Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

vše ohledně modelové řady Rav 4
Odpovědět
Gandalf
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: stř 06.02.2019, 12:31

Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od Gandalf »

Ahoj, něco mi tam už pár měsíců vrčí :( Nezávisle na otáčkách motoru - nezmění se po vyšlápnutí spojky a vyřazení. Typicky mi to připomínalo hluk hrubých gum, ale po výměně pneu za hladké se nic nezměnilo. Tón je spíš hlubší a šíří se asi karosérií, takže neurčím odkud. Je to zřetelné až tak od 50 km/h (na heveru se kola točí volně - nic nedrnčí, brzdy neštrejchají). Nad 80 km/h už je to hlasitější než motor...(D4D r.v.2007). V ostrých zatáčkách se zvuk nemění = ložiska kol to asi nejsou. Co ložiska kardanu, nebo zadní diferenciál?? Nezažil jste někdo něco takového? Normálně bych s tím žil, kdybych nevěděl, že to do nedávna jezdilo tiše! Dík za názory! :-)
knapca
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: sob 17.11.2018, 16:45

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od knapca »

Vyměnil jsem ložiska a hučení přestalo. Problém je v tom, že jsou drahé. CCa 10000 kč
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od jarson »

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

....mal som niečo podobné, na všetkých autách , čo som mal....robila to svokra :D stačilo ju vyložiť z auta a pokoj božský aj pri 140/hod. :lol:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Gandalf
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: stř 06.02.2019, 12:31

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od Gandalf »

S tou "svokrou" to je povedené :-D
Ale už to mám! - Bylo to ložisko v pravém předním - po výměně náboje je to OK. Ale jak píše kolega...nic levného! Zvláště pak přímo servisu Toyota.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od jarson »

no nic levného...to je pravda, ale aspon mas istotu, že ti tam neimplementovali blato z číny alebo hoci aj miestnu kvalitu , ale kladivom :twisted: (ako je tu častým garážovým zvykom...a potom sa všetci čudujú, že to nič nevydrží).
Ale aby to nebolo len tak, zdá sa, že pánbožko ma za podrýpavanie asi potrestá...totiž objavuje sa mi to isté a fakt aj vtedy ked svokru v aute nemám. No v najbližších dňoch idem prezúvať, tak urobím ložiskový test. Zatial to zaklopem, ale začínam mať obavu, že sa pripojím do klubu meničov ložísk. Dôvod na ložiskovú smrť by tu žial bol - zadrhával mi strmeň na lavom prednom a tým pádom sa to mohlo prehriať a tuk z ložiska atd,atd...no , moja blbosť. Tiež som bol presvedčený , že to hučia gumy :evil:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Gandalf
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: stř 06.02.2019, 12:31

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od Gandalf »

S tou příčinou jsi to možná trefil i u mě - vnitřní kanálky v brzdových kotoučích mi rzi úplně zneprůchodnili, tzn. špatně se chladili a to vedlo až ke jejich zvlnění, takže už se nedaly srovnat a musel jsem je vyměnit asi před rokem a půl...no a tohle může být také následek tehdejšího přehřívání :-( Tak bacha na to chlapi! Zdá se že každe zanedbání údržby se platí...i u blbých kanálků v kotouči.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od jarson »

