Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na camper

vše ohledně modelové řady Previa
Uživatelský avatar
dalis7
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 09.06.2018, 21:26
Bydliště: Praha

Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na camper

Příspěvek od dalis7 »

Zdravím všechny previaky a zejména nadšence do úžasný 1.gen, nejsem tu sice poprvé a úplně novy, ale kromě pred vice jak dvema roky vyvěšení inzerátu na koupi Previe 1.gen, jsem se do fora ještě nezapojil, leč pouze důkladně lustroval příspěvky k servisovaní (a nenašel nic ohledně chl. kapaliny). Jedničku jsem sehnal loni nakonec v Belgii ve hodne peknem stavu po 1.majiteli s 42tis. km (!). Přestavěl jsem ji na sleepercamper a neco z nutné preventivní údržby jsem svěřil servisu (brzdy, klima, proplach automatu s kompletní výměnou oleje a filtru) a neco udělal i sam, ale dokáže mi nekdo pls poradit, jakou chladicí kapalinu muzu dat (chystam se provést kompletni výměnu náplně) - na netu a ve svým francouzsky psaným manuálu jsem nenašel nic, nez obecně info o tom, ze se používá chl. kap. na bázi ethylglykolu. S ohledem na to, ze v r. 98 se používala zrejme zelenomodra (neco takového tam i bylo), což je asi v současném značení v EU G11, tak si myslim, ze bylo mohlo tak byt, ale jistotu moc nemám a nechci riskovat budoucí možné poškození tesneni ci koroze bloku motoru apod. Najde se tu nějaky samodomo servisák, co s tim ma vlastní zkušenost a pripadne poradí jednak druh kapaliny a popr. jak nejlépe vypustit a pak namíchat a naplnit zpet - lze vypustit chladič a zvlášť někde z bloku motoru vypouštěním ventilem, nebo jen odpojenim hadice apod. ? Diky předem za radu/y, nechci naší Prevku jakkoli ohrozit ;). Nejsem si jistý, jestli muzu dat třeba rovnou G12, ktera asi neni pro Japonce dle složení asi ok
Naposledy upravil(a) dalis7 dne úte 14.04.2020, 17:15, celkem upraveno 2 x.
Previa I 2,4l GL 1998, 97kW, automat
sleeper/camper úprava
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa 2,4 r.98-chladicí kapalina

Příspěvek od Tomiq »

https://tpeworkshop.blogspot.com/p/blog-page_83.html
Tady je krásný servisní manuál. V něm píšou pouze že máš použít kapalinu na bázi etylenglykolu max 70% a nikdy nepoužívat na bázi etanolu.
Já osobně jsem dával červenou, páč předtím tam byla taky červená. Eshopy s kapalinama mají vyhledávače a mazací plány, které nabídnou typ podle vozu.
Na vypuštění celé je asi nejlepší rozpojit hadice v nejnižším místě a spíš na několika. a postavit auto rozumně z kopce aby to vyteklo.
Jestli máš pěknou jedničku a ještě se sleepúpravama, taxe pochlub nějakejma fotkama.
Kořen slova Toyota je Toy!
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1471
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Previa 2,4 r.98-chladicí kapalina

Příspěvek od MiBo »

LEN TAK:
https://www.toyota.com/owners/resources ... rs-manuals
https://www.toyota.com/t3Portal/documen ... ct8/81.pdf
COOLING SYSTEM
Total capacity, L (qt., Imp. qt.):11.7 (12.4, 10.3)
Coolant type:With ethylene-glycol antifreeze (Do not use alcohol type.)
CHLADIACI SYSTÉM
Celková kapacita, L (qt., Imp. Qt.):11,7 (12,4, 10,3)
Typ chladiva:S nemrznúcou zmesou etylénglykol (Nepoužívajte používať alkohol.)
Uživatelský avatar
dalis7
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 09.06.2018, 21:26
Bydliště: Praha

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina

Příspěvek od dalis7 »

Ahoj oběma a diky za odpovědi.

