Odvzdušnění free-tronic

vše ohledně modelové řady Yaris
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

Ahoj, dneska jsem dovezl auto ze servisu, kde bylo kvůli výměně brzdovky. Mechanik mi na autě rovnou chtěl i vyměnit kapalinu ve freetronicu, takže odsál kapalinu z nádobky freetronicu a dolil novou DOT3. Problém je, že jednotka teď spíná v jednom kuse. Předtím spínala 1x za cca 20 vteřin. Teď se spíná vkuse po cca půl sekundě. Diagnostika mi nenašla žádnou chybu, kontrolka freetronicu také nesvítí. Mohlo se to nějak zavzdušnit? Případně neví někdo, jak ji odvzdušnit? Hledal jsem zde na fóru, ale nenašel jsem přesnou odpověď. Někde psali, že je k tomu třeba diagnostika. Tu sice mám, ale jen na zobrazování chyb. Zítra budeme volat do Toyoty, ale nedá mi to teď spát. Předem díky za odpověď.
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

Tak odvzdušnění dnes v autorizovaném servise proběhlo, dokonce i vícekrát, stav se každopádně nezlepšil. Auto nejeví žádné vady a chyby, jednotka hrčí co sekundu. Nikdo v servise nechápal, jak se to mohlo takhle zbláznit tím, že se odsála a doplnila kapalina DOT3 z nádržky. Zavzdušněný systém nebyl.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

a môžeš vysvetliť čo to je to "spínanie"? To som nikdy nazažil aby v aute počas jazdy niečo spínalo, cvakalo...
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

No to sepnutí je vždy, když potřebuje jednotka dotlakovat systém free tronic. V zásobníku musí být tlak na ovládání spojky hydraulicky. A když poklesne, tak se opět dotlakuje. Problém je, že to není jen občas za minutu, ale skoro v jednom kuse.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

a v autorizáku nevedia prečo stále tlakuje? No natíska sa odpoveď - buď je chybné nejaké čidlo, alebo je tam nejaký únik alebo je chybná RJ - chyba v mozgu. Po pripojení diagnostiky musia vidieť čo ide do RJ - aký tlak ukazuje čidlo a z toho určiť kde je chyba.
To je moja "logická" úvaha.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

Právě že v servise se s tím drbali skoro 2 hodiny, opakovaně to odvzdušňovali, napíchli to na diagnostiku, ale všechno se tvářilo být v pohodě. Nehází to žádnou chybu a hodnoty jsou přesně tak, jak být mají. Navíc on ten systém fungoval perfektně, než tam ten servisák odsál hadičkou starou kapalinu a dolil novou. Začalo to dělat přesně v ten okamžik. Napadlo je, jestli tam nenalil brzdovku o nějaké jiné hustotě, nebo jestli tam nespadl nějaký bordel, nicméně oni ji při tom odvzdušnění vyměnili a furt nic.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

skús či odpojenie batérie na dlhšiu dobu - povedzme 5 minút niečo neurobí, predpokladám nie ale je to pokus zadarmo...
Inak nemôže sa všetko javiť OK keď nie je. Ak idú do RJ správne údaje potom je chyba v nej.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

Baterku jsem odpojenou už nechával asi 2 hodiny, jednotku řazení a celého toho systému jsem už taky zkoušel vyměnit ( mám 2 náhradní plně funkční z vrakoviště ). Ale zdá se mi to být dnes o něco lepší, spíná to už alespoň s rozestupem cca 2-3 vteřiny a ne v jednom kuse. Možná si to ještě nějak sedne. Jako sehnat ten systém freetronicu problém naštěstí není, našel jsem více nabídek, spíše mi je to líto měnit, protože tenhle má najeto 105tkm a byl pravidelně odvzdušňovaný v autorizáku ještě předchozím majitelem, nějaká z jiného auta bude další časovaná bomba.
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od josuk »

já si tedy myslím, že v podobných zásobnících tlaku právě vzduch musí být. Když není správně vzduchu v domácí vodárně, spíná to okamžitě po odběru, kdy tlak hned klesne na 0. Pokud je tam vzduch tlak klesá pomaleji v závislosti na odebraném objemu. V tlumičích u motorky taky musí být vzduch, kdo to naleje olejem po okraj, tomu to nepruží.. :?: (kapalina je nestlačitelná a nemůže akumulovat tlak)
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

josuk píše:já si tedy myslím, že v podobných zásobnících tlaku právě vzduch musí být. Když není správně vzduchu v domácí vodárně, spíná to okamžitě po odběru, kdy tlak hned klesne na 0. Pokud je tam vzduch tlak klesá pomaleji v závislosti na odebraném objemu. V tlumičích u motorky taky musí být vzduch, kdo to naleje olejem po okraj, tomu to nepruží.. :?: (kapalina je nestlačitelná a nemůže akumulovat tlak)
- ano ale ten vzduch musí byť predsa od kvapaliny oddelený nejakou membránou, nemôžeš zavzdušniť hydraulický okruh lebo prestane fungovať jelikož je vzduch stlačiteľný - asi by si nechcel mať vzduch v okruhu brzd...

Pre zadávateľa - ak si vymenil ten aktuátor a všetky sa správajú rovnako tak chyba je v jeho ovládaní... predpokadám... ak ti ho bude dookola spínať tak časom odíde to je jasné
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od josuk »

:D tak ve vodárně žádná membrána není a vzduch se do trubek běžně nedostává.
Brzdy nejsou zásobník tlaku, tam ta kapalina musí být nestlačitelná, ale zásobník..to je něco jiného.

Samozřejmě jsou to jen teoretické poznámky, protože freetronic jsem nikdy neopravoval.. 8)
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od misacek205 »

Nene, já zkoušel vyměnit ŘJ toho systému řazení, ten "aktuátor" bych kupoval, až to odejde. Teď jsem to byl vyzkoušet a světe div se, od sepnutí k dalšímu sepnutí je už prodleva 11 vteřin a po nastartování cca 8 vteřin. A přitom to auto od včerejška stojí. Možná si to fakt nějak začíná sedat, i když teda nechápu jak, když není systém v provozu :D
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

josuk píše::D tak ve vodárně žádná membrána není a vzduch se do trubek běžně nedostává.
Brzdy nejsou zásobník tlaku, tam ta kapalina musí být nestlačitelná, ale zásobník..to je něco jiného.

Samozřejmě jsou to jen teoretické poznámky, protože freetronic jsem nikdy neopravoval.. 8)
- https://www.mountfield.sk/vodaren-jp-ba ... l-1voc1107 - vôbec tam nie je membrána
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od josuk »

freetronic.png
freetronic.png (112.49 KiB) Zobrazeno 3142 x
tady nějaká membrána asi je - ta baňka, co má nahoře matku..

(a vodárny jsou nově s balonem uvnitř, starší byly i bez balonu, ale to sem přece nepatří!! to byl fyzikální příklad!!)
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Odvzdušnění free-tronic

Příspěvek od slabostka »

jasné že je .... v sodovkovej fľaši tlačíš plyn do kvapaliny ale určite nie do rúriek v aute kde je kvapalina
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Odpovědět

Zpět na „Yaris“