obávam sa , že "znepriechodnenie hrdzou" je s prepáčením blbosť.
Neviem o akých kanálkoch hovoríš, ale predpokladam , že maš na mysli klasický tzv. kotuč s vnútorným chladením. S kludom ta môžem uistit, že ak sa jedná o toto, nejake hrdze medzi týmito rebrami nijako dramaticky ochladzovanie nezhoršia.
Ak kotúč začal hádzať - tu použitý termín "zvlnil sa" , stalo sa tak jeho prehriatím. To je pravda, ale príčinou bolo na 90% nesprávne brzdenie. Nie nejaká hrdza na rebrovaní. Jedine ešte pripada do úvahy nesprávna montáž alebo proste kotúč značky "šmejdoblato" - tých zvyšných 10%.
Ale najčastejší dôvod je nesprávne brzdenie. Klasické zlozvyky - zjazd dlhých kopcov a trvalé "jemné brzdenie" vo viere ako šetríš brzdy. NIE -> PREHREJEŠ TO!, ´Dalšia klasika - státie na brzde po prudkom zabrzdení - kotúč je horúci, teplo sa odvedie nerovnomerne /miestne v styku s doštičkami ...a je to hotové. Stačí niekedy aj jeden prípad napriklad zo 120 na 0 a stojíš a nepovolíš...viem, zlozvyk.
Pre úplnosť ešte klasické technické - zadrhávajúci strmeň - bud valček alebo vodítka - môže proste v kuse "jemne" brzdiť , alebo sa doštičky nepritlačia celou plochou rovnomerne - napriklad bzdí viac stred a menej okraj a pod.... , čo takisto spôsobuje miestne prehriatie ( ale toto nie je tak dramatické a zvyčajne zničením kotúča nekončí.).
A ešte podstatna vec zo zaciatku - kotúče sa nezvlnia. To je mýtus. Bud sú zlé od výroby - nadmerná hádzavosť , alebo nesprávne namontované ( používa tvoj mechanik úchylkomer?, určite starostlivo očistí styčnú plochu náboja a kotúča?), alebo sa zničia vyššie popísanými spôsobmi. Ten efekt "zvlnenia" spôsobuje natavená vrstvička z materialu dosticiek. Problém je , že je to na kotúči pochopitelne len niekde - také akoby "flaky". Žial, často sa to pre jej enormnú tvrdosť , nedá odstránit ani osustružením. Nôž takéto miesto proste nezoberie dole.Je to tvrdšie než material kotúča.
Je to na dlhšie, nebudem to nejako rozvádzať, ak to kohokolvek zaujma - google najde čo chcete vediet.
Ale späť k súvislosti s ložiskami - ano, trvalé a intenzívne prehriatie môže ložisko odpísať. Jednoducho tuk , ktorým je plnené z výroby, a nie je na tekéto podmienky "stavaný" to nevydrží a prestane mazať. To je v princípe všetko. Pravdaže existuje viacero príčin ložiskovej smrti.....vid: https://autobild.pluska.sk/clanok/21181 ... sk-kolies/
Inak prečo si menil celý náboj? Nestačilo ložisko samotné?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Gandalf
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: stř 06.02.2019, 12:31

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od Gandalf »

Dík za rady - s tím se dá opravdu souhlasit. Jen upřesním -ty staré kotouče už byly jednou soustružené (takže ztenčené) a ta rez ve vnitřním chlazení nebyla nějaká vrstvička, ale totální ucpání žeber, že vypadaly jako plné...měnil jsem je, když už to při brzdění vyloženě kopalo.
Mám najeto 197 000 a to už je (nejen) na ložiska asi bohužel dost, aby měli nárok odejít...
Náboj mi vyměnili v Toyotě tak říkajíc bez diskuse...nemohli, nebo se jim nechtělo ložisko vylisovávat...nevím. Hlavně že zas jezdím bez hučení :-)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od jarson »

No neviem...ja som menil jedno ložisko na aute ked malo najazdene okolo 380tkm. Ale zase tu sa bavíme o RAV4 a tam je teda iná neodpružená hmotnosť na kolese + jazda terenom predpokladam...nie ako u mna :)
Co sa týka kotúčov, na jednom aute mam - co ja viem doložit - kotuce od roku 2007 a 188tkm. Viackrát som ich chcel vymenit ale stále povedali, že su ok a že netreba. Vsak som ani nemal problém žiadny, len sa mi zdalo , že su tam dlho. Inak aj pri poslednej výmene dosticiek , predminulé leto, už sice servisaci povedali, že toto budu ich posledné, ale inak su stale v norme co sa týka hrubky aj opotrebenia . Dokonca viacerí nezávisle povedali, že su pravdepodobne pôvodné. Čomu neverím ani ja sám, lebo cele auto má tesne pod pol mega km. No ja som ich nemenil a predo mnou to už nikto nezistí. Zato dosticky už na nich su co som ja dával tretie ( Lucas, Kashiama, Toyota original). Každé vydrzali minimálne 70tis.km. Posledné pravdaže ešte sú tam. Tie rebrá na kotuci su samozrejme zhrdzavené, ale určite nie "plné" hrdze. Podotýkam - nikdy som ich nijak nečistil ani nenatieral alebo podobne...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Hučení/vrčení v závislosti na rychlosti

Příspěvek od jarson »

tak, pánbožko ma potrestal za blbé vtípky a už mením ložisko. Aby to čert vzal. Navyše som narýchlo nezohnal žiaden japan produkt a kedže cez slávny májový sviatok mám v pláne dlhšiu cestu, vzal som z tej blatovej ponuky šmejdov to , čo myslím, že aspon nejaký čas vydrží - SKF . Však to aj stojí asi aj viac než originál :twisted: Ale odmietam tisic kilometrov pocuvat ten hukot.
Ale som si sám na vine, zdá sa , že to bolo ako som písal vyssie - zadrhávajuci brzdič. Trochu sa to predražuje, ten kúsok maziva a 1/2 hodka práce pri každoročnej kontrole strmenov ... ak sa to neurobí teda.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“