Tomiq: ten servisní manuál používám, ale prave jak píšu uz v úvodu, nic nez obecně o ethylglykolu se tam nepíše. Vidím, ze ty mas ale dvojkovou Prevku, ta je mladší a tak možná tu červenou G12 tam je uz možné použit, o jedničce to proste jen nevim-mel jsem tam zelenou a tak předpokládám ze by mohla byt ještě “typu G11” a tak chci mit jistotu, co je opravdu správně. Bůhví, jak tam ta kapalina predtim byla dlouho. Autak stal dlouho v garáži a podle tištěné i elektronické belgické servisky za poslední cca 5-10let s nim vozili majitele (invalidní vozíčkář) a najeli jen par set až max 1-3tis km/rok.
Fotky přidám- mam uz přestavbu komplet z 99% za sebou a uz jsme ji loni par týdnu stihli i otestovat v Itálii a Rakousku. Dik za popis k možnosti vypuštění, chápu, ze detaily musím dohledat na potrubí a motoru sam, když mas dvojkovou a tedy jiné reseni jak s motorem tak urcite s rozvody potrubí apod s ohledem na odlišnou polohu motorů.

MiBo: první odkaz jsem uz taky na Toyotě webu polejzal, diky, druhy je vlastně jen anglicky výsek z manuálu tištěného, ktery mam ja ve francouzské podobě (Belgie je frankofonní), takže cast týkající se chlazení je v podstate totožná s tou mou, ale je tam napr popsán v jiných oddílech jiny druh svíček a označeni motoru jako 2TZ-FZE, ale ja mam motor i dle VIN asi trochu jiny: 2TZ-FE, tak si nejsem jistý, co to písmeno na víc v druhu motoru znamená. Třeba je to jen specifikum pro us trh apod, kdo ví. Co tam konkrétně davas ty, jestli mas jedničku a pripadne jaký ročník - myslim, ze od roku 97 se to trochu měnilo a taky záleží na trhu prodeje-v Austrálii byly Tarago starší ročníky trosku j8ne nez pro EU trh atd. US trh neznám vůbec odlišnosti, ...
Naposledy upravil(a) dalis7 dne úte 14.04.2020, 17:18, celkem upraveno 3 x.
Previa I 2,4l GL 1998, 97kW, automat
sleeper/camper úprava
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa 2,4 r.98-chladicí kapalina

Příspěvek od Tomiq »

Já mám obě :D
Všechny v Evropě dostupné jedničkové Prévie mají 2tz-fe. Ten fze je přeplnovanej a tady na něj nenarazíš.
Mazací plán od Motulu říká modrou.
Jakou jsi tam měl doteďka? Já bych teda řek, že červenou starej motor nepoškodíš, modrou novej motor jo a nesmí se míchat.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
dalis7
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 09.06.2018, 21:26
Bydliště: Praha

Re: Previa 2,4 r.98-chladicí kapalina

Příspěvek od dalis7 »

Aha, tak tim přeplňovaním se to vysvětluje, proto je tam i ta odlišnost ve svickach-to asi bude na asijském nebo us trhu, ne ? Taky je tam trosku odlišnost ve specifikaci motor. oleje, jen nepatrná.

A když tedy mas tu jedničku taky - gratuluju k dobre volbě :), lejes tam uz g12 nebo ještě tu zelenou (taková ta obvyklá zelenomodra) a jak ji mas dlouho-kdy měníš ?
Ten mazaci plán od Motulu na chl. kap. by tedy odpovídal-jak jsem psal, mam tam zelenou/modrou, takže se domnívám, ze to je taodpovidajici na G11 a ne G12. Prave to, jestli g12 to zkazím nebo si nejsem jistej, nejsem chemik a myslim, ze pokud ta původni zelenomodra odpovídá te G11, tak bych radeji dal G11-to je to moje nejvetsi dilema. S mícháním to je jasný, ze v žádném pripade, oranžový červený uz jsou pak později, to leju do svy o neco mladší ameriky z r. 09-tam je to jasný - tam to jisti Mopar ;)
Previa I 2,4l GL 1998, 97kW, automat
sleeper/camper úprava
Uživatelský avatar
dalis7
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 09.06.2018, 21:26
Bydliště: Praha

Re: Previa 2,4 r.98-chladicí kapalina+přestavba na camper

Příspěvek od dalis7 »

Tak přikládám odkaz na Rajče pro ty, ktery jsou do jednickovy Previe fandové a kde je mozny videt moje loňský blbnutí s úpravami Previe1 na camper pro dva jako inspiraci z půjčovny od protinožců, kde se s tim tak ale necrcaj a výbavu davaj do auta na kempovani ve volném australském i novozelandskem prostoru rozhodne spartánskou ;)
Kdyby to někoho zaujalo, rad poradím

https://www.rajce.net/a16717714
Previa I 2,4l GL 1998, 97kW, automat
sleeper/camper úprava
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od jarson »

najdi si G JKS antifreeze:
https://www.classic-oil.cz/produkty/chl ... otive.html
(zložením zodpovedá Toyota long life coolant Green)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od Tomiq »

