskin »

Dík za odpovědi a Vaše názory. Určitě pomohly, protože na rozhodování nejsu sám a potvrzuji si můj názor - vyměnit. V Brně to dělá Kapsch a kousek od Brna v Blučině. I cenově jsou podobný ( chci vyměnit i v zadním diferáku-4x4) cca 11 tis. Pokud někdo z Vás má s některým z těchto servisů zkušenost ,podělte se. Dík J
Ježku s tou cenou to myslíš vážně? Za proplach, případně filtr?
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: automat

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 23:12, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“