Pěkná, zachovalá. Není-li to tajné, na kolik tě vyšla a jak jsi ji sehnal?
Vestavba je pěkná, ale já mám problém, mám 4 děti :D . Takže plánuju autostan na střeše a podobný hovadiny, ale zatím je to pouze ve fázi vymýšlení.
Kořen slova Toyota je Toy!
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od Tomixx »

Ten G JKS antifreeze jsem použil také. Splňuje normu pro Japonské vozy.
Přestavba super a krásná Previa.
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od Tomiq »

jarson píše:najdi si G JKS antifreeze:
https://www.classic-oil.cz/produkty/chl ... otive.html
(zložením zodpovedá Toyota long life coolant Green)
Znamená to tedy, že růžová je do Toyot špatně?
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od jarson »

to celkom nie.
Znamená to len, že pre toyotu, ktora bola plnená zelenou je to toto to isté , ale za menej penazí.
Japonci maju iný sposob farbenia zmesí než europa. Modrá od japonca nie je to isté co modrá v europe. Napríklad Honda type 2 je farby modrej, ovsem s modrou G11 z EU nemá nič spoločné. Chemicky je skor je podobná europskej G12-ke, ktorá je ale zase pre zmenu ružová. Okrem toho Honda type 2 má v sebe napriklad fosfaty, co G12 nemá, lebo su v EU zakazane. A naopak.
Mimochodom toyota má aj cervenú a aj ružovú priamo v originále. Ale tu udajne ide hlavne o to , prisposobit sa "farebne" europe. Ružový toyota coolant ma este skratku SSL , zelená a cervená má iba LL. Teda SUPER long life a LONG life. Lisia sa teda medzi sebou najmä rezervou vycerpania antikoroznych prísad. V preklade ružová má dlhší interval vymeny. Nemám overené ( rozbor som nevidel ) ale RED a GREEN by mali byt chemicky rovnaké.
Pozor ale - stale ide o japonské kvapaliny. Oproti europskym sa chemicky líšia. A ako som uviedol, na farbu sa tu neda spoliehat, je to uplne podla ineho "kluca".
Vo vseobecnosti už cca. 30rokov toyota ( a vseobecne japonci a korejci) použiva h-OAT kvapaliny , typicky s fosfátmi.
Co vsak nevylucuje pouzitie europskej kvapaliny v takomto motore. Podobne ako aj u olejov, tak aj tu, sa zdá , že tie motory znesu hocičo.
Napriek tomu osobne vždy používam originál, ak ked teraz už nejaky cas (kedže sa cca pred 2 rokmi minula a nedala sa zohnat Toyota LLGrenn) presiel som na GJKS. Priamo od nich mam rozborom potvrdene, ze tato kvapalina ma totožne zlozenie ako originál od toyoty.Takže nie je co riešit.
Ale mne ide o staršie toyoty , kde bol originál zelený. V nových ( po roku 2000) by som sa až tak nebal europskych náhrad.
Naposledy upravil(a) jarson dne úte 14.04.2020, 22:34, celkem upraveno 1 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od Tomixx »

Japonské a Korejské vozy používají v chladící kapalině fosfáty, které jsou v autech vyráběných v Evropě zakázané. A taky nesmí obsahovat silikáty. Už nevím, kde jsem to našel, ale držel jsem se specifikace Japanese Standard JIS K 2234.
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od Tomixx »

Jarson to krásně popsal.
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Uživatelský avatar
dalis7
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 09.06.2018, 21:26
Bydliště: Praha

Re: Previa 2,4 r.98 chladicí kapalina+Previa přestavba na ca

Příspěvek od dalis7 »

jarson píše:najdi si G JKS antifreeze:
https://www.classic-oil.cz/produkty/chl ... otive.html
(zložením zodpovedá Toyota long life coolant Green)

Diky, to je přesně to, co jsem hledal a tušil, ze z tech některých rozborů kapalin na netu musí byt
trochu jinak, nez je obecné mylné povědomí o antifreezech - neni to o barvě, ktera je sice někdy důležitá, ale důležitější je prave to složení, ktery si výrobci sami často hlídají a drží. Někde jsem četl, ze právě Japonci (TOYOTA i další) mají “své” složení zelenomodre kapaliny, jejíž jakousi obdobou v EU (resp napr. mj. koncern VW) je prave G11, ale s výhradou k některým přísadám. Je to hotova věda, dost jsem do toho zabredl a jsem rad, ze nejsem sam, kdo s tim uz bojoval. Tenhle odkaz to taky dobre rozebírá. https://www.slideserve.com/JasminFlorian/coolant

Podobně jsem na tom u staršího DODGE, kterej zase “musí” mit Mopar a chce-lí člověk dat nějaky ekvivalent v oleji motorovým, převodovým do automatu, chlazení, ... tak taky musí trpělivě pátrat. Jesteze ten net mame, jinak bysme běhají po stromech a nejezdili v Previích :)

Tomiq: Sháněl jsem jak divej v podstate rok, viděl a projel par pojizdnych, uz bohužel marných vraků v ČR, i nějaky v Německu, ale až na asi dva vse bud s manuálem (chtěl jsem jen automat) to bylo celkem mrzuty. Uz jsem jednal o jednom kousku s automatem ve Švajcu, ale ten mi prodali ještě nez jsem pro nej stačil vyjet. Ale trpělivost a casty sjíždění nabídek evropskych autosrverů se vyplatila a nakonec jsem náhodou narazil na jednom belgickym zakopaným webu na čerstvě zařazenou Previi do prodeje v jednom bazoši na sever od Bruselu a na první pohled jsem věděl, ze to je ONA, takže rychlý telefon a uz pres noc jsem pro ni vyrazil a dopoledne uz byla projížďka a hned zaplacená rezervace, arabskej obchodník zařídil po telefonu domluvu na technické a ja druhy den na ni uz jel s někým z bazaru a pak jsem vyrazil na jediný místo v Bruselu, kde jsem s jejich papírama udělal odhlasku, zaplatil prevozovy pojisteni a převozní značky na počkání a odpoledne po vlastní ose uz zpátky domu. Auto bylo ve výborným stavu, v podstate vypadalo, jako by s nim parkrat jel v showroomu dealer jak s predvadeckou. Cena tomu bohužel odpovídala, ale věděl jsem, ze to je ona a ze to za to stojí-dal jsem za ní 8.000€. Ale 42t km, 1majitel, jasný původ i historie vč. elektronické knížky (ta je v Belgii uz hodne hodne dlouho běžná) a veškerý původni papíry a doklady jsou jasná protihodnota a hlavne-je to proste super kára s jedinečnou koncepci, velkým prostorem pro můj záměr na civilní camper a nic podobnyho uz dvacet let nikdo nevyrábí, takže za to je tech par českejch kaček vlastně zadarmo :) Ty švýcarský kousky taky nejsou zrovna zadarmo a málokdy s automatem, tam ma drtivá většina čtyřkolku, ktera se děla jen s manuálem a mívají uz hodne nalitano (rez tam taky udala dost práce) a je to na jejich stavu znát a navic pak ještě clo a daň to prodraží o dalších asi 20%, takže v porovnáním s tim to zase tak šílená koupě nebyla-je to úhel pohledu, když ma člověk na neco spadeno a udělá si radost. A navic jako bonus - ještě 8let a bude to veterán !! :)
Se mnou uz děti na dovolenou nejezdej, jsem staršího data výroby, takže dvoumístný camper je akorát a po zkušenostech v Austrálii a Zélandu jsem se do tohohle Startreku zamiloval. Když jsem měnil v servisu novy pneu, tak jsem sice slyšel neco o vzhledu divny běluhy, ale dotyčnej servisak zrejme viděl auto poprvé a netuší co auto umí, vydrží a o jeho spolehlivosti. Tak jsem ho trpělivě poučil, vysvětlil mu, co ma pred sebou a co auto po Asii i USA a Austrálii v drtivé většině najezdí-spadla mu čelist a nevěřícně na me koukal. Chtěl bych videt některý EU auta v pujcovne po 20ti letech provozu a 500tis. a vice km, co by tohle vydržela.
Jinak přestavby jedniček s tim spaním na střeše je taky uz par na světě, inspirace je kde hledat, ale pro šestičlennou rodinku-to uz je výzva. To abys ještě jednu prikoupil ;)
Previa I 2,4l GL 1998, 97kW, automat
sleeper/camper úprava
Odpovědět

Zpět na „Previa“